Jaki żwirek dla kota jest najlepszy?

Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że wybór żwirku dla kota jest prosty. Jednak zwykle sprawy lubią się komplikować, zwłaszcza jeśli jest się początkującym właścicielem. Rynek oferuje różne rodzaje żwirku, co nie ułatwia wyboru. Dodatkowo należy pamiętać, że nie każdy żwirek dla kota będzie odpowiedni. Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy?

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Po co nam żwirek?

Ze względu na to, że kotki są niezwykle czystymi zwierzętami potrzebują żwirku, aby móc zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne. Bez tego kot, który mieszka w domu, nie będzie w stanie się załatwić. Jest to niezbędny element kociej kuwety.

Możemy wtedy doprowadzić do jego poważnych zaburzeń behawioralnych, a także zdrowotnych. W tym wszystkim ważna jest także kuweta, do której do wsypujemy żwir.

Żwirek i jego rodzaje

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo rodzajów, jednak wybór tego idealnego może być naprawdę trudny. Głównie ze względu na to, że kociaki są dużymi indywidualistami. Każdy ma inne potrzeby oraz preferencje.

Także właściciele mają różne wymagania (np. niweluje nieprzyjemny zapach), ale nie zawsze ostateczny wybór należy do nich. Najlepszy żwirek dla kota to ten, który sam sobie wybierze.

Pamiętaj, że miejscem utylizacji zużytego żwirku zawsze będzie kosz na odpady zmieszane.

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy to najbardziej popularny rodzaj, możemy go dostać w większości sklepów zoologicznych oraz w marketach. Ten żwirek dla kota może być w postaci grubych granulek lub sypkiej jak piasek. Jest to naturalny substancja, która charakteryzuje się bardzo dobrym pochłanianiem nieprzyjemnego zapachu i cieczy. Może mieć naturalny zapach ziemi.

Żwirek ten wchłania mocz, a następnie zbryla się. Tak więc, jest to zbrylający żwirek. Dzięki temu łatwo usunąć go łopatką. Najlepiej zbryla się te najbardziej sypki, ale jego wadą jest łatwość roznoszenia drobinek żwirku przez kota poza kuwetę. Jednak przez drobne ziarna, kot nie rani delikatnych i wrażliwych kocich łapek.

Niestety bardzo dużym minusem tego rodzaju żwirku jest także bardzo silne zbrylanie, przez co nie można go spuścić w toalecie w celu utylizacji. Jest także groźny dla małych kociąt, które mogą zjadać żwir. Grozi to wtedy zapchaniem układu pokarmowego.

Żwirek drewniany

Żwirki drewniane zwykle wykonane są z mikrowłókien drzew sosnowych i świerkowych bez dodatków chemicznych. Jest to najbardziej ekologiczny żwirek i naturalny produkt. Żwirek drewniany ma różne postacie:

  • mogą być bardzo drobne (w postaci granulatu),
  • bardzo duże przypominające pelet (czyli o o kształcie wałeczków charakteryzujących się długością 6-12 mm oraz średnicą 6 mm).

Każdy z rodzajów tego żwirku drewnianego świetnie pochłania wilgoć i zapach. Sam drewniany żwirek może mieć przyjemny zapach drewna.

Żwir dla kota drewniany super zbryla się, ale nie przykleja do powierzchni. Większość producentów zapewnia, że można wyrzucać go do toalety, co znacznie ułatwia sprzątanie kuwety.

Niestety te najbardziej sypkie łatwo się przyklejają do kocich łap, przez co mogą się roznosić po całej przestrzeni. Może być również problematyczne dla kota długowłosego.

Jest jednak bardzo wydajny. Polecany jest również dla małego kota, które mają tendencje do zjadania żwirku. Jest całkowicie bezpieczny.

Żwirek silikonowy (silikatowy)

Żwirek silikonowy dla kota wytwarzany jest z silikażelu (żelu krzemionkowego uzyskany z krzemianu sodu, jest to substancja naturalnego pochodzenia). Żwirki silikonowe są znacznie droższe niż żwirki bentonitowe, mimo że jego produkcja jest bardzo tania.

