Catsitter - profesjonalna opieka nad kotem

Posiadanie kota to nie tylko przyjemność, ale i także szereg obowiązków i przeszkód. Tymi przeszkodami są losowe i nielosowe zdarzenia, które czekają na nas w trakcie codziennego życia. Czasem przychodzi taki moment, w którym musimy wyjechać. Co możesz wtedy zrobić?

Pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy, gdy potrzebujemy opieki dla naszego kota jest rodzina. To jednak dość uciążliwa opcja, kiedy prosimy kogoś o przysługę stosunkowo często. Jeśli jest to opieka trwająca dłużej niż tydzień bądź dwa – powinniśmy poszukać innego rozwiązania.

Kim jest catsitter?

Jest to rodzaj petsittera, którego praca opiera się na opiece nad kotami w czasie twojej nieobecności. Specjalizuje się w tym, wie czego potrzebują mruczki i rozumie ich „mowę”. Catsitter posiada szeroką wiedzę w zakresie kotów i ich zachowań. Jest to więc idealna osoba, do opieki nad Twoim kotem. Co za tym idzie opiekun odpowiada za zaspokojenie wszystkich potrzeb pupila.

Wbrew pozorom opieka nad kotem jest również dużą odpowiedzialnością. Pupile te wymagają równie dużo uwagi co psy. Jednak kotki ciężej znoszą zmiany. Potrzebują ciepła, a także domowej atmosfery, takiej jaką mają przez całe życie.

Catsitter może oferować opiekę:

  • dochodzącą – catsitter przychodzi do twojego domu, podadzą kotu karmę i świeżą wodę, a także wymieniają żwirek w kuwecie. Dodatkowo, jeśli kot potrzebuje kontaktu z człowiekiem, mojego zadaniem jest wtedy pobawienie się, głaskanie itp. Nie trzeba transportować rzeczy kota. Zabawki, drapak, legowiska nie zmieniają swojego miejsca.

  • w domu opiekuna – wtedy to dom opiekuna jest tymczasowym domem i stwarza mu domowe, bezpieczne warunki do życia. Tak samo jak w przypadku formy dochodzącej, catsitter dba o podstawowe potrzeby kota (jedzenie, świeża woda, wymiana żwirku, zabawa, pieszczoty).

    Uśmiechnięta kobieta siedzi w fotelu i trzyma kota na kolanach

Kiedy catsitter będzie Ci potrzebny?

Niestety nie zawsze istnieje możliwość zabrania kota w podróż, zwłaszcza, że nie każdy kociak przepada za wycieczkami. Nie da się ukryć, że mruczki to zwierzęta mocno związane ze swoim terytorium. Część z wyjazdów może być jednak nieoczekiwana. Mowa tutaj o nagłych wyjazdach takich jak: wyjazdy służbowe, wypadki i pobyty w szpitalu, choroby, niezdolność do poruszania się itp.

Do planowanych wyjazdów będą należeć przede wszystkim: urlopy, przedłużone weekendy, wyjazdy służbowe planowane z większym wyprzedzeniem. W takich sytuacjach, gdzie wiemy na dłuższy czas przed planowanym wyjazdem, zdecydowanie łatwiej jest wybrać catsittera.

Jak wybrać catsittera?

Nie jest łatwo znaleźć osobę, która z pełnym profesjonalizmem zajmie się naszym kotem w czasie nieobecności i rozpozna wszystkie jego potrzeby. Ważnym elementem jest kierowanie się dobrem swojego pupila. Komfort i bezpieczeństwo są kluczowe. Najpierw zastanówmy się czego potrzebuje kot. To pod jego charakter i potrzeby powinniśmy dobrać opiekę. Dlaczego?

Ponieważ źle wybrany opiekun może spowodować dyskomfort, a stres związany z nieobecnością właściciela pogorszy jego stan zdrowia. Dodatkowo osoba, która zajmie się naszym pupilem powinna szanować i rozumieć zwierzęta. W ten sposób opiekun sprosta oczekiwaniom właścicieli oraz potrzebom kociaka.

