Spacer z psem - wszystko co musisz wiedzieć

Właściciele psów mają obowiązek wyprowadzania swoich pupili. Jest to konieczne do zachowania dobrej formy psychicznej i fizycznej psa. Wyprowadzanie to nie tylko załatwienie potrzeb psa. Istotny jest także ruch, który uchroni naszego pupila przed pojawieniem się groźnych chorób takich jak: otyłość, depresja, choroby stawów. Jest to również budowanie więzi między psem, a opiekunem.

Spacer z psem nie powinien odbywać się bez konkretnych akcesoriów. Nie są one niezbędne, ale mogą okazać się pomocne, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z posiadaniem psa.

Smycz - czy jest to obowiązek?

Przyjęte zwyczajowo jest trzymanie psa na smyczy. Wywodzi się to z dobrych praktyk i obawy przez stworzeniem zagrożenia dla zdrowia człowieka. Zwykle stosowanie nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt określają przepisy lokalne. Zalecamy więc zapoznać się z nimi w swoim zakresie.

Gdy właściciel nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt może zostać ukarany mandatem, zwłaszcza gdy pies swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo. Trzymanie psa na smyczy będzie dobre, gdy pies nie jest nauczony posłuszeństwa. Pozwoli nam to kontrolować jego zachowanie.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czy można wyprowadzać psa bez smyczy i bez kagańca?

W Polsce nie ma prawa, które nakazywałoby zakładanie kagańca czy smyczy w czasie spacerów. Prawo jednak jest jednoznaczne w sprawie znajdujących się na liście ras psów niebezpiecznych.

Do ras niebezpiecznych zalicza się między innymi: amerykański pitbull terier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, moskiewski stróżujący, rottweiller, akbash dog, owczarek kaukaski, pies myśliwski).

Takie rasy mogą być powodem potencjalnego zagrożenia, ponieważ są to psy wykazujące agresywność. W stosunku do tych ras, stosowane jest inne postępowanie, ponieważ najważniejsze jest bezpieczeństwo publiczne, a mogą one dokonać licznych obrażeń ciała.

Według polskich przepisów żaden pies, który wychodzi na spacer nie może:

  • wykazywać agresywnego zachowania,
  • być nieprzyjaźnie nastawiony,
  • być napastliwy w stosunku do innych zwierząt i ludzi.

Jednak nie trzeba trzymać w kagańcu psów niektórych ras. Dotyczy to zwłaszcza niewielkiego psa. Spełnienie warunku panowania nad psem jest warunkiem w pewnym stopniu gwarantującym bezpieczeństwo publiczne.

Mając pewność jak zachowuje się nasz pies możemy stosować zwykłe środki ostrożności. Nie zapominajmy jednak również o ochronie zwierząt, a zwłaszcza o trzymaniu zwierzęcia na zbyt krótkiej smyczy.

W jakich miejscach smycz i kaganiec są potrzebne?

Są jednak takie instytucje, które mogą narzucać z góry na właścicieli czworonogów określone działania. Specjalne zasady mają niektóre miejsca tj. wybiegi dla psów, komunikacja miejska, tereny objęte zakazem. W tych miejscach należy się stosować do panujących zasad. Jeśli nie są one przestrzegane, właściciel psa podlega karze grzywny w wysokości 250 złotych lub pouczenia (kodeks wykroczeń mówi, że taki sam mandat można otrzymać, gdy pies zerwie się podczas wyprowadzania bądź, gdy ucieknie z posesji).

Komunikacja miejska i tereny objęte zakazami to specjalne miejsca. Niektóre ośrodki komunikacji miejskiej wymagają, aby wyprowadzany pies był na krótkiej smyczy i w kagańcu. Jednak w przypadku psów agresywnych może to nie zapewniać bezpieczeństwa. Nie każdy samorząd wprowadza takie regulacje, ale należy mieć świadomość, że takie występują.

Wybieg dla psów to miejsca, gdzie pies może biegać wolno bez smyczy czy kagańca. Jednak taki teren musi być z dala od ludzi, ogrodzony i oznakowane. Aczkolwiek jest to idealne miejsce na spacer z psem. W przypadku ucieczki psa zadbajmy o łatwą identyfikację właściciela. Najlepiej, żeby pies posiadał obrożę z adresatką lub chip. Chodź trudno jest wymagać od właściciela używania tych środków.

Jak powinien wyglądać dobry spacer z psem?

Wiele osób myśli, że wyprowadzanie psów to żadna filozofia. Wystarczy wziąć smycz lub szelki. Wszystko zakładamy, zapinamy i wychodzimy. Jednak to błąd! Wyprowadzanie psów to najważniejsza aktywność fizyczna, podczas której mogą spożytkować swoją energię. Intensywne spacery u psa pozwalają rozwijać się fizycznie, ale także psychicznie.

