Małe rasy psów do mieszkania

Są psy, które potrzebują ruchu, przestrzeni do życia i czują się najlepiej w dużych, przestronnych miejscach. Niestety nie każda rasa tym się charakteryzuje, dlatego w artykule wskażemy Ci odpowiednie rasy psów, które dobrze się czują w małych mieszkaniach. Już nie musisz rezygnować z marzenia o czworonożnym przyjacielu mieszkając w kawalerce. Niewielkie rozmiary psów pozwalają na spełnienie marzeń każdego z nas. Dowiedz się, jaki pies nadaje się do małego mieszkania w bloku.

Jak wybrać idealnego psa?

Koniecznie wybierz psa według swoich potrzeb i stylu życia. Przeanalizuj również każdą rasę i jej potrzeby. Może to pomóc w podjęciu decyzji o posiadaniu psa. Może się okazać, że nie wszystkie rasy nadają się i nie spełniają Twoich wymagań.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Cechy wspólne poniższych ras

Wszystkie poniższe rasy psów łączy jedno – małe wymagania ruchowe, ale również niewielka wielkość i masa. Niewielkie wymiary sprawiają, że nawet mała kawalerka będzie dla nich dużą przestrzenią. Jednak na decyzje o wyborze psa powinny też wpływać inne kwestie. Bez wątpienia najlepszy pies do bloku, to pies małej rasy. Do pełni szczęścia potrzebują one jedynie:

 • stałego miejsca do spożywania posiłków
 • bezpiecznej przestrzeni
 • miejsca do odpoczynku
 • regularnych spacerów

Małe psy, w większości źle znoszą długotrwałą rozłąkę. Wynika to z faktu, że bardzo przywiązują się do swojego opiekuna.

Niezależnie czy to pies mieszkający w bloku czy w domu - będzie potrzebował spacerów. Zwłaszcza dotyczy to młodych psów, które nie są jeszcze nauczone Twojego trybu życia. Każdy z opiekunów musi się z tym liczyć.

Małe psy - rasy do mieszkania

Jest wiele atutów małego psa w mieszkaniu. Mówiąc o plusach posiadania takiego pieska, należy wspomnieć, że są to prawdziwi łowcy. Nie ma wątpliwości, że mały pies będzie miał większy komfort życia niż te duże rasy.

Pies Corgi siedzący na trawie w parku

Corgi

Jest to rasa psów głównie kojarzona z Królową Elżbietą II. Jest to bardzo przyjazny pies, otwarty na ludzi oraz inne psy. Cieszy się pogodnym usposobieniem. Zdarza mu się popadać w konflikty z innymi osobnikami swojej rasy. Jednak chętnie bawi się z dziećmi i dorosłymi.

Corgi nie lubią bezczynności, ale wystarcza im jeden dłuższy spacer każdego dnia. Łatwo dostosowują się do trybu życia właścicieli. Będzie to idealny kompan dla osoby starszej, jak i dla energicznych dzieci.

Yorkshire terrier

Jest to typowy pies rasy miniaturowej. Waży zaledwie 3kg i mierzy jedynie 23cm. Yorkshire terrier to pies z charakterem. Będzie kochał swoich właścicieli, ale z drugiej strony naszczeka na sąsiadów. Jednak psy tej rasy, są bardzo inteligentne, więc łatwo je wyszkolić. Kiedy dobrze o niego zadbasz, będziesz mógł zapomnieć o pogryzionych meblach i oszczekiwaniu sąsiadów.

Mają dużo energii, ale wystarczy im szybki spacer półgodzinny, dwa razy dziennie. Zachowanie psa może także cechować upór i niecierpliwość.

Basenji

Jest to nieco większa rasa i bardzo wyjątkowa. Waży średnio 10kg i mierzy około 40cm. Jest to pies jedyny w swoim rodzaju, ponieważ ze względu na specyficzną budowę – nie szczeka.

Basenji to rasa energiczna, ale skłonna do leniuchowania. Nie potrzebuje zbyt dużo ruchu. Jeden dłuższy spacer każdego dnia będzie w zupełności wystarczający. Ta rasa nie jest jednak polecana osobom, które rzadko bywają w domu.

Ten pies potrzebuje towarzystwa i bardzo źle znosi samotność. Cechuje ich kocia natura – samodzielne i niezależne. Same czyszczą swoją sierść, więc nie wymagają nawet zbyt częstej pielęgnacji.

