Petsitter czy hotel dla psów - co wybrać?

W życiu każdego właściciela, przychodzi w końcu taki moment, kiedy pojawia się konieczność odbycia niezaplanowanego wcześniej wyjazdu. Zdarza się również, że żadna bliska osoba nie jest w stanie zająć się pupilem podczas naszej nieobecności.

W dzisiejszym zabieganym świecie, gdzie nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić pełną opiekę nad naszymi zwierzętami, hotele dla zwierząt i prywatni opiekunowie mogą być wartościowym wsparciem.

Dzięki swojemu doświadczeniu, wiedzy i specjalistycznym usługom, mogą oni zapewnić psom opiekę, miłość i bezpieczeństwo, podczas gdy nie możemy być z nimi osobiście. Jednak, który wybór jest lepszy?

Zalety wyboru petsittera dla psa

Stały kontakt z opiekunem

Zdecydowanie petsitter ma mnóstwo zalet, które przyciągają do nich właścicieli. Z osobistym opiekunem łatwiej nawiązać kontakt, a następnie przejść do współpracy. W takim wypadku, kiedy tworzy się relacja, korzystają na tym obie strony.

Petsitter dla takiego właściciela jest dostępny cały czas. Będzie z niego korzystał nie tylko w wypadku wyjazdu, ale pomoże on także przy wyprowadzaniu psa. Z drugiej strony, jest to korzyść dla opiekuna, ponieważ ma on stałe źródło dochodów, dzięki takiej współpracy.

Zaangażowanie w opiekę

Kiedy decydujemy się na osobistą opiekę nad psem, możemy być pewni, że nasz pupil będzie otrzymywał mnóstwo indywidualnej uwagi i zaangażowania. Opiekun, który poświęca się w stu procentach swojemu psu, jest w stanie zaspokoić wszystkie jego potrzeby, zarówno te fizyczne, jak i emocjonalne.

Takie podejście do opieki nad psem może być szczególnie ważne dla psów, które mają problemy z dostosowaniem się do nowego środowiska lub potrzebują specjalnej troski ze względu na wiek, choroby czy lęk separacyjny.

Opieka w domu właściciela lub petsittera

Opiekunowie psów, jak i zawodowi dogwalkerzy, oferują indywidualną opiekę psa we własnym mieszkaniu lub właściciela zwierzaka.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pupil miał jak najwięcej uwagi i indywidualnego zaangażowania, to opieka we własnym domu lub u opiekuna może być idealnym rozwiązaniem. W takim przypadku pies będzie miał stały dostęp do opiekuna, który będzie mógł poświęcić mu swoją uwagę w pełni.

Dodatkowo, opieka w domu opiekuna pozwoli pupilkowi na to, by poznał nowe otoczenie i zyskał nowe doświadczenia, co może być bardzo korzystne dla jego rozwoju.

Dostarczanie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej

Niektóre psiaki potrzebują zdecydowanie więcej aktywności fizycznej (na przykład, żeby zachować zdrowie i prawidłową kondycję), a nie zawsze właściciel jest w stanie sprostać temu zadaniu. Wtedy z pomocą przychodzi opiekun, który z chęcią poświeci ten czas na odpowiednie treningi.

Elastyczny harmonogram opieki

Opiekun jest również dobrą opcją w przypadku, gdy chcemy, aby ktoś doglądał naszego zwierzaka w domu. Opiekunowie psów mogą dostosować harmonogram wizyt do indywidualnych potrzeb psa. Może to obejmować czas, trwanie i częstotliwość wizyt, co daje większą elastyczność i dostosowanie do konkretnych wymagań psa.

Zalety hotelu dla psów

Pewność stałej opieki dla psa i ewentualne zastępstwo opiekuna

Wybierając hotel dla psów, mamy pewność, że pupil będzie pod stałą opieką opiekunów. W przypadku, gdy jeden z nich nie będzie mógł zająć się Twoim psem, zawsze będzie ktoś inny, kto zapewni mu opiekę na równie wysokim poziomie.

Socjalizacja z innymi psami

Bardzo dużą zaletą takich hoteli jest możliwość socjalizacji z innymi psami. Psy mogą spędzać czas na wspólnych zabawach, spacerach w grupie i interakcjach z innymi zwierzętami.

To może być szczególnie ważne dla psów, które nie mają innych zwierząt w swoim codziennym otoczeniu, ponieważ zapewni im to dobre samopoczucie oraz możliwość rozwijania umiejętności społecznych.

Dodatkowe usługi

Hotel jako firma może oferować dodatkowe usługi, które nie zawsze są oferowane przez petsittera. Mogą one obejmować: usługi weterynaryjne całodobowe, usługi groomerskie, transport zwierzaków, konsultacje behawioralne.

