Petsitter - kim jest opiekun zwierząt i czym się zajmuje?

Opieka nad zwierzakiem wymaga stałego poświecenia, by zaspokoić wszystkie jego potrzeby. Psa trzeba wyprowadzać minimum trzy razy dziennie, a kotu trzeba regularnie wymieniać żwirek w kuwecie. Jednak nie zawsze właściciel jest w stanie to spełnić, bo obowiązki domowe krzyżują się z obowiązkami zawodowymi, wyjazdami czy chorobami. Co robić w takiej sytuacji i gdzie można znaleźć opiekuna? Powodów trudności w opiece jest wiele, jednak rozwiązanie i wybór jest jeden – petsitter!

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Kiedy możemy potrzebować pomocy?

Typowymi sytuacjami, w których sięgamy po pomoc przy opiece nad zwierzętami są:

 • Wyjazdy urlopowe - problem ten pojawia się przede wszystkim, kiedy wyjeżdżamy na wakacje zorganizowane przez biura podróży. Niestety nie ma wtedy możliwości, aby zabrać ze sobą ukochanego pupila. Nawet prywatnie zorganizowane podróże mogą przysparzać nam i pupilowi kłopotów czy co najgorsze – stresu. Opieka nad zwierzętami wymaga poświęcenia większej ilości czasu, dlatego często nie chcemy o tym myśleć w czasie wyjazdu urlopowego.
 • Wyjazdy służbowe niekiedy nawet dostaje się o tym informację z dnia na dzień. W takiej sytuacji zwykle następują desperackie poszukiwania opieki, które mogą przynieść marny skutek. Częste wyjazdy służbowe wiążą się też z licznymi spotkaniami. W czasie takich wyjazdów nawet nie ma czasu na myślenie o zajmowaniu się zwierzakiem.
 • Choroby, pobyty w szpitalu i wszelkie ciężkie urazy - problemy zdrowotne to sytuacje, które mogą wykluczyć nas z życia na pewien czas. W takich momentach, jeśli mamy zwierzaka, który wymaga stałej troski i opieki, warto rozważyć skorzystanie z usług petsittera.
 • Wielogodzinna praca - problem może również pojawić się w momencie, kiedy praca zajmuje nam większą część życia i mimo, że kochamy swojego mniejszego przyjaciela, nie mamy, kiedy się nim zająć. Dzięki petsitterowi, nasz zwierzak będzie miał zapewnioną troskliwą opiekę, podczas gdy my będziemy mogli skupić się na swojej pracy i obowiązkach.
 • Narodziny dziecka - nieoczywisty powód, ale potrzeba pomocy może przejawić się kiedy w domu pojawia się nowy członek rodziny. Młodzi rodzice, którzy uczą się życia z dzieckiem, często to jemu poświęcają ten czas.

Co robić, kiedy nie możemy zająć się zwierzakiem?

Wtedy z pomocą przychodzi petsitter. Słysząc słowo “Petsitter” od razu kojarzymy to z angielskim słowem opiekun dla zwierząt. Nic bardziej mylnego. Jest to zawód nastawiony na pomoc właścicielom zwierząt przy opiece nad nimi. To właśnie z jego usług powinniśmy skorzystać, kiedy potrzebujemy pomocy przy codziennych zadaniach lub po prostu nie chcemy, aby przebywał sam w czasie naszej nieobecności.

Ludzie stają się coraz bardziej zabiegani, a co za tym idzie rośnie popyt na ten rodzaj usług. Mimo, że kochamy nasze zwierzaki i traktujemy je jak członków rodziny, nadal potrzebujemy dodatkowego wsparcia. Petsitter w tym czasie zajmie się naszym czworonożnym przyjacielem i zadba o jego bezpieczeństwo.

Czy mój psiak potrzebuje petsittera?

Jeśli zauważamy, że pupil ciężko znosi nasze nieobecności (np. w czasie dłużej zmiany w pracy, która trwa więcej niż 8h) to zdecydowanie powinniśmy o tym pomyśleć. Depresja, lęk separacyjny i inne tego typu zaburzenia mogą być tego efektem.

W takiej sytuacji warto rozważyć opcję wynajęcia petsittera. Możemy poprosić go, aby przez kilka godzin dziennie zajmował się zwierzakiem. Psiak lub kociak nie będzie już sam, będzie zadbany i dopieszczony. Jeśli zauważysz poprawę samopoczucia, to możesz być pewny, że to była dobra decyzja.

Kobieta głaszcze kota rasy sfinks, który je jedzenie z różowej miski.

