Jak dbać o kota? Podstawowe zasady pielęgnacji

Koty z reguły same dbają o siebie. Większość swojego życia spędzają na oczyszczaniu swojego futerka językiem. Jednak są sytuacje, w których konieczna jest pomoc opiekuna przy pielęgnacji. Futro jest bardzo ważnym elementem naszego pupila, który uwielbiamy dotykać. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Jakie znaczenie mają zabiegi higieniczne w życiu kota?

Jeśli posiadasz kota, zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie dbanie o jego zdrowie i samopoczucie. W codziennej opiece nad kotem ważne jest nie tylko karmienie go zdrową i zbilansowaną dietą, ale także dbanie o jego higienę.

Zabiegi higieniczne, takie jak czyszczenie sierści, pielęgnacja jamy ustnej i uszu, obcinanie pazurów oraz kąpiele, to nieodłączna część dbania o zdrowie i dobre samopoczucie kota.

Zabiegi higieniczne pomagają zapobiec wielu chorobom i problemom związanym z higieną, takim jak infekcje skórne, choroby dziąseł i jamy ustnej czy uszkodzenia uszu.

Regularne wykonywanie zabiegów higienicznych u pupila może również pomóc w zapobieganiu powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i uczucia brudu, co wpływa na ogólne dobre samopoczucie kota i jego relacje z właścicielem.

Dlatego też, jako właściciel kota, powinieneś regularnie wykonywać zabiegi higieniczne, aby zapewnić swojemu pupilowi zdrowie i komfort. W dalszej części tekstu omówimy, jakie konkretne zabiegi higieniczne są ważne dla zdrowia kota, jak je wykonywać i jakie produkty stosować.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czesanie

Czesanie kota to zabieg pielęgnacyjny, o którym nie powinien zapominać żaden opiekun mruczka. Czesanie jest ważną częścią pielęgnacji sierści kotka. Pomożemy mu w ten sposób pozbyć się martwych włosów co zmniejszy ryzyko zakłaczenia.

Wszystko jednak zależy od długości włosa. Przy długiej sierści czesanie jest konieczne, zwłaszcza w okresie linienia.

Dlatego warto zaopatrzyć się w szczotkę, grzebień lub specjalną rękawicę (którą dostaniesz w sklepach zoologicznych), aby pomóc naszemu pupilowi. Zwłaszcza kiedy pojawiają się supły włosów.

Należy je wtedy rozplątać palcami, pod żadnym pozorem nie robić tego gwałtownie. Jednak trzeba uważać, gdy zwierzę jest krótkowłose.

Ostro zakończone szczotki czy rękawice mogą uszkodzić strukturę włosa lub poranić nawet skórę pupila. W takiej sytuacji wystarczy szczotka dla dzieci lub specjalistyczne szczotki z włosiem.

Jak często czesać kota?

Owłosienie kotów krótkowłosych na ogół jest mniej wymagająca jeśli chodzi o higienę i pielęgnację, stąd wystarczające wydaje się wyczesywanie jej średnio raz lub dwa razy na tydzień.

Częściej należy czesać koty długowłose – raz na kilka dni, a nawet co drugi dzień. Poza tym, właściwie wszystkie koty wymagają częstszego czesania w okresie linienia, a więc jesienią.

Zakłaczenie kota

Tzw. kłaczki to kule włosowe, które powstają w brzuchu kotka na skutek czyszczenia sierści językiem. Przez to, że włosy nie zostają strawione, zbijają się kule, które z czasem zwierzę wydala poprzez wymioty.

Naturalnym odruchem jest więc jedzenie trawy lub roślin przez koty. Włókna roślin umacniają kule włosowe i przyspieszają odruch wymiotny. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną trawę dla kotów, aby zapobiec zjadaniu roślin domowych, które mogą okazać się trujące dla kotków. Pomocne też będzie wyczesywanie sierści kota, żeby jak najmniej dostawało się jej do żołądka.

W niektórych przypadkach kołtun najlepiej w pierwszej kolejności rozplątać palcami – w cięższych przypadkach pomagają w tym specjalne pudry, czy nawet suchy szampon. Rozczesywanie kota bywa czasochłonne, ale jest konieczne.

Właściciel kota myje go pianą w umywalce.

Pazury kota

Kot wyposażony jest w pięć palców w łapach przednich oraz w cztery w  tylnych. Jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych kota jest możliwość drapania i ostrzenia pazurów.

