Behawiorysta zwierząt - kim jest i czym się zajmuje?

Zapotrzebowanie na usługi dla zwierząt w ostatnich latach stale rośnie, a jednym z ciekawszych kierunków jest praca behawiorysty zwierząt. W odróżnieniu od klasycznej opieki nad zwierzętami, behawiorystyka zwierząt to rodzaj psychologii, która zajmuje się badaniem i analizą zachowań zwierząt. Korzystanie z usług behawiorysty jest szczególnie ważne, jeśli zauważamy jakiekolwiek odstępstwa od normy w zachowaniu naszego zwierzaka.

Nie tylko zwierzęta, ale także ludzie mogą skorzystać z usług behawiorysty zwierząt, jeśli zmagają się z problemami w komunikacji z ich zwierzakiem lub cierpią na stres związany z problematycznym zachowaniem swojego pupila. Wielu behawiorystów oferuje również szkolenia dla właścicieli, dzięki czemu mogą oni lepiej zrozumieć swoje zwierzę i zbudować z nim silniejszą więź.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Kim jest behawiorysta?

Psychologia zwierzęca to dziedzina nauki, która bada zachowanie zwierząt, diagnozuje i leczy nieprawidłowości organiczne, mające wpływ na to zachowanie. Behawioryzm zwierzęcy, z kolei, to kierunek w psychologii, który głosi, że przedmiotem badań może być tylko dostrzegalne zachowanie zwierząt.

A więc behawiorysta zwierząt to specjalista, który skupia się na badaniu i analizie zachowania zwierząt oraz diagnozowaniu ewentualnych problemów. Jednak, aby właściwie pomóc zwierzakowi, behawiorysta musi rozpoznać, czy niewłaściwe zachowanie to problemy natury behawioralnej, szkoleniowej czy medycznej.

Na podstawie uzyskanych informacji behawiorysta proponuje odpowiednie metody treningowe, modyfikację środowiska, czy w razie potrzeby, konsultuje sprawy medyczne z weterynarzem.

Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt?

Psi behawiorysta łączy wiedzę i doświadczenia z umiejętnościami. Animal expert rozmawia z właścicielami, obserwuje pupila w jego środowisku, ocenia pod każdym względem, a dopiero na koniec modyfikuje błędne zachowania. Każde zachowanie psa, z którym nie może poradzić sobie opiekun, może wymagać interwencji.

Behawiorysta psi musi być także dobrze zaznajomiony z różnymi metodami szkoleniowymi i modyfikacji zachowania, które będą odpowiednie dla konkretnego psa i jego właściciela. Współpraca behawiorysty z właścicielem jest kluczowa, ponieważ właściciel musi być gotów wdrożyć w życie proponowane rozwiązania, aby zmiana była trwała i skuteczna. Cały proces jest bardzo skomplikowany i wymaga sporej ilości czasu.

Rolą behawiorysty psów jest więc pokazanie opiekunom rozwiązań, które mogą pomóc im funkcjonować lepiej na co dzień. Jego zadaniem jest także wsparcie i motywowanie opiekunów w ich wysiłkach zmierzających do zmiany zachowania danego psa oraz korygowanie błędów.

Jeśli jesteśmy na etapie wyboru psa rasowego, wcześniejsze skorzystanie z pomocy behawiorysty pomoże nam wybrać odpowiednią rasę do naszego stylu życia, ale także wybrać sprawdzoną hodowlę. Psi psycholog pozwala też określić m.in. czy pupil poradzi sobie z towarzystwem innych psów czy też w jaki sposób należy go wyprowadzać.

Praca z młodym zwierzęciem może pomóc przy nauce podstawowych komend, a spacery socjalizacyjne obeznają szczeniaka ze smyczą, innymi psami oraz otoczeniem. Psi behawiorysta pomaga również opiekunom, którzy decydują się wziąć zwierzaka ze schroniska.

Kobieta przytula psa na łące

Cechy dobrego behawiorysty

Psi behawiorysta powinien cechować się przede wszystkim cierpliwością i empatią. Cierpliwość pozwoli takiej osobie dotrzeć do zamierzonego celu. W kwestii pracy z czworonożnym przyjacielem jest to bardzo ważne, bo nie jesteśmy w stanie powiedzieć mu wprost, że coś robi źle. Pewnych zachowań nie oduczymy w ciągu kilku spotkań, ponieważ są one zakorzenione głęboko w świadomości psa.

