Pies ze schroniska - jak postępować z adoptowanym psem?

Adopcja psa ze schroniska to piękny gest. Statystyki mówią, że mimo przepełnionych schronisk, coraz częściej decydując się na zwierzaka, wybieramy te po przejściach.

Może być ona bardzo satysfakcjonująca zarówno dla człowieka, jak i dla samego zwierzęcia. Daje ona możliwość niesienia pomocy i poświęcenia dla potrzebującego stworzenia.

Jednak, warto mieć świadomość, że zwierzęta ze schronisk często potrzebują dodatkowej troski i uwagi. Przyjmując do domu psa z przeszłością, musimy być przygotowani na pewne trudności i wyzwania.

W tym artykule omówimy istotę adopcji zwierzaka ze schroniska oraz podzielimy się przydatnymi wskazówkami, które pomogą w przygotowaniu się do nowego członka rodziny.

Czy to dobry pomysł, żeby adoptować psa?

Często wspomina się o tym, że psy w schroniskach to psy z historią, których życie nie zawsze było kolorowe – psy bite, krzywdzone, doświadczające więcej traum, niż miłości. W istocie tak czasami bywa i przyszły właściciel powinien mieć z tyłu głowy świadomość, że może stanąć przed koniecznością przepracowania konsekwencji ponurej przeszłości nowego przyjaciela.

Pracownicy schroniska mają ważne zadanie, aby upewnić się, że jesteś odpowiednim kandydatem do adopcji psa. Muszą oni przede wszystkim zweryfikować Twoją gotowość do pełnej opieki nad zwierzakiem, a także czy pasujesz do temperamentu danego czworonoga. Dlatego zanim zdecydujesz się na adopcję, zaczerpnij z doświadczenia i wiedzy osób, które mają już za sobą pierwsze chwile w roli opiekunów.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Pies ze schroniska - pierwsze dni

Pamiętaj, że pies ze schroniska, będzie zachowywał się inaczej w nowym domu, a inaczej w schronisku. Proces adaptacji będzie wymagał wiele zaangażowania i starań z Twojej strony, aby zwierzę poczuło się bezpiecznie.

Adaptacja zwierzaka w domu w którym mieszkają inne czworonogi wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Zwierzak ze schroniska będzie musiał nauczyć się współistnienia z innymi zwierzętami i nawiązać z nimi pozytywne relacje.

Warto skonsultować się z pracownikami schroniska lub z doświadczonym behawiorystą zwierzęcym, aby uzyskać porady dotyczące wprowadzenia nowego członka rodziny i łagodzenia potencjalnych napięć.

Pamiętaj także, że pies, który całe życie spędził w budzie, może mieć trudności z odnalezieniem się jako "pies kanapowy". Będzie potrzebował nauki i wsparcia, aby przystosować się do nowego stylu życia w domu, takiego jak mieszkanie w pomieszczeniu, chodzenie na smyczy czy korzystanie z kuwety. Warto być cierpliwym i konsekwentnym, ucząc go nowych nawyków i dając mu czas na dostosowanie się do zmian.

Mały pies trzymany między nogami przez kobietę.

Jak pomóc zwierzakowi szybko się zadomowić i zdobyć nasze zaufanie?

Przede wszystkim - dajcie sobie czas. Proces adopcji to stres nie tylko dla zwierzęcia, ale i dla wszystkich członków rodziny. Wszystkich czeka trudne zadanie, jakim jest odzyskanie zaufania pupila, zdobycie jego uwagi i stworzenie mu ciepłego kąta.

Przygarniając zwierzaka ze schroniska, trzeba być gotowym na długotrwałą pracę i pokonywanie licznych przeszkód już od samego początku. Szczególnie pierwsze dni mogą być najtrudniejsze dla nowego przyjaciela, ponieważ może on wykazywać zachowania niezwykłe, takie jak ukrywanie się, unikanie kontaktu czy brak możliwości zrelaksowania się na swoim posłaniu.

