Marcowanie kotów - czemu marzec to koci miesiąc?

Marzec to piękny miesiąc rozpoczynający wiosnę, jednak przez wielu ludzi jest uznawany za koci miesiąc. Wiąże się z tym okres godowy kotów, który ma na celu przedłużenie gatunku. Mimo, że koty są z reguły mało hałaśliwe, to okres godowy bywa naprawdę ekspresyjny. Czym jest „marcowanie u kotów” i jak długo może trwać?

Co oznacza, że "koty się marcują"?

„Marcowanie” to tak naprawdę potoczne określenie na koci okres godowy. Dlaczego okres godowy kotów wypada akurat w marcu? Wynika to oczywiście z natury zwierząt, ponieważ w marcu rozpoczyna się wiosna, czyli jest to najlepsza pora na wydanie potomstwa.

Wiosną robi się cieplej, a przyroda budzi się do życia. Budzą się wtedy też instynkty rozmaitych zwierząt. Dzieje się tak nie tylko u kotów, ale u nich jest to najbardziej spektakularne. Okres rozrodczy kotów jest bardzo bolesny i wykańczający.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jak długo trwa marcowanie kotów?

U kotek okres ten trwa różnie w zależności od indywidualnych predyspozycji zwierzaka i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Dodatkowo może występować kilka razy do roku. Kocie gody są skorelowane z porą roku, ale także warunkami pogodowymi. Ten okres może się przesunąć, jeśli zima jest długa i wyjątkowo mroźna.

Jak wygląda marcowanie kotów?

W przypadku kotów wolno żyjących, koty w poszukiwaniu partnerki mogą przemierzać wiele kilometrów. Kocury często staczają walki o względy kotki z innymi kotami, więc może dojść do urazów i zranień.

Koty marcują się bardzo głośno i agresywnie, a sam akt jest bolesny dla kotki z uwagi na specyficzną budowę anatomiczną kota. Słyszane przez nas kocie krzyki to nie tylko odgłosy rywalizujących samców, lecz również krzyki bólu kotki. Co ciekawe kocięta mogą mieć różnych ojców w jednym miocie.

Dwa koty stykają się noskami.

Ruja u kotki

Ruja trwa u kotki zwykle około 5 dni, maksymalnie do 7. Dotyczy to jednak kotek wolno żyjących, czy przebywających dłuższy czas na zewnątrz. U kotki przebywającej wyłącznie w domu, która nie jest kryta przez kocura, ruja może przeciągnąć się nawet do kilkunastu dni i występować kilka razy w roku.

Po czym poznać, że kotka wchodzi w ruję?

W tym okresie domowa kotka wykazuje większą chęć do głaskania i czułości. Ociera się także o różne przedmioty i tarza po podłodze. Rozpoznać to można również poprzez charakterystyczne wyginanie grzbietu, podczas którego tylna część ciała znajduje się w górze.

Jednak najbardziej charakterystycznym sygnałem jest jej rozdzierające miauczenie, które przyciąga uwagę kocurów. Podczas marcowania, kotka stara się za wszelką cenę wyjść na dwór. Dodatkowo, koty mogą znaczyć teren moczem, co może być uciążliwym problemem z powodu nieprzyjemnego zapachu. Jeśli zauważysz te objawy, będziesz wiedzieć, że nadeszła ta pora.

Wpływ na wystąpienie rui u kotek domowych mają też warunki mieszkaniowe – sztuczne światło, poczucie bezpieczeństwa i ciepło kaloryferów mogą nieco zmylić koci organizm, który przyspieszy przygotowania do rozmnażania. Ruja u kotki domowej występuje częściej, niż u kotki dziko żyjącej.

Przedłużające się i częste okresy rui stanowią ogromne obciążenie dla organizmu samicy. W tych okresach kotka je i śpi znacznie mniej niż zwykle. Instynkt rozrodczy, który kieruje jej działaniami, wydaje się być najsilniejszym ze wszystkich innych instynktów. Właśnie ta potrzeba przedłużenia gatunku staje się priorytetem, przewyższając nawet instynkt samozachowawczy.

Jakie są zagrożenia związane z kocimi amorami?

Poza samymi utrudnieniami związanymi z funkcjonowaniem w czasie okresu rozrodczego kotów (kiedy to opiekunowie nie mogą spać przez zachowanie ich pupili), kot może próbować wydostać się z domu popędzany silnym instynktem.

W przypadku kotów domowych jest to okres pełen cierpienia, wywołany brakiem możliwości zaspokojenia swojej kociej natury. Marcowanie kotów to również czas, w którym koty znaczenie częściej giną pod kołami samochodów czy na torowiskach.

Innym zagrożeniem jest także zagrożenie zachorowania na różne choroby. Aby temu zapobiec konieczne są szczepienia, które uchronią mruczków.

Dodatkowo, jeśli kotka jest trzymana z niewykastrowanym kocurem, istnieje ryzyko niechcianej ciąży. Często pojawia się problem, co zrobić z kociętami, zwłaszcza gdy jest ich dużo, ponieważ z jednego miotu może urodzić się od 2 do 5 kociąt.

Koty domowe i sposoby na „marcowanie”

Na pewno nie da się oduczyć mruczka wycia, czy znaczenia terenu moczem w okresie godowym. Są to instynktowne zachowania, które z pewnością wystąpią u zwierzaka zdolnego, by wychować potomstwo.

Kastracja i sterylizacja

Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście kastracja bądź sterylizacja, ale wymaga to indywidualnego podejścia do sytuacji i każdy z właścicieli musi przemyśleć tą decyzję.

Najczęściej poleca się poddanie kota zabiegowi kastracji. Jest to rutynowy zabieg, a także najskuteczniejsza metoda zapobiegania niechcianych ciąż u zwierząt. Po takim zabiegu nie odczuwają one popędu płciowego, a tym samym nie dążą do szukania partnera lub partnerki.

Z powodu uciążliwości zapachowej. domowe kocury kastruje się przed 6 miesiącem życia, gdy nawyki posikiwania nie są jeszcze utrwalone.

Zastosowanie odpowiednich leków

Dostępne są również różne środki farmakologiczne w postaci tabletek zawierających hormony płciowe dla kotek. Jednak niesie to za sobą ryzyko chorób układu rozrodczego. Innymi stosowanymi preparatami mogą być środki o działaniu uspokajającym, feromony i kocimiętka.

Jednak musisz pamiętać, aby w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem weterynarii, który nam doradzi, który sposób jest najlepszy.

Unikanie głaskania

W przypadku kotki zaleca się unikanie nadmiernej ilości głaskania, które może nasilać niepożądane zachowania. Zamiast tego, ważne jest zapewnienie kotce intensywnej zabawy, która pozwoli jej na wydatkowanie energii i zmęczenie.

Wprowadzenie regularnych sesji aktywności fizycznej może pomóc zaspokoić instynkty łowieckie kotki i zminimalizować niechciane zachowania. Dobrze dobrane zabawki interaktywne i ukrywanie przysmaków mogą dostarczyć kotce ciekawych i stymulujących zajęć.

Marcowanie kota to jak najbardziej naturalna ręcz. Pamiętaj jednak, że jeśli marcowanie dotyczy Twojej domowej kotki, której nie chcesz poddać kastracji, zadbaj o jej zdrowie i bezpieczeństwo. Koty marcują nie tylko w marcu, jednak z pewnością to właśnie wczesną wiosną kocie odgłosy są najbardziej zauważalne, ponieważ wtedy w okres rui wchodzi najwięcej kotek.