Jak odchudzić kota? Sprawdzone metody na walkę z otyłością

Otyłość u kota jest poważnym problemem zdrowotnym, podobnie jak w przypadku ludzi. Może prowadzić do różnych chorób, takich jak cukrzyca, przeciążenia stawów, problemy skórne oraz niewydolność nerek.

Statystyki pokazują, że otyłość u kotów staje się coraz bardziej powszechna. Jeśli masz "grubego kota" i zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu schudnąć, poniżej przedstawimy Ci kilka porad.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Prawidłowy wygląd kota

Odpowiednie określenie sylwetki kota jest istotne dla monitorowania jego masy ciała. W zależności od kształtu i wyczuwalności żeber, można ocenić, czy kot ma prawidłową wagę.

Według skali BCS (Body Condition Score) prawidłowa kocia sylwetka powinna mieć kształt klepsydry, a żebra powinny być niewidoczne, ale wyczuwalne pod skórą. Z kolei u kota o optymalnej masie ciała, żebra również powinny być niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne pod skórą i cienką warstwą tkanki podskórnej.

Prawidłowa masa ciała kota zazwyczaj mieści się w przedziale od 2 do 5 kg, choć warto zauważyć, że koty dużych ras, typu Maine Coon, czy kot norweski leśny mogą mieć wyższą masę ciała ze względu na ich większe rozmiary.

Jak rozpoznać ciało kota otyłego?

Ze względu na powagę problemu koniecznie trzeba walczyć z otyłością. Jeśli podejrzewamy otyłość u naszego pupila, udajmy się na konsultację do weterynarza. Pomoże on zidentyfikować problem i dobrać odpowiednią dietę dla naszego kota.

Oprócz tego, sami możemy wprowadzić zmiany, które poprawią stan kondycji mruczka. Jednak w pierwszej kolejności, przed podjęciem działań, należy właściwie ocenić kondycję ciała zwierzęcia. Oto kilka wskazówek:

 1. Ocena żebra: W przypadku otyłości, żebra kota stają się niewyczuwalne pod warstwą tłuszczu. Dotykając bok kota, nie powinno się czuć wystających kości, ale powinno być subtelne wyczuwalne zagłębienie między żebrami.
 2. Brzuch: U kota z otyłością brzuch jest opadający i prawie dotyka podłoża. Może być również miękki i obwisły z nadmiarem tkanki tłuszczowej.
 3. Talia: Zdrowy kot powinien mieć zauważalną talię. W przypadku otyłości, brak widocznej talii, a boki kota są znacznie szersze niż normalnie, szczególnie widoczne z góry.

Kot śpi na plecach na czarnym krześle koło drapaka.

Jak wygląda ciało kota z nadwagą?

Otyłe koty najczęściej można spotkać w przedziale wiekowym od 5 do 10 lat. Ryzyko otyłości spada po 12. roku życia. Dopuszczalne są zmiany nie większe niż 10% w stosunku do prawidłowej masy ciała.

Przy kocie z nadwagą, żebra będą wyczuwalne dopiero przy nacisku, a także w momencie, gdy brzuch znajduje się niżej niż klatka piersiowa i odcinek jamy brzusznej jest szerszy, niż odcinek klatki piersiowej.

Otyłość występuje, kiedy masa ciała kota przekracza 30% jego optymalnej masy ciała. Ekstremalna otyłość to stan, w którym kot posiada ponad 55% tkanki tłuszczowej. Jest to realny stan zagrożenia życia, ogromne obciążenie dla układu krążenia, układu oddechowego i innych układów oraz narządów.

Skąd się bierze otyłość u kota?

Nadmierna masa ciała u kotów jest powszechnym problemem, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, skąd właściwie się bierze. Przyczyny otyłości i nadwagi u kotów są zwykle podobne, a wzrost masy ciała można zaobserwować w wyniku następujących czynników:

 • Wysokokaloryczna dieta – kotom niewychodzącym na dwór ciężko spalić nadmiar energii co skutkuje się odkładaniem tkanki tłuszczowej i niedostosowanie diety do wieku kota;
 • Predyspozycje związane z rasą – większe tendencje mają koty krótkowłose, rasa Manx;
 • Sterylizacja i kastracja - wywołane przez obniżone zdolności metabolizmu tłuszczu;
 • Mała ilość ruchu i zabawy, monotonny tryb życia i brak aktywności fizycznej;
 • Przyjmowane leki – niektóre leki podawane kotom prowadzą do zwiększenia apetytu.
 • Choroby - niedoczynność tarczycy, choroby układu moczowego, choroby układu pokarmowego, choroby endokrynologiczne, choroby trzustki, nadczynność kory nadnerczy.

Choć tak naprawdę najczęstszą przyczyną otyłości u kotów jest podjadanie miedzy posiłkami!

Otyły kot - skutki zdrowotne

Nadmierna masa ciała u dorosłych kotów z nadwagą wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Wzrost masy ciała prowadzi do nadmiernej eksploatacji stawów i więzadeł, co może prowadzić do różnych schorzeń, takich jak:

 1. Przeciążenie stawów: Nadwaga wywiera dodatkowe obciążenie na stawy, co może prowadzić do przeciążenia stawów i zwiększonego ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów. Szczególnie narażone są stawy łokciowe i biodrowe.
 2. Dyskopatia kręgosłupa: Nadmierna masa ciała może wywierać presję na kręgosłup kota, co może prowadzić do dyskopatii kręgosłupa - schorzenia związanego z uszkodzeniem lub przemieszczeniem krążka międzykręgowego.
 3. Choroby serca: Otyłość u kotów wiąże się z większym ryzykiem chorób serca, takich jak nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca. Nadmiar tkanki tłuszczowej może obciążać układ sercowo-naczyniowy.
 4. Problemy związane z kuwetą: Grube koty mogą mieć trudności z korzystaniem z kuwety ze względu na ograniczoną ruchliwość i trudności w utrzymaniu higieny intymnej. To może prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu, co zwiększa ryzyko infekcji i innych problemów zdrowotnych.