Chihuahua

Ta rasa jest uznawana za najmniejszą na świecie. Maksymalnie może ważyć 3kg i może mierzyć około 20cm. Wadą jest niestety nadpobudliwość, która objawia się częstym szczekaniem. Dlatego odradza się tego psa rodzinom z małymi dziećmi oraz wrażliwymi sąsiadami.

Chihuahua jest psem bardzo energicznym, ale potrafiącym się wybiegać nawet na małej przestrzeni. Jest również delikatny i kruchy, a więc łatwo zrobić mu krzywdę. To dobry pies, ale koniecznie wyznacz mu granice, ponieważ może próbować zdominować opiekuna.

Hawańczyk

Jest to również niewielka rasa psów. Ważą około 6kg i mierzą średnio 25cm. Cechuje się pozytywną energią i miłym usposobieniem. Rzadko szczeka, więc nie będzie przeszkadzał sąsiadom. Dodatkowo nie potrzebuje specjalnie dużej dawki ruchu. Do szczęścia nie będą potrzebowały dużych przestrzeni i długich spacerów. Są energiczne, ale spacery w zupełności im wystarczają.

Łatwo je wyszkolić, ponieważ szkolenie połączone z nagradzaniem traktują jak zabawę. Pies może źle znosić rozłąkę ze względu na to, że mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Więc jeśli często nie ma Cię w domu, zrezygnuj z tej rasy. Nie lubią zostawania samemu.

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel to mały pies do mieszkania, o drobnej budowie ciała. Ważą około 7kg i mogą mierzyć średnio 30cm. Tę rasę psa jak najbardziej można posiadać w mieszkaniu. Rasa ta jest uznawana za jedną z najbardziej przyjaznych na świecie. Uroczy pies z charakterystycznymi długimi, figlarnymi uszami, łatwo adaptuje się do nowego otoczenia.

Cocker spaniel jest spokojny, nie sprawia większych problemów i mocno przywiązuje się do właścicieli. Niezbyt dobrze znosi rozłąkę i samotność, jest bardzo kontaktowy, inteligentny i łatwy do ułożenia. Lubi także towarzystwo innego psa. Chętnie zapozna Cię ze swoimi ulubionymi psimi przyjaciółmi na spacerach.

Dodatkowo Cavalier King Charles Spanielnie potrzebują dużej dawki ruchu. Trochę zabawy w ciągu dnia i do tego kilka krótkich spacerów sprawi, że będzie usatysfakcjonowane. Jednak jest to pies z rodzaju psów myśliwskich, więc potrzebuje dużo urozmaicenia. Koniecznie musisz dbać o sierść czworonoga, żeby zawsze była lśniąca i czysta.

Mops

Jest to rasa miniaturowa i mierzy średnio 30cm. Zaskakująco może ważyć około 7kg. Cechuje go łagodne usposobienie, przyjazny jest wobec ludzi i innych zwierząt. Ma pogodny i radosny charakter. Mops to pies, który jest bardzo delikatny i kocha odpoczywać.

Przez swoją budowę ciała źle znosi nadmiar ruchu, mimo, że lubi szaleć i bawić się. Powinny unikać przemęczenia oraz przegrzania. Dla niego zalecane są spokojne półgodzinne spacery. Jest to idealny pies dla osób, które nie chcą poświęcać dużej ilości czasu na aktywności fizyczne. Przywiązuje się do swoich właścicieli z wyszczególnieniem jednej osoby.

Jack Russell Terrier

Mały pocieszny pies mierzący średnio 30cm i ważący około 7kg. Niewielkie rozmiary pozwalają na trzymanie w małym mieszkaniu. Ta rasa cechuje się radosnym i energicznym usposobieniem. Jack russel terrier jest bardzo energiczny i bezgranicznie wierny swoim właścicielom.

Bywa uparty, ale nie jest trudny w wychowaniu, szybko się uczy i nie sprawia problemów. Jack Russell Terier przez swoją energiczność lubi takie aktywności jak: długie spacery, poranne bieganie, zabawy z dziećmi. Nie należy też odmawiać rzucania pupilowi piłki.

Mimo, że jack russell terrier jest z natury łagodny, często bywa także niecierpliwy. Dlatego jego kontakt z małymi dziećmi powinien być kontrolowany przez osobę dorosłą.

Jack russel terrier będzie wszędzie tam, gdzie jego właściciele. Jeśli nie jesteśmy w stanie spełnić wymagań ruchowych tej rasy, zdecydujmy się na rasę o mniejszych wymaganiach. Unikniemy w ten sposób problemów ze zdrowiem psa.

