Jak oduczyć psa kopania dołów w ogrodzie?

Idealny trawnik i pies to połączenie, które może wywoływać dreszcze u wielu właścicieli. Spędzanie czasu na dworze jest niezwykle istotne dla psa, ponieważ umożliwia mu aktywną zabawę oraz przyjemne wylegiwanie się na słońcu.

Z kolei każdy gospodarz marzy o pięknej, gęstej i zielonej trawie pod swoim domem, ale obecność pupila może stanowić wyzwanie dla utrzymania trawnika w doskonałym stanie. A więc jak oduczyć psa kopania? Podpowiadamy!

Kiedy pies kopie dziury?

Chęć kopania jest naturalna i zakorzeniona w psim instynkcie, podobnie jak wycie czy szczekanie. Poznanie przyczyn tego zachowania, może pomóc nam lepiej zrozumieć, dlaczego pies kopie doły. Jednak w pierwszej kolejności musimy zagłębić się w psią psychikę, ponieważ istnieje kilka potencjalnych motywacji dla tego zachowania.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Rasowy instynkt

Rasy psów o specjalnych zdolnościach myśliwskich, wyposażonych w lepszy węch i sprawność, często wykorzystują te zdolności przy kopaniu i szukaniu zwierząt żyjących pod ziemią. Labradory, teriery, jamniki, siberian husky i alaskan malamute są najczęściej wymieniane jako psy, które posiadają predyspozycje do kopania.

Ich budowa ciała, z wąskim tułowiem i krótkimi łapami, umożliwia skuteczne wczołgiwanie się do nor, kopanie dziur oraz płoszenie i łapanie zwierzyny. Istnieje większe ryzyko, że psy tych ras będą skłonne do tego rodzaju rozrywki w porównaniu do innych.

Jednak nie należy oceniać wszystkich psów jednym kryterium, ponieważ nie możemy być pewni, czy każdy osobnik, niezależnie od rasy, będzie kopał dziury. Przed przyjęciem psa do domu warto mieć na uwadze, że niektóre rasy zostały przez wiele pokoleń specjalnie szkolone do kopania dziur i pracy w norach, stąd popularne określenie "norowce". Kopanie jest w nich zakorzenione genetycznie.

W przypadku posiadania psa takiej rasy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będzie on przejawiał naturalne skłonności do kopania. Ważne jest, aby właściwie zarządzać tą potrzebą i zapewnić psu odpowiednie miejsca do kopania, bądź odpowiednią ilość aktywności i zajęć, aby zaspokoić jego instynkty. Wiedza o specyficznych cechach rasy i odpowiednie szkolenie mogą pomóc w kontrolowaniu i kierowaniu tego zachowania.

Psia rozrywka

Kiedy pies czuje się znużony, szuka rozrywki, zwłaszcza w ciepłe letnie dni. To szczególnie dotyczy psów, które wychowują się poza miastem, gdzie mają więcej przestrzeni do eksploracji.

Niestety, czasami zabawa psa w ogrodzie może przerodzić się w niekontrolowane kopanie dziur, z czym trudno jest sobie poradzić. Jest to naturalny instynkt zwierzęcia, które potrzebuje naszej obecności i uwagi. Jeśli zostawimy psa samemu sobie, może próbować przyciągnąć naszą uwagę poprzez kopanie dziur, co stanowi dla niego niezwykłą i satysfakcjonującą zabawę.

Pies uśmiecha się i stoi nad wykopaną przez siebie dziurą w ziemi

Kopanie dziur w upalny dzień

Psy często kopią dziury w ziemi także w celu ochłodzenia się w upalne dni. Kopanie prowadzi do odsłonięcia chłodniejszej warstwy ziemi i tworzenia małego, zacienionego schronienia. Ziemia znajdująca się pod trawnikiem jest zazwyczaj chłodna i wilgotna, co umożliwia psom regulację temperatury ciała w gorące dni poprzez schładzanie się.

