Hotel dla psów - praktyczny poradnik dla właścicieli

Zbliża się Twój upragniony wyjazd urlopowy na wakacje, ale nadal nie wiesz co zrobić ze swoim psem? Odpowiedni hotel dla psów jest jedną z wielu opcji, które możesz wybrać jako rozwiązanie problemu. Często wybieramy najbliższą rodzinę, ale zwykle jest to dla nich kłopotliwa sytuacja. A przecież każdy chce dla swojego pupila jak najlepiej.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jak funkcjonują profesjonalne hotele dla psów?

Hotel dla psów to tymczasowe miejsce, do którego właściciele mogą oddać pupila na czas swojej nieobecności. Do dyspozycji mamy dwa rodzaje hoteli dla psów.

 1. Hotele pokojowe - charakteryzują się tym, że psy umieszczane są w pokojach – razem, bądź każdy osobno (w zależności jakimi standardami dysponują właściciele hotelu). Pokoje mogą znajdować się na zewnątrz lub wewnątrz budynku, w zależności, gdzie zwykle przebywa pupil. Na zewnątrz do dyspozycji psa jest buda z wyznaczonym terenem.
 2. Hotele kojcowe - są zalecane dla psów, które zwykle przebywają na podwórku, gdzie przyjmowane są do specjalnie przystosowanych kojców. Kojcowy hotel funkcjonuje na zasadzie prywatnych kwater. Jeśli chodzi o obiekty z kojcami to wymiary kojców uregulowano ustawą o ochronie zwierząt. Zmiany do tej ustawy weszły w życie z dniem 18 września 2020 roku.

Każdy hotel dla psów jest przygotowany w inny sposób. Od właściciela zależy, na jaki hotel się zdecyduje. Każdy ma inne preferencje i oczekiwania, dlatego ważne jest, aby zachowywać standardy na wysokim poziomie. Powinno się je dostosowywać przede wszystkim do indywidualnych potrzeb każdego z czworonogów.

Domowe hotele dla psów

Domowy typ hoteli, zwykle charakteryzuje się tym, że wszystkie zwierzęta są trzymane w jednym pomieszczeniu z innymi czworonogami w miejscu zamieszkania opiekuna. Domowy hotel dla psów nie posiada żadnych klatek czy kojców. Panuje tam pełna swoboda.

Hotele domowe zapewniają profesjonalne oraz indywidualne podejście do każdego pupila oraz całodobową opiekę. Do ich zadań należy karmienie, spacery, zapewnienie miejsca do odpoczynku oraz zabawy, czy dbanie o higienę. W takim miejscu, zwierzak będzie mógł wejść na kanapę lub na łóżko. Będzie robił to wszystko co może u siebie w domu. Zwykle takie miejsca oferują wcześniejszą wizytę aklimatyzacyjną.

Dwa śpiące psy na kanapie przykryte kocem

Czy pobyt psa w hotelu to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest indywidualną sprawą każdego z właścicieli. Jedni przystaną na ten pomysł, a inni będą krytykami. Jednak każdy z nas przed podjęciem decyzji powinien rozważyć wady i zalety hotelu dla psa.

Należy tutaj podkreślić, że pracownicy ośrodka to osoby oferujące profesjonalną opiekę. Dodatkowo często są oni weterynarzami, behawiorystami bądź trenerami, którzy posiadają doświadczenie w pracy nad zwierzętami i rozumieją ich potrzeby.

Jest to na pewno większy komfort niż daleka podróż samochodem, bądź samolotem. Często też zwierzaki mają choroby lokomocyjne, które powodują u nich zdecydowanie większy stres i dyskomfort niż w przypadku oddania ich pod opiekę hotelowi.

Warto tutaj zaznaczyć, że wybierając się całą rodziną razem z dziećmi w podróż, może być to również kłopot dla samych właścicieli, aby zapanować nad wszystkim i pamiętać np. o regularnym wyprowadzeniu psa na spacer.

