Kot i pies w pociągu - jakie są przepisy i jak się przygotować?

Sezon wakacyjny obfituje w liczne podróże. Podróżowanie pociągiem staje się coraz popularniejszą opcją podczas sezonu wakacyjnego. Niektórzy preferują tradycyjną podróż samochodem, inni wolą samolot, ale zdarzają się również osoby, które decydują się na podróżowanie pociągiem.

Kot i pies w pociągu to nadal rzadki widok, ale taki sposób przemieszczania się jest jak najbardziej możliwy. Jednak przed zabraniem zwierzęcia do pociągu, warto upewnić się czy nie będzie konieczne uiszczenie opłaty za jego przewóz.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czy można przewozić zwierzęta domowe pociągiem?

Zgodnie z informacjami znajdującymi się na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego, wszystkie spółki kolejowe umożliwiają przewóz zwierząt. Istnieją także określone przepisy dotyczące konkretnych rodzajów zwierząt domowych. Warto jednak zaznaczyć, że przepisy te nie obejmują psów służbowych oraz psów szkolonych na psy asystujące.

Niezależnie od rodzaju zwierzęcia, najważniejsze jest zachowanie spokoju przez pasażerów. W przypadku gdy współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia zwierzęcia w ich pobliżu, personel obsługujący pociąg powinien wskazać podróżnemu inne miejsce. Jeśli to niemożliwe, podróżny jest zobowiązany opuścić pociąg na najbliższej stacji. W takiej sytuacji przewoźnik kolejowy może zwrócić pieniądze za częściowo niewykorzystany bilet.

Warto pamiętać, że każda spółka kolejowa może mieć własne szczegółowe wytyczne dotyczące przewozu zwierząt, dlatego zaleca się sprawdzenie konkretnych zasad i wymogów przed planowaną podróżą pociągiem z naszym zwierzakiem.

Opłaty za przewóz psa i kota

W przypadku niektórych spółek kolejowych, przewóz zwierząt odbywa się bez dodatkowych opłat. Natomiast w przypadku pociągów Intercity, małe zwierzęta domowe mogą być przewożone bezpłatnie, o ile są umieszczone w transporterach i nie stanowią uciążliwości dla innych pasażerów, np. z powodu hałasu czy zapachu.

Jeśli nie umieścimy zwierzaka w transporterze, będziemy musieli kupić bilet. Opłata za ten bilet może się różnić w zależności od przewoźnika, ale jest niezależna od długości przejazdu.

Cena biletu dla psa i kota jest stała niezależnie od długości przejazdu. W przypadku naruszenia przepisów dotyczących przewozu zwierząt, obsługa pociągu może nałożyć dodatkową opłatę za naruszenie tych przepisów.

W takim momencie, przewoźnik poświadcza wykorzystanie biletu opiekuna i pobiera opłatę dodatkową za naruszenie przepisów o przewozie zwierząt, ustaloną na podstawie rozporządzenia MI z dnia 20.01.2005 r. W razie odmowy jej zapłacenia, może zostać wystawione wezwanie do zapłaty.

Kupując bilet dla zwierzaka, należy pamiętać o tym, że jest on zawsze przypisywany do biletu właściciela, niezależnie od tego jaką drogą został zakupiony.

Kobieta siedzi z psem w okularach w pociagu

Czego nie wolno w czasie podróży pociągiem?

Zasady powinny być przestrzegane, zwłaszcza gdy podróżujemy z naszym pupilem pociągiem. Istnieją pewne ograniczenia, których należy się wystrzegać. Przede wszystkim, zabrania się:

  • Przebywania zwierząt w wagonach gastronomicznych. Pamiętaj, że miejsca te są przewidziane dla pasażerów, a obecność zwierząt może być niebezpieczna lub niekomfortowa dla innych podróżnych.
  • Pozostawiania zwierząt na miejscach przeznaczonych dla pasażerów, jeśli nie są one umieszczone w transporterze.
  • Przebywania pupili w wagonie sypialnym. Wagon sypialny jest miejscem, gdzie pasażerowie śpią i odpoczywają. Wprowadzenie zwierząt może zakłócać spokój i komfort innych osób podróżujących.
  • Umieszczania zwierząt na leżankach w wagonie z miejscami do leżenia. Te miejsca są przeznaczone dla pasażerów podróżujących w pozycji leżącej i również nie powinny być zajmowane przez zwierzęta.

Warto zaznaczyć, że powyższe zakazy dotyczą głównie pociągów PKP Intercity. W przypadku spółek kolejowych obsługujących krótsze trasy, zwykle nie ma takich ograniczeń ze względów technicznych, ponieważ brakuje tam wagonów gastronomicznych i sypialnych. Niemniej jednak, zawsze należy upewnić się, czy dana spółka kolejowa ma specyficzne zasady dotyczące podróżowania ze zwierzętami.

Jeśli właściciel przewożonego pupila nie przestrzega powyższych zasad, może się narażać na dodatkowe koszty lub konsekwencje. Dlatego ważne jest, abyśmy jako opiekunowie zwierząt odpowiedzialnie podchodzili do podróży pociągiem i szanowali zasady, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort wszystkim pasażerom.