Oczywiście każda z tych usług jest dodatkowo płatna, ale mamy wtedy wszystko w jednym miejscu. Więc w czasie nieobecności, psiak może zostać dokładnie wypielęgnowany.

Opieka weterynaryjna

W niektórych hotelach dla psów oferuje się także bezpłatną opiekę weterynaryjną, taką jak regularne kontrole zdrowia, podawanie leków lub obserwację stanu zdrowia psa. To może być szczególnie istotne dla psów z chorobami przewlekłymi lub innymi specjalnymi potrzebami zdrowotnymi.

Wady wyboru petsittera

Niskie kwalifikacje

Petsitterzy dzielą się na tych bardziej wykwalifikowanych i mniej. Nie wszyscy opiekunowie psów są profesjonalistami z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą w zakresie opieki nad psami.

Nie jest to do końca wadą, jednak wykwalifikowany opiekun zagwarantuje nam wyższy poziom opieki. Taka opieka będzie wtedy bardziej świadoma.

Brak profesjonalizmu może to prowadzić do niedostatecznej opieki, niewłaściwego postępowania lub braku reakcji w sytuacjach awaryjnych.

Ryzyko zachorowania

Nie raz zdarzają się dłuższe pobyty u opiekunów. W tym czasie może pojawić się problem, jeśli nagle opiekun zachoruje. Wtedy istnieje ryzyko, że psiak może zostać zaniedbany. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko.

Brak standardów i regulacji

W przeciwieństwie do hoteli dla psów, petsitterzy często nie podlegają standardom, ani regulacjom w takim samym stopniu. Oznacza to, że nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących opieki nad psem, co może prowadzić do różnic w jakości i standardzie opieki.

Pies trzyma łapy na małej walizce, a z lewej strony stoją buty.

Wady hotelu dla psa

Zbyt duża ilość podopiecznych naraz

Niestety hotele biorą pod opiekę zdecydowanie więcej psów niż petsitterzy. Psiak nie dostanie wtedy tyle uwagi co przy indywidualnej opiece. Hotel jest zdecydowanie lepszą opcją dla psiaków, które nie wymagają bliskości człowieka oraz są oswojone z obecnością innych osobników swojego gatunku.

Stres związany z nowym środowiskiem

Obecność obcych zwierząt, może być stresująca lub niekomfortowa. Niektóre psy mogą nie tolerować innych psów lub mogą mieć problemy z agresją, co może prowadzić do potencjalnych konfliktów czy stresu.

Brak indywidualnej opieki i dostosowania do potrzeb psa

W hotelach dla psów opieka jest zazwyczaj bardziej ustandaryzowana, a psy mogą być traktowane zbiorczo. Może to oznaczać, że niektóre indywidualne potrzeby psa, takie jak specjalna dieta, rutyna czy preferencje, mogą nie być w pełni spełnione.

Dodatkowo jest bardzo duża rozbieżność w kwestii nastawienia personelu. Jedni poświecą się dla dobra zwierzaka i oddadzą mu serce, natomiast inny może po prostu „odwalić robotę”. Dlatego należy szczególnie zwracać na to uwagę podczas dokonywania wyboru.

Niskie standardy i warunki

Takie miejsca mają również różne standardy i nie zawsze będą to idealne domowe warunki. Do dyspozycji właścicieli są przestronne klatki, boksy, pokoje indywidualne i pokoje dzielone z innymi psami. Koszty przez to są zdecydowanie wyższe niż w przypadku petsittera. Cena rośnie wraz ze wzrostem standardów.

Możliwe problemy z terminami pobytu

Ciężko jest również zarezerwować miejsce w hotelu z dnia na dzień. Zwykle miejsca te mają całe kalendarze zapełnione i nie ma tam miejsca na sytuacje awaryjne. W takim wypadku właściciel, który nagle musi wyjechać, może nie mieć możliwości, aby znaleźć miejsce w hotelu dla psów.

Gdzie mogę znaleźć opiekuna zwierząt bądź hotel dla psów?

Z pomocą przychodzi platforma animalhotels.com na której oferujemy dostęp do głoszeń opiekunów i hoteli. Ostateczna decyzja należy do właściciela, który powinien kierować się dobrem swojego pupila.

Jeśli podczas spotkania zapoznawczego pies nie zaakceptuje w pełni potencjalnego opiekuna, to zdecydowanie nie powinniśmy dokonywać jego wyboru.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucie psa, dlatego warto zwrócić uwagę na jego reakcję i dostosować wybór opieki do jego potrzeb.

Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety hoteli dla psów oraz opiekunów, a następnie znaleźć rozwiązanie, które najlepiej odpowiada wymaganiom psa oraz właściciela.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto również zasięgnąć opinii innych właścicieli psów, bądź skonsultować się z profesjonalistami, aby zapewnić najlepszą opiekę dla swojego pupila.