Podczas wakacji, zdarza się trafić na miejsca noclegowe, które z różnych powodów nie akceptują obecności pupili. Podobne zakazy mogą pojawiać się na plażach lub w parkach narodowych. Więc taki właściciel musi dłużej szukać odpowiedniego miejsca do wypoczynku z pupilem.

Właściciele, którzy decydują się na wyjazd urlopowy z biurem podróży niestety muszą liczyć się z tym, że nie mogą zabrać swojego małego członka rodziny.

Zacznijmy od początku

Szukanie hotelu powinno się odbywać z odpowiednim wyprzedzeniem. Rozpoczynając poszukiwania idealnego hotelu, najpierw zadaj sobie kilka podstawowych pytań:

 • Jaki jest mój pies? – w tym pytaniu musimy określić jaki jest zwierzak, jakie warunki go usatysfakcjonują i uszczęśliwią, jak reaguje na inne zwierzęta.
 • Jakiego hotelu dla psa muszę szukać? – do swojej dyspozycji masz różne rodzaje hoteli.
 • Jaki jest plan żywieniowy psa? – ważne, aby pies otrzymywał jedzenie o tych samych porach co zawsze. Zwiększymy w ten sposób jego poczucie bezpieczeństwa. Należy uwzględnić również alergie pokarmowe.
 • Czy ma jakieś choroby? – jest to istotne, ponieważ potencjalny opiekun musi wiedzieć, czy pies wymaga izolacji od innych zwierząt, a także czy powinien przyjmować konkretne leki.
 • Co potrzebuje mój pies i czy ma jakieś szczególne potrzeby? – należy przekazać opiekunowi informacje czy psiak lubi zabawy, czy musi odwiedzić psiego fryzjera w czasie pobytu, jak spędza czas wolny itp.
 • Czy trzeba odwiedzić wcześniej wybrany hotel? – zdecydowanie tak! Czasem nawet idealnie wyglądający na zdjęciach dobry hotel dla psa może okazać się porażką.

Co powinien posiadać hotel dla psa?

W zależności od tego czego oczekujesz oraz jakie potrzeby ma pies, to i tak przede wszystkim taki hotel powinien posiadać odpowiednią ilość miejsca dla każdego zwierzaka. Przeciętnie powinno być to około 10 metrów kwadratowych. Wielkość miejsca uzależnia się od wielkości psiaka. Im większy pies tym więcej przestrzeni potrzebuje.

Kiedy pies lubi biegać i jest bardzo aktywny, wybierzmy psi hotel, który dysponuje wybiegiem. Musi on mieć co najmniej 15 metrów kwadratowych. Jeżeli potencjalny hotel nie stosuje się do przepisów prawa, mamy możliwość zgłosić każde naruszenie praw zwierząt.

Dodatkowo na wyposażeniu powinna być apteczka na awaryjne sytuacje. Profesjonalne hotele dbają o zdrowie zwierzaków, dlatego opiekunowie zwierząt przechodzą szkolenia z pierwszej pomocy.

Warunki przyjęcia psa

Warto się z nimi zapoznać zanim zdecydujemy się wybrać dany hotel. Niektóre ośrodki mają swoje własne wymagania co do przyjmowanych zwierząt. W niektórych hotelach wykluczone często są psy szczególnie agresywne, niewykastrowane, niewysterylizowane, niezaszczepione, nieodrobaczone, suczki z cieczką, chore na choroby zakaźne itp.

Psy są przyjmowane na podstawie umowy hotelowej, warto więc dokładnie zapoznać się z jej warunkami przed podjęciem decyzji. Pamiętaj także, aby zabrać ze sobą aktualną książeczkę zdrowia swojego pupila, ponieważ bez niej może on nie zostać przyjęty.