Pazury kotów składają się z dwóch warstw, tak zwanych blaszek, o różnej twardości. Pielęgnacja pazurków to ważny element dbania o zdrowie i dobre samopoczucie kota. Pazury służą do wielu czynności, takich jak drapanie, a także do utrzymania równowagi, przytrzymywania zdobyczy i ochrony przed niebezpieczeństwami.

Właściwa pielęgnacja pazurków może pomóc zapobiegać urazom, zapewnić kotu komfort oraz zminimalizować szkody wyrządzone meblom i innej wyposażeniu domu. Długie pazury mogą jednak przeszkadzać kotu. Jeżeli urosną zbyt długie, ostre pazury będą boleśnie wbijać się w opuszkę palcową.

Czy obcinać pazury kotu?

Nie wszystkim kotem należy obcinać pazury. Obcinanie pazurów nie jest konieczne szczególnie u kotów, które mają możliwość wychodzenia na dwór. Jest to nawet niewskazane.

W naturze koty ścierają pazurki podczas: chodzenia, biegania, wspinania się, polowania. Jednak koty domowe wymagają tego, by skracać im pazurki. Potrzebują one pozbyć się starych łusek z pazurów i wydobyć ich ostre części.

Zapobiegnie to drapaniem mebli czy nas samych oraz nie będą niszczone różne przedmioty. Kotom obcina się pazury również po to, żeby nie skaleczyły opiekuna. Jeśli boimy się obcinać pazury, można zabrać kotka do lekarza weterynarii, który za niewielką kwotę zrobi to sprawnie i bezboleśnie.

Cena obcięcia pazurów u kota w lecznicy weterynaryjnej nie jest wysoka – zwykle wynosi około 2o zł.

Co potrzebuję by obciąć pazury kotu?

Większość kotów nie lubi dotykania łap, dlatego warto zacząć od tego, aby przyzwyczaić go do samego dotykania. Zanim jednak zaczniemy obcinać pazury kota, trzeba wcześniej zaopatrzyć się w specjalistyczne obcinaczki, gilotynkę lub nożyczki dostępne w sklepach zoologicznych.

Jak obciąć kotu pazury?

Obcinanie pazurów powinno odbywać się co 3-4 tygodnie. Koniecznie musisz obciąć kotu pazurki, gdy zauważysz, że pazury Twojego pupila stały się już długie i ostre, zahaczają o koc, ubranie i niszczą przedmioty.

Przy obcinaniu pazurków należy pamiętać, że skracamy wyłącznie widoczną białą końcówkę pazura, ponieważ dalej znajduje się rdzeń, który ma różowe zabarwienie (jest to część macierzy pazura), jest silnie ukrwiony i unerwiony. Jakakolwiek ingerencja w rdzeń może sprawić kotu ból i spowodować krwawienie.

Dlatego obcinanie pazurów kotu musi być ostrożne i z wyczuciem. Należy zwracać uwagę zwłaszcza na boczne pazurki w przednich łapach. Ważne jest, aby końce pazurów były elastyczne i nie podrażniały skóry kota.

Kocie pazury ścinaj zgodnie z kierunkiem zakrzywienia pazura, na płasko. Aby mieć większą kontrolę nad kotem, pochyl się i przytrzymaj jego grzbiet ****brzuchem lub poproś o to pomocnika.

Jeśli kot ma większe zaufanie do innego mieszkańca domu, wykorzystaj tę ufność do obcinania kotu pazurów. Taka osoba może trzymać kota na kolanach i uspokajać go głaskaniem, a Ty w międzyczasie możesz obcinać kocie pazury.

Przyzwyczaj kota do obcinania pazurów

Jeśli masz małego kociaka w domu, przyzwyczajaj kota do głaskania łapek już od samego początku, a każde pozwolenie nagradzaj ulubionym przysmakiem.

Jeśli pupil akceptuje już lekki dotyk, zacznij oswajać go z delikatnym naciskaniem opuszków łap, by wysunęły się pazurki. Jeśli zwierzę jest spokojne, nagródź je ulubionymi chrupkami lub kocią kiełbaską.

Kolejnym krokiem jest łagodne naciskanie opuszek łap, żeby pokazały się kocie pazury. Jeżeli kot próbuje uciekać i zabiera łapki, warto dać mu chwilę odpoczynku. Jeżeli w tym momencie pupil również nie protestuje, należy koniecznie dać kotu kolejną pyszną nagrodę.

