Cukrzyca u kota - jakie są objawy i jak przebiega leczenie?

Cukrzyca, choć powszechnie uważana jest za chorobę ludzką, może również dotknąć nasze koty. Jest to choroba metaboliczna, która według szacunków dotyka jednego na dwieście kotów. Dzięki odpowiedniej opiece weterynaryjnej nie tylko można regulować poziom glukozy u kota, ale także zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie.

Czy organizm kota może nie wytwarzać insuliny?

Zgadza się, cukrzyca to choroba, która może dotknąć również koty. Jest to niedobór insuliny w organizmie, który z kolei powoduje niekontrolowany wzrost poziomu glukozy. Cukrzyca jest uważana za poważne schorzenie, a jej rozwój często wiąże się z występowaniem innych schorzeń lub defektów. Wśród kotów najpowszechniejsza jest cukrzyca typu 2, znana również jako cukrzyca insulinoniezależna.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czym jest cukrzyca typu 2?

Cukrzyca typu 2 to schorzenie, które polega na trudnościach z wykorzystywaniem cukru jako źródła energii. Ta choroba wpływa na sposób, w jaki mięśnie kota przetwarzają energię. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do zmian masy ciała oraz zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób. Zazwyczaj układ pokarmowy kota rozkłada spożywane pożywienie na prostsze składniki, w tym cukier, który jest nazywany glukozą.

Jakie koty chorują na cukrzycę?

Jeśli z jakiegoś powodu trzustka kota nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny lub organizm kota nie jest w stanie skutecznie wykorzystać tej insuliny, glukoza nie jest w stanie dostać się do do komórek poszczególnych narządów. W wyniku tego nadmiar cukru pozostaje we krwi kota, co prowadzi do wystąpienia cukrzycy.

Choroba cukrzycy zazwyczaj dotyczy kotów starszych, często po 9–10 roku życia, chociaż może także występować u młodszych kotów. Kocury, zwłaszcza wykastrowane, są bardziej narażone na tę chorobę niż kotki. Dodatkowo, cukrzyca jest częściej diagnozowana u kotów otyłych, ponieważ organizm kotów z nadwagą gorzej radzi sobie z wyrównaniem nadwyżki cukrów.

Koty, które długo przyjmują leki sterydowe, również są bardziej podatne na rozwinięcie cukrzycy, ponieważ leki te upośledzają wnikanie glukozy do komórek oraz produkcję insuliny w trzustce.

Cukrzyca u kota - przyczyny

Podobnie jak u ludzi, przyczyny cukrzycy u kotów są bardzo zróżnicowane. Spadek produkcji insuliny przez trzustkę może być wywołany przez czynniki takie jak nowotwór, martwica lub zapalenie trzustki.

Cukrzycę u kota mogą wywołać także uwarunkowania genetyczne oraz niewłaściwy tryb życia, w tym otyłość, niski poziom aktywności fizycznej i nieodpowiednia dieta. Dodatkowo, przewlekły stres może wpływać na zwiększoną produkcję glukozy.

Długotrwałe stosowanie leków hamujących ruję lub preparatów sterydowych może również wpływać na rozwinięcie cukrzycy u kota. Ważne jest, aby pamiętać, że hormony działające w organizmie mają wpływ na produkcję insuliny. W przypadku kotki, która zachoruje, może okazać się konieczna sterilizacja. Jednak zabieg należy wykonać, dopiero po ustabilizowaniu stanu ogólnego mruczka.

Dodatkowo, nadczynność tarczycy lub niewydolność nerek, również mogą pośrednio przyczyniać się do rozwoju cukrzycy u kota.

Objawy cukrzycy u kota

Objawy cukrzycy u kota czasami mogą być trudne do zauważenia, ponieważ koty nie zawsze wyrażają swoje dolegliwości w sposób wyraźny. Jednak jest szansa, że uważny właściciel może zauważyć, że z mruczkiem dzieje się coś niedobrego, jeszcze zanim objawy staną się poważnym problemem.

