Okrucieństwo wobec zwierząt i ich przedmiotowe traktowanie

W badaniach często pojawiają się wnioski, że mężczyźni przyznają się do przedmiotowego traktowania zwierząt częściej niż kobiety. Jednakże, nie powinniśmy zapominać, że zwierzęta, takie jak psy i koty, to nie przedmioty, ale żywe istoty, które zasługują na godną opiekę i szacunek.

Opieka nad zwierzętami jest wymagająca, ale powinniśmy ją wykonywać zgodnie z wszelkimi normami i zgodnie z zasadami etycznymi. Należy pamiętać, że zwierzęta potrzebują odpowiedniego wyżywienia, opieki medycznej oraz miłości i uwagi. Jest to problem wielopłaszczyznowy i nie ma możliwości wyeliminowania go całkowicie, jednak możemy działać na rzecz poprawy sytuacji.

Edukacja o tym, jak należy dbać o zwierzęta jest kluczowa. Powinniśmy nauczać, że opieka nad zwierzętami wymaga odpowiedzialności i poświęcenia, ale przede wszystkim szacunku i empatii. Zwiększenie świadomości i edukacja może pomóc w zmniejszeniu ilości przypadków przedmiotowego traktowania zwierząt, ale to tylko początek.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Skąd się bierze okrucieństwo wobec zwierząt?

Przedmiotowe traktowanie zwierząt jest niestety głęboko zakorzenione w podświadomości człowieka. Dodatkowo powiązane jest to z działaniami agresywnymi, które również istnieją od zawsze.

Niestety agresja ta zwykle wyładowywana jest na osobnikach słabszych i bezbronnych, czyli na przykład psach oraz kotach. Samo okrucieństwo wywoływane jest przez uczucie satysfakcji z cierpienia innej istoty. Takie uczucie pojawia się jednak tylko u części społeczeństwa. Nie tylko u dorosłych, ale obserwuje się je także u dzieci.

Na szczęście w większości jesteśmy uwrażliwieniu na cierpienie i krzywdę zwierząt. Zdaniem profesora nauk biologicznych, Andrzeja Elżanowskiego, gdyby sprawca zdawał sobie sprawę z cierpienia, nie czułby żadnej przyjemności. Dodatkowo uważa, że czynnikiem nasilającym wszelkie akty okrucieństwa jest poczucie bezkarności.

Czym jest przedmiotowe traktowanie zwierząt?

Niewiele z nas ma świadomość co jest zabronione, a co nie. Przykładem tego jest trzymanie zwierząt w zbyt małych kojcach czy pomieszczeniach. Okrucieństwo bierze się również z braku edukacji i życia w niewiedzy opartej na starych stereotypach.

Do niegodziwego traktowania zwierząt można m.in. zaliczyć:

 • kupno zwierzęcia dla rozrywki dziecka,

 • moda na określone rasy,

 • bezmyślne rozmnażanie psów i kotów,

 • sprzedaż zwierząt domowych ze świadomością, że czeka je śmierć,

 • zabijanie nieprzydatnych zwierząt,

 • tolerowanie złego traktowania zwierząt przez dzieci,

 • przetrzymywanie dużych psów w małych mieszkaniach (czyn ten uznawany jest za znęcanie się),

 • porzucanie zwierząt przed okresem wakacyjnym,

 • zbyt intensywne treningi,

 • organizowanie i branie udział w walkach zwierząt,

 • różne formy kłusownictwa,

 • wykorzystywanie zwierząt do testowania kosmetyków i medykamentów,

 • inne czynności krzywdzące zwierzę.

  Dziewczyna w rudych włosach przytula rudego kota

Prawa zwierząt

Prawa zwierząt to idea poszanowania życia pozostałych istot żywych i świadomość odpowiedzialności za ich los. Jednym z najważniejszych jest prawo do wolności od cierpienia, które uniemożliwia przedmiotowe traktowanie zwierząt i eksploatowanie ich ze szczególnym okrucieństwem.

Powszechna Deklaracja Praw Zwierząt uchwalona przez UNESCO mówi, że człowiek jako przedstawiciel całego gatunku nie może rościć sobie praw do wyniszczenia lub haniebnego krzywdzenia zwierząt. Jego obowiązkiem jest korzystanie z wiedzy dla powszechnego dobra – w końcu ze świadomością wiąże się także odpowiedzialność.

