Psie uczucia - jak pies okazuje miłość?

Opiekunowie czworonogów są pewni, że są w stanie odczytać większość informacji ze znaków i zachowań, które ich pupile w sposób niewerbalny próbują zakomunikować. Zwłaszcza te, które dotyczą okazywania sympatii.

Przez to, że psia mowa nie jest taka jak ta u ludzi, często możemy błędnie odczytać to co zwierzak próbuje nam przekazać. Część z nas nawet uważa, że zwierzę nie może okazać miłości. Tutaj można się naprawdę zaskoczyć!

W wyniku tego, że ludzie często przypisują ludzkie zachowania zwierzętom, pomijane są te sytuacje, które są rzeczywistym odzwierciedleniem psich uczuć. Może czasem Ci się wydawać, że pies bardziej Cię kocha kiedy pachniesz szyneczką, a na dźwięk otwieranej lodówki zaraz jest obok ciebie. Jednak jak jest naprawdę?

Jak pies okazuje miłość właścicielowi?

Pies okazuje miłość na różne sposoby. Jest to świetny sposób na wzmacnianie więzi właściciela i psa. Oznaka miłości wynika głównie z tego jak właściciel dba o pupila. Działa to w obie strony, bo właściciel w ten sposób również okazuje miłość psu.

Sytuacja, w której potrzeby psa są zaspokojone powoduje, że w psim organizmie wzrasta poziom oksytocyny. Jest to hormon odpowiadający za budowanie więzi i przywiązania. Psy okazują miłość poprzez poniżej opisane czynności.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Przytulanie

Często wyobrażamy sobie, że jest to wtulanie się w ciało, jednak u psów wygląda to nieco inaczej. Czworonogi okazują swoją miłość poprzez ocieranie głowy i ciała o człowieka np. kiedy pies przychodzi i wsadza głowę między rękę, a tułów.

Często zwierzak siada blisko człowieka, żeby go ochronić lub ogrzać. Jest to także wyraz opieki, zainteresowania i troski. My również powinniśmy przytulać psa i okazywać miłość psu.

Chodź należy pamiętać, że niektóre psy nie lubią dotyku. Nie każdy musi kochać się przytulać. Większość psów jednak nie ma z tym problemu i lubią przytulania. Głównie psy z adopcji, z ciężką przeszłością mogą mieć problem z przytulaniem.

Lizanie

Jeśli człowiek znajduje się wystarczająco blisko, pies będzie chciał go lizać po rękach czy twarzy. Dla nas jest to mało komfortowe, jednak, gdy pies liże właściciela możemy być pewni, że nas kocha. Jest to ważne, aby zdobywać o swoich właścicielach jak najwięcej informacji. Pies zostawia również w ten sposób swój zapach na ciele człowieka.

Brązowy pies liże uśmiechniętą kobietę w parku

Chęć wspólnej zabawy

Często pies przynosi nam swoje ulubione zabawki. Proponuje w ten sposób wspólną zabawę. Ale poza chęcią bawienia się jest jeszcze dodatkowy znak. Oznacza to również przywiązanie i uznanie za przywódcę. Dzielenie się zabawką jest oznaką miłości do człowieka i to prawdziwej. Pies czuje do nas zaufanie i wspólna zabawa jest tego dowodem.

Merdający ogon

Merdanie ogonem to najczęstszy znak, który kojarzy się nam z radosnym psem. Jest to najczęstszy znak, uznawany za radość. Zawsze, kiedy pies widzi swojego właściciela radośnie merda ogonem.

Witanie w progu

Opiekun, który wraca z pracy bądź po dłuższej nieobecności, jest radośnie witany przez psa zaraz za progiem domu. W ten sposób również pokazuje, że kocha swoich właścicieli. Pies wtedy merda ogonem, skacze lub nawet biega.

Mowa ciała mówi sama za siebie i jest to wielka radość, że właściciel powrócił cały i zdrowy do domu. Nie martwmy się, jeśli pies nie żegna nas, nie skomli przy naszym wyjściu. Jeśli psiak spokojnie leży oznacza to, że ufa nam i wie, że wrócimy

Kontakt wzrokowy

Patrzenie prosto w oczy psu jest oznaką agresji. Jednak w przypadku, gdy pupil sam decyduje o tym, żeby patrzeć nam głęboko w oczy, bez skrępowania, oznacza to, że ufa nam i chce zwrócić na siebie uwagę. Badania wykazały, że następuje wyrzut oksytocyny, gdy Twój pies jest wpatrzony we właściciela.

Podążanie za opiekunem

Działa to na zasadzie sprawdzania jak się mamy i czy jesteśmy cali oraz zdrowi. Chęć bycia blisko swojego opiekuna powoduje, że pies podąża za nim krok w krok. Łatwo to zauważyć, jak pies idzie wszędzie tam, gdzie jego właściciel. Dodatkowo macha ogonem. Pies podkreśla w ten sposób swoje uczucia.

