Zwierzę jako prezent na święta - czy to dobry pomysł?

Wielokrotnie słyszy się jak dzieci błagają swoich rodziców o zwierzątko: kotka, pieska, rybki czy chomika. Niestety pomimo licznych działań przeciwdziałającym takim zachowaniom, problem nadal powraca. Niewiele osób ma świadomość, że adopcja zwierzaka wiąże się z licznymi zmianami życia i własnych przyzwyczajeń. Opieka nad zwierzęciem musi być całodobowa i wieloletnia.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Prezent na święta i wieloletnia opieka nad zwierzętami

Co roku między świętami Bożego Narodzenia, a Sylwestrem, zauważa się zwiększoną liczbę zwierząt trafiających do schronisk. Przykry bilans pokazuje jak nieodpowiedzialnie zachowują się ludzie.

Najlepszym scenariuszem jest zwrócenie zwierzątka do sklepu zoologicznego lub prosto do schroniska. Niestety niektórzy decydują się na porzucenie nowego pupila nawet w lesie. Jest to skrajna nieodpowiedzialność i skazywanie pupila na potencjalną śmierć w ciężkich zimowych warunkach.

Wiele osób błędnie myśli, że dawanie zwierzaka na prezent to dobry pomysł. Takie decyzje powinna podejmować osoba obdarowana, ponieważ to ona będzie musiała zajmować się pupilem i zmienić swój tryb życia.

Często nie mamy świadomości, że osoba, której wręczamy taki prezent, nie może posiadać zwierzaka ze względu na liczne przeszkody.

Mogą to być różne schorzenia takie jak alergia, brak możliwości zmiany trybu życia ze względu na wykonywany rodzaj pracy lub brak środków finansowych na utrzymanie zwierzaka. Dlatego potencjalny właściciel powinien sam zdecydować o adopcji, dobierając zwierzaka do swojego stylu życia.

Osobie, która jest bardzo mało aktywna i lubi leżeć na kanapie, zapewne ciężko będzie zmienić się dla ruchliwego, młodego szczeniaka, potrzebującego się wyszaleć.

Wady wręczania zwierząt w prezencie

Temat dawania zwierząt jako prezentów na święta budzi kontrowersje i wzbudza wiele emocji. Z jednej strony, posiadanie zwierzaka może przynosić wiele radości i korzyści, z drugiej strony, jest to poważne zobowiązanie, które wymaga odpowiedzialności, czasu i zasobów.

Dawanie zwierząt jako prezentów na święta może mieć wiele wad, które warto przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Długoletnie zobowiązanie do opieki nad zwierzętami

Należy pamiętać, że upominek w żywej postaci będzie z obdarowaną osobą przez bardzo długi czas i to ona będzie miała problem, co zrobić ze zwierzątkiem w czasie urlopu, czy jakiegokolwiek innego wyjazdu. Zwierzęta żyją przez wiele lat i wymagają stałej opieki, co może być trudne dla osób, które nie są przygotowane na długoterminowe zobowiązania.

Od wielu lat Fundacja Viva wspiera akcję #ZwierzęToNiePrezent i na swoim Facebooku pisze:„Wiecie, gdzie najczęściej lądują świąteczne, niechciane prezenty? W kartonach obok śmietnika. Tak, dotyczy to także zwierząt. Prosimy, pamiętaj, że #ZwierzęToNiePrezent.

Pies w stroju świętego Mikołaja siedzi na kanapie i patrzy na małą choinkę

Opieka nad psem lub kotem kosztuje

Opieka zdrowotna zwierząt, może być kosztowna, zarówno w przypadku rutynowych badań, szczepień, jak i w sytuacjach nagłych, takich jak wizyty u weterynarza w przypadku choroby czy wypadku.

