Co robić, gdy zaginął pies?

Wielu właścicieli drży na samą myśl o zaginięciu psa. W końcu każdy odpowiedzialny opiekun będzie dbał o bezpieczeństwo ukochanego czworonoga. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co się przydarzy podczas spaceru i nie unikniemy sytuacji losowych... Możemy jednak przygotować się na takie sytuacje. Co w takim przypadku robić?

Dlaczego pies ucieka?

Przyczyn ucieczki jest wiele. Często instynkt łowiecki jest silniejszy niż wołanie przez właściciela. Dlatego spuszczanie zwierzaka w lesie jest dość ryzykowane, zwłaszcza jeśli posiadamy psa łowieckiego. Nieoczekiwanie pies może rzucić się w pogoń za lisem czy zającem. Zdezorientowany, nie będzie umiał wrócić.

Często dochodzi do tego strach oraz stres. Zwierzę, kiedy poddawane jest silnym emocjom będzie działało instynktownie. To znaczy, że będzie uciekało w różnych kierunkach. Zwierzęta bywają naprawdę płochliwe.

Niestety często do ucieczki przyczynia się także sam właściciel. Pozostawiona otwarta brama czy furtka, są zachętą do przechadzki poza terenem domu. Chwila nieuwagi i pies może się zgubić. Psy często uciekają z domu, bo kieruje ich popęd seksualny. Jest on bardzo silny szczególnie w okresach, kiedy suczki przechodzą ruję.

Przeszukanie okolicy

Poszukiwania nie mogą być chaotyczne ani nieprzemyślane. Zaginięcie psa często wywołuje skrajne emocje, ale nie możemy im ulegać. Warto wtedy wziąć mapę i przeszukiwać tereny dookoła domu, w promieniu paru kilometrów.

Zacznij od ścieżek i tras, którymi zwykle podążasz z psem. Skup się na szukaniu nad ranem i o zmierzchu. Wtedy psy są najbardziej aktywne. Podczas pieszych poszukiwań miej ze sobą smycz, bardzo aromatyczne smakołyki i piszczące zabawki.

Pies może wyczuć lub usłyszeć wszystko z daleka. Cały czas wołaj psa po imieniu. Sprawdzaj wszystkie miejsca, w których mógłby się schować. Pytaj każdą osobę, którą spotkasz o to, czy widziały Twojego pupila.

Sprawdź także okoliczne sklepy spożywcze. W takich miejscach pies może kręcić się w poszukiwaniu jedzenia. W miejscu zgubienia psa pozostaw coś znajomego dla zwierzaka. Może to być jego koc, czy element garderoby opiekuna.

Zdjęcia psa

Miej przygotowane zdjęcia psa, które pokazują całą jego posturę oraz pysk. Jeśli ma znaki szczególne, wtedy również warto posiadać ich zdjęcie. Najlepiej jest mieć przygotowanych kilka sztuk, które będziemy mogli pokazać i rozdać napotkanym osobom.

Dzięki temu łatwiej im będzie przypomnieć sobie, czy gdzieś go widziały. Dodatkowo, każde ogłoszenie o zaginięciu psa powinno zawierać zdjęcie zwierzaka.

Ulotki

Możesz w okolicy rozwiesić ulotki. Pamiętaj jednak, by tekst był zrozumiały i odpowiednio duży. Taka ulotka powinna zawierać również zdjęcie psa i jego imię. Niestety nie można rozwieszać ulotek wszędzie. Wywieszanie jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych i również za zgodą właściciela danego miejsca.

Niedozwolone jest rozwieszanie na lampach, sygnalizatorach, fasadach budynków bez zgody właściciela. Na ulotce zapewnij, że znalazca dostanie nagrodę. Zachęcimy w ten sposób do zaangażowania się ludzi.

Roznoś je po gabinetach weterynaryjnych, klinikach ratunkowych, schroniskach, fundacjach, zakładach fryzjerskich, sklepach zoologicznych i innych firmach związanych ze zwierzętami, parkach dla psów oraz po zwykłych sklepach w okolicy. Postaraj się powiesić je w supermarketach i na wszelkich tablicach ogłoszeń.

Ważna może być również informacja, że pies potrzebuje leków (nawet jeśli ich nie potrzebuje). Powstrzymamy w ten sposób osoby, które chciałyby go zatrzymać. Na dole umieśćmy małe karteczki do oderwania z numerem telefonu, żeby osoba zainteresowana nie musiała zabierać całej ulotki ze sobą.

