Psi fitness - dlaczego warto spróbować

Fitness jak każda inna aktywność fizyczna jest dobrym sposobem, żeby chodzić na trening i trochę się poruszać. Psi fitness (inaczej Fitpaws) ciągle zyskuje na popularności i ma pozytywny wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale ma również pozytywny wpływ na psychikę psa.

Czym jest psi fitness?

Jest to rodzaj zajęć, w których pies wykonuje ćwiczenia fitness z wykorzystaniem przeznaczonych do tego przedmiotów, takich jak piłki, deski, podesty. Celem takiej aktywności jest wpłynięcie na poprawę kondycji psa.

Taki trening jest rodzajem zabawy, które ma za zadanie zbudować zaufanie i nauczyć współpracy. Podczas ćwiczeń poprawiamy takie sprawności jak: zwinność, szybkość i zwrotność. Zajęcia początkowe można wykonywać nawet samemu w domu. Sprzętami do tych aktywności mogą być zwykłe przedmioty domowe.

Psiego fitnessu można uczyć każdego psa w każdym wieku i o każdej wielkości. Jednak wiadomo, że łatwiej pracuje się z psami młodszymi. Ćwiczenie z psem jest ważne, zwłaszcza, jeśli pies większość czasu leży na kanapie. Jest on dobry dla psów sportowych, psów rodzinnych i wielu innych.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Zalety psiego fitnessu

W psim fitnessie możemy zobaczyć z punktu widzenia opiekunów same korzyści. Na pewno podczas ćwiczeń wzmacnia się relacja między człowiekiem, a psem. Dodatkowo opiekun poznaje wiele nowych zachowań i reakcje swojego pupila, których w życiu codziennym moglibyśmy nie dostrzec. Podczas ćwiczeń wypracowuje się posłuszeństwo i skupienie na opiekunie. Obie strony budują zaufanie między sobą. Od strony psa ma to znacznie więcej zalet, ponieważ to on wykonuje tutaj zajęcia.

Przede wszystkim pozytywnie wpływa to na kondycję. Wzmacniane są mięśnie szkieletowe i rozwijana jest umiejętność koordynacji ruchowej, która pozwoli na lepszą kontrolę kończyn i rozkład ciężaru ciała. Pies zacznie poruszać się z większą świadomością, a efekty treningu możemy dostrzec nawet w czasie spacerów czy wchodzeniu po schodach.

Zwiększy się również jego bezpieczeństwo między innymi na spacerach, ze względu na to, że pies będzie wiedział, jak uratować się podczas niewielkiego wypadku, który mógłby skończyć się kontuzją. Dodatkowo u psów, które bały się dotyku, zbuduje się zaufanie i zmniejszy się ich lęk. Dzięki indywidualnemu podejściu (każda aktywność powinna być dostosowana do konkretnego psa i jego potrzeb) mamy szansę na pozbycie się wielu lęków poznawczych.

Oprócz tego, treningi pobudzają krążenie oraz układ nerwowy. Przy nadwadze i otyłości, psi fitness jest dobrą opcją do pozbycia się zbędnych kilogramów i późniejszego utrzymania formy poprzez regularne ćwiczenia. Równorzędnie z kondycją idzie również zdrowie, ponieważ regularne ćwiczenia poprawiają odporność i podatność na różne choroby. Psi fitness zapewnia bezpieczną aktywność fizyczną oraz umysłową naszemu psu.

Kobieta rzuca frisbee małemu psu w parku

Ćwiczenia jak rehabilitacja

Ćwiczenia w głównej mierze odbywają się na zasadach rehabilitacji i są tak samo dopasowywane do indywidualnych potrzeb danego zwierzaka. Dlatego to sprawia, że każdy pies może brać w tym udział – od szczeniąt po psich seniorów. Większość prostych ćwiczeń, które można wykonywać w domu, sprawdzą się idealnie przy nadpobudliwych psach, tych wycofanych, z nadwagą czy z problemami układu ruchu. W przypadku szczeniaków jest to dobra szansa na naukę nowych zwyczajów, które zapobiegną niechcianym sytuacjom w przyszłości.

Jak się przygotować do ćwiczeń?

Przed wprowadzeniem samodzielnych ćwiczeń musimy dokładnie przeanalizować zachowanie psa, jego fizjologię oraz anatomię. Wszystkie te czynniki są ważne, ponieważ nie każdy pies jest w stanie wykonać każde ćwiczenie. Warto przed rozpoczęciem treningów skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni plan treningu. Możesz zapytać lekarza weterynarii, behawiorysty czy zoofizjoterapeuty.

