Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Zwykle łatwo nauczyć kota korzystania z kuwety. Jednak w niektórych, wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że kot załatwia się w innych, niepożądanych przez nas miejscach.

Pewnego razu wracasz do domu po pracy, wchodzisz do sypialni i czujesz nieprzyjemny zapach. Okazuje się, że kot załatwił się na Twoje łóżko. Zanim zdenerwujesz się na swojego czworonoga, ochłoń.

Warto wiedzieć, że powody takiego zachowania mogą być różne - od chorób, przez stres, po brak odpowiedniej czystości kuwety. Należy zwrócić uwagę na symptomy i przyczyny, aby pomóc naszemu kotu i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

W artykule dowiesz się, co może powodować kocie sikanie poza kuwetą oraz co w takim przypadku można zrobić. Przeczytasz o sprawdzonych sposobach na oduczenie kota tego zachowania, tak aby Twoje mieszkanie pozostało czyste i świeże, a Ty i Twój kot będziecie mogli cieszyć się spokojnym, wspólnym życiem.

Koty to (nie) złe istoty

Istnieje powszechne przekonanie, że koty to złośliwe zwierzęta, które celowo niszczą nasze mienie i załatwiają się poza kuwetą. Jednakże, takie myślenie jest krzywdzącym mitem.

Załatwianie się poza kuwetą może mieć różne przyczyny, w tym problemy zdrowotne lub zaburzenia behawioralne. Opiekunowie powinni zwrócić uwagę na to zachowanie, aby pomóc swojemu pupilowi.

Dlatego warto poznać prawdziwe powody takiego zachowania i podjąć odpowiednie kroki, aby pomóc naszemu kotu.

Dlaczego koty sikają do butów?

Warto zauważyć, że koty nie załatwiają się poza kuwetą z złośliwości. Przyczyną takiego zachowania może być stres, ciekawość lub przerażenie wywołane intensywnym zapachem obcej osoby lub rzeczy.

Koty również posiadają w swoim moczu feromony, które pomagają im w komunikacji i znakowaniu terytorium. Sikanie do butów może być więc sposobem na oznaczenie terenu, który uważają za swój.

Kot chętnie miesza zapach obcy z własnym, co pomaga mu czuć się bezpieczniej w swoim terytorium. Dlatego kot oddaje mocz do butów lub innych przedmiotów, które wydzielają intensywny zapach.

Jeśli opiekun zauważy takie zachowanie u swojego pupila, powinien zbadać przyczyny i pomóc kotu zmniejszyć stres oraz zapewnić mu odpowiednie warunki higieniczne. Niezbędne może okazać się wizyta u weterynarza lub konsultacja z behawiorystą.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Dlaczego kot sika na łóżko?

Sikanie kota w łóżku może mieć na celu zakomunikowanie nam jego złego samopoczucia. W takim przypadku dokładnie zastanów się, czego następstwem mogło być takie zachowanie zwierzęcia. Najczęstsze stresory, przez które kot sika na łóżko i pościel, to zwykle:

 • pozostawienie kota przez długi czas samego w domu,
 • niespodziewani i liczni goście,
 • hałas i rozgardiasz,
 • problemy zdrowotne.

Pupil oddając mocz siedząc na miękkim podłożu może uśmierzać ból, świąd czy pieczenie.

Inne przyczyny

Źródłem problemu może być również:

 • brudna kuweta,
 • zapalenie pęcherza - wtedy pupil oddaje mocz bardzo często i w małych ilościach, może nie dotrzeć nawet kuwety,
 • wiek kota,
 • remont mieszkania,
 • obecność nowych domowników - jeżeli nasz nowy domownik to drugi kot, zwierzaki mogą rywalizować, m.in. chcąc znaczyć teren moczem.

W żadnym z tych przypadków nie możemy karać kota.

Kot siedzi w torebce foliowej i patrzy do góry

Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą?

Można oduczyć kota sikania tylko wtedy, gdy znamy przyczynę takiego zachowania. W przeciwnym razie podjęte działania mogą nie przynieść żadnych rezultatów. Możemy nawet osiągnąć odwrotny skutek i nieświadomie nasilić problem.

Niektóre z przyczyn możemy łatwo zniwelować samodzielnie, inne natomiast wymagają pomocy specjalisty. W przypadku, gdy podejrzewamy u kota zaburzenia behawioralne, należy zwrócić się o pomoc do zoopsychologa.

Jak oduczyć kota sikania na łóżko?

Jak już wspomniano, przyczyna załatwiania się na łóżko może mieć podłoże emocjonalne i być związana ze zmianami w środowisku zwierzęcia. Jednak można spróbować oduczyć pupila załatwiania swoich potrzeb na pościel. Jak to zrobić?

Jeśli przyczyną sikania na łóżko jest stres, warto spróbować wyeliminować wszelkie potencjalne stresory z życia zwierzęcia. Można na przykład zamykać drzwi, kiedy pralka jest włączona, a także poświęcić kotu więcej czasu i uwagi, szczególnie w sytuacji, gdy zostaje sam w domu przez dłuższy czas.