Powtarzanie ludzkich zachowań

Psy cały czas nas obserwują. Jesteśmy dla nich wzorem i chcą się do nas upodabiać. Jeśli zaczniemy ziewać, nasz pies po chwili też zacznie to robić. Dobrym przykładem jest uśmiechanie się. Jest to typowo ludzkie zachowanie i psy uczą się tego, obserwując to co my robimy. Jednak nie każdy pies to potrafi!

Psy starają się nas zrozumieć. Są mistrzami obserwacji i nie mają sobie równych przy wyciąganiu wniosków z obserwacji. Będą przyglądać się naszym zachowaniom i będą je analizować. Odwrócenie głowy w jedną stronę oznacza, że mocno skupia się na tym, by zrozumieć co robi człowiek. Mogą ją nawet odwracać z boku na bok. Będą również głęboko się w nas wpatrywać.

Pocieszanie

Psy doskonale wyczuwają nasze emocje i to jak się czujemy. Jako, że jesteśmy dla nich bardzo ważni będą starać się nas pocieszyć i odwrócić uwagę od zmartwień. Zwykle pies kładzie głowę na właścicielu, albo go trąca łapką próbując w ten sposób pocieszyć i zwrócić na siebie uwagę.

Psy mają zdecydowanie wiele zdolności, które wykorzystują by pomóc człowiekowi. Działają na nas terapeutyczne i wiele badań również dowodzi, że posiadanie psa posiada wiele zalet. Szczególnie, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne i fizyczne. Psy pomagają w leczeniu depresji i są one naturalnym antydepresantem. Łagodzą jej objawy i redukują całe napięcie.

Przytulanie po posiłku

Jeśli zauważamy, że zaraz po tym, jak pies zjadł swój posiłek, przychodzi do nas się przytulać to możemy to uznać, za oznakę miłości. Dzieje się tak, ponieważ wyznacznikiem motywacji do działania jest jedzenie. Dlatego pies w takiej sytuacji docenia karmiciela. Pies czuje się wtedy zadbany.

Chęć bycia głaskanym

Taką sytuację możemy zauważyć, gdy pies przychodzi do właścicieli i trąca go lub kładzie pyszczek, by zwrócić na siebie uwagę. Psy potrzebują kontaktu fizycznego. Mogą je osiągnąć poprzez przytulanie i głaskanie. Buduje się w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i wieź. Za każdym razem, gdy człowiek nie będzie zwracał na psa uwagi, on będzie natarczywie starał się o odrobinę uwagi. Zachęcanie do głaskania to niewątpliwie znak miłości.

Najmocniejszy znak psiej miłości

Bliskość fizyczna to najmocniejszy znak miłości wyrażanej przez psy. Pies będzie chciał być głaskany, przytulany. Będzie człowieka zatrzymywał tylko po to, żeby otrzymać odpowiednią dawkę czułości. Poprzez kontakt fizyczny psy zostawiają swój zapach. Zwykle razem z śliną i sierścią.

Jak rozpoznać negatywne uczucia psa?

Mimo, że psy kochają się przytulać i być głaskane, to również mają swoje granice. Negatywne uczucia mogę objawiać się poprzez:

  • sterczące uszy
  • warczenie
  • odwracanie głowy
  • postawiony ogon

Psy okazują w ten sposób, że człowiek ma przestać. Jest to pewnego rodzaju ostrzeżenie. Jeśli ludzie ignorują te sygnały, mogą doprowadzić do ataku ze strony psa. Może się to zdarzyć, gdy zbyt mocno i długo przytulamy psa. Szczególnie ważne jest przestrzeganie dzieci przed takimi sytuacjami. Dzieci mogą być nieświadome zagrożenia, jakie na nie czeka.

Psia miłość a nauka

Zdania naukowców są różne, tak samo jak opinii publicznej. Niektórzy z naukowców są zdania, że psy po prostu do perfekcji opanowały dostosowanie się do ludzkich oczekiwań. Jest to wtedy pewien sposób przetrwania. Dość wygodny, bo psy nie są zmuszane np. do walczenia o jedzenie. Przedstawicielem tej teorii jest Antonio Damasio, amerykański badacz mózgu z University of Southern California.

Z kolei przeciwna teoria mówi, że zwierzęta świadomie odczuwają miłość, radość, strach itp. Za tą teorią stoi Karol Darwin. W swojej książce pod tytułem „Wyrażenie emocji u człowieka i zwierząt” z 1872 r. Darwin wysunął tezę, że ludzie i zwierzęta są do siebie podobni pod względem ducha, natury i rozumu.

Mimo, że psi język jest inny od naszego to czworonożni przyjaciele umieją okazywać miłość na swój uroczy sposób. Inne zwierzęta (np. koty) również mogą to robić. Nie wygląda to tak samo jak w przypadku wyrazów miłości między ludźmi, ale jest równie ważne dla obu stron - dla właściciela i dla zwierzaka. Można ją okazywać na różne sposoby i w każdym przypadku będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Teraz już wiesz, jak pies okazuje miłość. Szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel! Dlatego ukochanego psa szanujmy, troszczmy się o niego i okazujmy swoją miłość.