Praca petsittera - najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Petsitterzy narażeni są na ryzyko wypadków podczas pracy, podobnie jak w innych zawodach. Praca ta wymaga zachowania ostrożności, ponieważ zwierzęta, kierując się instynktem, mogą stanowić zagrożenie dla opiekuna. W celu uniknięcia niebezpieczeństwa, konieczne jest odpowiednie zachowanie i wykazanie się właściwą wiedzą.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Niebezpieczeństwo ze strony ludzi

Nie zawsze winne są zwierzęta. One nie mają zdolności analitycznego i racjonalnego myślenia, jak ludzie. Najczęściej kierują się potrzebami i wrodzonymi instynktami.

Przykładowo, nie wiedzą, że podgryzając nas mogą zrobić nam krzywdę. Tak naprawdę, takie zachowanie ma na celu zwrócenia uwagi na siebie, czy okazanie sympatii w stosunku do człowieka.

Zachowanie domowych zwierząt w dużej mierze zależy od wychowania przez właściciela. Brak standardów i niewłaściwe nauczanie może prowadzić do powstania zagrożenia dla petsittera. Właściciel powinien wiedzieć, że nieodpowiednie zachowanie zwierzęcia może stanowić poważne niebezpieczeństwo.

Ukryte agresywne zachowania lub lęki mogą przyczynić się do nieprzewidywalnych reakcji. Właściciele powinni zdawać sobie z tego sprawę i odpowiednio wychowywać swoich pupili.

Ukrywanie istotnych informacji – petsitter musi wiedzieć wszystko!

Notorycznie spotykamy się ze zjawiskiem, kiedy właściciel pupila ukrywa istotne fakty dotyczące zwierzaka. Są to np. agresywne zachowania, nietolerowanie dzieci lub innych zwierząt, lęk separacyjny.

Podczas pracy petsitter odpowiada za zachowanie zwierzęcia i ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę. W przypadku wypadku, opiekun może mieć poważne problemy prawne. Właściciele często starają się unikać odpowiedzialności, twierdząc, że zapomnieli o specyfice swojego pupila.

Jednakże, jako odpowiedzialni właściciele, powinni oni zdawać sobie sprawę z charakteru i zachowania swojego zwierzęcia oraz informować o tym petsittera, aby uniknąć nieprzewidywalnych sytuacji.

Niemniej jednak, zdarzają się sytuacje, w których właściciele nie zdają sobie sprawy z zachowania swojego zwierzęcia lub nie chcą brać odpowiedzialności za jego zachowanie. Petsitter musi być świadomy potencjalnego ryzyka i zachowywać się w sposób, który minimalizuje ryzyko dla siebie i dla zwierzęcia.

Niektóre zwierzęta, zwłaszcza koty, preferują samotność i mogą nie chcieć nawiązywać kontaktu z opiekunem. W takiej sytuacji petsitter powinien skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa i podstawowych potrzeb zwierzęcia, zachowując odpowiedni dystans. Ważne jest, aby opiekun szanował granice przestrzeni osobistej zwierzęcia, aby uniknąć ryzyka zranienia.

Niebezpieczeństwo dla dzieci

Bardzo niebezpieczna sytuacja może pojawić się przy kontakcie dziecka ze zwierzakiem. Wiemy, że dzieciaki potrafią być niedelikatne i może się zdarzyć, że pociągną one zwierzę za ogon, uszy, uszczypną czy będą nawet próbowały go podnieść. W konsekwencji, w ramach obrony, pupil może zrobić dziecku krzywdę.

Praca petsittera często odbywa się w jego domu, co oznacza, że należy zapewnić zwierzakowi spokojne i bezpieczne miejsce. Szczególnie jest to ważne, gdy zwierzę nie jest przyzwyczajone do nowego otoczenia.

Każdy odpowiedzialny opiekun powinien zadbać o to, aby zwierzę miało swoją przestrzeń, a także poinformować właściciela o obecności dzieci w domu. A kiedy właściciel nie poinformuje o braku tolerancji dzieci, może doprowadzić tym do niebezpiecznych sytuacji.

Pies leży pod stołem, a kobieta siedząca na krześle go głaszcze

Niebezpieczeństwo dla petsittera ze strony zwierząt

Co naprawdę grozi osobie pracującej jako opiekun zwierząt? Według dokumentu „Informacja o zawodzie – opiekun zwierząt domowych 516403”, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Departamentu Rynku Pracy, petsitterowi grozi:

  • agresja wynikającą z lęku, bólu, chęci obrony terytorium czy rozdrażnienie zwierzęcia,
  • agresja ze strony innych zwierząt niebędących pod pieczą opiekuna zwierząt, ale mogących zaatakować, np. w czasie spaceru z podopiecznym (dotyczy to zwierząt przemieszczających się bez opieki lub psów bezdomnych),
  • pogryzienie,
  • podrapanie,
  • zarażenie chorobą zakaźną zwierząt, która może przenosić́ się̨ na ludzi.”

