Hotel dla kotów - czym się kierować przy wyborze?

Planowanie urlopu wiąże się z koniecznością zorganizowania opieki czworonożnym przyjaciołom. Niestety w przypadku kota, trudniej jest go zabrać na wyjazd, ale za to z drugiej strony nie potrzebuje on takiej uwagi od zastępczego opiekuna. Z pomocą przychodzi hotel dla kotów, czyli całodobowa i profesjonalna opieka dla Twojego pupila.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czy koci hotelik to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak, szczególnie, jeśli dbamy o komfort naszego kota i nie chcemy narażać go na samotność, dyskomfort czy też stres. Niestety nie ma możliwości, aby całkowicie wyeliminować stres, ale odpowiednia opieka w hotelu dla kotów zdecydowanie wpłynie pozytywnie na samopoczucie kotka.

Hotel dla kotów to najlepsze miejsce, gdy właściciel musi wyjechać na dłuższy pobyt. Wynika to z faktu, że koty potrzebują dużo czasu, żeby się przyzwyczaić do nowego miejsca. Ten proces może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Na krótkoterminowy pobyt lepiej wybrać petsittera, który zabierze pupila ze sobą lub będzie go doglądał w domu właściciela. Hotel dla kotów zwykle oferuje różne dodatkowe usługi dla gości (np. zapewnienie karmy, legowiska, miseczki po wcześniejszym ustaleniu), z których również warto korzystać. Każda z opcji gwarantuje dobre warunki i troskliwą opiekę.

Rozważ zabranie kota na urlop

Musimy też wziąć pod uwagę, czy jesteśmy w stanie zabrać ukochanego pupila na wakacje. Niestety tutaj czeka na właścicieli szereg niedogodności. Nawet najlepszy hotel, czy biuro podróży nie przewiduje zwierząt. Niestety trzeba będzie się liczyć z dodatkowymi kosztami lub całkowitym brakiem tolerancji zwierząt. Zabranie kota na urlop jest większym wyzwaniem, niż w przypadku psa. Mimo iż, koty są mniej wymagające, nadal potrzebują opieki, zabawy oraz przywiązują się do stałego otoczenia. Wszelkie zmiany są dla nich bardzo stresujące.

Od czego zacząć wybierając hotel dla kotów?

Przed dokonaniem wyboru powinniśmy przede wszystkim sprawdzić opinie o hotelu oraz jego warunki sanitarne. Profesjonalny hotel dla kotów zaproponuje Ci wcześniej spotkanie aklimatyzacyjne, którego celem jest sprawdzenie, czy pupil odnajdzie się w nowym miejscu oraz czy odpowiadają mu opiekunowie. Jest to bardzo ważny element wyboru hotelu, ponieważ te czynniki w głównej mierze odpowiadają za komfort kota, a także to, czy poczuje się bezpiecznie.

Weźmy również pod uwagę ilość zwierząt, które jednocześnie znajdują się w hotelu. Im mniej gości tym lepiej. Wtedy opieka będzie indywidualnie dostosowana do zwierzaka. A o to właśnie chodzi, aby każdy z kotów otrzymał indywidualne podejście. Bedą to prawdziwe wakacje dla Twojego kota.

Kot

Jak wygląda hotel dla kotów?

Hotel dla kota to miejsce, w którym w czasie nieobecności właściciela, zwierzę zostanie otoczone troską i opieką. Warto zacząć od tego, że długość pobytu liczona jest w dobach, a czas na przewiezienie i odbiór pupila jest ściśle określony przez hotel (tak jak w hotelu dla ludzi jest to określony czas na zameldowanie i wymeldowanie).

W takim hotelu, kotki mogą mieć swoje własne wydzielone miejsce, które jest tylko do ich dyspozycji lub współdzieloną przestrzeń z innymi „gośćmi”. Przy wyborze hotelu warto wziąć pod uwagę, czy kot lubi towarzystwo. Ważne jest, aby miał wystarczająco dużo swobody.

Koty lubią mieć przestrzeń, która jest pod nich dostosowana z licznymi miejscami do schowania, wchodzenia, drapania i biegania. Więc pomieszczenia powinny mieć dużo półek, drapaków i dziupli. Te ciasne miejsca są o tyle istotne, że w takich miejscach właśnie pupil czuje się bezpiecznie schroniony, kiedy odczuwa stres.

Pomieszczenia zwykle są różnej wielkości. Każdy z hoteli jest inaczej skonstruowany i przystosowany pod innym kątem. Jednak ogólne standardy wymagają, aby pupil miał wystarczająco dużą możliwość, aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę ruchu. Pomieszczenia muszą być ogrzewane (zimą) lub wentylowane (latem).

Rodzaje hoteli

Hotele dzielą się na te, które oferują boks, w których umieszcza się koty oraz takie, gdzie panuje domowa atmosfera. Te bardziej luksusowe hotele będą oferowały pokoje, które mogą być przeznaczone dla jednego zwierzaka lub większej grupy zwierząt. Jednak w każdym miejscu będzie zagwarantowana profesjonalna opieka.

