Dlaczego koty mruczą?

Mruczenie jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie koty potrafią wydawać. W przeciwieństwie do miauczenia, syczenia czy warczenia, mruczenie jest zazwyczaj dźwiękiem wydawanym przez kota w momencie, gdy czuje się zrelaksowany i szczęśliwy.

Właśnie dlatego mruczenie kojarzone jest z czymś pozytywnym i często kojarzone jest z miłością i przyjaznym zachowaniem ze strony kota. Jednak samo znaczenie mruczenia ma bardziej złożony kontekst. Czym właściwie jest mruczenie u kotów i co ono oznacza?

Mruczenie kota

Mruczenie to nie tylko charakterystyczny dźwięk, które wydają koty domowe, ale również inne gatunki z rodziny kotowatych. Wiadomo, że mruczą nie tylko lwy i tygrysy, ale również inne duże koty, takie jak jaguary, pantery czy pumy. Choć mruczenie u dużych kotów wydaje się być bardziej subtelne niż u kotów domowych, to jednak funkcjonuje to u nich w podobny sposób.

Mruczenie u kota to rodzaj wibracji o średniej częstotliwości 26Hz. Koty potrafią mruczeć na wdechu, ale także na wydechu. W czasie wdechu jest ono krótkie i głośne, a na wydechu wręcz odwrotnie. Nawet przy zamkniętym pyszczku. Bez względu na powód mruczenia kocich przyjaciół, mruczenie kota jest to wręcz uwielbiany dźwięk przez miłośników kotów.

Co mruczenie kota oznacza?

Mruczenie jest sposobem komunikacji już od najmłodszych lat kota. Badacze odkryli, że koty zaczynają mruczeć już w pierwszych dniach życia. Początkowo komunikacja odbywa się między matką, a kociętami. Koty mruczą by wzajemnie przekazywać sobie informacje nawet w czasie karmienia.

Dokładnie tak! Koty mruczą i jedzą jednocześnie. Dodatkowo może być ono niesłyszalne dla innych osobników, które mogą stanowić zagrożenie dla kociej rodziny. Mruczenie to sposób na komunikację między kotami, ale także innymi zwierzętami.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Kiedy możemy usłyszeć kocie mruczenie?

Koty mruczą w różnych sytuacjach i z różnych powodów. Zwrócenie uwagi na kontekst, w którym kot mruczy, może pomóc w zrozumieniu, co oznacza mruczenie kota i dlaczego kot mruczy właśnie w takiej sytuacji.

Czy mruczenie oznacza, że kot jest szczęśliwy?

Kocie mruczenie to także pozytywne emocje. Pupil mruczy, gdy Twój czuje się szczęśliwy lub jest w towarzyskim nastroju. Mruczenie kota możesz usłyszeć, gdy delikatnie podrapiesz go za uchem, ponieważ to jest jedno z miejsc, które koty uwielbiają. W ten sposób dochodzi do tworzenia więzi społecznych i budowania relacji z innymi zwierzętami i ludźmi. Możliwe, że koty wyrażają w ten sposób potrzebę bliskości z zaprzyjaźnionymi kotami lub ludźmi.

Kot trzyma się łapą spodni właściciela

Mruczenie u kota lekarstwem na stres i ból

Jednak to zachowanie kota nie zawsze jest wyrazem zadowolenia. Często koty domowe robią to, aby uśmierzyć ból lub uspokoić siebie czy innego pupila. Koty mruczą również by ułatwiać oddychanie. Być może jest to powód, dla którego koty są w stanie przetrwać wysokie upadki. Ten dźwięk jest kołysanką dla kotów, która uspokaja zarówno śpiewającego, jak i słuchacza.

Ten charakterystyczny dźwięk można usłyszeć podczas porodu u kotki, która uśmierza ból w czasie jego trwania. Nie jest to wtedy przejaw zadowolenia. Dodatkowo małe kocięta po usłyszeniu kociego mruczenia wiedzą, gdzie kocia mama się znajduje.

Dodatkowy rodzaj mruczenia

Istnieje jeszcze jeden rodzaj mruczenia, nazywany "mruczeniem nagabującym". Kot łączy normalne mruczenie z miauczeniem, które może przypominać płacz dziecka. Właściciele kotów często otrzymują takie sygnały np., gdy kot jest głodny i chce przypomnieć, że nadeszła pora posiłku. Jest to dla kota sposób na komunikację z człowiekiem i przekazanie mu informacji, jakie potrzeby ma w danej chwili.

