Świat oczami zwierząt. Jak widzi pies i kot?

Zwierzęta są w stanie wykształcić swoje zmysły w zależności od środowiska, w którym żyją. Każde zwierzę musi dostosować swoje zmysły do warunków panujących w środowisku, aby przeżyć i przystosować się do otoczenia. Wiele z nich wykształca zmysły, których nawet człowiek nie posiada. Jednak zmysł wzroku jest jednym z najbardziej powszechnych zmysłów w świecie zwierząt.

Zagadnienie, jak psy i koty postrzegają świat, wciąż budzi ogromne zainteresowanie wśród ludzi. Badania dotyczące wzroku zwierząt przeprowadzane są coraz częściej, co pozwala na zgłębianie tajemnic ich percepcji i sposobu postrzegania rzeczywistości.

Wraz z postępem technologii i nowymi metodami badawczymi, w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze bardziej fascynujących odkryć dotyczących sposobu, w jaki koty i psy widzą świat.

W tym artykule skupimy się na poznaniu sposobu, w jaki funkcjonuje wzrok u psów i kotów. Choć są one ze sobą blisko spokrewnione, to różnice w ich sposobie postrzegania otoczenia są dość znaczące.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Charakterystyka wzroku - czyli jak widzi pies i kot

Na pewno zastanawiałeś się nie raz jak koty widzą ludzi, a jak psy? Otóż psy i koty widzą świat z zupełnie innej perspektywy niż ludzie, co może być zaskakujące.

Psy mają bardziej ograniczone spektrum barw w porównaniu z ludźmi, co oznacza, że ich świat jest mniej intensywny kolorystycznie. Psy są bardziej wyczulone na ruch, co pozwala im na szybkie reagowanie na zmiany w otoczeniu i na łatwe śledzenie poruszającej się zdobyczy.

Natomiast koty mają niezwykle rozwinięte pręciki, co umożliwia im widzenie w ciemności i postrzeganie światła słabego. Koty również widzą w mniejszym zakresie barw niż ludzie, a ich świat jest bardziej stonowany i łagodny.

Ostrość

Istnieje wiele badań na temat zwierzęcego wzroku. Jednak nadal ciężko jest oceniać to jak widzą psy i koty. Profesor okulistyki Paul E. Miller opublikował w swoim artykule „Vision in Animals – What do Dogs and Cats See” zaznacza, że pupile te mają mniejszą ostrość widzenia niż oko ludzkie. Powodem jest mniejsza ilość czopków w siatkówce oka odpowiedzialnych za ostrość widzenia.

W przypadku psa, mięśnie, które odpowiadają za dostrajanie ostrości nie są tak doskonale rozwinięte jak u ludzi. Więc w praktyce kształt soczewki nieznacznie zmienia się, a przez to nieznacznie wyostrza się obraz. Koty również słabo radzą sobie z bliskimi szczegółami. Optymalna odległość dla kota to kilka metrów.

Odległość

Kot widzi dość wyraźnie od około 25 cm, a pies 35-50 cm. Pupile te nie należą do dalekowidzów. Pies widzi ok. 3.75 razy gorzej niż człowiek, natomiast wzrok kota jest nawet 5-10 razy słabszy, niż wzrok przeciętnego człowieka.

Wzrok psa dostosowany jest do takiego trybu życia, który umożliwia im nie tylko obserwowanie szczegółów obrazu (niekiedy nawet z dużej odległości), ale również błyskawiczne reagowanie na jakikolwiek ruch. Jednak nie wszystkie mają takie umiejętności. Na przykład owczarki niemieckie oraz rottweilery mają predyspozycje do krótkowzroczności. Przykładem zwierząt dalekowzrocznych są charty. Przedmioty znajdujące się blisko, widzą w nieco rozmazanym obrazie, ale za to doskonale widzą z daleka.

Oko kota w przybliżeniu

Szerokość

Pole widzenia człowieka to w sumie 180°, w związku z tym możemy obserwować wszystko co znajduje się przed nami. U psów i kotów kąt widzenia jest zdecydowanie większy niż u ludzi. Specyficzną dla czworonogów cechą jest to, że mają znacznie szersze pole widzenia.

Psia głowa jest tak zbudowana, że oczy znajdują się po obu stronach czaszki. Wpływa to na szersze pole widzenia. Widzą one od 240° do nawet 270°. U kotów budowa jest podobna, jednak pole widzenia nie jest aż tak szerokie, jak u psów. Wynosi jedynie 200°, jednak oznacza to, że "kątem oka" widzą zdecydowanie więcej niż ludzie.

