Nos kota - niesamowite ciekawostki o kotach

Koci nos jest uważany za jeden z najbardziej uroczych części ciała kotka. Może być różowy, kremowy, czarny lub brązowy. Lekko wilgotny i zimny. Jednak każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Jest to bardzo ważny narząd mruczków.

Koci nos - charakterystyka

Koci nos służy do wielu rzeczy, ale przede wszystkim do porozumiewania się z innymi osobnikami swojego gatunku. Poprzez nos, koty wyrażają różne emocje, wyczuwają również zbliżające się niebezpieczeństwo.

Nos kota to wyspecjalizowany narząd, który decyduje o wspaniałych zdolnościach węchowych mruczących podopiecznych. Mruczki są szczególnie wyczulone na ślady zapachowe znajdujące się w ich otoczeniu. Dzięki temu wiedzą gdzie znajdują się gryzonie lub inne koty. Oto kilka ciekawych faktów na temat kociego nosa.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Każdy kot ma inny odcisk nosa

Każdy kocur lub kotka ma unikalny odcisk nosa, który stanowi swoiste "dowody osobiste". Podobnie jak linie papilarne u ludzi, wzór na nosie kota jest niepowtarzalny i może być wykorzystany do identyfikacji zwierzęcia. Wzór ten składa się z różnych szczelin, wypukłości i wzorów, które są specyficzne dla danego kota.

Koty posiadają narząd Jacobsona

Organ ten służy przede wszystkim do odbierania przez zwierzę feromonów. Z pewnością nie raz widziałeś koty unoszące górną wargę i jednocześnie marszczące nosek, które wyglądały na nieco nieobecne. Właściciele kotów będą kojarzyli to zachowanie.

To właśnie wtedy używają one organu Jacobsona. Jest on umiejscowiony między gardłem a jamą nosową. Jest to połączenie narządu smaku i węchu. Koty wykorzystują go również by poczuć smak na podstawie samego węchu.

Możemy poznać to po tym jak kotek wącha coś intensywnie, a następnie otwiera pyszczek. Wywodzi się to z tego, że badanie smaku językiem jest zbyt powolne.

Koci nos zmienia kolor

Kocie nosy mają różne barwy - od czarnych, wielokolorowych po różowe. Kolor nosa najczęściej jest dopasowany do umaszczenia kotka, ale nos może zmieniać kolor.

Nosek jaśnieje, gdy zwierzak jest chory lub temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Jego kolor może ciemnieć, gdy kociak wraca do zdrowia, ale ściemnieje także, gdy zrobi się ciepło lub zmęczy się w wyniku dużej ilości ruchu.

Czasem pojawiają się na nosku kota zmiany barwnikowe – w postaci czarnych kropek. Powstają one zwykle około pierwszego roku życia i z czasem może ich przybywać nie tylko na nosku, ale też na wargach lub na powiekach.

Niestety ciężko jest je samemu odróżnić od zmian chorobowych, dlatego przy okazji wizyty w klinice, warto poprosić lekarza weterynarii, aby dokładnie obejrzał plamki.

Nos kota dostosowuje się do temperatury

Nos kotów może być ciepły jak i zimny. Wszystko zależy od otoczenia. Jeśli kotek wygrzewa się na słońcu – jego nos będzie ciepły i suchy.

W przypadku dużej wilgotności powietrza, będzie on zimny i mokry. Żadna z tych sytuacji nie jest powodem do niepokoju. Jednak, jeśli nasz kociak kicha, na nosku pojawiają się zmiany to warto udać się do weterynarza.

Bliskie pokazanie nosa kota i oczu

Wilgotność nosa kota

Temperatura nosa Twojego zwierzaka może nieznacznie się wahać w ciągu całego dnia. Cieplejszy nosek nierzadko wiąże się też z pozycją oraz miejscem, w jakim śpi Twój kot.

Jeśli leży zwinięty w kłębek, z nosem wciśniętym w ogon lub łapy, to naturalne, że jego temperatura zrobi się wyższa. Podobna sytuacja będzie miała miejsce wtedy, gdy zwierzak postanowi ułożyć się na puchatym kocu.