Nasz pies uniknie monotonii, depresji i lenistwa. Istotne jest również, aby nie zaniedbać rytuału. U pupila może to wywołać lęk separacyjny, wzrost nieposłuszeństwa i lękliwości.

Przede wszystkim na spacerze z psem należy prowadzić psa luźno na smyczy. Brak smyczy jest dozwolony tylko w niektórych sytuacjach. Wszystko zależy od danego gatunku zwierzęcia. Dodatkowo uzależnione jest to od jego cech osobniczych. Każdy właściciel psa wychowuje i uczy posłuszeństwa swojego pupila w inny sposób.

Pies trzymany jest na smyczy przez kobietę w parku

Ile razy dziennie wychodzić z psem na spacer?

Częstotliwość wyprowadzania psa zależy od wieku. Najczęściej wyprowadza się szczeniaki. Wynika to z ich braku wiedzy, gdzie należy się załatwiać, ale również z ich budowy ciała. Mają mniejsze pęcherze, co za tym idzie mogą one potrzebować załatwić swoje potrzeby nawet do 12 razy dziennie. Małego psa należy wyprowadzać po posiłku, po zabawie, a także po przebudzeniu. Z wiekiem ta częstotliwość maleje, a wzrasta ich długość.

Dorosłe psy powinny być wyprowadzane maksymalnie co 8-10 h, jednak zaleca się robić to 2-3 razy dziennie. Jeden ze spacerów psa powinien trwać 1-2,5 h. Konieczne jest zachowanie stałych pór. Pies wtedy nauczy się kontrolowania pęcherza.

Gdzie wyprowadzać psa?

Spacer psa nie musi odbywać się jedynie w parku czy wokół osiedla, na którym mieszkacie. Możesz (a nawet jest to konieczne) zabierać pupila w nowe miejsca w mieście. Spacerowanie nie może być zbyt monotonne, a nowe miejsca powinny dostarczać psiakowi nowych emocji i doświadczeń. Jest to tak zwana socjalizacja. Dzięki temu niektóre psy się rozwijają. Przyjemne z pożytecznym!

Psy w miejscu publicznym muszą być pod kontrolą właściciela. Musimy pamiętać o odpowiednim trzymaniu zwierzęcia. Kodeks wykroczeń wskazuje, że karze podlega niezachowanie „zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Niestosowanie się do tego przepisu, w najgorszym przypadku podlega karze ograniczenia wolności lub karze grzywny.

Sprzątanie po swoim pupilu

Ważne jest również sprzątanie po swoim czworonogu. Zwłaszcza jest to konieczne w przestrzeni publicznej. Sprawa jest bardzo kontrowersyjna i budzi wśród społeczeństwa mnóstwo kontrowersji.

Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Nieprzestrzeganie tego prawa skutkuje mandatem do 500 złotych.

Niektóre z gmin mogą zarządzić inaczej, ponieważ istnieje duża swoboda, a prawo nie jest do końca jednolite. Wszystko jest określone w przepisach lokalnych, więc musisz koniecznie się z nimi zapoznać.

Jednak powinno nas motywować do tego nie tylko restrykcyjne przepisy, ale poczucie estetyki i przyzwoitości. Czynność ta zwykle zostaje uznawana za gest dobrego wychowania. Później każdy chciałby bawić się na czystej trawie bez niemiłych niespodzianek. Każdy ma prawo do korzystania z czystych terenów. Sprzątajmy więc po swoim pupilu!

Wyprowadzanie psa i petsitterzy

Wyprowadzanie psa jest kluczem do zachowania jego prawidłowej kondycji i zdrowia. Budujemy również w ten sposób więź. Jednak czasami szybkość życia powoduje, że nie mamy czasu na wszystko co byśmy chcieli zrealizować w ciągu dnia.

Osobami, którzy wspomagają takich właścicieli są petsitterzy. Oferują oni dzienną opiekę, a przy tym długie wyprowadzanie psów. W czasie nieobecności właścicieli to oni dostarczą psu odpowiedniej ilości ruchu. Dobrze przeszkolony petsitter wie, jak dostosować odpowiednią ilość i jakość spacerów do potrzeb danego zwierzaka. Bierze pod uwagę potrzeby, rasę, stan zdrowia, wiek oraz szereg innych czynników.

Dlatego nie martw się, kiedy nie masz czasu na dobrej jakości spacery. Zawsze możesz skorzystać z usług petsittesra lub dogwalkera!