Kastracja i sterylizacja kotów - czym się różnią?

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z czerwca 2016, ok. 76% zwierząt (łącznie psów i kotów) przebywających w schroniskach nie znajduje domu, a 12% zwierząt poddawanych jest eutanazji lub umiera w tych placówkach.

Kastracja i sterylizacja są jednym ze sposobów na zmniejszenie bezdomności zwierząt i populacji kotów. Temat jest bardzo kontrowersyjny, aczkolwiek tego rodzaju zabiegi mają znacznie więcej plusów niż nam się wydaje. Czy warto w ogóle rozważać taki rodzaj operacji?

Różnica między kastracją a sterylizacją

Pojęcia kastracji i sterylizacji często używane są zamiennie, ale nie jest to do końca poprawne. Kastracja i sterylizacja to dwa różne zabiegi chirurgiczne, które mają na celu pozbawienie zwierzęcia zdolności do rozmnażania.

Kastracja polega na usunięciu jąder u samca, co skutkuje zatrzymaniem produkcji nasienia i zmniejszeniem poziomu testosteronu. Natomiast sterylizacja to zabieg usuwania jajników u samicy, co powoduje zatrzymanie produkcji jaj i uniemożliwia zajście w ciążę.

W przypadku kastracji, poza pozbawieniem zwierzęcia zdolności do rozmnażania, zabieg ten ma na celu zmniejszenie agresywnego zachowania, zapobieganie chorobom i poprawę jakości życia zwierzęcia. Natomiast sterylizacja zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym, takich jak nowotwory jajników czy macicy.

Właściciele zwierząt powinni mieć świadomość różnic między kastracją a sterylizacją, aby podjąć decyzję o tym, która procedura jest odpowiednia dla ich zwierzęcia.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Kiedy należy wykonać zabiegi?

Oba zabiegi powinny być przeprowadzone przed osiągnięciem dojrzałości płciowej kota, aby uniknąć tzw. "znaczenia nawykowego". "Znaczenie nawykowe" to zachowanie występujące po osiągnięciu dojrzałości płciowej, w którym dorosły kocur oznacza swój teren moczem, co jest naturalnym sposobem komunikacji między mruczkami.

Jednak, jeśli kocur zaczyna oznaczać teren w domu, może to być problematyczne, szczególnie jeśli zaczyna to robić na meblach, dywanach i innych przedmiotach. To zachowanie może być wynikiem hormonów płciowych oraz zachowań, które zostały już ukształtowane w umyśle kota.

Wczesna kastracja kota, zmniejsza również ryzyko krwotoków w porównaniu do kotów starszych. Zabiegi te wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, dlatego należy wcześniej odpowiednio przygotować kota.

Po zabiegu kastracji i sterylizacji zwykle podaje się kotu leki przeciwbólowe. Ważne jest, aby właściciel dbał o odpowiednie karmienie kota po zabiegu. Kot powinien otrzymać posiłek dopiero 24 godziny po operacji, a po tym czasie stopniowo wracać do normalnego sposobu odżywiania.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub niepokojących objawów po zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Kastracja kota i kotki

Zabieg kastracji polega na całkowitym usunięciu narządów płciowych. Produkcja hormonów zostaje przerwana, a więc następuje zmiana zachowania kotów, a także zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby narządów płciowych.

Kastracja kota

Kastracja kota jest mniej skomplikowanym zabiegiem. U samców przeprowadza się chirurgiczne usunięcie jąder, czyli fachowo mówiąc – orchiektomię. W przypadku kocurów, rany goją się znacznie szybciej i nie wymagają nawet opatrunku.

Kastracja kotki

U kotek zabieg jest bardziej skomplikowany i należy odpowiednio zabezpieczyć ranę. Kastracja kotek polega na usunięciu jajników i macicy. Można kastrować kotkę w rui (wtedy poddaje się kotki kuracji hormonalnej), jednak zabieg jest zdecydowanie bezpieczniejszy, jeśli kotka jest w tzw. fazie ciszy hormonalnej. Kastracja przed wystąpieniem pierwszej rui gwarantuje prawie 100% nie zapadalność na nowotwory gruczołu mlekowego.

W przypadku kotek po porodzie, zabieg ten można wykonywać około 5–8 tygodni po. Zbyt wczesna kastracja może wstrzymać laktację u kotki i nie będzie w stanie zaopiekować się potomstwem.

Kocia pacjentka dostaje ubranko pooperacyjne lub kołnierz. Powinna ona nosić ubranko przez 10-14 dni, do czasu całkowitego zagojenia rany oraz odbywać wizyty kontrolne według zaleceń lekarza weterynarii.