Kopanie dołków może być dla psów doskonałym sposobem na znalezienie ulgi w upale. Jest to naturalny instynkt, który pomaga im radzić sobie z wysoką temperaturą. Dlatego warto mieć na uwadze, że jeśli pies kopie dziurę w ogrodzie, może to wynikać z potrzeby ochłodzenia się.

Aby zminimalizować skutki kopania dołków w ogrodzie, istnieje kilka możliwych rozwiązań. Można dostarczyć psu inne sposoby na ochłodzenie się, takie jak specjalny basenik z wodą lub zacienione miejsce z odpowiednią ilością świeżej wody do picia. Dodatkowo, warto zadbać o regularne kąpiele lub ochładzające plastry na gorące dni, aby zapewnić psu komfort.

Ważne jest również zapewnienie psu odpowiedniej ilości cienia w ogrodzie, gdzie będzie mógł odpocząć i ochłodzić się w bezpieczny sposób. Można zastosować parasolki, altanki lub specjalne zacienione przestrzenie, aby zapewnić psu miejsce do wypoczynku w cieniu.

Ukrywanie jedzenia

Psy często kopią doły w poszukiwaniu bezpiecznego schowka dla swoich rzeczy, takich jak kości lub zabawki. To naturalne zachowanie, które wynika z wrodzonych nawyków.

Jednym z powodów takiego zachowania, może być nadmiar pożywienia, smakołyków lub zabawek, które pies odkłada na później, ukrywając swoje "skarby" w ziemi. Dla psa jest to działanie zapewniające mu poczucie bezpieczeństwa w przypadku braku jedzenia.

Często psy kopią również kilka dołów "dla zmyłki", aby zmylić potencjalnego złodzieja. W rzeczywistości jednak swoje cenne zasoby ukrywają tylko w jednym z tych dołów. Czasami psy mogą również chować przekąski, które po prostu im zbytnio nie smakują.

Problemy behawioralne

Jednak kopanie przez psa może być również spowodowane problemami behawioralnymi, takimi jak lęk separacyjny lub inne trudności emocjonalne. Jeśli pies kopie doły głównie w momencie, gdy zostaje sam, może to być oznaką lęku separacyjnego. W takim przypadku ważne jest skonsultowanie się z behawiorystą zwierzęcym, który pomoże zidentyfikować przyczynę i opracować plan terapeutyczny.

Dodatkowo, nadmierne spożywanie ziemi przez psa może wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak anemia lub zaburzenia trawienia. Jeśli zauważysz, że twój pies kopie doły i jednocześnie spożywa dużą ilość ziemi, warto skonsultować się z weterynarzem w celu zbadania jego stanu zdrowia i ewentualnego wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Kopanie dziur przez ciężarną suczkę

Podczas zbliżającego się terminu porodu, suczka może wykazywać instynktowne zachowanie kopania dołów. Jest to naturalne i wiąże się z przygotowaniem sobie spokojnego i bezpiecznego miejsca na czas narodzin szczeniąt, a także z ochroną ich przed potencjalnymi zagrożeniami. To zachowanie powinno ustąpić po urodzeniu.

Jeśli zauważysz, że Twoja suczka zaczyna szukać miejsca na stworzenie gniazda, możesz jej w tym pomóc, tworząc odpowiednie warunki w domu. Wybierz ciepłe i spokojne miejsce, które nie jest narażone na silne promienie słoneczne i przeciągi.

Możesz stworzyć dla niej wygodne legowisko z miękkich i ciepłych materiałów, takich jak koce czy poduszki. Upewnij się, że miejsce jest ciche i prywatne, aby czuła się komfortowo i bezpiecznie.

Jakie są sposoby na oduczenie psa kopania w ogrodzie?

Jeśli twój pies uparcie kopiie dziury w ogrodzie i chciałbyś go oduczyć tego zachowania, istnieje kilka skutecznych sposobów, które można zastosować. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny, więc nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania.

Dlatego ważne jest, aby dobrze poznać swojego pupila i dostosować metody szkoleniowe do jego indywidualnych potrzeb. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów, które mogą pomóc w oduczeniu psa kopania w ogrodzie.