Przy wnikliwej obserwacji można zauważyć następujące objawy cukrzycy u kota: wzmożone pragnienie, oddawanie jednorazowo większych ilości moczu niż zwykle, wzmożone łaknienie, utrata masy ciała, brak chęci do zabawy, a zwłaszcza skakania, czy sucha, matowa sierść z powodu braku codziennej toalety.

W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy cukrzyca może powodować dodatkowe problemy, takie jak niedokrwienie nerwów lub stłuszczenie wątroby, mogą pojawić się także objawy takie jak: osłabienie odruchów lub trudności w prawidłowym ustawianiu kończyn.

Weterynarz sprawdza oczy rudemu kotu.

Diagnostyka cukrzycy u kota

Osoby, które podejrzewają u swojego kota występowanie cukrzycy, powinny niezwłocznie zgłosić się do kliniki weterynaryjnej i przeprowadzić odpowiednie badania laboratoryjne. Niezbędne jest ustalenie poziomu glukozy i fruktozaminy we krwi i moczu.

Zlecone badanie moczu, które wykaże obecność glukozy, z pewnością skłoni weterynarza do dalszych analiz. Często wykonywane jest także badanie poziomu fruktozaminy, które może potwierdzić występowanie cukrzycy. Poziom fruktozaminy nie zmienia się w odpowiedzi na stres, co czyni je bardziej wiarygodnym wskaźnikiem w diagnozowaniu tej choroby.

Leczenie cukrzycy u kota

W leczeniu cukrzycy niezwykle istotne jest, aby opiekun kota dobrze rozumiał tę chorobę i współpracował ściśle z lekarzem weterynarii. Opiekun zobowiązany będzie do tego, aby nauczyć się samodzielnie podawać kotu zastrzyki z insuliną. Wskazane jest, aby pierwsze próby podawania insuliny przeprowadzić w obecności lekarza weterynarii, co pozwoli właścicielowi na zdobycie niezbędnej wiedzy i pewności w postępowaniu z kotem chorym na cukrzycę.

Podawanie insuliny

Koty mają zdolność dostosowywania się do trybu życia swoich opiekunów, dlatego gdy mamy kota cukrzyka, musimy wprowadzić pewne zmiany w naszym codziennym harmonogramie. Ważne jest, aby podawanie insuliny odbywało się wyłącznie na zlecenie weterynarza, dostosowane do aktualnego stanu zdrowia kota.

Konieczne jest stałe monitorowanie poziomu cukru we krwi, aby ocenić skuteczność stosowanego preparatu. Warto także posiadać glukometr, który stale pozwoli kontrolować poziom cukru w organizmie czworonoga.

W przypadku, gdy lekarz weterynarii zaleci insulinoterapię, insulina jest podawana kotu zazwyczaj dwa razy dziennie. Koszt fiolki leku wynosi około 30-50 złotych i wystarcza na około 3 miesiące, co czyni koszty leczenia stosunkowo niewielkimi.

Skutki cukrzycy u kota

Należy pamiętać, że nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań. Zaliczamy do nich: zatrucie organizmu, kwasica ketonowa, uszkodzenie wątroby lub nerek. Dodatkowo, może to także prowadzić do infekcji pęcherza moczowego, uszkodzenia siatkówki oka czy chorób skóry.

Najczęstszymi powikłaniami są: stłuszczenie wątroby oraz niedokrwienie nerwów, które prowadzą do neuropatii cukrzycowej. Te stany mogą być zagrożeniem dla życia zwierzęcia i prowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego tak istotne jest natychmiastowe działanie i rozpoczęcie leczenia, gdy cukrzyca zostanie zdiagnozowana u kota.

Podsumowanie

Mimo że leczenie może być wyzwaniem, osiągnięcie stabilizacji i zapewnienie komfortu życia kotu jest możliwe. Kot z kontrolowaną cukrzycą może cieszyć się długim i zdrowym życiem, podobnie jak inne koty. Warto zrozumieć, że cukrzyca u kota nie jest wyrokiem, a z odpowiednią opieką i leczeniem, koty cukrzycowe mogą prowadzić satysfakcjonujące życie!