Jego pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Posiada gęsta i szorstka sierść, dlatego zaleca się szczotkowanie raz w tygodniu. Może również wymagać okazjonalnego przycinania.

Buldog francuski

Buldog francuski to mały pies, nadający się do małego mieszkania w bloku. Jest to pies o krępej sylwetce. Urok i przyjazne nastawienie, to jego cechy najbardziej rozpoznawalne. Są cierpliwe, przyjazne, a przede wszystkim chętne do zabawy z małymi dziećmi. Buldogi są bardzo tolerancyjne wobec dzieci, zarówno jak i innych psów.

Buldog francuski nazywany jest typowym "kanapowcem", a spacery z nim nie muszą być bardzo długie. Te psy wymagają codziennej dawki ruchu, jedynie ze względu na tendencję do tycia. Więc aktywność jest jedynie do utrzymania prawidłowego zdrowia.

Buldog francuski nie posiada sierści wymagającej specjalnej pielęgnacji. Rasa ta jest również mało szczekliwa, więc to idealny pies dla mieszkań z wrażliwymi sąsiadami.

Inne rasy psów do małych metraży

Małe psy będą idealne do niewielkich przestrzeni, ale nie każdy z nas wie, że istnieją duże psy, które również będą się czuły komfortowo. Nie musisz więc rezygnować z marzenia o dużym psie, zwłaszcza, jeśli nie jesteś fanem piesków miniaturowych.

Border collie

Wbrew pozorom border collie będzie dobrym wyborem jeśli mieszkamy na małym metrażu w dodatku z całą rodziną. Jeśli Twoim marzeniem jest posiadanie większego psa, to rasa border collie będzie dla Ciebie odpowiednia.

Niestety jako, że są to psy pasterskie i psy stróżujące, musisz się liczyć z dużym zapotrzebowaniem na aktywność fizyczną. Będzie to idealny pies dla osób uprawiających sporty.

Trzeba też zapewnić im należytą uwagę, bo mocno przywiązują się do ludzi. Ogromną radość sprawia im przebywanie z opiekunami i innymi domownikami. Dla nich nie jest istotny metraż, a jedynie wielogodzinne towarzystwo.

Owczarek szkocki długowłosy

Owczarki szkockie długowłose to bardzo wierne i lojalne psy domowe. Wymagają dużej uwagi właścicieli i sprawdzają się świetnie jako psy stróżujące. Dość zaskakujący może być fakt że jest to bardzo spokojny pies, niewymagający ogromnej dawki ruchu. Wystarczy mu godzina ruchu dziennie, ale jeśli zaproponujesz mu więcej to nie będzie miał nic przeciwko.

Z jakich ras psów musisz zrezygnować?

Przede wszystkim wszystkich ras psów, które mogą czuć się niekomfortowo w małej przestrzeni mieszkania. Niektóre z nich mogą mieć także problem z innymi psami (bycie nieprzyjaznym dla innych psów), a także mogą nie tolerować małych dzieci.

Najgroźniejsze rasy psów

Groźne psy są wymienione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. Na tej liście znajdziemy aż 11 pozycji. Oznacz to, że tych właśnie ras psów powinieneś unikać. Są to:

 • amerykański pitbullterrier,
 • dog z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),
 • buldog amerykański,
 • dog argentyński,
 • pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),
 • tosa inu,
 • rottweiler,
 • akbash dog,
 • anatolian karabash,
 • moskiewski stróżujący,
 • owczarek kaukaski.

Nie jest całkowicie zabronione ich posiadanie, ale mogą one stanowić zagrożenie dla ludzi, a także innych psów. Mając rodzine i dzieci w małym mieszkaniu w bloku, może szybko pojawić się problem.

Powyższa lista psów potrzebuje sporej dawki ruchu, przestrzeni, a przede wszystkim uwagi doświadczonego właściciela. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić.

To jaka rasa psa do ciebie pasuje zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i od Twojego stylu życia. Biorąc pod uwagę wiele wymienionych powyżej czynników, unikniesz efektów złego dopasowania.

Starannie przemyśl swoją decyzję, ponieważ większość problemów wynika z błędów chowania nieodpowiedniej rasy psa w domu. Jeśli odpowiednio dopasujemy psa do warunków, które możemy mu zapewnić, to możemy być pewni, że pokocha swojego opiekuna bezgranicznie.