W miarę jak zwierzęta starzeją się, mogą wymagać dodatkowej opieki medycznej, co może dodatkowo zwiększać koszty. Ponadto, koszty związane z żywnością, przysmakami, akcesoriami, zabawkami i niezbędnym wyposażeniem, takim jak kuwety, klatki czy drapaki, również mogą się sumować.

Przyjęcie zwierzęcia jako prezentu może wydawać się urocze i ekscytujące, ale może również prowadzić do sytuacji, w których osoba obdarowana nie jest w stanie pokryć tych kosztów.

Może to prowadzić do trudnej sytuacji finansowej, a także niezdolności do zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej opieki medycznej, żywienia i ogólnego komfortu życia.

Niespodzianka wiąże się z odpowiednim przygotowaniem

Otrzymanie zwierzęcia jako prezentu może być emocjonującym doświadczeniem, ale jeśli nie jest odpowiednio przygotowane, może prowadzić do stresu zarówno dla samego zwierzęcia, jak i dla jego właściciela.

  1. Miejsce do spania

Wiele zwierząt, takich jak psy, koty czy gryzonie, potrzebuje specjalnej opieki i warunków życia, aby być zdrowe i szczęśliwe. Brak odpowiedniego przygotowania do opieki nad zwierzęciem może wpłynąć na jego dobrostan i jakość życia, a także na samą relację z właścicielem.

Przede wszystkim, miejsce do spania jest istotnym elementem opieki nad zwierzęciem. Zwierzęta potrzebują odpowiedniego schronienia, które zapewni im komfort i bezpieczeństwo.

Na przykład psy potrzebują wygodnego legowiska, koty wymagają spokojnego miejsca na drapanie i spanie, a ptaki i gryzonie potrzebują odpowiednich klatek.

Brak zapewnienia odpowiedniego miejsca do spania może prowadzić do stresu, dyskomfortu i niezdrowych warunków życia dla zwierzęcia.

  1. Odpowiednie posiłki

Pożywienie to kolejny ważny aspekt opieki nad zwierzęciem. Zwierzęta mają różne potrzeby żywieniowe i dieta jest kluczowym elementem ich zdrowia i dobrej kondycji. Nieodpowiednie żywienie może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, niedożywienie czy zaburzenia trawienia.

W przypadku zwierząt roślinożernych, takich jak króliki czy chomiki, zapewnienie świeżych warzyw, owoców i siana jest niezbędne. Z kolei dla zwierząt mięsożernych, takich jak koty czy ptaki drapieżne, kluczowe są karmy mięsne. Brak właściwego pożywienia może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia.

  1. Aktywności

Dodatkowo, zwierzęta potrzebują odpowiedniego otoczenia, w którym będą mogły się bawić i ćwiczyć. Na przykład psy potrzebują codziennej aktywności fizycznej oraz możliwości socjalizacji, koty potrzebują drapania i miejsc do wspinaczki, a ptaki potrzebują przestrzeni do latania.

Brak odpowiedniego otoczenia i możliwości wykonywania naturalnych zachowań może prowadzić do frustracji, stresu i zachowań problemowych u zwierzęcia.

Czas na podjęcie decyzji!

Dawanie zwierząt jako prezent na święta (nieważne czy jest to pies, kot, chomik czy rybki) może nie być dobrym pomysłem. Jak już wspomnieliśmy, zwierzęta mogą żyć wiele lat i dawanie ich jako prezentów bez konsultacji z przyszłym opiekunem może prowadzić do nieszczęścia zarówno dla pupila, jak i osoby, która je otrzymała.

Mimo, że posiadanie zwierzaka może przynieść radość i towarzystwo, ważniejsza jest świadomość zobowiązania, które wymaga znacznej odpowiedzialności i zasobów.

Brak odpowiedniego przygotowania do opieki nad zwierzęciem może również prowadzić do stresu dla samego właściciela. Dlatego zaleca się dawanie przemyślanych i odpowiedzialnych prezentów, które nie obejmują adopcji czy zakupu żywego stworzenia.