Wilgotność kociego nosa jest tak zmienna, że stąd wzięło się popularne przekonanie o tym, że na tej podstawie można ocenić stan zdrowia pupila. Wszystko to za sprawą związku między suchym nosem i temperaturą ciała.

Wzrost ciepłoty często przyczynia się do odwodnienia, a w konsekwencji właśnie do wysuszenia błon śluzowych. Suchy i ciepły nos u pupila może sygnalizować gorączkę.

Optymalnie koci nosek powinien być nieco chłodny i wilgotny, ale temperatura i poziom wilgotności może się zmieniać w zależności od panujących w otoczeniu warunków.

Suchy nos

Suchy nos u kota świadczy o wyższej temperaturze ciała, co nie znaczy, że mruczek ma gorączkę. Suchy nos u kota niejednokrotnie zaobserwować można w trakcie upałów. Zdarza się, że jest on pierwszym sygnałem przegrzania lub objawem odwodnienia.

W czasie gorących dni warto więc szczególnie zatroszczyć się o to, by czworonożny przyjaciel miał nieograniczonego dostęp do wody i zacienionego miejsca do odpoczynku.

Mruczki to zwierzęta ciepłolubne, które kochają wygrzewać się w promieniach słonecznych czy na kaloryferze w domu, co również przyczynia się do tego, że kot ma suchy nos.

Sam suchy nos nie jest powodem do niepokoju, ale jeśli zauważysz inne niepokojące objawy (np. kaszel), koniecznie udaj się do lekarza weterynarii. Przewlekle suchy nos u kota, na którym są widoczne strupki lub pęknięcia, może być symptomem choroby.

Mokry nos

Najczęściej mokry nos u kota to nic złego. Normalny jest lekko mokry nosek. Nie jest natomiast normą, to kiedy jest bardzo mokry, czemu towarzyszy kichanie, łzawienie, katar, czy kaszek. Wtedy prawdopodobnie mamy do czynienia z infekcją dróg oddechowych, więc czym prędzej umówmy się do lekarza, by ten wdrożył odpowiednie leczenie.

Koci węch

Kocięta rodzą się już z dobrze rozwiniętym zmysłem powonienia, co pomaga im w dostaniu się do matczynej piersi i jedzenia. Dobry węch kotów to zasługa nie tylko dużej opuszki węchowej, ale również błony śluzowej znajdującej się na powierzchni nosa, która wychwytuje molekuły zapachowe i chroni zakończenia nerwowe przed uszkodzeniami. To właśnie warstwa śluzu pokrywająca nos kota sprawia, że zwykle jest on mokry.

Węch jest równie dobry jak u psów

Naukowcy zbadali, że koci nos zawiera około 100 mln receptorów zmysłu zapachu. Dla porównania pies ma ich około 280 mln. Niestety kot domowy mieszkających w domach może mieć z tym kłopot ze względu na występowanie intensywnych zapachu tj. kadzidła, odświeżacze powietrza.

Wieczór to najlepsza pora na wąchanie

Wynika to z natury kotów. Te zwierzaki są nocnymi łowcami, więc wieczorami możemy zaobserwować, jak nasz pupil intensywnie wszystko wącha.

Apetyt nie istnieje bez węchu

Koty posiadają mniej receptorów smaków od ludzi, a przez to, to węch odpowiada za przyciągnięcie kota do pokarmu. Jeśli twój mruczek nie ma apetytu, jednym z powodów może być zakażenie górnych dróg oddechowych, które blokują czucie zapachów.

Dobry sposobem na to jest podgrzanie jedzenia, ponieważ ciepły posiłek będzie miał intensywniejsze zapachy niż zimne. Co ciekawe koty nie czuja słodkiego smaku.

Koci nos to jeden z najczulszych narządów naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego też, gdy zauważysz, że jego stan się zmienia i poczujesz się zaniepokojony, to znajomość.