Istotne jest tutaj również doświadczenie. Nie każdy kto kocha koty potrafi się nimi odpowiednio zająć. Nakarmienie kociaka, zabawa czy sprzątanie kuwety są mało wymagającymi elementami opieki. Jednak, jeśli kot sprawia problemy, to warto skorzystać z usług bardziej profesjonalnego catsittera, który będzie w stanie zinterpretować kocie zachowanie. Taka osoba jest wtedy behawiorystą.

Dodatkową umiejętnością będzie umiejętność rozpoznawania chorób. W sytuacji, gdy kotu będzie coś dolegało, opiekun powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jaki jest dobry catsitter?

Każdy może opiekować się zwierzętami. Jednak dobry opiekun kotów będzie rzetelny w swoim działaniu i odpowiedzialnie wykona powierzoną mu opiekę. Powinien cechować się dojrzałością, sumiennością i uczciwością. Jego działania nie mogą służyć wyłudzaniu i naciąganiu właścicieli pupili na wydatki czy dodatkowe koszty.

Jak wyglądają poszczególne etapy opieki?

Każdy z etapów charakteryzuje się innymi działaniami, które każda ze stron musi podjąć. Ważne są pierwsze kroki, ponieważ to od nich zależą dalsze działania, ale i także będą one miały wpływ na samopoczucie kociaka.

Kontakt z opiekunem

W czasie pierwszego kontaktu, czy to telefonicznego czy osobistego, następuje wymiana informacji. Właściciele mruczków wyrażają swoje oczekiwania, a zadaniem catsittera jest jasne określenie, czy jest w stanie sprostać oczekiwaniom. Następnie właściciel wybiera czy chce opiekę u siebie, czy w domu catsittera. W tym czasie ustala się pierwsze spotkanie – spotkanie zapoznawcze.

Spotkanie zapoznawcze kota z opiekunem

W czasie spotkania zapoznawczego następuje zapoznanie kociaka z jego potencjalnym opiekunem. Catsitter wtedy określa czy może podjąć się opieki nad zwierzęciem. Często mogą pojawić się niespodziewane reakcje ze strony kota, które mogą świadczyć, że nie nawiązał on dobrego kontaktu z nową osobą.

Dodatkowo opiekun w tym czasie przedstawia całą listę rzeczy, która będzie wymagana przy przekazaniu pupila. Zwykle są to: odpowiednia ilość karmy, kocyk, legowisko, karta szczepień/zdrowia, drapaki, klatka kennelowa, szelki, smycze itp. Lista rzeczy jest jednak uwarunkowana formą opieki, która została wybrana.

Umowa z opiekunem

Podpisywanie umowy zwykle następuje w czasie spotkania zapoznawczego. Wtedy już wiemy, czy kot polubił się z opiekunem. Taka umowa dokładnie obejmuje wszystkie ustalenia, jakie powinna spełniać każda ze stron.

We wspomnianym dokumencie zwiera się informacje o stronach, między którymi jest zawierana umowa, określa się czas konkretny czas trwania opieki oraz należy szczegółowo opisać futrzaka. Jest to ważne, ze względu na to, że koty często bywają do siebie podobne. Jeśli jest to opieka w domu catsittera i pod jego opieką jest jeszcze kilka innych kotów, szczególnie trzeba wziąć to pod uwagę.

W umowie należy zawrzeć również warunki rozwiązania przez strony umowy oraz warunki reklamacji.

Niektórzy opiekunowie opierają się na tzw. umowie ustnej, która również ma swoje konsekwencje prawne. Informacje na ten temat znajdziemy w Kodeksie Cywilnym. Należy pamiętać, że składanie takiej formy oświadczenia musi być zrozumiałe dla obu stron, aby nie budziło żadnych wątpliwości.

Czas opieki

Pierwsze chwile kota mogą być szczególne trudne. W końcu jest daleko od rodziny. W czasie trwania opieki catsitter powinien przede wszystkim zadbać o komfort fizyczny i psychiczny kotka.

Kot wybiera sobie wtedy bezpieczne miejsce do spania (zwykle jest to miejsce na parapecie lub gdzieś z dala od ludzi). Do zadań catsittera należy również dbanie o czystość kuwety. Kuwetę należy oczyszczać po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, ponieważ mruczek może zacząć załatwiać się poza nią. Może to przysporzyć catsitterowi dodatkowych problemów i nieprzyjemnych tłumaczeń przed właścicielami, którzy nie zawsze mogą okazać wyrozumiałość.

