Pozycja bólowa u kota. Jak koty odczuwają ból i jak go rozpoznać?

Koty są znane ze swojej umiejętności maskowania bólu, ale istnieją pewne pozycje, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. Ważne jest, abyś był świadomy tych sygnałów i wiedział, jak wygląda pozycja chorego kota. Przeczytaj artykuł i dowiedz się na jakie problemy zdrowotne wskazuje dana pozycja bólowa.

Czy kot odczuwa ból?

Ból, choć nieprzyjemny, pełni bardzo ważną funkcję w życiu każdego organizmu. Jest informacją, że w ciele dzieje się coś złego oraz, że postępuje proces chorobowy.

Koty z natury ukrywają oznaki bólu, by nie stać się łatwą ofiarą dla innych drapieżników. Jednak tak jak każda żywa istota odczuwają to nieprzyjemne uczucie.

Właściciel kota powinien być wyczulony na zmiany, jakie zachodzą w kocim zachowaniu. Praktycznie każdy odstęp od normy wymaga zwrócenia na niego uwagi.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Co może być przyczyną bólu?

Przyczyn przyjmowania pozycji bólowej przez kota może być wiele. Niezależnie od źródła występowania bólu, ten charakterystyczny objaw świadczy o tym, że kot cierpi. Dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Problemy jelitowe, zapalenie pęcherza moczowego, ból kostno-stawowy, czy pooperacyjny to tylko jedne z wielu przykładów. Każda z chorób będzie wiązała się z nieco innym zachowaniem zwierzęcia. Do każdej z nich można przyporządkować szereg różnych objawów. Pomimo tego, pozycja, jaką zwierzę przyjmuje, będzie w wielu przypadkach podobna.

Objawy bólu u kota

Załatwianie się poza kuwetą u kota jest często wynikiem doświadczanego stresu i bólu. Wiele razy, ból jest związany z układem pokarmowym lub innymi narządami. W takich sytuacjach kot może stracić kontrolę nad swoimi funkcjami fizjologicznymi i szukać ulgi.

Objawy bólu u kota możemy zauważyć obserwując wygięty grzbiet oraz napięte mięśnie grzbietu. To często sygnał, że kot doświadcza dyskomfortu.

Dodatkowe objawy bólu

Zmiany zachowania zwierzęcia mogą obejmować także: ograniczenie ruchu, zaprzestanie wskakiwania na wysokie powierzchnie, więcej snu, letarg, ukrywanie się, zaniedbywanie codziennej toalety, trudności w oddawaniu moczu, posklejanie sierści, spadek apetytu lub nawet brak apetytu, unikanie picia wody, unikanie dotyku i brania na ręce. Wystąpienie takich objawów będzie sygnałem ostrzegawczym, że z kotem dzieje się coś złego

Koty to fachowi fryzjerzy – o swoją sierść dbają z wielką starannością. Dlatego też zmiany w stanie sierści mogą być dla nas sygnałem, że nasz kot ma jakiś problem.

Zdarza się jednak, że mruczki zaczynają intensywnie wylizywać swoje futerko. Jeśli z zapałem myją tylko określoną okolicę, na tej podstawie można podejrzewać, że tam znajduje się źródło bólu. Może to prowadzić do przerzedzenia sierści.

W przypadku trudności z oddawaniem moczu oraz zaparć u kota, mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak wokalizacja. Kot może miauczeć lub wydawać dźwięki, które wyrażają dyskomfort i próbę przekazania sygnału, że coś jest nie tak. Dodatkowo, ciało kota może się wyginać mocno, a mięśnie pozostają w silnym napięciu.

Jeśli zauważymy, któreś z powyższych objawów koniecznie udajmy się do weterynarza. Nie powinniśmy z tym zwlekać, ponieważ zwierzę może odczuwać silne cierpienie. Zwykle ból jest jednym z objawów poważniejszych chorób.

Czym jest pozycja bólowa u kota?

U kota objawy bólu są nieco podobne jak u psów. Przede wszystkim charakterystyczne są specyficzne pozycje oraz niecodzienne zachowania.

Kot w przypadku bólu lub choroby często przyjmuje pozycję, którą nazywamy "pozycją chorego kota". Pozycja bólowa to charakterystyczne ułożenie ciała, które pojawia się gdy kot odczuwa fizyczny dyskomfort. Bólowa pozycja kota jest jedną z oznak problemu.

Head pressing

To pozycja chorego kota, w której kot przykłada głowę do powierzchni pionowych. Często jest mylona z barankowaniem (potoczne określenie na przybijanie „czółka” przez kota) lub fochem, bo kot wygląda wtedy jakby się obraził.

Sytuacja, w której obserwujemy takie zachowanie może świadczyć o silnym bólu. Dociskanie głowy do powierzchni przez dłuższy czas powoduje, że odcina się w pewnym stopniu od bodźców zewnętrznych.

