Hotel dla zwierząt - wszystko co musisz wiedzieć

Całodobowa opieka, spacery, karmienie oraz dostarczenie rozrywki – to wszystko wchodzi w skład usług hoteli dla psów i kotów. Jednak zwłaszcza przed pierwszym pobytem pupila w takim miejscu, w głowie troskliwego właściciela rodzi się wiele pytań. Przed przywiezieniem zwierzęcia warto zastanowić się nad pewnymi kwestiami, które mogą nieco ułatwić proces jego adaptacji w nowym miejscu. O czym warto pomyśleć?

Domowy hotel, czyli opieka w domu petsittera

Chociaż idea hoteli dla zwierząt jest stosunkowo nowa, takie miejsca pojawiły się w Polsce już kilka lat temu. Założenie jest proste: zapewnienie jak najlepszych warunków zwierzakom, które muszą na jakiś czas rozstać się ze swoimi właścicielami. Korzystanie z usług hoteli dla zwierząt staje się coraz popularniejsze.

Właściciele decydując się na ten wybór liczą na profesjonalizm i wysoki poziom opieki. Dla każdego właściciela czas rozłąki ze swoim pupilem jest trudny. Zwłaszcza pierwsza taka sytuacja może wywołać pewne obawy, dlatego warto zadbać o to, aby pupilowi zapewniono domową atmosferę.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Przygotowanie pupila na opiekę

Przygotowaniem pupila należy zająć się odpowiednio wcześniej. Powinniśmy stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do swojej nieobecności, ale także do tego, że ktoś inny będzie jego tymczasowym opiekunem. Im więcej czasu na to poświęcimy, tym większe prawdopodobieństwo, że pupil zaakceptuje nową sytuację i będzie to dla niego normalne. Warto również zweryfikować, czy pupil jest już gotowy na rozłąkę. Tutaj dobrym rozwiązaniem jest zostawienie pupila w potencjalnym hotelu dla psów lub kotów na krótki okres. Jeśli nie ma oznak stresu jest to jasny komunikat, że jest mu tam dobrze i nie musimy się o niego martwić.

Odpowiednie przygotowanie

Podstawą dobrego hotelu dla zwierząt są jego pracownicy, którzy będą pełnić funkcję tymczasowych opiekunów. Niełatwo jest znaleźć opiekuna, który jest dobry w tym co robi. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przeszkolenie, wiedzę z zakresu udzielania podstawowej pomocy weterynaryjnej, ale także z podstaw behawioryzmu.

Ważne jest by opiekun posiadał choć trochę doświadczenia. Istotne są również umiejętności miękkie, czyli cierpliwość, indywidualne podejście do zwierząt. Właściciel powinien zwrócić uwagę na kontakt z opiekunem. Powinien być on do Twojej dyspozycji. Tak jak w każdej pracy liczy się prawdziwa pasja – w tym przypadku do czworonogów.

Znalezienie odpowiedniego miejsca opieki nad zwierzętami

Jest to element, od którego właśnie najpierw warto zacząć. Nieważne czy planujesz oddać pod opiekę kota czy psa. Wszystko jest zależne od ludzi, którzy będą się zajmować pupilem. Zwierzęta mając swój wrodzony instynkt potrafią wyczuć zamiary ludzi. Jeśli potencjalny opiekun zwierząt będzie przejawiał złe intencje, zwierzak na pewno to wyczuje i nie będzie w stanie mu zaufać. Zaufajmy więc swojemu pupilowi i pozwólmy wybrać nowych opiekunów.

Spotkania zapoznawcze

Czas spotkania zapoznawczego to odpowiednia pora na omówienie wszelkich niejasności, problemów i wszystkich istotnych kwestii w zakresie opieki. Pamiętajmy o ważnych informacjach, które mogą być pomocne w czasie nieobecności. Ograniczymy w ten sposób swój stres i obawy. Mogą to być nawyki, problemy zdrowotne, uczulenia, harmonogram dnia. Warto przed spotkaniem sporządzić notatkę, tak aby o niczym nie zapomnieć. Im więcej informacji udzielimy, tym lepiej dla naszego zwierzaka.

Warunki przestrzenne hotelu

Wybierając konkretny hotel dla psa lub kota, warto zwrócić uwagę zarówno na jego lokalizację jak i wnętrze. Przede wszystkim tuż przy hotelu powinien znajdować się teren zielony, na którym zwierzaki będą mogły się wybiegać i wyjść na spacer. Ważna jest przestrzeń, by psy i koty miały swoją indywidualną strefę, gdy będą potrzebowały się odizolować.

Przed zostawieniem zwierzęcia należy obejrzeć hotel, by zobaczyć jakie warunki oferuje dane miejsce.Jeśli opiekunowie lub hotel nie organizują spotkań zapoznawczych to sygnał, że powinniśmy omijać te miejsca.

Pies z otwartym pyszczkiem leży na łóżku

Wyposażenie

Nawet jeśli pobyt zwierzaka w hotelu wcale nie będzie długi, ważne jest odpowiednie wyposażenie. Zwierzętom powinno się zapewniać rozrywkę, by nie czuły samotności. Dlatego dobrze spojrzeć, czy na miejscu znajdują się zabawki. Konieczne są również bazowe produkty do pielęgnacji, które powinny być przystosowane do potrzeb różnych mieszkańców.

