Choroba lokomocyjna u psa - jakie są objawy i jak jej zapobiegać?

Nudności, zawroty głowy, szum w uszach, senność, apatia - to powszechnie znane objawy, które doświadczają osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną. Jednak nie tylko ludzie mogą być dotknięci tą przypadłością, również zwierzęta mogą mieć trudności z tolerowaniem podróży samochodem. Co więcej, nie tylko jazda samochodem może wywoływać takie objawy, ale również podróżowanie pociągiem, samolotem czy autobusem.

Czym jest choroba lokomocyjna?

Choroba lokomocyjna, zwana także nietolerancją transportową lub kinetozą, jest zespołem objawów, które pojawiają się podczas podróży różnymi środkami transportu. Głównie objawy te występują podczas podróży samochodem. Choroba ta wynika z niezgodności między postrzeganiem ruchu wzrokowego, a sygnałami odbieranymi przez błędnik, który znajduje się w uchu wewnętrznym i jest odpowiedzialny za zmysł równowagi zarówno u ludzi, jak i zwierząt.

U psów występowanie choroby lokomocyjnej wynika również z niedorozwoju struktur ucha wewnętrznego odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi. Zaburzenia równowagi powodują nieprawidłowe przekazywanie sygnałów do mózgu, co prowadzi do pojawienia się objawów choroby lokomocyjnej, takich jak nudności, zawroty głowy, szum w uszach, senność i apatia.

W przypadku psów, które nie mają w pełni rozwiniętych struktur ucha wewnętrznego, objawy choroby lokomocyjnej mogą być szczególnie widoczne podczas jazdy samochodem, gdzie zmiany w ruchu i wibracje mogą wzmocnić dyskomfort i objawy.

Co warto wiedzieć o chorobie lokomocyjnej?

Choroba lokomocyjna u psa to bardzo kłopotliwa dolegliwość, która może znacznie utrudnić przemieszczanie się. Oznacza to, że zmysł wzroku przekazuje pupilowi, że zmienia się otoczenie, które odczytywane jest przez mózg jako bycie w ruchu. Jednocześnie jednak błędnik informuje, że ciało się nie porusza. Nawet najkrótsza podróż (np. do weterynarza) może źle wpłynąć na naszego psa. Co ważne, nie jest to choroba groźna dla życia zwierząt. Jednak mdłości i wymioty nie są pożądane przez psa, a tym bardziej przez właścicieli. Zwierzak będzie odczuwał ogromny stres na widok samochodu. Taka sytuacja jest bardzo niezdrowa i może mieć zły wpływ na zdrowie psa.

Objawy choroby lokomocyjnej u psa

Choroba lokomocyjna najczęściej dotyka młode psy przed ukończeniem drugiego roku życia, ale może wystąpić u każdego psa. Z wiekiem podatność na tę dolegliwość zazwyczaj się zmniejsza, jednak niektórym psom może towarzyszyć przez całe życie.

Charakterystycznymi objawami są przede wszystkim nudności, biegunka, wymioty, niekontrolowane oddawanie moczu oraz obfite ślinienie. Rzadziej może pojawić się szybki i płytki oddech, nadmierne ziewanie, zwiększona ciepłota ciała, rozszerzone źrenice

Objawy choroby lokomocyjnej u psów mogą mieć różnorodny charakter i zależeć od indywidualnych cech organizmu. Może występować także nadmierne pobudzenie, które objawia się poprzez drapanie, miotanie się lub gryzienie, jak również pozbawienie energii, manifestujące się apatią, sennością lub lękiem.

Ważne jest uwzględnienie zróżnicowania organizmów psów, ponieważ nie wszystkie objawy będą występować u każdego psa, a mogą również pojawiać się w różnych kombinacjach. Należy także wziąć pod uwagę stopień zaawansowania choroby lokomocyjnej. Niektóre psy mogą wykazywać wymioty już po krótkim czasie od rozpoczęcia podróży, podczas gdy inne psy mogą doświadczać innych objawów, takich jak nadmierne pobudzenie czy apatia.

Pies trzymany na rękach przez kobietę w samochodzie.

Lęk przed jazdą

W celu identyfikacji czy pies ma do czynienia z zwykłym lękiem czy chorobą lokomocyjną, warto od najmłodszych lat przyzwyczajać go do jazdy samochodem i transportowania w transporterze. Ważne jest, aby nasz czworonożny przyjaciel czuł się komfortowo i bezpiecznie z jazdą samochodem. Osoba towarzysząca powinna być znana i lubiana przez psa. Obecność właściciela może znacznie uspokoić czworonożnego przyjaciela.