Dodatkowe rady przewozu zwierząt

Wybór wagonu to kluczowa sprawa podczas naszej podróży. Najlepsze miejsce znajdziesz w wagonie bezprzedziałowym. Dowiedz się jednak, czy obecność psa lub kota, nie będzie stanowić problemu. Pamiętaj, że jeżeli współpodróżni zgłoszą sprzeciw z powodu umieszczenia w przedziale zwierzęcia, musisz zająć inne miejsce albo poprosić konduktora o jego wskazanie.

Jeśli mamy dużego psa, wprowadzamy go powoli i bardzo ostrożnie – nie ciągniemy, nie pospieszamy na siłę, jednocześnie nie pozwalając na niekontrolowane, zbyt szybkie, wejście czy wyjście psa.

Jak przygotować psa i kota do podróży pociągiem?

Nieważne jak bardzo ufamy swojemu pupilowi, lepiej zaopatrzyć się we wszystko przed planowaną podróżą. Ważny jest przede wszystkim w transporter. Regulamin PKP Intercity mówi, że „transporter musi skutecznie ograniczyć dostęp zwierzęcia do otoczenia i zabezpieczać przed wyrządzeniem szkody osobom lub mieniu. Transporter należy umieścić w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub trzymać na kolanach by zwierzę czuło się bezpiecznie”.

Co do zasady, zwierzak w transporcie publicznym musi mieć transporter, smycz, książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami (najważniejsze jest to przeciw wściekliźnie), miskę podróżną na wodę i jedzenie, ulubioną zabawkę, kaganiec, ewentualnie specjalną butelkę na wodę. Kagańca nie trzeba od razu zakładać, jeśli zwierzak przebywa w transporterze.

Sposoby na uspokojenie zwierzaka w pociągu

Każde zwierzę jest inne, dlatego warto wcześniej zorientować się, jak nasz czworonożny przyjaciel reaguje na podróżowanie pociągiem. Przed rozpoczęciem długiej podróży z psem, kotem lub innym zwierzakiem, warto przeprowadzić próbę, aby sprawdzić, jak nasz pupil reaguje na tę formę transportu. Niektóre zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, dlatego ważne jest, abyśmy uniknęli przykrych niespodzianek i wcześniej przetestowali różne metody uspokajania naszego zwierzaka.

Jednym ze znanych sposobów uspokajania zwierząt jest zapewnienie im przedmiotów znanego zapachu, takich jak kocyki, maty lub poduszki. Znajomy zapach może pomóc w uspokojeniu zwierzaka i stworzyć mu przestrzeń, w której będzie czuł się jak w domu. Warto także zabrać ze sobą smakołyki dla zwierzęcia, ale pamiętajmy, że powinny mieć mało intensywny zapach. W ten sposób unikniemy nieprzyjemnego zapachu, który mógłby przeszkadzać innym pasażerom. Ważne jest, abyśmy byli dyskretni i starali się nie naruszać spokoju innych pasażerów.

Podróż pociągiem nie może być stresująca

Podczas podróży pociągiem z naszym zwierzakiem, istnieje kilka ważnych wskazówek, które warto mieć na uwadze. Po pierwsze, nie używajmy niskiego, smutnego czy pocieszającego głosu, ponieważ taki ton może tylko zwiększyć niepokój zwierzęcia i wzrost poziomu stresu. Zamiast tego, mówmy do naszego pupila normalnym głosem, tak jakby nic niezwykłego się nie działo, aby sytuacja wydawała się jak najbardziej normalna.

Ważne jest również, aby unikać stosowania środków farmakologicznych bez konsultacji z weterynarzem. Takie leki mogą tylko sprawić, że zwierzę stanie się apatyczne, nie będącym jednak oznaką prawdziwego uspokojenia. Mogą one także nasilić lęk i stres u zwierzęcia. Lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie feromonów, które mogą wprowadzić pupila w przyjemny nastrój. Jednak przed podaniem jakichkolwiek środków, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem przed samą podróżą, aby uzyskać odpowiednie wskazówki i zalecenia.

Kiedy podróżujemy z naszym zwierzakiem, pamiętajmy o zachowaniu uprzejmości i dostosowaniu się do innych podróżnych. Jeśli jakiś pasażer wyrazi sprzeciw wobec obecności zwierzęcia, starajmy się być wyrozumiali i szanować ich zdanie. Unikanie nieprzyjemnych sytuacji jest korzystne zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila, ponieważ mniej stresujące doświadczenie podróży pozytywnie wpływa na nas i naszego zwierzaka.

A więc już wiesz, że przewóz zwierząt jest jak najbardziej możliwy. Pamiętaj, że każde zwierzę jest inne, dlatego warto dostosować działania do jego potrzeb i reakcji. Twoja uwaga, troska i spokojne podejście do podróży pomogą Twojemu pupilowi czuć się bardziej komfortowo i bezpiecznie w trakcie podróży pociągiem.