Idealny drapak dla kota - jaki wybrać?

Właściciele kotów wiedzą co to znaczy życie z kotem. Podrapane meble, to ich prawdziwa zmora i dosłownie ta myśl spędza im sen z powiek. Ale przecież taka już kocia natura.

Drapanie jest ich naturalnym zachowaniem. Każdy kot od czasu do czasu lubi wczepić w coś swoje pazury. Żeby temu zapobiec, każdy właściciel powinien zapewnić swojemu pupilowi drapak. Jednak jaki jest najlepszy drapak dla kota?

Czemu koty drapią?

Mimo, że drapanie może wyrządzić poważne straty materialne w naszym domu czy ogrodzie to jest to normalne zachowanie mruczka. Kotek w ten sposób:

 • Oznacza teren – w czasie drapania między opuszkami palców zwierząt domowych wytwarzane są feromony. Oznaczając teren (w tym meble) czują się bezpieczniej i bardziej komfortowo;
 • Daje upust energii i emocjom – koty, kiedy nie spożytkują nadmiaru swojej energii, będą biegały, szalały i drapały. Dodatkowo koty również odczuwają emocje. Więc, kiedy czują zagrożenie, czy zdenerwowane, to wyżyją się na czymś co można drapać;
 • Znajduje sposób na kocią nudę - drapanie to także sposób zabawy;
 • Ostrzy pazurki;
 • Ściera zrogowaciałą warstwę naskórka z pazurów – w ten sposób pozwalają na odnowę pazurów;
 • Rozciąga mięśnie łap;

Tak więc dla kotów, przebywających w domu czy mieszkaniu, drapak jest koniecznym wyposażeniem. Podarowanie kotu drapaka, to najlepsza niespodzianka, jaką możesz mu zrobić.

Najlepszy drapak i jego najważniejsze cechy

Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli. Rodzaje są zróżnicowane, ale także zakres cenowy jest bardzo różny. Najlepszy drapak dla kota to taki, który spełnia oczekiwania kociaka i posiada odpowiednie cechy. Dlatego zanim opiekun kota zdecyduje się na kupno nowego drapaka, powinien wziąć pod uwagę poniższe cechy.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Być stabilny

Stabilność drapaka gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Przy drobnych kotach może nie mieć to znaczenia, ale duże i ciężkie koty, czy nawet te, które mają bardzo dużo siły, będą potrzebowały bardzo stabilnego miejsca do drapania.

Brak tego elementu może stworzyć zagrożenie dla Twojego pupila. Niestabilne drapaki pod wpływem siły, mogą się przewrócić i narobić przy tym szkód. A co najważniejsze może zrobić krzywdę zwierzakowi.

Słaba konstrukcja spowoduje również, że zwierzak nie zaufa takiemu gadżetowi. Średnica słupa i podstawy nie może być zbyt mała dla pupila.

Posiadać odpowiednie wymiary

Od początku zainwestujmy w drapak dostosowany do spodziewanej wielkości i wagi kota. Młode kocięta poradzą sobie na tych większych drapakach bez problemu, więc od razu powinieneś dla kota wybrać coś bardziej przyszłościowego. Kocięta szybko rosną więc byłaby potrzebna zmiana i mały drapak może szybko okazać się niepotrzebny.

Słupek (lub słupki) drapaka powinny być co najmniej o 10 cm większe od kota. Każdy pojedynczy słup powinien być na tyle wysoki, by podczas drapania kot mógł swobodnie stać na tylnych łapach oraz na tyle gruby, by mógł objąć go przednimi łapkami.

Jednak zaleca się, by powierzchnia do drapania zajmowała minimum 40 cm długości oraz 20 cm szerokości. Inne dodatki typu: tunele, budki, półki, muszą być na tyle duże by kot się w nich zmieścił.

Posiadać odpowiednie funkcje

Drapak powinien być przede wszystkim miejscem do leżenia i drapania. Tak więc, powinien on zawierać słupek do drapania oraz legowisko. Pamiętaj, że legowisko musi mieć twardy stelaż lub stelaże.