Oswajanie psa z podróżą samochodem

Zaczynając od oswajania, warto rozpocząć od krótkich przejażdżek autem, które będą trwały kilka minut. Po udanej podróży nagradzajmy psa np. samaczkiem lub chwilą pieszczot za spokojne zachowanie. Przyzwyczajanie może trwać bardzo długo, jednak trzeba mieć świadomość i być cierpliwym, ponieważ skutki będą bardzo pozytywne dla nas.

Lęk lokomocyjny

To zaburzenie behawioralne objawiające się bardzo silnym stresem na podróż samochodem lub nawet na sam samochód. Problem może pojawić się już przy wsiadaniu do pojazdu, kiedy zwierzak jest silnie pobudzony, dyszy, wydaje dźwięki lub wręcz przeciwnie – kuli się, szuka schronienia lub w panice ucieka.

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Aby choroba lokomocyjna nie była dla naszego psa dotkliwa, istnieje wiele działań, które możemy podjąć. Warto wziąć pod uwagę następujące kroki:

  • Pies powinien nie jeść przez około 3 godziny przed planowaną podróżą i rozpoczęciem jazdy, aby zmniejszyć ryzyko wymiotów.
  • Staraj się jeździć spokojnie, delikatnie i unikać gwałtownych ruchów, co pomoże zredukować nudności i wymioty.
  • Zapewnij psu odpowiednią ilość miejsca w pojeździe, aby mógł swobodnie zmieniać pozycję, położyć się i obracać. Niektóre psy czują się lepiej na przednim siedzeniu.
  • Zapewnij dostęp do świeżej wody oraz odpowiednią temperaturę (wentylacja i odpowiednia temperatura w samochodzie jest niezbędna, aby zapewnić komfort psu).
  • W czasie jazdy autem, częste postoje i świeże powietrze umożliwią psu odpoczynek i rozprostowanie nóg. Podczas przerw można również zorganizować długi spacer.
  • Unikaj włączania głośnej muzyki i usuń wszelkie intensywne zapachy z samochodu, ponieważ wrażliwość psiego węchu może nasilić objawy choroby lokomocyjnej.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego warto dostosować te metody do indywidualnych potrzeb i reakcji naszego czworonoga. Jeśli objawy są poważne lub utrzymują się, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby uzyskać dalszą pomoc i wsparcie.

Wizyta u lekarza weterynarii

W przypadku, gdy pomimo zapewnienia optymalnych warunków podróży, zwierzę nadal cierpi i wymiotuje, wtedy warto podać psu leki przeciwwymiotne lub uspokajające, uzgodnione wcześniej z lekarzem weterynarii.

Należy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie podawać na własną rękę leków na chorobę lokomocyjną stosowanych w leczeniu ludzi! Wtedy możemy bardzo zaszkodzić pupilowi.

Lekarz weterynarii jest w stanie zalecić bezpieczne leki na chorobę lokomocyjną, które są odpowiednie dla psów. Tradycyjnie stosowane leki przeciwhistaminowe działają na zmniejszenie uwalniania histaminy, która jest odpowiedzialna za występowanie nudności.

Jednak mają one również działanie uspokajające, co może być korzystne dla psów o podwyższonej lękliwości. Warto jednak pamiętać, że efekty tych leków mogą się utrzymywać dłużej niż czas trwania podróży samochodem, dlatego nie są one optymalnym rozwiązaniem.

Dodatkowe zalecenia związane z chorobą lokomocyjną

Weterynarz może również zalecić terapie odczulające lub doradzić skonsultowanie się z psychologiem lub behawiorystą w przypadku choroby lokomocyjnej u psa. Dodatkowo, mogą być pomocne specjalne preparaty zawierające feromony zwierzęce. Dostępne są w postaci aerozolu lub obroży, a zapach tych feromonów działa uspokajająco na zwierzęta.

Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby nie lekceważyć problemu choroby lokomocyjnej u psa. Jest to dolegliwość, która może znacznie wpływać na samopoczucie Twojego pupila i jako właściciel musisz mu pomóc.

Choroba lokomocyjna u psa może być dużym wyzwaniem. Najlepszym podejściem jest odpowiednie przygotowanie się i poszukiwanie idealnych rozwiązań, które będą dostosowane do celu podróży, jej czasu trwania i pory dnia. Dzięki temu będziesz mógł podróżować bez niepokoju o samopoczucie Twojego pupila.