Instynkt sprawia, że kot naciska na bolącą część ciała, co w pewnym stopniu łagodzi doskwierający mu ból. Head pressing jest zwykle oznaką, że zwierzę odczuwa ból głowy. Przyczyną związaną z odczuwaniem bólu w tym przypadku może być guz mózgu, zatrucie czy udar słoneczny.

Weterynarz oczyszcza pyszczek małego kotka.

Pozycja kucająca

Pozycja bólowa tzw. kucająca należy do jednych z najpopularniejszych oznak bólu. Jest to pozycja chorego kota, w której mruczki wyrażają w ten sposób ból.

Taka pozycja może wskazywać, że kot odczuwa ból w obrębie jamy brzusznej, ale także wtedy, gdy cierpi z powodu bólu uogólnionego. Kot przykuca na brzuchu z łapkami schowanymi pod siebie na wysokości klatki piersiowej, ale jego brzuch nie dotyka podłoża na którym siedzi.

Asekurują go łapki, które nie są podwinięte, a łokcie skierowane są do góry. To na przednich łapkach kot opiera ciężar ciała.

Rzadziej pojawia się podwinięta głowa skierowana do dołu, grzbiet wygięty w górę, napięte mięśnie pyszczka i zmrużone oczy. Mogą także występować: nastroszona sierść, przymrużone oczy, głowa kota skierowana do dołu.

Kot przyjmuje taką postawę przy problemach dotyczących jamy brzusznej: dolegliwościach trawiennych, nietolerancji pokarmowej, zapaleniu żołądka i jelit czy zatruciach.

Pozycja bólowa u kota w kuwecie

Odrębną sprawą jest jeszcze pozycja w jakiej kot załatwia się do kuwety. Jeżeli ma silnie wyprostowane przednie łapy, mocno spięte mięśnie karku i grzbietu, a jego głowa jest skulona do klatki piersiowej – świadczy to o tym, że odczuwa dyskomfort w jakiejś części swojego ciała.

Gdy pojawia się ból, ciało kota podczas toalety zachowuje się w specyficzny sposób. Objawami tego są: wygięty grzbiet, podkurcz tylnych kończyn, napięcie mięśni oraz pyszczka, wokalizacja. Taka zmiana ułożenia ciała w czasie urynacji jest najczęściej powiązana z chorobami dróg moczowych i pęcherza moczowego.

Unikanie kucania, siadanie na krawędzi kuwety może występować w przypadku problemów ortopedycznych i być związane z chorobami kręgosłupa, bioder, stawów.

Co zrobić, gdy nie wiem czy mojego kota coś boli?

Jeśli nie masz pewności, czy Twojemu zwierzakowi coś mu dolega, zwróć uwagę na jego zachowanie. Podejdź do niego i sprawdź reakcję. Zwierzę w pozycji bólowej raczej będzie unikało kontaktu, może nawet poruszać niecierpliwie ogonem czy syknąć.

Zastanów się również, czy zmieniła się częstotliwość wizyt w kuwecie. Chore zwierzę może pojawiać się w niej rzadziej, co czasem wynika z dolegliwości takich jak zaparcia.

Sposoby na ból u kota

Powyższe sygnały mogą świadczyć o tym, że nasz pupil cierpi z powodu bólu. Ból zazwyczaj oznacza chorobę bądź uraz, dlatego należy go zdiagnozować u specjalisty.

Możliwe, że choroby, na którą cierpi kot, nie da się wyleczyć. Należy jednak wtedy podawać kotu środki, by zmniejszyć jego cierpienie i możliwie zwiększyć komfort jego życia.

Wizyta u weterynarza

Jako opiekun kota musisz poinformować weterynarza o wszystkich zmianach w zachowaniu kota oraz o objawach towarzyszących. W gabinecie weterynaryjnym zostaną wykonane podstawowe badania kliniczne (w tym badania krwi , badanie moczu i usg jamy brzusznej), a w razie podejrzenia choroby weterynarz zaplanuje dalszą diagnostykę.

Zwykle podstawowe badanie kliniczne w gabinecie najczęściej nie są wystarczające. Dlatego w dalszej kolejności lekarz weterynarii wskaże Ci odpowiedni środek, który pomoże kotu i dobierze jego dawkowanie.

Pamiętaj o nie dawaniu leków przeciwbólowych na własną rękę, ponieważ leki dla ludzi, powszechnie dostępne w aptekach, mogą się okazać trujące dla mruczka.

Często opiekun zauważa zmiany w zachowaniu pupila, kiedy proces chorobowy jest już zaawansowany. Dlatego też warto wiedzieć, jak koty okazują ból. Uważna obserwacja zachowania zwierzęcia to jedno, ale regularne badania profilaktyczne są niezwykle istotne. Niezależnie od tego co dolega kotu, pamiętaj by jak najszybciej udać się do weterynarza.