Jak mruczenie kota wpływa na jego zdrowie i samopoczucie?

Te wibrujące kocie dźwięki mogą wpływać na organizm w różnorodny sposób, a jednym z najważniejszych efektów jest produkcja hormonu szczęścia, czyli serotoniny. W momencie, gdy kot mruczy, jego ciało zaczyna wytwarzać ten ważny neuroprzekaźnik, który pomaga kontrolować samopoczucie, emocje, nastroje oraz poziom bólu. Dzięki temu mruczenie może działać uspokajająco i relaksująco na kota, a także pomóc mu w leczeniu różnych dolegliwości.

Właśnie dlatego kocie mruczenie jest tak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia kota. Mruczenie o niskiej częstotliwości powoduje wibracje wewnątrz ciała mruczka, które mogą leczyć kości i rany, wspierać budowanie i naprawę ścięgien, ułatwiać oddychanie oraz zmniejszać ból i obrzęk. To może tłumaczyć, dlaczego koty są w stanie przetrwać wysokie upadki i mają mniej komplikacji po operacjach niż psy.

Jak mruczą koty?

Do chwili obecnej nadal nie wiadomo, jak koty mruczą. Wiadomo jest, że sposób w jaki wydobywa się ten dźwięk jest niezwykły. Niestety sam mechanizm mruczenia nie jest do końca wyjaśniony. Naukowcy do chwili obecnej wciąż nie wiedzą dokładnie, jak koty mruczą. Choć wiadomo, że sposób w jaki wydobywa się ten dźwięk jest niezwykły.

Dawniej niektórzy badacze, m.in. McCuistion, uważali, że jest on wynikiem gwałtownego przepływu krwi przez klatkę piersiową. Jednak obecnie najbardziej prawdopodobne wydaje się, że za pomruki odpowiedzialne są mięśnie krtani. Co ciekawe, w czasie gdy kot mruczy, nie ma żadnego napięcia w mięśniach, a mimo to wibracje wyczuwalne są w całym kocim ciele.

Kocie mruczenie i wpływ na człowieka

Mruczenie kotów ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i jest to potwierdzone naukowo. Wpływa ono na redukcję stresu i działa uspokajająco, a także mobilizuje wytwarzanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Koty są także wykorzystywane w terapii osób potrzebujących - felinoterapii, ponieważ ich obecność działa pozytywnie na emocjonalne i fizyczne samopoczucie pacjentów.

Co, jeśli kot nie mruczy?

Istnieje wiele przyczyn braku charakterystycznego dźwięku mruczenia u kotów. Jednak, aby kot zaczął mruczeć, musi najpierw się tego nauczyć. Jeśli jego matka nie potrafiła mruczeć, to jej kocięta również mogą nie posiadać tej umiejętności.

Zanim zaczniemy się martwić i dzwonić po weterynarza, należy dokładnie sprawdzić, czy kot rzeczywiście nie mruczy, ponieważ u jednych będzie słychać głośne mruczenie, a u innych tylko delikatne wibracje. Warto wiedzieć, że dźwięk ten zazwyczaj staje się wyraźniejszy po osiągnięciu pewnej dojrzałości.

Jeśli jednak nasz koci przyjaciel nadal nie mruczy, może to być oznaką stresu lub dyskomfortu. Należy zacząć od zlokalizowania źródła problemu i usunięcia go, na przykład poprzez zmianę kociej kuwety, dostarczenie mu odpowiedniej ilości ruchu, czy zmianę diety.

Każdy kot jest inny, ma swoje preferencje, zwyczaje i potrzeby. Dlatego, aby pomóc naszemu kotu, musimy nauczyć się je rozpoznawać i zaspokajać. Można to zrobić poprzez obserwację jego zachowania i reakcji na różne sytuacje. Jednak, jeśli nie jesteśmy pewni, czy z naszym kotem jest wszystko w porządku, warto skonsultować się z weterynarzem.

Słysząc delikatne i kojące dźwięki mruczenia kota, trudno nie ulec jego fascynacji. To jedno z najpiękniejszych zjawisk w świecie zwierząt, które zasługuje na naszą uwagę i podziw. Nie bez powodu koty od wieków towarzyszą ludziom, a mruczenie ich jest uznawane za terapeutyczne i kojące. Dlatego warto pozwolić sobie na chwilę relaksu i delektować się dźwiękami mruczenia naszych czworonożnych przyjaciół.