W pracy jako petsitter należy zdawać sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, które mogą pojawić się w trakcie opieki nad zwierzętami.

Atak ze strony psa może się zdarzyć niezależnie od zamiaru opiekuna, a w przypadku dużych i agresywnych ras istnieje realne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka lub innych zwierząt.

Choć u małych psów ugryzienie może być jedynie bolesne, należy zachować ostrożność i zapobiegać potencjalnym niebezpieczeństwom.

Jak pettsiter zapobiegnie niebezpiecznym sytuacjom?

Aby praca jako petsitter była bezpieczna, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie siebie do wykonywania tej pracy. Należy przemyśleć wszelkie możliwe sytuacje, w których zwierzę może zrobić nam krzywdę, aby być przygotowanym na ewentualne zagrożenia.

Edukacja to podstawa

Jako opiekun edukujmy się cały czas. Poznajmy wszystkie rasy agresywne, żeby wiedzieć jakich psów unikać. Poznajmy również objawy lęku separacyjnego.

Zanim zaczniesz pracę jako opiekun opracuj również szczegółową listę pytań do właścicieli. W dalszej kolejności będziesz mógł przeprowadzić wywiad z właścicielem i kilka razy szczegółowo dopytać o potencjalne możliwe zagrożenia ze strony pupila.

Edukuj również właścicieli, żeby mieli on świadomość zagrożeń, jakie powoduje zatajenie przez nich informacji.

Pomyśl o umowie

Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto zadbać o zabezpieczenie się umową, która będzie pociągała właściciela do odpowiedzialności za wypadki spowodowane przez jego pupila.

Taka umowa powinna zawierać podstawowe informacje na temat zwierzaka oraz precyzyjnie określać zobowiązania obu stron, czyli właściciela i opiekuna.

Właściciel powinien w niej ujawnić wszelkie informacje o swoim zwierzęciu, a opiekun zobowiązany jest do przestrzegania ustaleń w umowie. Niezgodne zobowiązania lub ich nieprzestrzeganie może skutkować procesem cywilnym.

Dlatego, zabezpieczenie się umową to klucz do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w pracy jako petsitter.

Higiena pracy

Częścią dbania o swoje bezpieczeństwo jest zachowanie higieny. Przyjmując kota lub psa, petsitter nigdy nie wie, czy zwierzę nie jest nosicielem pasożyta, pcheł, a także czy nie jest chory na jakąś chorobę odzwierzęcą.

W takim wypadku należy przede wszystkim myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem oraz po karmieniu. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko zarażenia się. Przy wymianie kociego żwirku używaj rękawiczek.

W miarę możliwości usuwaj nieczystości jak najszybciej. Pilnuj również, aby zwierzę nie chodziło po miejscach, w których może leżeć Twoje jedzenie.

Jak petsitter powinien rozmawiać z właścicielem pupila?

Ważne jest, aby pamiętać, że niektórzy właściciele są bardzo przywiązani do swojego zwierzęcia i mogą być wrażliwi na krytykę lub osąd dotyczący zachowania swojego pupila. W przypadku pytań o zwierzę, należy zachować delikatność i takt, aby uniknąć nieporozumień.

W ten sposób, właściciel zwierzaka będzie bardziej skłonny do udzielania szczegółowych informacji, które mogą być ważne dla opiekuna. Ważne jest, aby podpytywać z szacunkiem i w sposób neutralny, aby uniknąć sugestii, że oceniamy zwierzę lub jego właściciela.

Warto zwrócić uwagę na różnicę w formułowaniu pytań:

  • Źle: Czy Pana pies jest agresywny?
  • Poprawnie: W jakich sytuacjach zauważa Pan, że pies jest niezadowolony, kiedy warczy lub szczeka na coś?

W większości przypadków, właściciele odpowiedzą przecząco na pierwsze pytanie, co wynika z faktu, że emocjonalne zaangażowanie zazwyczaj utrudnia zauważenie pewnych wad. Ponadto, pytanie to jest zamknięte, co nie zachęca do dalszej rozmowy, jeśli właściciel nie jest zainteresowany.

Natomiast drugie pytanie to pytanie otwarte, co wymusza pewien stopień zaangażowania rozmówcy. Oczywiście, istnieje nadal duże prawdopodobieństwo odpowiedzi "nie wiem". Jednak, jednocześnie kierujemy właściciela na właściwe tory rozmowy, co zwiększa szansę na uzyskanie oczekiwanej odpowiedzi.

Należy pamiętać, że nie wszyscy właściciele reagują lekceważąco lub agresywnie, a niektórzy chętnie udzielają dalszych informacji. W takich sytuacjach ważne jest, aby zachować kulturę i spokój.

Bezpieczeństwo i wygoda zwierząt są niezwykle ważne, ale równie istotne jest bezpieczeństwo ludzi. Dlatego warto wzajemnie się edukować i informować o ewentualnych ryzykach związanych z pracą petsittera.