Kim jest petsitter?

Dla wielu osób słysząc o zawodzie petsittera myśli, że jest to praca dodatkowa, jak roznoszenie ulotek. Wydaje się to dla nich banalnie proste. Przecież to nic trudnego wprowadzić psa, dać mu jeść, wymienić wodę i pobawić się? I tak, i nie.

Na petsitterze ciąży duży obowiązek. W czasie naszej nieobecności on nie tylko zajmuje się pupilem, ale także bierze za niego odpowiedzialność. Już najmniejsze zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych kłopotów i roszczeń ze strony klientów.

Petsitter zobowiązany jest do opieki, gdy jego właściciele nie mogą w danej chwili pełnić tej funkcji. Co za tym idzie odpowiada za zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila. Tymi potrzebami są:

 • wyprowadzanie na spacer,
 • umożliwienie załatwienia potrzeb fizjologicznych (dodatkowo sprzątanie po psie),
 • karmienie i wymiana wody na świeżą,
 • zabawa, czułości i wszystko czego potrzebuje pies,
 • miejsce dogodne do odpoczynku i spania.

Konieczne jest również zadbanie o typowy, codzienny rytm dnia. W ten sposób zadbamy o komfort i mniejszy stres wywołany nieobecnością właścicieli zwierząt.

Na czym polega praca jako petsitter?

Profesjonalna opieka zwykle skupia się na wielu elementach, które dążą do zaspokojenia potrzeb zwierzęcia, kiedy jesteśmy zajęci. Jeśli jest to opieka nad psem, to konieczne jest wyprowadzenie go na spacer. W tym czasie, petsitter musi dopilnować, aby psiak załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, zażył ruchu na świeżym powietrzy, a przy tym spożytkował nagromadzoną energię.

Petsitter musi zadbać także przy tym o bezpieczeństwo czworonoga. Spacery powinny być zróżnicowane. Dodatkowo spacery nie muszą być dobre tylko dla psiaków. Niektórzy właściciele wymagają, aby ich kotki zaznawały ruchu poza domem. Wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność, bo dużo częściej koty zrywają się ze smyczy.

Poza spacerami ważne jest: karmienie, nawodnienie, dbanie o czystość (w tym sprzątanie kuwety), zabawa, wyczesywanie i ewentualne podawanie leków. Praca ta, opiera się nie tylko na pracy z samym pupilem, ale także z właścicielem zwierzęcia.

Zakres obowiązków petsittera jest dość szeroki, ale jest konkretnie związany z pielęgnacją, zaspokajaniem potrzeb zwierzaka oraz dbanie o czystość miejsca, w którym przebywa. Całe działania powinno opierać się na dobru zwierzęcia.

Sama praca może mieć charakter nienormowanego czasu pracy, ze względu na miejsce zatrudnienia oraz potrzeby rynkowe. Czas pracy trzeba również dostosowywać do rytmu dnia zwierzaków. Praca petsittesra, może odbywać się w domu opiekuna, ale często właścicielom zależy na sprawowaniu opieki u nich w domu.

Wykwalifikowany petsitter

Opiekun po kursie petsitterskim staje się dyplomowanym petsitterem. Oczywiście do pełni wszystkiego jest jeszcze potrzeba trochę doświadczenia, ponieważ kursy to nie wszystko.

Kurs, przygotowuje takie osoby pod kątem wiedzy teoretycznej, którą będą mogli wykorzystać w praktyce. Dzięki temu, przyszły opiekun zwierząt, zdobędzie podstawowe informacje na temat zachowania zwierzaków, z elementami anatomii, fizjologii, zoosemiotyki i tresury.

Opiekun zwierząt jest obarczony wysokim ryzykiem

Wiele osób, w tym właścicieli zwierząt, unika mówienia opiekunom zwierząt o agresywnych zachowaniach ich pupili, ponieważ obawiają się, że powiedzenie prawdy może narazić opiekunów na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Jednakże, brak wiedzy na temat zachowania zwierząt może doprowadzić do sytuacji, w których opiekunowie nie są w stanie odpowiednio zareagować i chronić siebie oraz innych przed zagrożeniem.

Należy pamiętać, że opiekun zwierząt ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego podopiecznego, a także za szkody, jakie zwierzę może wyrządzić innym osobom. Dlatego ważne jest, aby opiekunowie zwierząt mieli pełną wiedzę na temat zachowania pupili i byli w stanie zidentyfikować potencjalne zagrożenia, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i innym.