To kolejna zmiana, która wymaga czasu i akceptacji. Dlatego zadbaj o to, by nowy domownik miał swój bezpieczny azyl z odpowiednim legowiskiem, zabawkami i miską. Musi poczuć, że ma własną przestrzeń i się do niej powoli przyzwyczajać. Równie ważne jest też to, by nie dostarczać naszemu czworonogowi zbyt dużej ilości bodźców, ponieważ proces adaptacji idzie w parze z ciszą i spokojem.

Uzbrój się w cierpliwość

Choć już na początku tej pełnej wybojów drogi, gotowi jesteśmy dać zwierzakowi całą swoją miłość, pamiętaj, że mimo dobrych intencji jesteśmy dla niego zupełnie obcy. Dlatego nie oczekuj interakcji, radosnego machania ogonem i wspólnych niekończących się zabaw.

Nie narzucaj się i nie lamentuj nad jego losem. Zwierzak sam zdecyduje, kiedy jest moment, żeby się zbliżyć i przełamać. Pozwól zwierzęciu swobodnie zapoznać się z jego nowym domem, obwąchać wszystkie kąty i znaleźć sobie wygodne miejsce. Zadbaj również, aby kontakt dzieci z nowym zwierzakiem ze schroniska był spokojny i aby nie zachęcały zwierzęcia do zabawy.

Ponadto, nie wymagaj, żeby pupil od razu okazywał nam wdzięczność za stworzenie mu domu. Wdzięcznością będzie Wasza piękna relacja na długie lata.

Obserwuj

Należy pilnie obserwować psa, zwracać uwagę na język jego ciała i wysyłane sygnały niewerbalne. Twój nowy przyjaciel niemal w każdej chwili informuje Cię swoją postawą, w jakim jest nastroju – co go cieszy i relaksuje, a jakie sytuacje wywołują u niego strach lub stres.

Pamiętaj, że to, co dla szczenięcia z hodowli nie jest żadnym wyzwaniem, może okazać się ogromną trudnością dla zwierzęcia, które wiele czasu spędziło w schronisku.

Adoptowany pies lub kot musi czuć się bezpiecznie

Nowy dom to nowy harmonogram i budowanie przyzwyczajeń, które pomogą psu odnaleźć się w nieznanej rzeczywistości. W przypadku zwierząt stałość i przewidywalność daje im poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest trzymanie się np. karmienia o regularnych porach.

Przed wprowadzeniem psa do nowego domu, zabierz go na spacer po okolicy. Spacery z adoptowanym psem powinny być długie, socjalizujące i kontrolowane. Nie izoluj go od innych zwierząt, ale bądź czujny i reaguj na sytuacje na bieżąco. Lękliwy pies może różnie reagować na inne zwierzęta, dlatego unikaj spuszczania psa ze smyczy na otwartej przestrzeni.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Nie zamykaj się także na pomoc behawiorysty i/lub lekarza weterynarii, która w niektórych przypadkach okaże się niezbędna. Ma to służyć dobremu samopoczuciu zwierzaka, ale i człowieka, zwłaszcza, jeśli pies zachowuje się nietypowo. Czasem z pozoru zwykła konsultacja i praca ze zwierzęciem rozwieje pewne wątpliwości.

Dzięki temu, będziemy również mogli poobserwować z boku, jak nasze zwierzę zachowuje się przy obcych i przy specjalistach. W ciężkich przypadkach, niewykluczone będą preparaty uspokajające, które redukują poziom stresu.

Jeżeli pies nie zachowuje się tak jak trzeba, należy starać się od początku korygować jego zachowanie. Pamiętaj, że o wszystko możesz dopytać pracowników schroniska – w końcu nie pierwszy raz przekazują psa w ręce nowego opiekuna.

"Nie kupuj, adoptuj!"

Hasło "nie kupuj, adoptuj!" jest popularne z ważnego powodu, jednak nie możemy zapominać, że adopcja wymaga od nas pełnego zaangażowania i gotowości do radzenia sobie z trudnościami, które może napotkać adoptowany pies.

Dlatego decyzja o adoptowaniu psa jest ważnym i odpowiedzialnym krokiem, który powinien być podejmowany jedynie wtedy, gdy jesteśmy absolutnie pewni, że jesteśmy gotowi zapewnić psu nowy dom pełen miłości i troski.