Demencja u kota - jak zapobiegać i leczyć?

Demencja u kotów, nazywana również "kocim Alzheimrem", to neurologiczne schorzenie, które ma pewne podobieństwa do demencji występującej u ludzi, takiej jak choroba Alzheimera. Demencja u kotów to niezwykle przykra choroba charakteryzująca się pogorszeniem funkcji poznawczych, zachowaniem i zdolnościami zwierzęcia. Chociaż demencja u kotów i choroba Alzheimera u ludzi mają pewne podobieństwa, to są też istotne różnice w ich przebiegu i przyczynach.

Skąd się bierze zespół zaburzeń poznawczych?

Kocia demencja pojawia się w podeszłym wieku, zwykle około 12 lat. Może ona dotknąć każdego kociaka niezależnie od pochodzenia czy rasy. U cierpiących na demencję ****kotów niezwykle często pojawia się utrata pamięci. Choroba ta jest wynikiem zwykłej starości. Zaburzenia poznawcze mają prawdopodobnie podłoże genetyczne, żywieniowe oraz środowiskowe.

Jeśli Twój kot ma ponad 15 lat, weterynarze klasyfikują go jako pacjenta geriatrycznego. W tym wieku można spodziewać się wzrostu ryzyka wystąpienia chorób, takich jak choroba Alzheimera czyli zespół kognitywnych dysfunkcji. Wszystko ma związek ze starzeniem się mózgu i obumieraniem komórek nerwowych.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Objawy demencji kotów

Koty cierpiące na demencję wykazują objawy podobne do tych, jakie występują u ludzi cierpiących na demencję starczą lub chorobę Alzheimera. Pierwsze objawy mogą dotyczyć typowych codziennych zachowań, np. witania przy drzwiach, przesiadywania na kolanach, pieszczot czy zabawy.

Problemy z prawidłowym załatwianiem się

Zaburzenia poznawcze, znane również jako Cognitive Dysfunction Syndrome (CDS), mogą prowadzić do różnych nieprawidłowości u kotów, w tym niewłaściwego korzystania z kuwety lub załatwiania się poza nią w przypadkowych miejscach. Jest to jedno z objawów demencji u kotów, które mogą mieć trudności z utrzymaniem prawidłowych nawyków toaletowych.

Koty z demencją często zapominają, gdzie znajduje się ich kuweta lub miska z jedzeniem. Mogą wykazywać dezorientację w otoczeniu, co skutkuje tym, że nie potrafią skutecznie odnaleźć kuwety i w rezultacie załatwiają się w innych miejscach, także wewnątrz domu.

Zmniejszona aktywność fizyczna

Dodatkowo, u kotów z demencją może pojawić się także zmniejszona aktywność. Koty mogą stać się mniej zainteresowane zabawą, wykonywaniem swoich wcześniejszych aktywności i w mniejszym stopniu angażować się w interakcje społeczne. Zmiany te wynikają z upośledzenia funkcji poznawczych, które wpływają na motywację, zdolność uczenia się i zachowanie kotów.

Starszy mężczyzna trzyma rudego kota na kolanach siedząc na huśtawce.

Agresywne zachowanie w stosunku do opiekunów

Koty z demencją często przestają rozpoznawać swoich opiekunów i otoczenie, co może prowadzić do niepokoju i strachu. W rezultacie mogą reagować agresywnie, starając się bronić przed osobami, które wcześniej były im bliskie. Jest to wynikiem zmian neurologicznych i utraty zdolności rozpoznawania i przypominania sobie znanych twarzy i zapachów.

W takiej sytuacji istotne jest zachowanie spokoju i cierpliwości wobec kota. Właściciele powinni unikać sytuacji, które mogą prowokować agresywne zachowanie i zapewnić kotu spokojne i bezpieczne środowisko.

Zaburzenie snu

Zmiana w rytmie snu również jest jednym z objawów demencji u kotów. Koty mogą zacząć czuwać przez całą noc i spać przez większość dnia, niezależnie od aktywności człowieka. Mogą mieć trudności z utrzymaniem regularnego rytmu snu i przejściem w stan spoczynku w odpowiednich porach.

Utrata apetytu

Koty z demencją mogą również wykazywać zmniejszone zainteresowanie jedzeniem, wodą, innymi kotami i interakcjami z ludźmi. Mogą stracić apetyt lub wydaje się, że zapominają o potrzebie spożywania posiłków i nawodnienia. Zmiany te mogą prowadzić do utraty wagi i odwodnienia, dlatego ważne jest monitorowanie spożycia jedzenia i wody oraz wspomaganie kota w utrzymaniu odpowiedniej diety i nawodnienia.