Warto pamiętać, że początkowo może to być dla zwierzęcia nieco niekomfortowe, jednak dotykanie łapek i wystawianie pazurków nie wyrządza mu żadnej krzywdy.

Dodatkowa pielęgnacja pazurów

Co możesz jeszcze zrobić, by Twój kot miał zadbane pazury? Warto zapewnić kotu odpowiedni drapak lub nawet kilka drapaków (o poziomych, pionowych i skośnych powierzchniach do drapania) rozmieszczonych w różnych miejscach ****w domu. Czasem jeden drapak może być niewystarczający.

Jego wielkość powinna być dostosowana do każdego kota, tak by spełniał swoje funkcje. Oczywiście im większy drapak, tym bardziej atrakcyjny dla kotów W przeciwnym razie pazury kota znajdą się na Twoich meblach.

Czyszczenie zębów

Tak samo jak u ludzi, u kotów również może pojawić się kamień i próchnica. Uszkodzenie zębów otwiera kotom prostą drogę do innych schorzeń, dlatego warto wziąć pod uwagę również higienę jamy ustnej.

Do mycia ząbków używajmy miękkich szczoteczek dla dzieci, jednak pastę koniecznie trzeba zakupić w sklepie zoologicznym. Jeśli kotek nie chce się przekonać do mycia zębów można udać się do weterynarza, który zaleci specjalne przysmaki. Zetrą one kamień i osad.

Prawidłowe mycie kota

Nie jest to konieczne, jednak należy myć kota w wyjątkowych przypadkach. Może być to zabrudzenie jakimiś lepkimi substancjami lub błoto. Jeśli zadecydujemy już o myciu kotka, to należy to robić w odpowiedni sposób.

Powinien być to lekki i ostrożny prysznic o letniej temperaturze wody. Można do tego użyć medyczne, delikatne szampony, które nie uszkodzą sierści.

Ciekawym i alternatywnym rozwiązaniem jest suchy szampon. Jego formuła nie wywołuje u kotów tak drastycznej reakcji, jak kontakt z wodą. Szampon ten doskonale poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem.

Pamiętaj! Podczas pielęgnacji kociego futerka nie wolno stosować preparatów dla ludzi, ponieważ bazują one na silnych detergentach, które mogą podrażnić skórę kota.

Nie można również zapomnieć o regularnym przemywaniu oczu czy czyszczeniu uszu. W takich sytuacjach należy wynagradzać mruczka za te wszystkie nieprzyjemności. W ten sposób zmniejszy się jego poziom stresu i zacznie on uważać te czynności za coś naturalnego.

Pielęgnacja starszego kota

Starsze koty, ze względu na problemy ze stawami i mniejszą elastyczność kręgosłupa, mogą pomijać w codziennej toalecie trudno dostępne miejsca (na grzbiecie czy w okolicach tylnych łapek).

Wtedy warto pomóc kotu, chwytając w dłoń odpowiednie przybory do czesania. Starsze koty mogą mieć również problem ze ścieraniem pazurów. Wraz z wiekiem ich pazury mogą stać się twardsze i grubsze.

Dla niektórych wiekowych mruczków problematyczne będzie chowanie pazurów. Ma to związek ze słabymi mięśniami palców. Wtedy również należy obciąć kotu pazury.

Odżywianie

Odpowiednie odżywianie znacznie wpływa na kondycję sierści. Dlatego należy zadbać o dostarczanie cennych minerałów i witamin. Aby sierść była w dotyku miła, błyszcząca i piękna, należy podawać kotu produkty bogate w takie witaminy jak: witamina A, D, E oraz witaminy z grupy B.

Witaminy A i E odpowiadają za nawilżanie i zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się. Dodatkowo kociak powinien przyjmować kwasy omega 3 i 6, które nawilżają skórę i zadbają o sierść w czasie linienia oraz biotynę, cynk i miedź.

Wielu zachowań czy przyzwyczajeń trzeba kotka uczyć już od najmłodszych lat. Niestety nie zawsze jest taka możliwość, dlatego należy go wynagradzać za każdą czynność.

Warto jednak pamiętać, że jeśli pomimo dbania o sierść kota, nadal jest ona w złej kondycji to może mieć to podłoże chorobowe (np. nadczynność tarczycy) lub behawioralne. Zalecamy, aby w takim przypadku skonsultować się z weterynarzem.