Zestresowany kot potrzebuje przede wszystkim spokoju oraz naszego towarzystwa. Dlatego też warto zapewnić mu tyle uwagi i miłości, ile tylko jest to możliwe. Warto również poprosić zaufaną osobę o doglądanie kota w czasie naszej nieobecności.

Jeśli zmiany w środowisku wywołują u kota stres i niepokój, zaleca się, aby stworzyć mu bezpieczną przestrzeń, w której będzie czuł się swobodnie. Można na przykład wyznaczyć mu osobne pomieszczenie, w którym będzie miał swoją kuwetę, jedzenie, wodę oraz zabawki.

Jak oduczyć kota sikania na mocno zapachowe rzeczy?

Ciężko będzie wykorzenić takie zachowania. Potrzeba zostawienia swojego zapachu jest niestety silniejsza. Najlepszym sposobem będzie choewanie rzeczy, aby nie były w zasięgu zwierzaka.

Sposobem na stres powiązany z obecnością gości, dobrze jest zapewnić kotu dobre miejsce do ukrycia, w którym zwierzak będzie mógł spokojnie przeczekać.

Zmiana kuwety i żwirku

Przyczyną problemu może być także żwirek dla kota lub sama kuweta. Jeśli pomimo nauki korzystania z kuwety, kot sika poza nią, to być może w toalecie znajduje się za mało, bądź zbyt dużo wypełniacza.

Optymalna grubość ściółki wynosi około 5-7 cm. Niektóre koty nie tolerują żwirków gruboziarnistych, a jeszcze inne nie przepadają za żwirkami zapachowymi. Większość kotów preferuje żwirek bezzapachowy.

Niechęć do sikania w kuwecie mogą wywołać również zbyt silne detergenty i środki do czyszczenia kociej toalety. Strajk czworonoga może też być wynikiem nagłej zmiany żwirku. Jeśli kot jest przyzwyczajony do jednego rodzaju, to stosuj tylko ten jeden.

Przestrzegaj również „złotych zasad” dotyczących kuwety:

 • osobna kuweta dla każdego kota,
 • łatwy dostęp,
 • z dala od pokarmu i wody,
 • pamiętaj o regularnum czyszczeniu kuwety.

Kuweta jest najważniejszym elementem kociej toalety. Należy też wziąć pod uwagę umiejscowienie kuwety. Jeśli ustawimy kuwetę w pobliżu ciągłych hałasów, miejsce to będzie powodowało strach u pupila.

W przypadku, gdy kuweta jest czysta i znajduje się w ustronnym miejscu, a mimo to mruczek do niej nie wchodzi, warto zastanowić się, czy problem ma podłoże zdrowotne i w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wielkość kuwety ma znaczenie

Czasami zdarza się, że brzegi są za wysokie i kocię nie umie wskoczyć do środka. Jeśli kuweta dla kota jest zbyt mała albo ma za wysokie ścianki, warto wymienić ją na inną.

W przypadku małego kociaka i kotów starszych lepiej sprawdzają się kuwety o niższych ściankach, do których łatwiej wejść. W sklepach zoologicznych znajdziesz odpowiednie modele.

Inne sposoby na oduczenie kota sikania

Trzeba także pamiętać, aby dokładnie czyścić ślady i zapach po kocim moczu. Nie będzie on prowokował pupila do ponownego załatwiania swoich potrzeb w tym samym miejscu.

Natomiast za każdym razem, kiedy mruczek skorzysta z kuwety, powinniśmy go nagradzać przysmakiem, aby wzmocnić pozytywne zachowanie.

Reakcja na sikanie

Jednak poza podłożem psychicznym są jeszcze przyczyny zdrowotne. W takiej sytuacji dobrze jest zabrać zwierzę na wizytę do weterynarza. Wykonanie badania moczu będzie tutaj konieczne.

Może okazać się, że załatwianie sprawia kotu ból z powodu zalegania kamieni. Odpowiednia terapia powinna rozwiązać problem.

Wizyta u lekarza weterynarii

Jeżeli problem się powtarza, należy udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Być może okaże się, że kot jest chory.

Lekarz weterynarii powinien postawić diagnozę na podstawie przeprowadzonego wywiadu z właścicielem, oględzin zwierzaka, wykonania USG pęcherza i nerek kota oraz innych, koniecznych usług diagnostycznych.

Jeśli problem zdrowotny zostanie określony, zwykle weterynarz przepisuje odpowiednie leki oraz zaleca specjalną dietę leczniczą.

Co jeśli nic nie działa? Jak przy każdej zmianie zachowania u zwierzęcia, potrzeba mnóstwo czasu. Zwłaszcza przy dużych przyzwyczajeniach. Nie możemy być bezczynni w tym czasie. Możemy dalej pomagać i sprawiać by kot czuł się, jak najbardziej komfortowo.