Nie stwarzaj zagrożenia

W przypadku kotów sprawa zatajenia jakiś istotnych informacji nie jest, aż tak poważna jak w przypadku czworonogów. Dobrym porównaniem są rodzice względem swoich dzieci, którzy mówią, że ich dziecko jest grzeczne i nie rozrabia. Tak samo jest w kwestii psów. Właściciele bagatelizują ich zaburzenia behawioralne, co zwiększa ryzyko poważnych wypadków w czasie opieki. Nie wyklucza to jednak faktu, że koty również mogą stanowić zagrożenie.

Jednak ataki ze strony kotów rzadziej występują niż w przypadku psów. Właściciele mruczków częściej ukrywają fakt, że ich kot ma poważną chorobę zakaźną (często nawet nie wiedzą o tym, ale jest to jednak wynik zaniedbania regularnego odwiedzania weterynarza).

W takim wypadku najbardziej cierpią właściciele i ich kotki, które są z chorym kotem pod opieką petsittera w tym samym czasie. Jednak największymi pretensjami są obarczani opiekunowie zwierząt, a nie właściciel chorego kota. Właściciele uważają wówczas, że jest to niedopilnowanie petsittera.

Co za to grozi?

Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć co grozi właścicielowi za zatajenie faktów na temat swojego pupila. Nie jest to uregulowane w żaden sposób prawnie. Petsitterzy, aby uniknąć pociągania ich do odpowiedzialności, zabezpieczają się umową. Więc w przypadku, jeśli stanie się krzywda opiekunowi, może on wytoczyć proces cywilny właścicielowi.

Z kolei w sytuacji, gdy zwierzak spowoduje jakiekolwiek szkody (na przykład w czasie spaceru z opiekunem) to odpowiedzialność ponosi opiekun. Mówi o tym ustawa z dnia 20 maja 1971 r. o kodeks wykroczeń (Dz.U.2018.618). Art. 77. k.w. o niezachowaniu ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

W wypadku wyrządzenia poważnych szkód również konsekwencje ponosi osoba, która w danej chwili zajmuje się zwierzakiem (Art. 431. k.c. o szkodach wyrządzonych przez zwierzęta). Niestety prawo jest nieuściślone i niejednoznaczne, ponieważ nie jest brana pod uwagę możliwość zatajenia informacji. A taka sytuacja całkowicie zmienia sytuację.

Zwykle opiekunowie nie podejmują się opieki nad zwierzakiem z problemami behawioralnymi oraz agresywnymi. Niestety nie zawsze takie zachowania można zauważyć już na jednym spotkaniu zapoznawczym.

Jakie informacje trzeba przekazać opiekunowi?

Przede wszystkim należy przedstawić, jak wygląda typowy dzień pupila – co robi, co je i kiedy, ile ruchu potrzebuje. Należy również podać wszelkie informacje na temat stanu zdrowia. Czy nie jest na coś uczulony oraz czy pupil zażywa stałe leki lub suplementy.

Dodatkowo warto wcześniej zorientować się, czy weterynarz nie ma żadnych przeciwskazań zdrowotnych oraz behawioralnych do oddania pupila pod opiekę. Innym aspektem, który należy poruszyć jest zachowanie względem innych zwierząt, osób dorosłych i dzieci.

Ważną informacją będzie również to, jak zwierzak zachowuje się na spacerze. Czy bez problemu chodzi na smyczy, czy nie wyskakuje z szelek, nie ciągnie, nie wyrywa się. Każdy zwierzak jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Dlatego tak ważne jest przekazywanie sobie informacji.

Jaki powinien być opiekun zwierząt?

Przede wszystkim powinien być sympatyczny i kontaktowy, a co najważniejsze kochać zwierzęta. W końcu to od niego zależy, jak będzie się zajmował pupilem. Tak więc kontaktowość pozwoli nam dogadać wszystkie kwestie, które są istotne w czasie opieki.

Dodatkowo taka osoba powinna być empatyczna. Taka cecha pozwoli dostrzec wszystkie emocje pupila, takie jak strach, radość, stres.

Cierpliwość i opanowanie to kolejne cechy związane z idealnym petsitterem. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie każdy z podopiecznych jest usłuchany i wyszkolony, a zwierzęce instynkty często są ciężkie do opanowania. Dlatego w takich sytuacjach te cechy będą bardzo potrzebne.

Dobry petsitter przede wszystkim umie prawidłowo odczytywać potrzeby i zamiary zwierzęcia. Każde zwierzę jest inne i będzie inaczej wyrażało swoje pragnienia. Dużo zależy również od charakteru.