Ponadto każda praktyka stanowiąca bezmyślne zabijanie zwierzęcia nie jest tylko zabójstwem żywego organizmu, a przestępstwem przeciwko życiu.

Łamanie praw zwierząt

Regulacje praw zwierząt w Polsce wciąż są zbyt ogólne. W dodatku kary i świadomość społeczna pozostają nazbyt niskie. Panuje cicha przychylność dla bagatelizowania dobrostanu zwierząt, szczególnie kiedy w grę wchodzi konflikt interesów.

Przemysł wciąż stara się zaspokoić ludzkie potrzeby jak najniższym kosztem, co prowadzi nie tylko do braku poszanowania praw zwierząt, ale także ludzkich wartości.

Dopóki istnieje przyzwolenie społeczne na niehumanitarne traktowanie żywych istot, sytuacja nie ulegnie zmianie. Tak samo dzieje się w kwestii indywidualnych przestępców.

Jak wygląda prawidłowa opieka nad zwierzętami?

Prawidłowa opieka nad zwierzętami nastawiona jest przede wszystkim na dobro zwierzęcia. Podstawowym elementem właściwej opieki jest:

Dodatkowo posiadając malutkie dzieci starajmy się uwrażliwić je na cierpienie zwierzęcia. Obraz dziecka ciągnącego kota lub psa za ogon jest dość częste. W takich sytuacjach starajmy się uczyć dziecko od najmłodszych lat, że to delikatne istoty i nie można im robić krzywdy.

Jest to także element bezpieczeństwa (i obowiązek każdego rodzica), które właściciel musi zapewnić. Jednak należy tutaj zaznaczyć, że często pomija się odpowiedzialność dzieci za ich czyny. Zaniedbanie tego może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji w przyszłości.

Przeciwdziałanie przedmiotowemu traktowaniu zwierząt

Każdy z nas może wziąć los w swoje ręce. Przygotowaliśmy kilka pomysłów na to, co każdy może zrobić, by sprawić by świat stał się lepszym miejscem dla zwierząt:

 • Przede wszystkim reaguj, gdy widzisz zwierzę potrzebujące pomocy lub widzisz przemoc, bez względu na to, jakiego jest gatunku – gdy widzisz zwierzę ranne, poturbowane, osowiałe – zabierz je do weterynarza oraz skontaktuj się z najbliższą organizacją prozwierzęcą, np. Otwarte Klatki, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Straż Ochrony Zwierząt.
 • Otaczaj opieką zwierzęta bezdomne i wolno żyjące. W tym celu możesz wystawić miskę z wodą i jedzeniem dla ptaków, jeży, łasic, kun czy kotów. Bez Twojej pomocy latem zwierzęta mogą umrzeć z odwodnienia, a zimą zamarznąć. Zapewnij okolicznym kotom, jeżom i ptakom schronienie, zwłaszcza niezbędne jest to jesienią i zimą. Stwórz karmniki, domki dla ptaków.
 • Decyduj się na sterylizację/kastrację swoich pupili. W ten sposób unikniesz niechcianego potomstwa. Nie pozwól by multiplikowały bezdomność!
 • Żyj etycznie. Nie korzystaj z płatnych przejażdżek konnych w upały. Unikaj odwiedzania cyrków i zoo. W tych miejscach zwierzęta nie mają odpowiedniej przestrzeni, są trzymane w klatkach. Jest tyle rozrywek, w których możesz wziąć udział, a przez które nie cierpią żadne zwierzęta

Co zrobić, kiedy nie możemy się opiekować psem i kotem?

Kiedy nie możesz się zająć swoim pupilem, np. ze względu na wyjazd, nie porzucaj go bezmyślnie lub nie oddawaj do schroniska. Nie oddawaj go także rodzinie, która może nie znać się na prawidłowej opiece. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą hotele dla zwierząt i petsitterzy. Oni tylko czekają, żeby tylko zająć się Twoim pupilem w czasie Twojej nieobecności. Idealnego opiekuna zwierząt możesz znaleźć dzięki naszej wyszukiwarce na platformie animalhotels.com.

Coraz głośniej rozmawiamy o dobrostanie zwierząt. Kontrowersyjne zachowania w stosunku do psów lub kotów wydają się nie mieć końca. Zadbajmy o zwierzaka tak jak o siebie, a on odpłaci się nam bezgranicznym uznaniem, miłością i wiernością. Będzie naszym pocieszeniem i towarzyszem. Dlatego pomyślmy dwa razy zanim coś zrobimy.