Pies i kot w jednym domu - jak sobie z tym poradzić?

Przyjęło się sądzić, że świat amatorów zwierząt dzieli się na psie i kocie obozy oraz że stworzenie domu dla obu zwierzaków i relacji między nimi jest wręcz niemożliwe. Otóż rozwiewamy wątpliwości. Posiadanie pod jednym dachem psa i kota niesie za sobą szereg wyzwań. Jednak dzięki wdrożeniu kilku zasad, może się stać łatwiejsze i rozwiać zakorzenione w naszych głowach przysłowiowe myślenie o relacji „jak pies z kotem”.

Psy i koty - wspólne dorastanie zwierzaków

Jeśli marzysz o wielogatunkowej rodzinie, warto tę decyzję podjąć już na początkowym etapie. Zwierzętom będzie o wiele łatwiej zaakceptować siebie, jeśli będą wspólnie dorastać. Sprzyja temu fakt, że na początkowym etapie życia, pupile nie posiadają jeszcze ukształtowanych instynktów.

Istotne jest też traktowanie zwierząt na tym samym poziomie. Wtedy żadne z nich nie powinno odczuć zagrożenia i odrzucenia. Spokojne zachowanie jest tutaj kluczowe.

Jeśli jednak decydujesz się na wprowadzenie nowego domownika na późniejszym etapie, postaw na cierpliwość. Nie zakładaj, że zwierzęta same się dotrą. Pamiętaj, że koty i psy mają inne priorytety.

Przed wprowadzeniem innego zwierzaka do domu, obserwuj reakcje domowego pupila na inne zwierzęta. Zapoznawaj go z innymi zwierzętami, nie izoluj, to z pewnością pomoże psu lub kotu w późniejszym budowaniu relacji. Zadbaj też o zdrowie i szczepienia obu zwierzaków.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Przyzwyczajanie do drugiego zwierzaka

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, ile czasu zajmie zwierzakom zaakceptowanie siebie nawzajem. Jednak wszyscy wiemy, że najważniejsze jest pierwsze spotkanie, dlatego zadbaj o to by przebiegło jak najbardziej pozytywnie. Nie rzucaj pupili na głęboką wodę.

Dorosłego psa wprowadź na smyczy, żeby kontrolować jego ruchy, nie przyśpieszaj ich, a za spokojne zachowania nagradzaj zwierzaki przysmakami. Nie wykonuj wcześniej czynności, które zdenerwują pupila albo sprawią, że będzie nadmiernie pobudzony. Miej na uwadze, że dla udomowionych kotów lub psów, wprowadzenie drugiego idzie w parze z zagrożeniem i naruszeniem przestrzeni. Dlatego daj mu w tym czasie dużo uwagi i czułości, by czuł się bezpiecznie.

Nie próbujmy jednak przyspieszać nawiązywania relacji między stałym lokatorem i nowym pupilem – pies z kotem mogą potrzebować czasu, aby się zaakceptować. Decydując się na kolejnego pupila, powinniśmy zastanowić się, czy jego temperament, będzie zgodny z temperamentami psa lub kota, który już jest w naszym domu. Jeśli problem w nawiązaniu relacji się wydłuża skonsultuj się z behawiorystą.

Pies rasy jamnik i kot leżą razem w legowisku.

Jak przyzwyczaić kota do psa?

Oczywiście wprowadzenie psa do domu, w którym żyje kot nie jest niemożliwe. Koty to zwierzęta terytorialne, które nie przepadają za życiem w stadzie. Nawet mruczek dziko żyjący należy do zwierząt, które raczej polują same, dlatego kotu drugi zwierzak w jego rewirze kojarzy się bardziej z zagrożeniem, niż z towarzyszem do zabaw.

W nowym domu umieść psa i kota w oddzielnych pomieszczeniach i daj kotu do powąchania kawałek sierści nowego pieska. Nie zmieniajmy miejsca położenia m.in. legowiska lub miski. Ponieważ to nowe zwierzę powinno dostosować się do panujących zasad.

Wtedy nam pozostaje tylko czekać, aż kot zaakceptuje nowego członka rodziny. Po jakimś czasie, gdy zarówno pies, jak i kot będą się zachowywały w swojej obecności spokojnie i będą zapoznane ze swoimi zapachami, można stopniowo otwierać drzwi do ich pokoi.

Szczeniak i dorosły kot też z reguły dość łatwo się dogadują. Piesek będzie nastawiony do nowego towarzysza entuzjastycznie, a kot nie powinien poczuć się zagrożony obecnością niedużego towarzysza. Szczeniaka należy też dodatkowo ochronić, bo może się okazać, że będzie potrzebował obrony przed silniejszym kotem.

Jak przyzwyczaić psa do kota?

Możemy Cię zaskoczyć, że najczęściej poleca się wprowadzenie kota do domu, w którym mieszka pies. Oswoić psa z kotem jest znacznie łatwiej. Na pewno też zastanawiałeś się ile może trwać takie przyzwyczajanie psa do kota. Zdarzają się przypadki, kiedy to kot i pies niemal od pierwszego spotkania świetnie się ze sobą dogadują.

Jeżeli macie już w domu psa i chcecie wprowadzić kota, musicie popracować nad posłuszeństwem. Przed samym zapoznaniem warto wziąć psa na długi spacer, na którym będzie mógł węszyć i biegać do woli. Wybiegany pies reaguje dużo spokojniej na pojawienie się w domu kota niż pies naładowany energią.

W przypadku pojawienia się w domu kotka największą pokusą dla psa, jest chęć pogoni. Warto też poćwiczyć rezygnację z rzucania piłki czy patyka. Emocje towarzyszące psu podczas pogoni za zabawką są podobne do tych podczas pogoni za kotem. Niektóre rasy psów mają w genach dar do polowań.

Aby lepiej kontrolować zachowanie psiaka, najlepiej trzymać go w domu na smyczy. Gdy tylko psiak zaczyna nadmiernie ekscytować się zapachem kota od razu przekierowujemy jego uwagę na siebie. Niepotrzebnie jest stresować nowego zwierzaka.

Podczas zapoznawania psa z kotem bardzo ważne są także nasze emocje. Gdy pies zobaczy, że w obecności kota zachowujemy się nerwowo, on też może zacząć się tak zachowywać. Nie reagujmy w ten sposób nawet, jeśli zwierzak źle reaguje na zapach kociaka.

Nie zawsze wspólne mieszkanie jest czymś przyjemnym

Pamiętaj, że nie zawsze obustronna akceptacja pupili będzie równoznaczna ze wspólnymi aktywnościami. Najważniejsze, żeby zwierzęta żyły ze sobą, nawet jeśli będzie to szło w parze z ignorancją i wyznaczeniem swojego terenu.

Niezwykle ważne jest, żeby między zwierzakami było więcej interakcji niż starć. Każdy pupil musi mieć swój teren, na którym będzie sam ze swoimi potrzebami.

Kiedy pojawia się konflikt, odizoluj od siebie zwierzaki, a jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz pomocy w tym niełatwym procesie, skorzystaj z pomocy szkoleniowca lub behawiorysty. Jednak pamiętaj, że życie kotka z psem jest jak najbardziej możliwe.