Opieka nad psem i jej zasady

Chcesz opiekować się psem, ale nie wiesz jak się za to zabrać. W tym artykule przedstawimy Ci z czym trzeba się zmierzyć w roli opiekuna. Pomimo tego, że opieka nad psem może być dość wymagająca i z pewnością odpowiedzialna, jest jest ona niczym skomplikowanym. Jednak wystarczy mieć na uwadze kilka ważnych elementów, by sobie dobrze poradzić.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Podstawowe potrzeby psa

Musisz wiedzieć, że pies jako istota żyjąca ma swoje potrzeby. Niektóre mają ich więcej, ale nadal są to jego potrzeby podstawowe, które każdy musi starać się zaspokajać. Opieka nad psem nie jest taka trudna. Z szeregu wielu potrzeb do tych podstawowych zaliczamy:

  • jedzenie i dostęp do świeżej wody,
  • bezpieczna przestrzeń do życia,
  • dbanie o higienę i zaspokojenie potrzeb fizjologicznych,
  • aktywność fizyczna (najlepszą formą jest spacer, a do tego potrzebna będzie tylko smycz i obroża),
  • dbanie o zdrowie (poprzez wizyty u weterynarza, badania, leczenie itp.).

Aktywność fizyczna i opieka nad psem

Opieka nad psem nie jest taka trudna. Jedynie wystarczy pamiętać o konkretnych potrzebach. Jedną z potrzeb opieki jest potrzeba aktywności fizycznej. W ten sposób dorosłe psy pożytkują nagromadzoną energię. Aktywnością mogą być spacery, zabawa, bieganie, aportowanie, zabawa z innymi zwierzętami, itp.

Zachowanie odpowiedniej kondycji pomoże również zadbać o zdrowie pupila. Dzięki temu poprawi się jego odporność, a dodatkowo spali kalorie. Kiedy pies spożytkuje swoją energię nie będzie się interesował niszczeniem Twoich rzeczy. Potrzeba aktywności jest zależna od charakteru, rasy i wieku.

Kobieta siedzi na łóżku z małym psem i chce dać mu smaczna

Szczeniak i spacery

Szczeniak będzie potrzebował zdecydowanie więcej ruchu niż osobnik w podeszłym wieku. Po zaszczepieniu będzie mógł zobaczyć więcej świata niż tylko dom z ogrodem. Szczeniak na spacerze będzie potrzebował dużo uwagi ze strony opiekuna. Będzie uczył się m.in. chodzenia na smyczy, co jest z początku bardzo trudne. Może Ci się wtedy przydać pomoc trenera, który prowadzi zajęcia dla szczeniąt.

Urozmaicenie aktywności

Spacery nie muszą być nudne. Wystarczy Ci do tego smycz, obroża i trochę kreatywności. Spacer może odbywać się po okolicy, ale może być również urozmaicony o dodatkowe tereny. Aby spacer był przyjemnością możesz włączyć różne formy zabawy. Możesz zabrać ze sobą zabawki np. piłkę. Będzie to idealny czas dla zwierzęcia by się trochę poruszać. Będzie miało to pozytywny wpływ na kondycję Twojego psa.

Karmienie psa

Aby spełnić podstawowe zasady, należy jedynie karmić psa tak, by go nie zagłodzić. Dodatkowo pokarm musi być zbilansowany i odpowiedni do rasy i wieku psiaka. Żywienie jest inne na każdym etapie życia psa, ponieważ pies niezależnie od rasy potrzebuje innych mikroelementów i witamin niż zwierzę w podeszłym wieku, który dodatkowo może potrzebować dodatkowej suplementacji.

Więc pies, aby być zdrowy oraz szczęśliwy musi otrzymywać potrzebne składniki odżywcze. W tym celu powinniśmy zapewnić mu wysokiej jakości karmę (najlepiej mokrą, z uzupełniającą suchą karmą) lub tworzyć własnoręcznie odpowiednio zbilansowane mieszanki jedzenia. W ten sposób pies zachowa siłę i dobre samopoczucie.

Uważaj na przekarmienie psów

Odpowiednie wyżywienie psów to również niedopuszczenie do przekarmienia. Nagradzanie dobrego zachowania psa jest niezbędne do budowania więzi, ale nie można przesadzić. Jest to równie groźne, jak w przypadku niedożywienia zwierzaka. Nadmierne przekarmienie spowoduje, że psy będą przybierały na wadze.

W ten sposób narazimy go na szereg chorób związanych z nadwagą i otyłością. Są to między innymi problemy ze stawami, sercem oraz cukrzycą. Nie dajmy się więc tym wielkim słodkim oczkom i nie dokarmiajmy psa poza jego wyznaczonymi porami.