Postrzeganie ruchu

Wzrok psów, tak jak u kotów, jest bardzo wyczulony na ruch. Dlatego kot potrafi upolować muchę w locie, ale może mieć problem z dostrzeżeniem statycznych przedmiotów jak np. miska, zabawki czy drapak. To sprawia, że są doskonałymi łowcami. Z łatwością mogą polować na myszy i ptaki.

U psów zaobserwowano, że ruchomy przedmiot widzą prawie z odległości jednego kilometra, a nieruchome już z około 500 metrów. Niektóre rasy mają bardziej specyficzne widzenie od reszty. Przykładem są tutaj owczarki. Dostrzegają one niewielkie poruszenie w stadzie, którego pilnują. Natomiast rasy myśliwskie idealnie śledzą ruchomy obiekt ze sporej odległości, by później odnaleźć go na ziemi. Przedmioty lub postacie całkowicie nieruchome są ignorowane przez psy.

Częstotliwość

Psi wzrok (podobnie jak koci wzrok) wykazuje wyższą czułość na częstotliwość migotania niż wzrok człowieka. Ludzie widzą filmy wyświetlane na ekranie telewizora w sposób płynny, natomiast psy postrzegają je jako migoczące obrazy.

Dzieje się tak, ponieważ psy mają znacznie większą częstotliwość odświeżania obrazu w oczach niż ludzie. Dla człowieka standardowa częstotliwość odświeżania obrazu na ekranie to 60Hz, a dla psa może to wynosić nawet 75Hz. Z tego powodu psy widzą ekran telewizora w sposób, który dla nas wydaje się niekomfortowy i trudny do zrozumienia.

Mimo to, wiele psów uwielbia siedzieć przed telewizorem i patrzeć na wyświetlane na nim obrazy. Z jednej strony, może to wynikać z faktu, że psy są zwierzętami społecznymi i po prostu lubią spędzać czas z właścicielami. Z drugiej strony, psy mogą zacząć reagować na obrazy wyświetlane na ekranie, zwłaszcza jeśli pojawiają się na nim zwierzęta, dźwięki lub ruch. Dla psa telewizor może stać się swoistą rozrywką i sposobem na stymulację jego zmysłów.

Jak koty i psy widzą kolory?

Czworonogie zwierzęta, takie jak psy czy koty, posiadają mniejszą zdolność rozróżniania kolorów niż ludzie. Ludzkie oko potrafi rozróżnić nawet 10 milionów barw, jednak psy i koty posiadają zaledwie około 20% z tej zdolności.

U psów i kotów istnieją dwa rodzaje receptorów światła - pręciki i czopki. Pręciki odpowiadają za widzenie w warunkach słabego oświetlenia, natomiast czopki pozwalają na rozróżnianie kolorów. U psów i kotów liczba czopków jest znacznie mniejsza niż u ludzi, co skutkuje ograniczeniem ich zdolności do rozróżniania kolorów.

Jak pies widzi kolory?

Na pewno zastanawiałeś się jakie kolory widzi pies. Psie oko posiada jedynie dwa rodzaje czopków. Widzą kolory takie jak: żółty, niebieski i szary. Psi wzrok odbiera zielony i pomarańczowy jako żółty, fioletowy widziany jest jako niebieski, natomiast czerwień postrzega jako kolor ciemnoszary, czarny i różne odcienie szarości. Badania jasno pokazują, że skoro psy widzą świat w trzech głównych barwach, to jest dla nich problemem dostrzeżenie takich kolorów, jak czerwień, pomarańcz czy zieleń.

W procesie widzenia nie bierze udział tylko oko, ale także mózg i cały układ nerwowy. Dlatego trudno jednoznacznie określić, jakie kolory psy widzą, ponieważ ich percepcja kolorów jest zależna od wielu czynników.

Jednakże, jak już wcześniej wspomniano, psy są bardziej wrażliwe na kolory z palety niebiesko-żółtej, a kolor czerwony jest dla nich mniej widoczny. Wiedza ta może pomóc w wyborze zabawek i akcesoriów dla psa, ponieważ kolor może wpłynąć na jego zainteresowanie nimi. Na przykład, zabawki w kolorze niebieskim lub żółtym są bardziej widoczne dla psów niż te w kolorze czerwonym.