Jeden będzie energiczny, chętny do ciągłych zabaw, a inny będzie typem „kanapowca”, który większość czasu będzie leżał. Więc rolą opiekunów zwierząt jest dostosowanie się do tych wskazówek.

Inną umiejętnością dobrego petsittera jest radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych. Pies może nagle się rozchorować, zerwać ze smyczy, wziąć do pyszczka jakiś niezidentyfikowany przedmiot. W takich sytuacjach stresujących, gdzie liczy się czas reakcji, wielu z nas może popełnić błędy.

Odpowiednie wychowanie jest podstawą

Nieważne jak bardzo i nade wszystko kochamy swoich czworonożnych przyjacieli, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie wychowanie. Możemy być największymi przeciwnikami oddawania pupila na czas wypoczynku, ale są także inne sytuacje, których nie przewidzimy, a w których przydatne będzie wykorzystanie petsittera.

W tym celu behawioryści zalecają, aby od najmłodszych lat pupila uczyć zostawania samemu, samodzielności, a przede wszystkim oswoić z przebywaniem z obcymi. Ułatwimy w ten sposób pracę petsitterowi, a także zmniejszymy tym stres pupila oraz swój.

Odpowiednio wychowany zwierzak będzie wiedział, że nic mu nie grozi, gdy nie ma jego właścicieli w pobliżu. Bez tego może być nam ciężko oddać pupila pod opiekę.

Dlaczego nie chcemy korzystać z usług petsittera?

Wielu właścicieli rezygnuje z korzystania z usług petsittera właśnie ze względu na wiele obaw jakie się z tym wiążą, ale i również głęboko zakorzenione opinie na ten temat. Jest to przede wszystkim obawa przed tym, że:

 • zwierzakowi stanie się krzywda,
 • zwierzak ucieknie petsitterowi,
 • opiekun nie odda nam pupila,
 • nie będzie kontaktu z opiekunem w czasie opieki jak i po jej zakończeniu,
 • zwierzak będzie zamykany w klatce,
 • nie będą wykonywane zalecenia właściciela,
 • zwierzak zarazi się jakąś chorobą od innych zwierząt lub ciężko zachoruje.

Dłuższa współpraca to zysk dla obu stron

Pamiętaj, że najcięższe są początki, a z każdym kolejnym już wiemy czego się spodziewać. Jednak, jeśli właściciele zwierzaka będą decydować się na korzystanie z usług tylko jednego opiekuna (cały czas), będzie mieć to pozytywny wpływ na opiekę.

W takim przypadku pupil będzie już zapoznany z petsitterem. Opiekun będzie znał m.in. jego zachowania, zwyczaje, harmonogram dnia, gdzie lubi być drapany, jakie lubi zabawy i formę spędzania czasu.

Oprócz tego, petsitter, który obsługuje stałych klientów, będzie bardziej dostępny dla swojego klienta i będzie dbał o relacje z nim. Ponadto, opieka nad zwierzakiem, z którym opiekun jest już zaznajomiony, jest zdecydowanie mniej skomplikowana i bardziej efektywna. Dzięki temu, zarówno zwierzak, jak i jego właściciel, będą zadowoleni i zyskają na jakości opieki.

Jaki jest koszt opiekunów zwierząt?

Cena uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju zwierzaka. Inne kwoty zapłacimy za psa, a inną za inne zwierzę. Brane są też pod uwagę m.in. wielkości zwierzaków, rasa, wiek, choroby, cechy charakteru, płeć.

Ceny są również różne w różnych regionach Polski. Zdecydowanie więcej zapłacimy w dużych miastach. Dodatkowo liczone są typy opieki, a także różne dodatkowe usługi oferowane razem z opieką takie jak mycie, strzyżenie, transport.

Zaufaj profesjonalnej opiece zwierząt

Na rynku dostępnych jest wiele usługodawców, którzy chętnie zajmą się twoim zwierzakiem, kiedy jesteś zajęty, czy wyjeżdżasz na wakacje. Wybór opiekuna zwierząt jest bardzo ważny, ponieważ zależy od niego dobro twojego pupila.

Dlatego warto poszukać specjalisty, który ma doświadczenie w opiece nad zwierzętami i ma pozytywne opinie od zadowolonych klientów. Dbajmy o zwierzaka tak jak o siebie, a on odpłaci się nam bezgranicznym uznaniem, miłością i wiernością. Będzie naszym pocieszeniem i towarzyszem.