Na miejscu powinny się również znaleźć odpowiednie miski, poidełka czy kuwety. W przypadku awaryjnych sytuacji, hotel dla psów lub kotów powinien być także przygotowany na ewentualność przewiezienia zwierzęcia, a więc na wyposażeniu powinien się znaleźć transporter.

Na jaki okres można zostawić zwierzaka?

W zależności od oferty hotelu, czas pobytu pupila może być określony różnymi ramami czasowymi. O ile w przypadku krótkich wyjazdów nie mamy się o co martwić, to dłuższą nieobecność trzeba uwzględnić już na etapie szukania miejsca.

Co powinniśmy zabrać na spotkanie w hotelu dla psów?

W czasie spotkania zapoznawczego możemy dopytać opiekuna co będzie potrzebne. Zwykle są to: kuweta z zapasem żwirku, karma, legowisko, zabawki, smycz wraz z szelkami czy obrożą oraz adresówką. Warto zabrać też drapak dla kota (są na nim jego zapachy więc będzie to istotny element, który pozwoli mu czuć się jak u siebie i nie będzie niszczył przy tym rzeczy opiekuna).

Należy mieć ze sobą także książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami i odrobaczeniami. Ważne, aby wszystkie rzeczy nasycone były domowymi zapachami. Zwierzak będzie czuł bliskość domu, co zdecydowanie wpłynie na komfort jego pobytu i bezpieczeństwo.

Jak wygląda proces przyjęcia zwierzęcia?

Dobrze jest zapoznać się z wytycznymi, które dotyczą samego przyjęcia. Jakie są godziny otwarcia? Czy oprócz rezerwacji hotelu dla kota potrzebne są jakieś dokumenty? Posiadanie takich informacji jeszcze przed dotarciem na miejsce pozwoli zaoszczędzić sobie i zwierzęciu dodatkowych przeżyć.

Jaki komplet badań musi posiadać zwierzak przed przyjęciem?

Tak jak w przypadku ludzi, niezbędny przy zameldowaniu jest dokument tożsamości, tak samo w przypadku zwierzaka, dobrze jest zabrać do hotelu ze sobą aktualną kartę szczepień.

Co z karmą?

To kolejne pytanie, które budzi dużo wątpliwości. Wybierając koci hotel lub hotel dla psa, wystarczy zaznaczyć jaką opcję preferujemy. Część specjalistów zaleca przywiezienie własnej karmy, by nie wprowadzać nowości – w końcu to zawsze o jedną zmianę mniej dla pupila. Istotna jest tu również kwestia przyzwyczajenia do karmy.

Jak wygląda proces adaptacji zwierzaka?

Jeśli obawiamy się rozłąki z psem lub kotem, dobrze jest zwrócić uwagę w kocim hotelu na stopień przeszkolenia personelu. Dla zwierzęcia bardzo ważne są pierwsze godziny spędzone w nowym miejscu. Warto pamiętać, że tymczasowymi opiekunami stają się fachowcy z odpowiednią wiedzą i przeszkoleniem behawiorystycznym, którzy na pewno sprostają temu zadaniu.

Czy opiekun lub hotel może się zająć chorym zwierzakiem?

Wszystko zależy od rodzaju choroby. Niektóre zwierzęta muszą stale przyjmować leki na swoje przewlekłe choroby. W takiej sytuacji należy spisać dawkowanie preparatów i najlepszy sposób na ich podanie, który dotychczasowo najlepiej się sprawdzał.

Niestety istnieją choroby, które zupełnie wykluczają pupila z możliwości przyjęcia do hotelu dla zwierząt. Głównie chodzi tu o choroby, którymi można się zarazić. Są to np.:

  • koci katar,
  • nosówka,
  • zespół niedoboru immunologicznego,
  • leptospiroza,
  • panleupenia,
  • zakaźne zapalenia otrzewnej.

Jeśli mamy wątpliwości, najlepiej skonsultować sytuację z weterynarzem, który wyrazi w tej kwestii specjalistyczną opinię. Dodatkowo warto uprzedzić o tym opiekuna, bądź hotel dla zwierząt.

Co jest wliczone w cenę pobytu?

Standardowo w pakiecie ujęte są wszelkie czynności, takie jak: całodobowa opieka nad zwierzętami, karmienie, spacer, ale i zapewnienie rozrywki. Są to usługi podstawowej opieki nad zwierzęciem, jednak coraz częściej możemy znaleźć oferty, które łączą opiekę z pielęgnacją.

Wtedy wykupienie dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Sama doba hotelowa może kosztować już od kilkudziesięciu złotych. Jednak cena będzie się zmieniała, jeśli zdecydujemy się na konkretne dodatkowe usługi.

Jeśli już wybraliśmy komu powierzymy swojego pupila, sprawdziliśmy go, poczytaliśmy opinie czy też popytaliśmy o zdanie znajomych i rodzinę, dopiero wtedy możemy przystąpić do dalszych działań. Ważne abyśmy od razu nie zakładali najgorszego, tylko podeszli do tematu z głową.