Nagroda za odnalezienie psa

Doskonałą zachętą będzie ustalenie nagrody. Więc, jeśli masz taką możliwość i bardzo zależy Ci na odnalezieniu psa, wyznacz nagrodę pieniężną za każdą informację lub wskazanie miejsca pobytu psa. Kwota nagrody koniecznie musi być widoczna na ogłoszeniu o zaginięciu psa.

Szczeniak trzymany na rękach przez kobietę

Szukaj pomocy w Internecie

Ważne, żeby ogłoszenie również przygotować w formie elektronicznej i opublikować ją w social mediach. Sociale mają bardzo duży przekaz w krótkim czasie, więc Interent i social media to wielka szansa.

Często dzieje się tak, że dzięki zwykłej publikacji na Facebooku czy Instagramie, zwierzak szybko się odnajduje. Warto także dodać ogłoszenie na lokalne grupy społecznościowe, czy przeglądać na bieżąco strony główne. Ktoś inny mógł zamieścić ogłoszenie, że w okolicy błąka się pies.

Co możesz dodatkowo zrobić, gdy pies zaginie?

Dodatkowo poinformuj sąsiadów i znajomych psiarzy z okolicy. Wyjaśnij im jak do tego doszło oraz gdzie. Zostaw im ulotkę lub samo zdjęcie psa. Możesz ich poprosić by zwrócili uwagę na otoczenie, ponieważ istnieje szansa, że podczas wyprowadzania psa, mogą gdzieś go napotkać. Dodatkowa para oczu może okazać się cenna i znacząca.

Jeśli Twój zwierzak jest przyjazny, niech znajomi przyjaźnie go zawołają. W przypadku, kiedy nie ufa obcym ludziom, niech określą jego położenie. Wtedy należy powiadomić jak najwięcej osób.

Oprócz tego możesz napisać ogłoszenie o zaginięciu psa i umieścić w wydawnictwach lokalnych. Jest to płatna usługa, ale można w ten sposób dotrzeć do szerszej grupy osób. Ogłoszenie nie może być długie, żeby nie zniechęcało czytelnika. Każda informacja od ludzi może być przydatna do jego odszukania.

Komu zgłosić zaginięcie psa?

Istotne może okazać się powiadomienie najbliższej rodziny lub znajomych, aby zwróciła uwagę, czy gdzieś go nie spotkali. Dodatkowo jego zaginięcie możemy zgłosić w lecznicy dla zwierząt lub zadzwonić do okolicznych schronisk.

Schroniska mogą nam pomóc w przypadku, gdy pies już trafi do tego miejsca. Listę lokalnych schronisk, które powinieneś zawiadomić, znajdziesz na stronie internetowej swojej gminy lub gminnego Wydziału Ochrony Środowiska.

Informacje o zaginięciu psa możesz także zgłosić policji. Przy wszelkich zgłoszeniach należy podać:

  • opis wyglądu psa wraz ze zdjęciem
  • cechy charakterystyczne
  • jak może się zachowywać
  • miejsce zaginięcia
  • datę zaginięcia
  • informację, gdzie najczęściej bywał
  • dane kontaktowe do siebie

Poszukiwaniem zwierząt zajmuje się również straż miejska (jeśli mieszkamy w mieście). Zajmą się oni przeszukiwaniem twojej okolicy w miarę możliwości. Musimy im podać, jak najwięcej szczegółów. Pamiętaj, że nie każdy wie, jak wygląda Twój pies.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak w każdym przypadku, najlepiej minimalizować ryzyko wystąpienia jakiegoś zjawiska. Tak samo jest w przypadku zaginięcia psa. Aby oszczędzić sobie czasu, stresu i niepewności zainwestuj w czip. Po wszczepieniu czipa, należy takiego psa zarejestrować w bazie zwierząt. Należy również pamiętać o podaniu swoich danych kontaktowych.

Innym działaniem, który może pomóc jest tzw. adresówka. Jest to mała przywieszka z kontaktem do właściciela czworonoga. Dodatkowo regularnie sprawdzaj akcesoria do wyprowadzania psa. Mogą się przecierać i przy szarpnięciu ostatecznie mogą się rozerwać. Wtedy należy je wymienić na nowe, aby zapobiec zerwaniu obroży lub smyczy.

Odnalezienie psa często graniczy z cudem, zwłaszcza, że z czasem jego odnalezienie maleje. Jednak nie ustawaj w poszukiwaniach. Wydarzenia zmieniają się dynamicznie. Często zdezorientowany pies, który zaginął może przetrwać miesiące. W takiej sytuacji zwierzęta będą działały zgodnie z instynktem przetrwania.

Odświeżaj więc zgłoszenie co jakiś czas. Przeszukuj schroniska i informuj każdego, kogo się da, o zaginięciu. Pupil może być wszędzie. Ważne, żeby się nie poddawać.