Kot

Stać w odpowiednim miejscu

Postaw drapak dla kota w strategicznym miejscu, gdzie dobrze widać, co dzieje się wokół. Najlepiej ustawić drapak w pokoju dziennym, gdzieś przy oknie. Może to być idealne miejsce dla kota do zabawy lub odpoczynku.

Chodzi głównie o to, żeby kociak był blisko ludzi i mógł ich obserwować. Drapak dla kota to świetne miejsce do wypoczynku, które oferuje mu także możliwość obserwacji otoczenia z góry.

Może być to również inne miejsce, ważne jednak by kot z łatwością mógł obserwować toczące się życie. Mimo, że koty są uznawane za mało towarzyskie zwierzęta, to koty uwielbiają patrzeć na wszystko z góry.

Może być to również miejsce, gdzie kot lubi drapać. Najlepszą drogą do poznania preferencji kota, jest jego obserwowanie.

Dobry drapak powinien również stać z dala od miejsca, gdzie najwięcej czasu spędzają dzieci lub przebywa pies.

Miejmy na uwadze to, że jeśli kot nie chce korzystać z drapaka, to któreś z powyższych cech nie jest spełniona. Możesz spróbować zachęcić kota do korzystania poprzez smakołyk lub kocimiętkę.

Dobry drapak dla kota – rodzaje

W naszym zestawieniu znajdziesz różne rodzaje drapaków. Każdy z nich jest inny i posiada różne funkcje. Jednak łączy je jedno: mają spełniać kocie oczekiwania co do ostrzenia pazurków. Na rynku znajdziemy:

 • Karton o różnych kształtach – ekologiczny, dwustronny, wytrzymały, wystarczy na lata. Niekonieczne są to ważne cechy dla zwierzaka, ale każdego właściciela na pewno będzie to interesowało. Taki drapak może również pełnić funkcje miejsca do leżenia. Taki drapak zrobiony jest z tektury falistej. Idealny dla kota, który uwielbia chropowate powierzchnie.
 • Deska – równia pochyła, solidna i wytrzymała. Najczęściej wykonany z drewna. Przez niewielkie rozmiary, nie zajmuje zbyt dużo miejsca. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają przestrzeni na organizowanie rozbudowanego drapaka.
 • Budka z otworem i słupkiem – świetny gadżet, ponieważ spełnia dwie funkcje: kot może się w nim schować, a jednocześnie ostrzyć pazury oraz rozciągać. Może być domkiem i legowiskiem. Na rynku występują różne kolory i wykończenia, dzięki czemu każdy znajdzie coś do swojego wnętrza.
 • Słupek – uniwersalny rodzaj, zwykle nie jest dużej konstrukcji. Pełni jedynie funkcje drapaka. Często zawieszana jest na słupku zabawka dla kota.
 • Rozbudowany drapak z budką i legowiskiem – jest to rodzaj niezwykle rozbudowany, który zajmuje dużo przestrzeni. Wersje rozbudowane zawierają po kilka słupków, legowisk i budek. Legowiska wykonane są z miękkiego materiału. Taka konstrukcja może być atrakcyjna przy większej ilości kotów. Przeznaczone jest głównie dla dużych pomieszczeń.
 • Drapak sufitowy – to rodzaj drapaka, który przymocowany jest do podłogi i sufitu. Takie zabezpieczenie gwarantuje stabilność. Producenci takich drapaków dają również możliwość rozbudowywania. Można do nich dokładać legowiska, budki, hamaki, pionowe powierzchnie. Skomponujesz je według własnej woli. Zajmuje dość dużo miejsca, ale mruczek z pewnością pokocha to miejsce.

Jak możesz zauważyć, drapak to doskonały gadżet dla każdego kota. Może on stać się jego ulubioną zabawką, więc zadbaj o rozrywkę dla swojego kota. Stwórz kotu ulubione miejsca, gdzie będzie mógł spędzać długi czas.