W przypadku pierwszego rodzaju - boks jest w pełni wyposażony w podstawowe rzeczy dla kotów. Mogą mieć różne rozmiary. Taki boks posiada również przestrzeń do wspinaczki i zabawy do dyspozycji kotów.

Z kolei domowym hotelu pupil będzie czuł się jak u siebie. Tutaj zwierzaki mają stały kontakt z człowiekiem i innymi zwierzętami. Każdego kota traktuje się tutaj indywidualnie. Taka opieka jest mocno dostosowana do potrzeb pupila, a co równie ważne - koty nie są trzymane ani w klatkach, ani w boksach.

Hotele, które oferują pokój, dbają o najwyższy poziom opieki. Na każdego "gościa" może przypadać jeden pokój. Codziennie rano pokoje są sprzątane, tak by pupile przebywały w czystości. Każdy pokój jest dezynfekowany po pobycie innego zwierzaka, a wszystkie akcesoria prane i czyszczone. Dzień pobytu w takim miejscu może kosztować nawet 100 złotych.

Udogodnienia hoteli

Niektóre z hoteli mogą oferować:

 • balkon,
 • wybiegi z dostępem do zieleni,
 • okna, z których zwierzę może obserwować okolicę,
 • zakwaterowanie z własnym wyżywieniem (wyżywienie może obejmować specjalnie dobraną karmę po wcześniejszym ustaleniu z właścicielem. Zaleca się jednak przywiezienie karmy, którą kotki jedzą na co dzień).

Przygotowania do wyjazdu

Wybór hotelu jest poważną i ważną decyzją, jednak jeszcze ważniejsze są przygotowania. W czasie przygotowania skupiajmy się na kocie, ale także na sobie – właścicielach, którzy będą tęsknić za swoim pupilem. Uważa się, że powszechnie kotom nie przeszkadza samotność, jednak każdy ma swój niepowtarzalny charakter i inaczej odbiera samotne przebywanie w domu lub poza nim. Jak więc przygotować kota i siebie naszą nieobecność?

Jak przygotować siebie?

Przede wszystkim nie przejmujmy się nadmiernie oddawaniem pupila do hotelu. Pupile wyczują nasze emocje i zaczną się czuć nieswojo. Przed wyjazdem zadbaj przede wszystkim o sprawdzenie wybranego miejsca. Jeśli dokładnie sprawdziliśmy wybrany hotel dla kotów, odwiedziliśmy go wcześniej oraz nasz pupil dobrze się czuł na spotkaniu zapoznawczym to nie mamy czego się obawiać. Alarmujące powinny być następujące sytuacje:

 • Zbyt ciasne i brudne miejsca, w których przebywają zwierzęta, odmowa pokazania ich lub pokazanie jednego „pokazowego” pomieszczenia;
 • Brak zainteresowania zwierzakiem ze strony personelu hotelowego, złe traktowanie gości;
 • Kwestionowanie wszelkich wyborów, decyzji i wymagań właściciela;
 • Osowiałość zwierząt lub ich nadmierne pobudzenie;
 • Odmowa udzielenia informacji o liczbie zwierząt w hotelu;
 • Brak spotkania zapoznawczego i niechęć do zapoznania się z kotem.

Jak przygotować kota?

Koci hotel jest jak najbardziej odpowiedni dla kotów, które są odpowiednio przyzwyczajone do obecności innych kotów oraz obcych ludzi. Dlatego warto rozważyć już na samym początku posiadania kotka, czy potrzebujemy nauczyć go zostawania z kimś innym. W przyszłości może się okazać, że jest to cenna umiejętność. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy w przyszłości nie spotka nas wypadek, ciężkie choroby, długie wyjazdy służbowe. W tym czasie najlepiej zwrócić się z pomocą do specjalistów. Opiekunowie hotelowi z przyjemnością zajmą się kotem.

Przyzwyczajanie może odbywać się na zasadzie krótkich pobytów u najbliższej rodziny, dłuższej nieobecności właścicieli w ciągu dnia (jednak maksymalnie do 8-9 godzin) oraz zapoznawania kota z innymi osobnikami z gatunku. Należy jednak to robić stopniowo. Warto zacząć od małego i zostawiać malucha samego na parę minut. Jeśli będziemy słyszeć przeraźliwe miauczenie, warto wrócić po kilku minutach i nie traktować pupila ze specjalną czułością. Nie możemy mu pokazywać, że coś się stało. Przez takie zachowanie zauważy, że nie ma czego się bać oraz że jest bezpieczny, kiedy jest sam.

O czym należy pamiętać przed oddaniem kota do hotelu?