Granulki żwirku mogą być bardzo drobne lub bardzo drobne. Żwirek silikatowy to bardzo dobra opcja dla kotów długowłosych, które mają problem z przyczepiającymi się pyłkami od innych żwirków. Dlatego potrzebujesz delikatnego żwirku silikonowego o drobnych granulkach dla swojego kota.

Silikonowy jest całkowicie bezpyłowy, a przy tym bardzo wydajny. Możesz wymieniać żwirek nawet co 2-4 tygodnie (kocie odchody usuwa się na bieżąco) mieszają co jakiś czas, aby koci mocz równomiernie był wchłaniany przez granulki.

Niestety kotom może być ciężko się do niego przyzwyczaić ze względu na nietypową strukturę. Rozwiązaniem może być żwir o drobnych i delikatnych granulkach. Zużyty żwirek można spuszczać w toalecie. Jest to najdroższa opcja.

Kot obserwuje, jak właściciel sprząta łopatką kuwetę.

Kukurydziany żwirek

Żwirki kukurydziane są całkowicie pozbawione zapachu, ale za to świetnie pochłania nieprzyjemne zapachy kocich odchodów. Wytworzony jest z włókien kukurydzianych lub z ziaren kukurydzy, które nie nadają się do przemysłu spożywczego.

Jego zaletą jest brak roznoszenia poza kuwetą, ponieważ nie przyczepia się do sierści, ani łapek kota. Te rodzaje żwirków można bez problemu spuszczać w toalecie. Świetnie pochłania ciecze i pozbywa się nieprzyjemnych zapachów.

Zbryla się, a bryły nie przyczepiają się do dna kuwety. Jest to dobry żwirek w szczególności dla kociąt. Nie jest szkodliwy.

Żwirek sepiolitowy

Ten żwirek dla kota jest wytwarzany z pianki morskiej (sepiolitu), które są malutkimi ziarenkami. Mają neutralny zapach. Wyglądem przypominają żwirek bentonitowy, jednak ten to żwirek niezbrylający.

Dobrze pochłania wilgoć i brzydkie zapachy. Jest całkiem wydajny – całkowitą wymianę żwirku robi się raz na 2-4 tygodnie. Codziennie wystarczy sprzątać tylko odchody. Mniej roznosi się po mieszkaniu ze względu na swoją ciężkość.

Dobór żwirku jest kwestią indywidualną

Każdy żwir powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb kota. Aby wybrać ten odpowiedni, należy ocenić przede wszystkim:

  • Pazury – im kot ma krótsze pazury, tym jego łapki są bardziej wyczulone na fakturę podłoża. W tym celu należy zakupić miękki żwir, który nie będzie podrażniał kocich poduszek.
  • Ilość kotów w domu – im więcej kotów tym większa ilość niechcianych zapachów. Odpowiedni wtedy będzie żwir, który doskonale pochłania wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy.
  • Problemy zdrowotne i behawioralne – jeśli zauważamy, że kot ma tendencje do zjadania żwiru lub niechętnie korzysta z kuwety, należy zaopatrzyć się w żwir, jak najmniej szkodzący zdrowiu. Warto także udać się z takimi problemami do specjalisty na konsultacje. Weterynarz lub behawiorysta podpowiedzą nam co będzie najbardziej odpowiednie dla naszego kota.

Żwirek diagnostyczny

Oprócz żwirków typowo przeznaczonych do stworzenia kociej toalety, można wyróżnić specjalistyczne żwirki medyczne. Żwirek do pobierania moczu do badania ma postać granulek, które nie wchłaniają moczu.

Sypie się go do kuwety, jeżeli występują trudności z pobraniem próbki moczu do badania w inny sposób. W ten sposób możemy sprawdzić pH moczu kota.

Wśród właścicieli kotów możemy wyróżnić zwolenników konkretnych żwirków. Tworzą oni swój własny ranking żwirków. W końcu to oni wiedzą co potrzebuje ich pupil i co dla kota wybrać.

Rodzaj żwirku nie ma znaczenia, czy jest to żwir bentonitowy, żwirek silikonowy. Pamiętaj, że najlepszy żwirek dla kota to ten, z którego kot chętnie korzysta i nie dzieje mu się żadna krzywda.