Trening

Z reguły jednak potrzebny jest trening, który ma na celu oduczenie psa kopania. Kiedy planujesz spędzić popołudnie na świeżym powietrzu, zabierz ze sobą ulubioną zabawkę psa i jego przysmaki. Zadbaj o to, aby pies był najedzony i wyspany – wtedy możesz przystąpić do treningu.

Wybierz jedną komendę, której będziesz używać w momencie, kiedy będziesz chciał zakazać złego zachowania czworonoga np. „nie” lub „nie wolno”. Komendy należy wydawać stanowczo, ale delikatnie, aby nie przestraszyć psa.

Kiedy pies w trakcie zabawy zacznie kopać dziury, przerwij mu grzebanie używając ustalonej komendy, a następnie nagródź smaczkiem za posłuszeństwo. Po tym działaniu powróćcie do zwykłej zabawy.

Kopanie dołów w określonym miejscu

Dobrym rozwiązaniem jest także stworzenie przestrzeni, w której pies będzie mógł kopać w wyznaczonym miejscu. Może być to zwykły wydzielony teren ogrodzony zwykłą siatką lub w lepszej wersji – psia piaskownica.

To będzie specjalne miejsce, dedykowane tylko jemu, gdzie będzie mógł spędzać czas i kopać według własnego uznania. Warto nauczyć psa korzystania z tego wyznaczonego miejsca poprzez dalsze szkolenie i stopniowe przyzwyczajanie do nowych zasad.

Ważne jest, abyś pochwalił psa za każdym razem, gdy kopie właśnie w tym wyznaczonym obszarze. Niemniej jednak, nie można zagwarantować, że Twój czworonożny przyjaciel zaakceptuje to miejsce od razu, więc musisz być cierpliwym i konsekwentnym w procesie szkolenia.

Aktywność fizyczna

Niezaspokojone potrzeby eksploracji i zabawy mogą skutkować niszczeniem ogrodu. Warto więc zapewnić czworonogowi to czego potrzebuje, czyli solidną dawkę codziennej aktywności w różnorodnym terenie.

Świetnie sprawdzą się intensywne spacery w nieznane rejony, gdzie pupil będzie mógł poznawać teren. Zmęczony pies, prawdopodobnie już nie będzie miał więcej siły, ani ochoty, by po powrocie do domu kopać dołki w ogrodzie.

Kiedy następnym razem przyłapiesz swojego psa na kopaniu, spróbuj odwrócić jego uwagę poprzez zabawę w aportowanie, ćwicząc z nim sztuczkę czy dając mu zabawkę lub smakołyk. Jednak bądź ostrożny ze smakołykami, ponieważ pupil może zrozumieć, że nagradzasz go za dobrze wykopany dołek!

Wystrzegaj się tych sposobów!

Większość psów nie lubi wody, dlatego też może ona okazać się skutecznym odstraszaczem dla czworonogów. Spryskiwanie psa wodą za każdym razem, gdy zaczyna kopać w ogrodzie, może przynieść zamierzony skutek i pupil koniec końców zaprzestanie tej aktywności. Jednak ten sposób ma również jedną istotną wadę – przywołuje strach. Dlatego też, ta metoda nie będzie odpowiednia dla każdego czworonoga.

Nieprzyjemne zapachy również mogą skutecznie odstraszyć psa i zapobiec rozkopywaniu przez niego ogródka. Jednym z zapachów, których psy nie tolerują, jest czerwony pieprz cayenne. Posypanie nim ogrodu ma zapewnić, że pies będzie unikał tych miejsc. Pomimo tego, że efekt drażniący utrzymuje się zwykle przez krótki czas, to jako odpowiedzialny opiekun zwierzęcia nie dopuszczaj, aby Twój pies cierpiał nawet przez chwilę. Może to także podrażnić jego łapy i nozdrza.

Jeśli twój pies skrupulatnie zostawia kratery i dziury na całym podwórku, należy pamiętać, że nie robi tego po złości lub z chęci zniszczenia Twojego krajobrazu. Bądź wyrozumiały i zadbaj o jego potrzeby, bo zaspokojony pies, to szczęśliwy pies!