Przede wszystkim właściciele powinni sprawdzać nie tylko cenniki, ale też regulaminy, warunki przyjęcia oraz listę wyprawki takiego pupila. W regulaminach czy warunkach przyjęcia są przedstawione pozycje, które dyskwalifikują Twojego pupila z pobytu. Hotele często wymagają, aby zwierzak był zaszczepiony, odrobaczony. Kot przybywający do takiego otoczenia może wrócić z jakąś niechcianą chorobą.

Często hotele mogą także wymagać kastracji lub sterylizacji, aby zapobiec rozmnażaniu między zwierzętami.

Hotele mogą nie chcieć przyjąć kotów chorych na choroby zakaźne, mających ciężkie urazy lub powodujące szkody i zagrażające ludziom i innym osobnikom.

Hotele dla kotów zwykle określają listę potrzebnych rzeczy, które właściciel musi oddać razem z pupilem. Mogą to być: legowisko, kocyk, zabawki, przekąski, drapaki, książeczka zdrowia.

Ty również przed pobytem sprawdź czy oferowane warunki są bezpieczne dla kota. Okna powinny być zabezpieczone przed kocią ucieczką, tak samo balkon, a wspólne drapaki regularnie dezynfekowane. Taki pobyt musi odbyć się w jak najbezpieczniejszym miejscu.

Pamiętaj o kocim bagażu

Hotele mogą mieć różne wymagania co do wyprawki hotelowej (oferta opieki też może zawierać takie informacje). Jeszcze podczas wizyty zapoznawczej, warto dopytać pracownika hotelu o tzw. koci bagaż. Dzięki temu, zapachy będą przypominały kotkowi o zaciszu domowym, które zna. Jeśli jest to możliwe, należy zabrać:

 • Drapak;
 • Zabawki do zabawy;
 • Kocyk;
 • Miski na jedzenie i wodę;
 • Karmę, którą kot zwykle jada – zmiana karmy może spowodować różne dolegliwości żołądkowe i większy stres, ponieważ kot odczuje zmianę;
 • Książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami;
 • Kuwetę ze żwirkiem – zwykle koty mają różne preferencje co do żwirków i kot w obcym miejscu może mieć kłopoty z wypróżnianiem;
 • Leki i suplementy, jeśli kotek jakieś zażywa;
 • Szelki, smycz, obrożę (razem z adresówką) – na wypadek, jeśli zwierzak musiałby iść na spacer, do weterynarza itp.;
 • Ubranie właściciela – może to być niewyprana koszulka. Zapach domu, ukochanego właściciela sprawi, że zwierzak poczuje się chodź trochę bezpieczniej;
 • Transportera – jeśli kociak taki posiada i jest do niego przyzwyczajony.

Jaki jest koszt pobytu w kocim hotelu?

Ceny są bardzo zróżnicowane. Warunkowane są lokalizacją, dodatkowymi udogodnieniami lub usługami, ilością dni (przy dłuższym pobycie ceny zwykle można negocjować), wyżywienie, wielkość zwierzaka (chociaż jest tutaj mniejsze zróżnicowanie niż w przypadku psów). Ceny jednak wahają się między 20 zł a 100 zł. Wszystko zależy od wymagań właściciela i czego oczekuje od hotelu.

Hotel dla kotów może doliczyć odpowiednie kwoty za dodatkowe usługi jak na przykład transport. Jeśli właściciel wymaga szeregu konkretnych warunków, w tym osobnego pomieszczenia dla swojego pupila, musi się jednak liczyć z wyższą ceną.

Ciężkie powroty

Często koty po powrocie są nieswoje i zdystansowane względem swoich właścicieli. Wynika to z faktu, że ludzki zapach zmienia się przez ten czas i zwierzak może być zdezorientowany. Nie trwa to jednak długo więc kotek szybko wróci do dobrego samopoczucia.

Jak możesz pomóc kotu?

Zadbaj jednak o kontakt z nim i poświęć mu tyle uwagi, na ile potrzebuje. Ograniczmy również nadmiar bodźców (głośna muzyka, krzyki, obecność obcych), które nadmiernie będą stresowały zwierzaka. Za to, proponuj mu smakołyki, zabawę.

Pamiętajmy jednak, że jeśli pupil po powrocie jest silnie zestresowany, nie radzi sobie z emocjami, oznacza to, że nie możemy go ponownie w przyszłości zostawiać w hotelu.

Decyzja o oddaniu swojego czworonoga pod opiekę hotelu jest niezwykle trudną decyzją. Wzajemne przywiązanie człowieka do kota jest na tyle duże, że często właściciele decydują się na odrzucenie tego pomysłu kosztem komfortu. W skrajnych przypadkach może się to skończyć rezygnacją z urlopu.

Należy pamiętać, że każdy pupil jest inny i każdą zmianę będzie znosić inaczej. Warto wziąć pod uwagę również inne rozwiązania m.in. takie jak, opieka dla kota w prywatnym domu doświadczonego catsittera. Hotele dla kotów niekoniecznie muszą być najlepszą opcją, jednak są dobrym pomysłem, który trzeba na pewno rozważyć.