Poza dbaniem o czystość, należy zadbać również o dokarmianie i dostarczanie odpowiedniej ilości rozrywek. Niektóre kocięta nie są towarzyskie, więc wystarczy im w zupełności pełna miska karmy i chwila obcowania z człowiekiem.

Jednak niektóre mruczki w momencie braku zainteresowania, czy znudzenia, mogą powodować szkody. Jest to więc jedno z zadań catsittera, aby bawić się z kotkiem (lub wspólnie z innymi podopiecznymi w domu catsittera) tak żeby zaspokoić potrzeby mruczka. Wszystkie te czynności sprawią, że kociak będzie czuł się bezpiecznie.

Dodatkowo niektórzy catsitterzy w czasie opieki nad kotem mogą oferować inne usługi jak: pielęgnacja futerka, obcinanie pazurów, strzyżenie, podanie leków, relacjonowanie co robi kotek.

Pamiętaj, że opiekun zwierząt powinien zabrać kotka do lekarza weterynarii, jeśli pojawi się taka konieczność. Lekarz weterynarii sprawdzi co dolega kotkowi. Ważne jednak, aby na czas opieki przekazać opiekunowi książeczkę zdrowia kota. Opiekun musi później zastosować się do wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. W czasie nieobecności opiekunów to on odpowiada za stan zdrowia kota.

Powrót

To jest ten radosny moment, w którym koty po czasie rozłąki wracają do domu. Powinniśmy wtedy ocenić czy nie ma on żadnych urazów ani nie zachowuje się inaczej niż zwykle. Każdy uszczerbek na zdrowiu można uznawać za niedopilnowanie i zaniedbanie przez opiekuna.

Sposób powrotu warto ustalić jeszcze przed rozpoczęciem opieki. Jeśli jest to m.in. dłuższy pobyt w domu catsittera, możemy poprosić go czy jest możliwość przywiezienia kotka do domu.

Wystawienie referencji

Jest to najważniejsze dla catsittera, ale i także dla innych właścicieli pupili, którzy będą chcieli zweryfikować poziom usług oferowanych przez opiekuna. Dlatego jeśli opiekun zwierząt wystawia w Internecie swoje oferty, pamiętaj zostawić ocenę i rzetelne komentarze. Na pewno pomożemy innym właścicielom, ale też samemu opiekunowi.

Czy opieka nad kotem jest trudna?

Opieka nad kotem nie jest trudna, kiedy odpowiednio się do niej przygotujemy. Wystarczy posiadać wiedzę na temat kotów i ich podstawowych zachowań. Dobre akcesoria, karma, woda i koty będą szczęśliwe. Powinniśmy również zadbać o odpowiednią ilość kryjówek.

Dlaczego warto wybrać catsittera?

Wybierając catsittera, mamy pewność, że ktoś zadba o naszego pupila. Taka osoba nie przyjmuje zbyt dużej ilości zwierzaków, więc poświęci danemu podopiecznemu odpowiednią ilość uwagi. Co zyskasz wybierając petsittera? Na pewno indywidualne podejście. Jeśli wiemy, że nasz kot nie lubi przebywać sam, obecność opiekuna zwalczy jego lęk przed samotnością, dzięki czemu pupil nie będzie miał traumy.

Koszt catsittera

Usługi opieki nad kotem nie da się jednoznacznie wycenić, ze względu na czynniki, które na nią wpływają. Stawka podana przez catsittera lub hotel dla kotów jest zwykle ruchoma i dostosowana do każdego kociaka indywidualnie. Jednak dzięki regularnemu korzystaniu z tych usług, możemy niekiedy liczyć na rabaty. Cena głównie zależy od:

  • miejsca i miasta,
  • sezonu i konkretnej daty,
  • wielkości zwierzaka,
  • dodatkowych zabiegów wykraczających poza podstawowy zakres opieki,
  • długość opieki,
  • forma opieki.

Dlatego jeśli nie wiesz co zrobić ze swoim pupilem, pamiętaj, że zawsze masz do dyspozycji pomoc catsittera. Twojemu kotu z pewnością będzie z nim dobrze.