Ważne jest również, aby psi behawiorysta ze spokojem instruował psa i właścicieli, którzy zwykle efekty chcieliby mieć już na teraz. Empatia pozwoli behawioryście zrozumieć pewne problemy zwierząt, jednak jest to niezwykle trudne.

Dodatkowo jak przy każdej pracy z psem i ich rodzinami, ważne są umiejętności komunikacyjne. Behawiorysta musi umieć rozmawiać z właścicielami, przeprowadzać szczegółowe wywiady np. na temat warunków w jakich żyje pies. Często to od tych rozmów naprawdę zależy, jak będzie wyglądała terapia z psem.

Forma, w jakiej powinien się komunikować psycholog zwierzęcy, powinna przede wszystkim nie doprowadzić do urażenia drugiej osoby i nie zgasić jej zapału, ale przede wszystkim zmotywować do działania.

Przed zdecydowaniem się na pomoc behawiorysty lub zwierzęcego psychologa, dobrze jest sprawdzić jego kompetencje. Niezaprzeczalnie najważniejszą cechą dobrego behawiorysty jest odpowiednie podejście do zwierząt. Bez tego jego praca nie ma sensu. Zwierzę wyczuwa dobre osoby i wie komu zaufać.

Na czym polega praca behawiorysty?

Celem terapii behawioralnej jest oduczenie niepoprawnych zachowań psa i jego modyfikacji. Terapia opiera się o prawa uczenia i warunkowania. Środowisko, w którym przebywa czworonożny przyjaciel, nie jest bez znaczenia.

Wszystko ma wpływ i związek z procesami poznawczymi i to, w jaki sposób pies postrzega świat. Zwykle, wszelkie zaburzenia tego typu mogą pojawiać się u psów przebywających w schroniskach, gdzie ich przeszłość nie jest nam zbyt dobrze znana.

Niekiedy, właściciele nie mają świadomości, że coś może zaburzać harmonię zwierzęcia np. czemu pies boi się odgłosów na klatce schodowej. Bardzo często problemy w zachowaniu zwierząt wynikają z faktu, iż opiekunowie zupełnie inaczej niż pupil interpretują niektóre zachowania.

Na przykład w sytuacji, gdy ukochany pies broni swoich zabawek lub jedzenia, uznają to za chęć pokazania wyższości i robienia na złość opiekunowi. Wtedy pojawiają się zaburzenia zachowania, tj. niepohamowane znaczenie terenu, lęk separacyjny, nadmierne szczekanie, załatwianie poza kuwetą.

Wszystkie takie zachowania powodują dyskomfort nie tylko u opiekunów zwierzęcia, czy u najbliższego otoczenia, ale także u samych zwierząt. Oznacza to, że nie czują się one dobrze.

Jak zostać psim behawiorystą?

Aby zostać behawiorystą, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów wyższych lub podyplomowych na kierunku "Behawiorystyka zwierząt_",_ bądź "Stosowana psychologia zwierząt". W przypadku behawioryzmu zwierzęcego lub psychologii zwierząt, studia te skupiają się na pozyskiwaniu wiedzy z zakresu psychologii, wychowania, zachowania, treningu, medycyny weterynaryjnej czy pielęgnacji zwierzaków.

Innym sposobem na zdobycie tytułu behawiorysty psów jest ukończenie kursu dyplomowego Centre of Applied Pet Ethology (w skrócie COAPE) – organizacji z Wielkiej Brytanii, szkolącej behawiorystów zwierzęcych. Kursy dostępne są w Polsce od 2008 r. Aby ukończyć kurs jako psi behawiorysta, trzeba posiadać co najmniej wyższe wykształcenie.

Behawiorysta psów i kotów - ceny usług

W różnych miastach spotykamy różnorodne ceny. Średnio za konsultację behawioralną, opiekun psa musi zapłacić 200 złotych. Dalsze etapy terapii są zwykle w pakietach po kilkaset złotych. Cena za pełną terapię może nawet wynieść ponad 1000 złotych. Jednak często warto zainwestować takie pieniądze, jeśli Twoje zwierzę naprawdę tego wymaga.

Nawet jeśli nie wiesz co dokładnie dolega Twojemu psu, w pierwszej kolejności udaj się do specjalisty (w pierwszym kontakcie z lekarzem weterynarii). Z pewnością nakieruje Cię on na to, jak rozwiązać dany problem behawioralny. Pamiętaj, że zawsze najważniejsze jest dobro psa.