Kot czy kotka – jakie są różnice i czym kierować się przy wyborze?

Wielu przyszłych opiekunów kotów zastanawia się nad wyborem płci swojego przyszłego pupila. Wybór między kotem a kotką to decyzja, którą warto przemyśleć, ale różnice między nimi nie ograniczają się tylko do wyglądu.

Jakie są różnice pomiędzy kotkami i kocurami? Czy warto brać je pod uwagę przyjmując zwierzątko pod swój dach? Jak odróżnić kota od kotki? Lepiej adoptować kota czy kotkę?

Dymorfizm płciowy u kotów domowych

Rozróżnienie płci kota od kotki może być wyzwaniem, szczególnie u małych kociąt. Narządy płciowe są na pierwszy rzut oka małe i trudne do zidentyfikowania. Jednak istnieje sposób, aby odróżnić kocura od kotki, zwłaszcza u starszych kociąt.

Kiedy kocięta podrastają, narządy płciowe zaczynają być coraz bardziej widoczne. U kocurów staje się bardziej wyraźna moszna, a u kotek po bokach narządów płciowych pojawiają się fałdy skóry.

Obracając kocię, spojrzyj pod jego ogon. U kocurów znajdziesz mały wypukły wyrostek (mosznę) tuż pod odbytem. U kotek nie ma tego wyrostka, a w jego miejsce widzisz dwie małe otwory, które mogą wydawać się jak dwie małe kreski.

Jeśli masz wątpliwości, warto skonsultować się z weterynarzem lub doświadczonym hodowcą. Specjaliści są w stanie dokładnie określić płeć kociąt nawet u bardzo małych osobników.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jak rozpoznać płeć kota po wyglądzie?

U kotów występuje wprawdzie dymorfizm płciowy, jednak różnice w wyglądzie zewnętrznym (takie jak rozmiar i budowa ciała) są najbardziej widoczne u dorosłych osobników. W przypadku kocurów, te osobniki przeważnie osiągają pokaźniejsze rozmiary, mają szersze głowy i są masywniejszej budowy.

Ich sylwetki są bardziej umięśnione, a łapy większe niż u kotek. Kotki są zwykle drobniejsze, choć oczywiście zdarzają się bardziej wyrośnięte samice – tak samo, jak mniejsze samce.

Jak rozpoznać płeć kota po narządach płciowych?

U niektórych zwierząt cechy charakterystyczne dla danej płci są rozróżnialne, u innych – nie jest to takie proste. Kocury mają odbyt i ujście układu moczowo-płciowego oddalone od siebie o ok. 1,3 cm w przypadku kociąt i ok. 2,5 cm w przypadku dorosłego osobnika. Pomiędzy nimi znajdują się jądra, widoczne w postaci sporej wypukłości (wykastrowane kocury mają nieco mniejszą).

U kotki odległość między odbytem a ujściem układu moczowo-płciowego jest bardzo niewielka, wejście do pochwy ma natomiast kształt pionowej kreski.

Wolontariuszka głaszcze trójkolorowego kota.

Czy umaszczenie kota zależy od płci?

Rozróżnienie płci u kota może być wyzwaniem, szczególnie u małych kociąt, których narządy płciowe są małe i trudne do zauważenia na pierwszy rzut oka. Wprawny hodowca może z pewnością pomóc w rozróżnieniu kocurów od kotek, ale dla przeciętnego właściciela, odróżnienie płci kota może być trudniejsze.

Jednym z kryteriów, które mogą pomóc w rozpoznaniu płci kota, jest jego kolor sierści. Niektóre umaszczenia są bardziej typowe dla jednej płci niż dla drugiej. Na przykład, umaszczenie szylkretowe oraz trójkolorowe (calico) są często kojarzone z kotkami. Kot o takim umaszczeniu rodzi się w wyniku mutacji genetycznej i prawie zawsze jest bezpłodny. Z kolei kolor rudy w większości przypadków wskazuje na to, że mamy do czynienia z kocurem.

Mimo że kolor sierści może dostarczyć pewnych wskazówek co do płci kota, nie jest to zawsze pewna metoda.

Czy pojawiają się wyraźniejsze różnice płciowe u kotów dużych ras?

U rasowych kotów często różnice płciowe wynikają z rozmiaru i budowy ciała. To zjawisko jest bardziej zauważalne u dorosłych kocurów. Różnica wielkości pomiędzy kotem, a kotką najsilniej zaznacza się u kotów dużych, takich jak Maine Coony, kot brytyjski, koty norweskie leśne czy Ragdoll.

Trzeba jednak pamiętać, że rozpoznawanie płci na podstawie kociego rozmiaru ma sens tylko w przypadku w pełni dorosłych kocurów, a i wówczas jest to zaledwie wskazówka.

Czy charakter kota zależy od jego płci?

Jak rozpoznać kota czy kotkę po charakterze? Wszystko naprawdę zależy od charakteru kota. Zależy on przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji danego zwierzaka oraz jego osobistej historii.

Płeć kota nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jego zachowanie. Istnieją pewne ogólne różnice w zachowaniu między kotkami a kocurami, zwłaszcza u zwierząt niekastrowanych, ale nie można ich traktować jako reguły.

Kotki niekastrowane mogą wykazywać tendencje do łagodniejszego i przyjazniejszego podejścia do ludzi. Często manifestują swoją sympatię poprzez ocieranie się o człowieka i unoszenie ogona. Mogą być bardziej towarzyskie i skore do zabawy.

Z kolei niekastrowani kocury mogą być bardziej zdystansowani i wykazywać większą tendencję do wokalizacji. Przy niekastrowanych kocurach często występuje oznaczanie terenu moczem, co wiąże się z charakterystycznym zapachem.

Kastracja i sterylizacja kotów

Kastracja i sterylizacja u kotów są kluczowymi zabiegami, które pomagają kontrolować populację i zapewniają lepsze zdrowie i zachowanie zwierząt. Niezależnie od płci, zarówno kocury, jak i kotki powinny być poddane tym procedurom, szczególnie jeśli nie planuje się hodowli.

Zalecenia kastracji

Zabiegowi kastracji poddawane są koty ze względów bezpieczeństwa, ponieważ niewykastrowane kocury częściej znikają z domu na dłuższe wypady w poszukiwaniu partnerki (jeśli jest kotem wychodzącym), a tym samym narażone są na wypadki komunikacyjne czy bójki z innymi samcami. U kotek może pojawić się ropne zapalenie macicy lub nowotwór gruczołów mlekowych.

Kastracja kocura czy kotki zalecana jest przed osiągnięciem pełni dojrzałości płciowej, czyli między 4, a 6 miesiącem życia (u kotki przed pierwszą rują), a przez innych specjalistów tuż po pierwszej rui (około 6-8 miesiąca życia). W przypadku samca - zanim rozpocznie się znaczenie terenu moczem oraz zanim kocury zaczną interesować się kotkami (między 6, a 8 miesiącem życia).

Podsumowanie

Wiele osób planujących adopcję lub zakup, zastanawia się nie tylko nad rasą kotka, ale również nad jego płcią. Pamiętać trzeba jednak, że charakter kota kształtuje się w dużej mierze w procesie socjalizacji i wychowania. Dzięki nim można złagodzić cechy, które się opiekunowi nie podobają i podkreślić te pożądane cechy, które kot posiada. Wiec czy to będzie kot, czy kotka nie powinno mieć zbyt dużego znaczenia.