Karmienie szczeniaka

Żywienie szczeniaka wygląda trochę inaczej niż dorosłego psa. Szczenięta powinny przyjmować około 4-5 posiłków dziennie. Wynika to z potrzeb organizmu szczeniaka, który intensywnie się rozwija. Po upływie 6 miesięcy szczeniakowi powinniśmy ograniczać szczeniakowi ilość pokarmu do 2-3 porcji (np. rano, południe i wieczorem), ze względu na to, że psi metabolizm również zwalnia.

O czym jeszcze pamiętać?

Poza jedzeniem pamiętaj również o dostępie do świeżej wody. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, ważne jest zachowanie odpowiedniej pory karmienia. Gdy pokarm podajemy o stałej porze, wzmacnia się u psów poczucie bezpieczeństwa. Chodzi tutaj o to, aby zwierzę czuło, że nic mu nie grozi, nawet jeśli opiekę sprawuje ktoś inny.

Zdrowie psa - odwiedzaj lekarza weterynarii

Kluczem do zdrowego psa jest przede wszystkim regularne, zbilansowane jedzenie. To z jedzenia pupil pozyskuje energię i siłę. Dobrze odżywiony organizm zwierzaka będzie w stanie się bronić przed bakteriami, wirusami i wszelkimi zagrożeniami, jakie czyhają na psi organizm.

Szczepienie psa

Jednak poza odpowiednim żywieniem ważne są szczepienia. To one chronią psa przed chorobami, którymi może się w każdym momencie zarazić. Najważniejsze jednak jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Mimo, że ryzyko zakażenia jest niewielkie to nie może to uśpić naszej czujności.

Odrobaczanie psa

Dodatkowo istotne jest systematyczne odrobaczanie psa. Należy to robić okresowo, przed wyjazdami i szczepieniami. Pierwsze odrobaczenie wykonuje się u szczeniąt już 2 tygodniu życia, z częstotliwością wykonywania co dwa tygodnie. Odrobaczenie możesz przeprowadzić sam lub możesz udać się z psem do weterynarza. Pamiętaj, żeby odrobaczać zwierzaka na tydzień przed planowanym szczepieniem ochronnym.

Regularne wizyty kontrolne

O zdrowie pupila można również dbać poprzez regularne chodzenie z psem na wizyty kontrolne u weterynarza. W razie, gdy zauważy on coś niewłaściwego zleci wykonanie dodatkowych badań. W ten sposób, reagując odpowiednio szybko, przedłużymy życie naszego pupila. Weterynarz jest naszym pomocnikiem w czasie opieki nad psem. Dlatego zwracajmy uwagę na każde niepokojące sygnały.

Opieka dorosłego psa, kiedy nie masz czasu

W życiu każdego właściciela, przychodzi w końcu sytuacja, że nie mamy z kim zostawić pupila. Trzeba gdzieś wyjechać, pojawia się duża impreza rodzinna, przeprowadzka, choroba, konieczność wyjazdu do pracy itp. Nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji, jednak można łatwo się z nimi uporać.

Najbezpieczniejszą opcją jest powierzenie opieki komuś, kto z przyjemnością zajmie się pupilem. Taką osobą może być petsitter lub opiekun z hotelu dla psów. Opieka petsitterska może odbywać się w domu opiekuna lub w domu zwierzęcia.

Wybór należy do właściciela, ponieważ to on zna swojego pupila najlepiej i będzie wiedział, czego jego psiak potrzebuje. Pamiętaj, żeby w żadnym wypadku nie zostawiać psa samego na zbyt długo, a tym bardziej szczeniaka. Maluchy potrzebują bardzo dużo uwagi.

Jeśli nie masz czasu na zadbanie o wygląd psa, pomogą Ci w tym usługi pielęgnacyjne. Pójdź z pieskiem do groomera - psiego fryzjera. Specjalista wykąpie, wyczesze i obetnie psa zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Bezpieczeństwo w przestrzeni do życia

Pies w przeciwieństwie do kota należy do bardzo społecznych zwierząt i potrzebuje towarzystwa. Więc tam, gdzie właściciel, tam i pies. Pies powinien mieć również swoją przestrzeń, niezależnie, czy będzie to dom z ogrodem, mieszkanie czy buda.

Zadaniem opiekuna jest zapewnienie zwierzakowi odpowiedniego miejsca do spania, a także odpoczynku. Jego miejsce (kojec, legowisko) zawsze musi być czyste i być dostosowane do warunków, w których przebywa. Należy również usunąć wszelkie niebezpieczne przedmioty, którymi pies może zrobić sobie krzywdę.

Jak widzisz, nie są Ci potrzebne żadne szkolenia by opiekować się zwierzętami. Warto jednak pamiętać, że opieka nad psem to ogromna odpowiedzialność, którą należy wziąć na siebie tylko po dokładnym przemyśleniu i zrozumieniu, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem pupila.