Jak odchudzić psa?

Otyłość może dotknąć nawet naszych czworonożnych przyjaciół. Wielu opiekunów lekceważy prawidłowe odżywianie, karmi je poza wyznaczonymi porami i to w dodatku jedzeniem nie jest przeznaczone dla psów. Nie jest to jednak jedyna przyczyna pojawienia się zwiększonej masy ciała.

Rozpoznanie otyłości

Pierwszymi oznakami, że u psa pojawia się nadmierny przyrost masy są:

 • zanik wcięcia w talii,
 • obwisły brzuch,
 • niewyczuwalne żebra pod naciskiem,
 • pojawienie się fałd tłuszczu w okolicach lędźwi oraz ogona.

Lekarz weterynarii zbada naszego pupila oraz podejmie odpowiednie działania co do Twojego psa. Ciężko jednak dokładnie sprecyzować czym jest "optymalna masa ciała psa". Stosuje się wtedy metodę BCS, która pomaga w ustaleniu stopnia zaawansowania nadwagi psa.

Wzrokowa ocena obejmuje:

 • obrys tułowia z góry,
 • obrys tułowia z boku – z uwzględnieniem widoczności żeber, guzów biodrowych i wyrostków kolczystych kręgosłupa,
 • obrys brzucha z boku – podkasanie brzucha lub jego brak.

Palpacyjnie należy ocenić grubość tkanki tłuszczowej w okolicy: brzucha, żeber, okolicy lędźwiowej, a także nasady ogona. Pod uwagę brana jest również rasa psa, genotyp, wiek, płeć, tryb życia, wielkości rasy, ewentualna kastracja i stosowana dieta. Wszystkie te informacje będą pomoce przy ustaleniu stopnia nadwagi.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Przyczyny otyłości u psa

Do otyłości i zwiększonej tkanki tłuszczowej u psa przyczyniają się:

 • złe nawyki żywieniowe - głównie spowodowane brakiem wiedzy u właścicieli. Często jest to karmienie ad libitum - czyli nieograniczony dostęp do pokarmu. Nadmierna ilość kalorii w ciągu dnia doprowadza do odkładania się w całej energii w ciele zwierzaka.

  Dodatkowo przez złą jakość pokarmów zmniejsza się ilość składników pokarmowych w diecie psa. Pies również je do końca, mimo uczucia sytości, a wtedy pojawiają się nadprogramowe kilogramy.

 • rasa – niektóre rasy są bardziej podatne na wystąpienie otyłości, są to m.in.: jamnik, cocker spaniel, labrador retriever (golden retriever), terier szkocki, owczarek szetlandzki, yorkshire terrier, shih tzu, berneński pies pasterski. Wielkość rasy nie ma tutaj znaczenia.

 • mała aktywność fizyczna – niewielka aktywność lub jej całkowity brak sprawia, że przyjmowane kalorie nie są spalane, przez co odkładają się w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej.

 • wiek – tak jak u ludzi, z wiekiem spada tempo przetwarzanej materii (metabolizm), a także zdolność do aktywności fizycznej. Narażone są najbardziej psy w wieku 5-7 lat. Wraz z wiekiem spada również zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, natomiast nie eliminuje to uczucia głodu.

 • leki – niektóre leki zwiększają apetyt i uczucie głodu u psa. Przez przyjmowanie leków może się także zwiększyć jego masa mięśniowa.

 • choroby – wystąpienie cukrzycy, niedoczynność tarczycy lub niedoczynności przysadki.

 • kastracja/sterylizacja – zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne psa, ale niestety równocześnie zwiększa się apetyt pupila, a z nim ryzyko nadwagi. Wykastrowane psy są jak najbardziej narażone na trudność w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

  Gruby pies trzymany na rękach przez mężczyznę w fioletowej koszulce

Zwiększona masa ciała i jej skutki

Otyłość u psa jest groźną chorobą, która przyczynia się do pojawienia innych dodatkowych chorób, które mogą zagrażać psu. Zagrożenia wynikające z otyłości są poważne, a nadmierna masa ciała wywołuje większe ryzyko wystąpienia m.in.: cukrzycy, niewydolności nerek, serca, nadciśnienia, przeciążenia stawów, choroby tarczycy, wątroby, trzustki. Otyłość jest bardzo groźna dla narządów wewnętrznych.

Dodatkowo otyłe psy mają znacznie niższą odporność przez co częściej łapią infekcję. Każdy nadmiar kilogramów źle wpływa na organizm. Otyłość może utrudniać leczenie oraz późniejszą rekonwalescencję. Większość psów z nadwagą źle znosi intensywny wysiłek fizyczny i zmiany temperatur.

Jak redukować masę ciała psa?

Jeśli otyłość już się pojawiła koniecznie trzeba z nią walczyć. Ciężko wyeliminować główne czynniki predysponujące do wystąpienia otyłości psów, ale istnieją sposoby na to, jak sobie z nią poradzić. Przede wszystkim należy zacząć od wizyty u lekarza weterynarii. Poniżej przedstawiamy kilka porad, do których warto się zastosować.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Jest ona ważna ze względu na spalanie nadmiernej ilość energii. Początkowo może być to trudne, ponieważ pies z nadprogramowymi kilogramami będzie szybko się męczył. Jednak poświęcając odpowiednią ilość czasu i ćwicząc regularnie wydłużając czas treningu pomożemy pupilowi wrócić do odpowiedniej formy.

Otyły pies powinien poprawiać swoją kondycję ciała. Jednak proces chudnięcia będzie długotrwały, a pies może nie być chętny do ćwiczeń, dlatego powinniśmy stopniowo wprowadzać do jego życia różne ćwiczenia. Najlepsze będą te na świeżym powietrzu. Z czasem, będzie dochodziło do zmniejszenia masy ciała psa. Jeśli nie efekty nie będą widoczne, koniecznie udaj się na wizytę do lekarza weterynarii.

Odpowiednia dieta

Prawidłowy sposób karmienia jest podstawą do zwalczania otyłości. Dieta odchudzająca może okazać się koniecznością. Trzeba tutaj zachować zdrowy rozsądek, aby nie zagłodzić psa. Opiekun psa musi podejść do tego bardzo rozważnie i z głową.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą karmy mokre (ze względu na mniejsza ilość kalorii, ale większą zawartość wody) niż suche. Jednak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze karmę o odpowiednim składzie dopasowaną do potrzeb pupila.

Zalecane są karmy dietetyczne, które stopniowo zmniejszają masę, ale zapewniając przy tym uczucie sytości. Takie karmy mają obniżony poziom tłuszczu i powinny być wprowadzone do podstawy żywienia psów otyłych. Stosując te sposoby, w ciągu kilkunastu tygodni, Twój pies powinien osiągnąć właściwą masę ciała.

Wdrożenie specjalnej terapii odchudzającej wiąże się z kontrolą weterynaryjną. Nie zapomnij, że ważne są regularne badania i konsultacje, czy aby na pewno nie szkodzimy naszemu pupilowi i czy podjęte działania są skuteczne. Odchudzanie psa jest procesem trudnym i długotrwałym. Nie lekceważ wystąpienia otyłości i kontroluj jego masę ciała.