Spotkanie zapoznawcze

Spotkanie zapoznawcze to idealny moment, aby zaznajomić się ze wszystkimi szczegółami. Rozmowa z potencjalnymopiekunem w cztery oczy, dostarczy nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Jest to także okazja do obejrzenia hotelu i ocenienia warunków. Jeśli hotel nie pozwoli nam dokładnie obejrzeć tymczasowego miejsca zamieszkania – koniecznie zastanów się czy to dobry pomysł.

W czasie oględzin zwróć uwagę na każdy szczegół. Sprawdź, czy wszystko zgadza się z tym co obiecuje hotel. Spotkanie to ma zweryfikować czy jest to odpowiednie miejsce dla zwierzaka.

Sprawdzaj czystość, wielkość, dopytaj o kompetencje opiekunów. Porozmawiaj także z opiekunem o swoim pupilu. Opowiedz, jak zachowuje się Twój psiak, jak wygląda jego dzień, o jakich porach zwykle wychodzimy. Dzięki temu, opiekun będzie przygotowany na ewentualne sytuacje.

Wyprawka do psiego hotelu

Każdy z psich hoteli może mieć inne wymagania. Jednak mile widziane będą:

 • smycz, obroża, kaganiec, szelki (nie wszystkie obiekty dysponują swoimi własnymi rzeczami do wyprowadzania),
 • własna karma (jeśli nie chcemy, aby zwierzak nabawił się problemów żołądkowych),
 • ulubiona zabawka, kocyk i inne przedmioty, które będą zapachem przypominały dom (pomoże to pupilowi przetrwać okres rozłąki z właścicielem).

Przeciwwskazania do umieszczenia psa w hotelu

Jeśli psa odrobaczono, zaszczepiono, nie zachowuje się agresywnie, a suczka nie ma cieczki to nie ma żadnych przeciwwskazań, aby skorzystać z usług hotelu. Niektóre hotele mogą  wymagać kastracji lub sterylizacji.

Hotel może odmówić przyjęcia w przypadku, gdy pies jest chory na choroby zakaźne, grzybiczne, wirusowe lub załatwia swoje potrzeby w domu. Tak samo może postąpić z psem mającym lęk separacyjny, skłonności do niszczenia rzeczy, szczekania, bądź, gdy jego charakter sugeruje, że może zagrażać innym w trakcie pobytu.

Ile kosztuje hotel dla psów?

Rynek hoteli dla psów jest mocno zróżnicowany i szeroki, dlatego znacząco oddziałuje na cenę. Cena pobytu waha się od 40 zł do nawet kilkuset złotych za jednego czworonoga. Branych jest pod uwagę szereg czynników m.in. takich jak:

 • warunki pobytu,
 • wielkości psa,
 • ilość psów
 • wyżywienie (możliwe jest zabranie własnej karmy),
 • lokalizacja,
 • ilość dni opieki (przy dłuższych pobytach można negocjować ceny).

Oczywiście, jeśli właściciel wymaga szeregu konkretnych warunków, w tym osobnego pomieszczenia, musi się liczyć z wyższą ceną.

Często hotel dla psów oferuje usługi dodatkowe np. transport zwierząt. Wiąże się to jednak z doliczeniem odpowiedniej kwoty i z pewnością zwiększy koszt pobytu. W danym miejscu dodatkowo płatne może być także podawanie leków, ponieważ tego typu czynności, mogą wychodzić poza podstawowy zakres opieki nad psem.

Decyzja o oddaniu swojego psa pod opiekę hotelu może być trudna, ponieważ wzajemne przywiązanie między właścicielem a zwierzakiem jest bardzo silne. Niektórzy właściciele decydują się na rezygnację z wyjazdu z powodu obawy o komfort ich pupila.

Ważne jest jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i inaczej reaguje na zmiany, dlatego warto dokładnie zapoznać się z zasadami funkcjonowania hotelu dla psów i wybrać odpowiednie miejsce dla swojego zwierzaka.