Aby zapobiec tym powikłaniom zdrowotnym, ważne jest zapewnienie kocie odpowiedniej diety, kontrola masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. Pamiętaj, że zdrowy tryb życia i utrzymanie prawidłowej masy ciała są kluczowe dla zdrowia i dobrostanu Twojego kota.

Jak osiągnąć prawidłową masę ciała?

Pamiętaj, że zapotrzebowanie energetyczne kota może się zmniejszać wraz z wiekiem, zwykle o około 20-30%. Aby utrzymać optymalną masę ciała u kota, warto przestrzegać kilku zasad dotyczących karmienia.

Jeśli Twój kot cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, warto podjąć działania we współpracy z lekarzem weterynarii i opracować odpowiedni plan żywieniowy.

Zasady odchudzania kota otyłego

Poniżej znajdziesz najważniejsze zasady w trakcie odchudzania kota. Przestrzegając ich zmniejszysz nawet ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości u kotów. Najbezpieczniej jest stopniowe odchudzanie kota, przy użyciu karm specjalistycznych dla kotów otyłych, czy z nadwagą.

Regularna aktywność fizyczna

Musisz poświęcić znacznie więcej czasu na zapewnienie atrakcji kotu. Możesz wykorzystywać tutaj liczne zabawki, piłki, myszki czy zabawki wymagające sprytu i zręczności, które kuszą pysznym smaczkiem. Początkowo czas zabawy powinien być krótki ze względu na niską sprawność fizyczną, jednak stopniowo staraj się go wydłużać.

Przestrzeganie kaloryczności pokarmów

Zerknij na tabelę zamieszczoną na opakowaniu karmy, którą serwujesz swojemu kotu. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest odpowiednia kaloryczność. Około 90% diety (pod względem masy) stanowi pełnoporcjowa mokra karma, a tylko 10% karma sucha.

Dobra będzie zamiana suchej karmy na mokrą, która ma mniejszą gęstość energetyczną (czasem nawet 4 razy mniej). Zrezygnuj z podawania jedzenia ze stołu (często bogate w tłuszcze, który trzeba wyeliminować). Redukcja kalorii w diecie powoduje, że otyły kot zaczyna tracić na wadze.

Kontrolowanie dawek pokarmów

Ostrożne zmniejszanie dawek i ciągłe obserwowanie kota, pozwoli ocenić metabolizm mruczka. Należy jednak nie doprowadzić do głodówek, ponieważ nieświadomie możemy doprowadzić do problemów zdrowotnych (m.in. stłuszczenie wątroby, która może skończyć się śmiercią!). Ponadto, opiekunowie kotów często zapominają, że smakołyki również zawierają wiele kalorii.

Systematyczna kontrola wagi i sylwetki

Optymalna utrata masy to ok. 1-2% na tydzień. Jeśli zauważysz, że gruby kot nie traci masy lub traci ją zbyt szybko, koniecznie udaj się koniecznie lekarza weterynarii. Sprawdzaj regularnie wygląd Twojego pupila. Patrz na dół brzucha i sprawdzaj jego żebra. Zobacz z boku, jak wygląda dolny zarys brzucha.

Optymalna utrata masy ciała u kota wynosi zazwyczaj około 1-2% na tydzień. Ważne jest, aby monitorować postępy odchudzania i zwracać uwagę na reakcje organizmu kota. Jeśli zauważysz, że wygląd Twojego pupila nie ulega poprawie i nie traci on masy ciała, bądź traci ją zbyt szybko, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Regularnie sprawdzaj wygląd swojego pupila, aby ocenić postępy odchudzania.

Regularne wizyty kontrolne

Działania podjęte na własną rękę bez konsultacji lekarza weterynarii i bez dostatecznej wiedzy mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kota. W przypadku nieprawidłowości, lekarz weterynarii będzie w stanie podjąć odpowiednie działania, których Twój kot potrzebuje. Dodatkowo zleci on niezbędne badania diagnostyczne i opracuje plan leczenia tj. plan żywieniowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb kota.

W czasie odchudzania kota (tak jak i u człowieka) ważna jest cierpliwość, ponieważ pierwsze efekty nie są od razu widoczne. Zależnie od stopnia zaawansowania, jest to długotrwały i powolny proces, na który potrzeba dużo czasu. Dlatego też, przestrzeganie zaleceń weterynarza pomoże szybciej osiągnąć zamierzone efekty.

Ważne, aby pamiętać, że gruby kot nie jest „uroczy” i „słodki”. Jest on nieszczęśliwy z powodu nadmiernych kilogramów, które mogą utrudniać mu prawidłowe funkcjonowanie. Otyłość u kota może doprowadzić do licznych chorób. Pamiętaj, że tylko kot o prawidłowej masie ciała, może radośnie i z zapałem odkrywać świat. Dlatego tak ważne jest, aby Twój ulubieniec ją zachował i miał dobre samopoczucie.