Weterynarz trzyma kota, który leży na stole

Zalety kastracji

Zalety kastracji kocurów i kotek są liczne i każdy właściciel powinien je wziąć pod uwagę. Oto kilka zalet kastracji:

 • zaprzestanie głośnego miauczenia i innych zachowań związanych z rują,
 • zapobieganie ciąży i niechcianego potomstwa, ale także eliminacja komplikacji w okresie samego porodu, jak i okresu poporodowego,
 • koty stają się bardziej ufne, mniej zestresowane, agresywne,
 • koty tracą popęd płciowy,
 • ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową,
 • statystycznie wydłużenie życia,
 • eliminacja schorzeń narządów rodnych oraz rzadsze pojawianie się chorób nowotworowych narządów płciowych (np. nowotworów jajnika),
 • mniejsze ryzyko wystąpienia ciąży urojonej u kotek,
 • może również ograniczać zachowania agresywne (zmniejsza się szansa na kocie bójki), w przypadku wczesnej kastracji często nie pojawia się nawyk znaczenia terenu moczem (w niektórych przypadkach jednak nawyk ten pozostaje).

Wady kastracji

Wad jest zdecydowanie mniej, co może przeważać nad wyborem:

 • wzrost ryzyka odkładania się tkanki tłuszczowej,
 • zmniejszenie chęci do aktywności fizycznej,
 • szansa na pojawianie się bakterii i wytrącaniu kamieni moczowych – wynika to z mniejszej aktywności fizycznej, ponieważ koty przez to mniej piją,
 • większe ryzyko schorzeń dróg moczowych przez dłuższe zaleganie moczu w pęcherzu i stres,
 • zaburzenia wzrostu kości długich przy zbyt wczesnej kastracji - jeśli nawet wystąpiło zjawisko opóźnienia kostnienia, to w badaniach nie stwierdzono nadmiernego wzrostu kości.

Sterylizacja kotki i kota

Jak wygląda sterylizacja kotki? Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu jajników, jednak jej macica pozostaje nienaruszona. Przeprowadza się ją najczęściej w znieczuleniu ogólnym, co wymaga od właściciela kota odpowiedniego przygotowania zwierzęcia do zabiegu.

Sterylizacja może być przeprowadzona u kotki w każdym wieku, nawet u dorosłych osobników. Po operacji lekarz zwykle podaje kotce leki i monitoruje jej stan zdrowia. Istotne jest również odpowiednie postępowanie z kotką po zabiegu, m.in. zapewnienie jej spokoju i właściwej pielęgnacji ran.

Z kolei podczas kastracji kocura przecina się nasieniowody, co skutkuje usunięciem jąder. Zabieg ogranicza także produkcję hormonów płciowych. W przeciwieństwie do sterylizacji kotki, podczas kastracji nie pozostawia się żadnego narządu płciowego. Jednakże, warto zaznaczyć, że kastracja nie stanowi ochrony przed chorobami narządów płciowych, a jedynie eliminuje ryzyko zachorowania na nowotwory jąder i gruczołów krokowych u kocurów.

Zalety sterylizacji

Sterylizacja kotki i kota ma nieco mniej zalet niż kastracja kota oraz kotki. Są to przede wszystkim:

 • brak tendencji do przybierania na wadze po zabiegu sterylizacji,
 • brak niechcianego potomstwa,
 • zahamowanie cyklu płciowego.

Wady sterylizacji

Poniżej znajdziesz wady, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na zabieg kastracji lub sterylizacji swojego kota:

 • nie eliminuje ryzyka związanego z pojawieniem się schorzeń układu rozrodczego,
 • zachowanie kota nie zmienia się (dla jednych jest to wada, dla innych może być to zaleta),
 • agresywne zachowania nadal się pojawiają.

Jakie są koszty kastracji i sterylizacji?

Koszty zabiegu kastracji i sterylizacji kotów w Polsce zależą od regionu, miasta, kliniki weterynaryjnej oraz indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia zwierzęcia. Ceny również różnią się w zależności od płci zwierzęcia. Zanim zdecydujemy się na konkretną placówkę, należy dokładnie porównać ceny i oferty różnych lekarzy weterynarii.

Należy pamiętać, że oprócz samego kosztu zabiegu należy także uwzględnić koszty wizyty przed i po operacji, które są często zalecane przy kastracji kotek. Trzeba również doliczyć ewentualne koszty leków i innych środków pooperacyjnych, takich jak fartuszki pooperacyjne czy kołnierze ochronne, jeśli lekarz weterynarii zaleci ich noszenie.

Co ciekawe, wczesną wiosną wiele gmin i miast oferuje dofinansowania kastracji kotów oraz wprowadza program bezpłatnych kastracji dla kotów wolnożyjących.

Podjęcie decyzji o wyborze omawianych powyżej zabiegów jest kwestią indywidualną dla każdego właściciela. Warto zwrócić uwagę na komfort zwierzęcia i swoje własne preferencje.

Ostatecznie jednak, wybór między kastracją a sterylizacją powinien być podjęty po konsultacji z lekarzem weterynarii, który dobierze najlepszą metodę dla konkretnego przypadku. Obie metody są skuteczne, jednak ze względu na większe zmiany w organizmie kotów, lekarze weterynarii zalecają kastrację kota.