Głośne miauczenie

Miauczenie bez przyczyny, zwłaszcza w nocy, jest kolejnym objawem demencji u kotów. Koty mogą zaczynać miauczeć w sposób nadmierny i nieuzasadniony, co może być wynikiem dezorientacji, lęku lub próby komunikacji. To może być trudne zarówno dla samego kota, jak i dla właściciela, zwłaszcza jeśli utrudnia to sen i prowadzi do zakłóceń w domu.

Pogorszenie higieny osobistej

W przypadku starszych kotów z demencją często można zaobserwować także pogorszenie higieny osobistej. Mogą przestać dbać o swoje futro, przestających się czesać i utrzymywać w czystości. Może to prowadzić do matowienia futra, powstawania kołtunów i problemów skórnych. Właściciel powinien regularnie sprawdzać stan higieny kota i zapewniać odpowiednią pielęgnację, taką jak szczotkowanie i ewentualne kąpiele.

Konsultacja z lekarzem weterynarii

Należy pamiętać, że wiele z tych objawów może wiązać się z zupełnie inną chorobą, niż nam się wydaje np. nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, choroby serca, choroba zwyrodnieniowa stawów. Dlatego istotna jest obserwacja kota i skrupulatna analiza jego zachowania.

Aby uzyskać pewność co do występowania demencji u kota, najlepszym krokiem jest skonsultowanie się z weterynarzem. Profesjonalista ten będzie w stanie wykluczyć inne możliwe choroby o podobnych objawach oraz postawić diagnozę na podstawie szczegółowego badania klinicznego i oceny zachowania kota.

Niestety, nie istnieje specyficzne leczenie farmakologiczne ani terapeutyczne dla demencji u kotów. Jednak właściciele kotów mogą podjąć pewne działania, które mają na celu poprawę jakości życia ich pupila.

Weterynarz może również zalecić pewne suplementy diety, które mogą wspomagać funkcje poznawcze kota, choć skuteczność takich preparatów może się różnić. Ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia kota i komunikacja z weterynarzem w celu dostosowania opieki do bieżących potrzeb.

W przypadku kotów o poważnych dolegliwościach i cierpiących w wyniku postępujących chorób, może pojawić się myśl o uśpieniu czworonoga.

Sposoby na walkę z chorobą alzheimera u starszych kotów

W porozumieniu z lekarzem weterynarii można podjąć różne działania, które poprawią jakość życia kota. Zaleca się angażowanie kota w ćwiczenia umysłowe i wprowadzenie zabaw pamięciowych, jednak należy pamiętać o ograniczeniu intensywności tych aktywności, aby nie obciążać zbytnio organizmu kota.

Szczególnie istotne jest umieszczanie misek z jedzeniem oraz wodą w łatwo dostępnych miejscach, które kot bez problemu odnajdzie. Podobnie ważne jest odpowiednie umieszczenie kuwety, aby kot mógł z łatwością dotrzeć do niej. Warto również dbać o codzienną rutynę kota, pilnując regularności posiłków, zabaw i innych czynności.

Poświęcanie większej ilości czasu to ważny aspekt opieki nad starszym kotem. Wspieraj go, okazując mu dużo miłości i cierpliwości. Dbaj o stworzenie spokojnego i bezpiecznego otoczenia, w którym kot będzie czuć się komfortowo i chroniony. Regularnie sprawdzaj stan zdrowia kota i skonsultuj się z weterynarzem w razie jakichkolwiek zmian.

Pomóc mogą także terapie w postaci zmiany diety, suplementów i leków. Koty domowe będą potrzebowały pokarmu bogatego w białko zwierzęce i witaminę E, dzięki czemu wzmocnią pracę mięśni, narządów, ale przede wszystkim serca. Wysokomięsna dieta jest zdecydowanie najodpowiedniejszą dietą dla kotów i może przyczynić się do spowolnienia procesu postępowania choroby. Zadbaj także o regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii.

Nie ignoruj zmian w zachowaniu kota

Wielu lekarzy weterynarii i właścicieli zwierząt uważa zaburzenia funkcji poznawczych za dość złożony problem, dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o postępującym charakterze. Cały czas miej na uwadze zachowanie kota i jeśli obawiasz się, że demencja starcza dotyczy Twojego kota - nie czekaj, działaj!