Warto jednak pamiętać, że wybór zabawek i akcesoriów dla psa powinien zależeć nie tylko od koloru, ale także od innych czynników, takich jak bezpieczeństwo i trwałość.

Jak kot widzi kolory?

Koty widzą kolory inaczej niż my czy psy. Kocie oko jest dość podobne do psiego oka. Ma tak samo dwa czopki. Koty widzą kolory takie jak: żółty, niebieski i szary (ten kolor jednak widziany jest w większej ilości odcieni). W powszechnej opinii koty widzą świat w czerni i bieli. Jednak mruczek widzi świat na niebiesko-fioletowo-zielony, ale tylko wtedy, kiedy oświetlenie jest dobre. W nocy koty, tak jak ludzie, widzą obraz jedynie w odcieniach szarości.

Jak zwierzęta widzą w ciemności?

Widzenie nocne u kotów i psów jest zdecydowanie lepsze niż to, jak widzi człowiek. Oba te gatunki są zdolne do widzenia w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu mogą poruszać się w ciemności bez większych problemów.

Jak widzi pies w nocy?

W oczach psa znajduje się dużo fotoreceptorów odpowiedzialnych za widzenie przy słabym oświetleniu. Dodatkowo spora soczewka u psa oraz duża powierzchnia rogówki powodują, że oko może skupiać znacznie więcej światła.

Badania przeprowadzone przez profesora Millera pokazują, że psy posiadają te same cechy przystosowawcze do gorszych warunków oświetleniowych co koty, jednak są one słabiej rozwinięte.

Jak widzą koty w ciemności?

Koty widzą w nocy zdecydowanie najlepiej ze wszystkich zwierząt. Źrenica kota, w przeciwieństwie do ludzkiej, nie jest stale okrągła, ale może zmieniać swój kształt na ekliptyczny. Dzięki tej zdolności kot może przystosować wzrok do ilości wpadającego do oka światła.

Weterynarze i okuliści uważają, że koty widzą nawet 8 razy lepiej niż człowiek. Koty również mają o wiele większą ilości pręcików na siatkówce. W środowisku naturalnym u zwierząt z rodziny kotowatych, zdolność ta pomaga polować nocą.

Ciekawostki o tym, jak psy i koty widzą świat

To jak widzi pies i to jak widzą koty jest naprawdę niesamowite.

  • U kotów bardzo charakterystyczna i rozpoznawalna jest wąska, pionowa szczelina. Może ona rozszerzyć się nawet 135 razy. Ludzkie oko potrafi jedynie 15-krotnie.
  • U psów i kotów ciężko zdiagnozować wadę wzroku, a jeszcze ciężej ją skorygować.
  • Psu ciężko ocenić odległość i proporcje.
  • Kocie oko posiada trzy powieki. Trzecia nazywana jest migotką. Znajduje się ona w wewnętrznym kąciku oka. Jej zadaniem jest chronić oko przed zanieczyszczeniami oraz dbać o odpowiednie nawilżenie.
  • Za siatkówką psa i kota znajduje się tzw. makata odblaskowa, dzięki której wyłapują one znacznie więcej fotonów niż człowiek. To właśnie ten element powoduje, że na zdjęciach wykonywanych z fleszem psie oczy mienią się zielonym lub żółtym światłem.
  • Wzrok psa jest słabszy w przypadku patrzenia na wprost.

Dobrze jest zawsze pamiętać, że psy i koty widzą świat inaczej niż ludzie, a to może wpłynąć na ich zachowanie i odbiór otaczającego świata. Jeśli zależy nam na zadowoleniu naszego przyjaciela, warto dostosować do tego wybór akcesoriów, zabawek czy nawet karmy.

Na przykład, jeśli Twój pupil ma problemy z aportowaniem czerwonej zabawki, to może warto pomyśleć o innych kolorach, które dla niego będą bardziej widoczne. Podobnie, gdy kot ma problem z łapaniem małych obiektów, warto postawić na zabawki w większych rozmiarach, które łatwiej dostrzeże.

Dlatego, bądźmy wyrozumiali i pamiętajmy, że to, co dla nas wydaje się oczywiste i łatwe do zauważenia, dla naszych pupili może być trudne do dostrzeżenia lub wręcz niewidoczne. Dostosowując się do ich potrzeb i możliwości, z pewnością zyskamy ich większą przychylność i zrozumienie.