Jak bezpiecznie przewozić psa i kota w samochodzie?

Zdarza się, że musimy przetransportować swojego kota lub psa. Nawet może to być potrzebne, aby dostać się do weterynarza, petsittera bądź hotelu dla zwierząt. Zwykle poruszamy się samochodem, ale zdarzają się sytuacje, gdy transportowanie pupila nie jest do końca bezpieczne. Jak więc robić to w bezpieczny i przepisowy sposób?

Przewożenie zwierząt a prawo

Niestety prawo wprost nie mówi, jak powinno wyglądać prawidłowe przewożenie zwierzęcia za pomocą transportu prywatnego. Można się odnieść zaledwie do dwóch przepisów, które dotyczą transportu psów i kotów. Chodzi tutaj między innymi o:

  • art. 6 ust. 2 Ustawy o ochronie zwierząt – „transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres, jest przestępstwem”. Według art. 35 ust. 1a grozi za to kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 3 (Dz.U.2022.572 t.j.)
  • art. 61 ust. 2 pkt 3 i 4 oraz ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) – „2. Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby: […] 3) nie utrudniał kierowania pojazdem; 4) nie ograniczał widoczności drogi […]. 3. Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia […]”. Jest to wykroczenie z art. 97 kw., za które grozi kara grzywny od 20 złotych do 500 złotych.

Z powyższych przepisów wynika, że przewożąc zwierzęta, musimy zadbać o ich komfort oraz żeby były odpowiednio zabezpieczone.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Sposoby na bezpieczne przewożenie psa i kota

Sposobów, aby przewozić psy i koty jest mnóstwo. Każdy ma swoje zalety i wady i nie każdemu będzie odpowiadał dany sposób. Wszystko jednak zależy od wielkości zwierzaka.

Transport kota i mniejszych psów może się odbyć przez umieszczenie pupila w transporterze. Mamy większą pewność, że w razie wypadku, pies czy kot gwałtownie się nie przemieści i w przypadku nieszczęścia, obije się, co najwyżej o ścianki transportera.

Transporter w czasie jady musi być również zabezpieczony. Należy go przypiąć pasami na tylnej kanapie lub przednim siedzeniu albo umieścić bezpiecznie na podłodze auta.

Do transportu zwierząt stosuje się również przypinanie psem. Jeśli decydujemy się na przypięcie pupila pasem, pamiętajmy, aby założyć mu szelki zamiast obroży. W razie gwałtownego hamowania lub przyspieszania dorosły pies może się poddusić.

Pas nie może być również zbyt długi, bo w czasie jazdy pies będzie mógł się przemieścić. Może Ci się przydać również specjalna krótka smycz, która ograniczy przemieszczanie się po terenie samochodu i nie będzie utrudniała kierowania autem.

W przypadku małych psów przydadzą Ci się dodatkowe akcesoria takie jak fotelik, w stylu fotelików dziecięcych.

Jak przewozić kota w samochodzie?

Jeśli więc zastanawiasz się, jak przewieźć kota bez transportera, to wiedz, że jest to bardzo niebezpieczne. Jednak jest to możliwe. By dorosły kot nie zmieniał swojego położenia i utrudniał jazdę samochodem użyj krótkiej smyczy.

Przypnij go na tylnym siedzeniu i pozwól podziwiać widoki z okna samochodu. W ten sposób przewożenie kota będzie znacznie bezpieczniejsze.

Kobieta idąc chodnikiem niesie kota w różowym transporterku.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Wszystko zależy od wielkości czworonoga. Psiego pasażera można na wiele sposobów transportować. Ważne, aby pamiętać by przewozić psa w samochodzie w sposób bezpieczny. Największy problem zwykle stanowią duże psy, które siedząc w tylna części samochodu mogą zasłoni tylną szybę.

Jak przewozić dużego psa w bagażniku?

Niestety transporter nie jest dobrą opcją dla dużych psów. Chociaż są dostępne różne modele transporterów dostosowanych do rozmiarów psa. Jednak właściciele takich zwierzaków często umieszczają je w bagażnikach, gdzie mają sporo miejsca dla siebie.

Dużo zależy od rodzaju samochodu. Najlepiej do tego się sprawdzą samochody typu kombi. Niejedna osoba może się temu sprzeciwić i uznać to za skrajnie nieodpowiedzialnie. Jednak, jeśli bagażnik jest przestronny, i dociera do niego powietrze, możemy psa przypiąć, tak aby się nie przemieszczał.

Jeśli zwierzak nie jest ograniczony klatką, należy oddzielić przestrzeń bagażową od kabiny pasażerskiej kratką. Zapobiegniemy wtedy przeciskania się psa, do przestrzeni pasażerskiej.

Pamiętajmy, że każdy decyduje indywidualnie o własnym wyborze, jednak najważniejsze jest, aby przestrzegać przepisów dotyczących przewożenia psa i dbać o komfort pupila.

O czym należy pamiętać, przewożąc psy i koty?

Zaopatrzmy się w zabawki, żeby zwierzak miał czym się zająć w trakcie podróży. Zwłaszcza jeśli jest to dłuższa przejażdżka. Pamiętajmy również, że psy i koty mogą mieć również chorobę lokomocyjną. Nie możemy podawać im zbyt dużej ilości jedzenia i wody, bo może nas spotkać przykra sytuacja.

Zanim zaczniesz podróżować, powinieneś przyzwyczaić psa lub kota do jazdy autem. Unikaj także gwałtownych przyspieszeń oraz hamowania w czasie jazdy samochodem. Przy gwałtownym hamowaniu zwierzę może przemieścić się i zrobić sobie krzywdę. Zadbaj o jego bezpieczeństwo i komfort, a jazda samochodem będzie dla niego znacznie przyjemniejsza.

Nie bierz przede wszystkim pupila na kolana, jeśli jesteś kierowcą. Zwierzę ograniczy Twoje ruchy i możesz doprowadzić do kolizji.

Przerwy w czasie jazdy

W czasie dłuższej podróży róbmy przerwy. Zwierzę również musi załatwić potrzeby fizjologiczne, rozprostować kości i zaczerpnąć świeżego powietrza. W czasie jazdy zadbajmy o to, aby zwierzę nie wystawało przez okno, ponieważ może uderzyć się o przedmioty poza autem, a nawet wypaść. Takie sytuacje stanowią bardzo duże zagrożenie w czasie podróży samochodem.

Zasady przewożenia psa i kota w okresie letnim

W okresie letnim koniecznie zadbajmy o odpowiednią temperaturę wewnątrz auta. Zanim wybierzemy się w daleką podróż na urlop, sprawdźmy, jak psy i koty reagują na klimatyzację. Jedne mogą cieszyć się z przyjemnego chłodu, a inne mogą bardzo się przeziębić.

Pamiętaj, nigdy nie zostawiaj zwierzaka w nagrzanym samochodzie! Jeśli musisz wyjść i zostawić pupila samego, pozostaw auto z uchylonymi szybami.

Niewłaściwe przewożenie psa może nam utrudniać kierowanie, a poruszający się zwierzak będzie nas rozpraszał. Możesz sprawić w ten sposób wypadek. Stosując się do powyższych rad, unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.