Wielu właścicieli psów na własną rękę podejmuje się tej aktywności bez znajomości podstaw i wcześniejszego przebadania psa. Fitness jest bardzo wymagającym fizycznie sportem, dlatego nie można pozwolić sobie na błędy, ponieważ mogą się one odbić ciężkimi kontuzjami, czy choćby zniechęceniem psa do dalszej pracy.

Od czego zacząć ćwiczenia fitnessowe?

Powinniśmy zacząć od prostych ćwiczeń wprowadzających. Jeśli chcesz spróbować tego ze swoim psem to na początek nie jest Ci potrzebny żaden przedmiot. Pokaż jedynie psu, że każda z łap to odrębny byt, z którego można autonomicznie korzystać. Przydaje się to w późniejszych etapach pracy. Świadomość ciała psa pomoże mu w trudniejszych technicznie zadaniach, a ryzyko kontuzji znacznie się zmniejszy.

Pamiętaj, by zabrać swoje psy przed ćwiczeniami na spacer lub wykonaj kilka aktywności zachęcających psa do ruchu. W początkowej fazie skup się na wzmacnianiu mięśni poprzez proste zajęcia. Wymagaj precyzji i symetrii ich wykonywania.

Należy pamiętać, aby nie wprowadzać psa na piłki rehabilitacyjne już od samego początku. Jest to ostatni etap treningu, ale niestety bardzo często właściciele psów zaczynają od niego. Nieprzygotowane na takie obciążenie mięśnie, nie utrzymają odpowiednio stawów kręgosłupa i kończyn.

Warto też nauczyć psa podstawowych komend, takich jak zmiana pozycji, podawanie łapy, komendę siad, przenoszenie ciężaru ciała, wchodzenie łapami na różne przedmioty (przednimi łapkami, tylnymi łapami, każdą osobno, bokiem itp), kręcenie się itd.

Ważnym aspektem każdego treningu, jest podzielenie go każdorazowo na 3 etapy: rozgrzewkę, trening zasadniczy (w jego skład wchodzą: elementy sensoryczne, nauka świadomości ciała i wzmocnienie mięśni) oraz na koniec tzw. cool down.

Po każdym dobrze wykonanym ćwiczeniu daj psu smakołyk. Jest to jeden ze sposobów by motywować psy do dalszego wykonywania aktywności. Co jakiś czas sprawdzajmy czy pies dobrze stoi, czy ciężar ciała rozkłada na wszystkie kończyny. W ten sposób dowiemy się czy pies robi ćwiczenia w odpowiedni sposób.

Przykładowe ćwiczenia fitnessowe

Każde ćwiczenie jest dobrą okazją do wprowadzenia komend. Ucząc psa w ten sposób, nauczymy go rekacji na komendę (np. siadu) niezależnie od sytuacji. Nauczenie tego nie jest łatwe, ale może się przydać w przyszłości. Do najprostszych aktywności należą:

  1. Stanie na podwyższeniu - przednie i tylne łapy powinny być rozstawione tak, żeby przestrzeń między nimi była pusta. Utrzymywanie takiej pozycji świetnie poprawia u psa koordynację oraz równowagę.
  2. Slalom/ósemki między punktami - ustawiamy dwa punkty orientacyjne (jeśli nie masz pachołków, możesz użyć nawet butelki z wodą), naprowadzamy psa w taki sposób, żeby był w stanie ominąć każdy punkt i wrócić do pozycji centralnej. Zachęcamy psa dłonią ze smakołykiem. Dzięki temu wyćwiczymy elastyczność psa. Poziom trudności można zwiększać poprzez stawianie pachołków bliżej siebie. Należy pamiętać o tym, że ta aktywność powinna być wykonywana symetrycznie.
  3. Wykonywanie ćwiczeń na określonym obszarze - na podłodze rozkładamy koc lub wydzielamy obszar w inny sposób. Na tym terenie pies ćwiczy tak, by nie wychodzić poza obszar.
  4. Target przednimi łapami - posłuży do tego podkładka odpowiednio duża dla konkretnego psa oraz smakołyki. Nagradzamy psa za każdym razem, gdy dotknie podkładki.

Nauczenie psa podstawowych czynności nie jest łatwe. Ale jest to po prostu świetna zabawa, którą można wykonywać niezależnie od pory roku i miejsca.