Kot sam w domu - na jak długo można zostawić kota bez opieki?

Panuje powszechne przekonanie, że koty są samotnikami. Niestety rzeczywistość jest inna i jest to nie do końca prawda. Wszystko jest zależne od charakteru, ponieważ niektóre z nich są niezwykle towarzyskie, a inne będą wolały unikać bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Większość z nas pracuje poza domem, a ukochane zwierzęta spędzają znaczną część swojego dnia w samotności. Nie jest to więc nic nowego, że zostawiamy kociaka samego w domu. Ale jak o niego zadbać, aby niczego mu nie brakowało podczas naszej nieobecności?

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Czy kot może sam zostać w domu?

Osoby posiadające kota często zadają sobie to podstawowe pytanie - na jak długo kot może pozostać bez opieki? Generalnie, niezależnie od rodzaju kota, jego rasy i charakteru nie powinniśmy zostawiać pupila samego w domu zbyt długo.

Według opinii weterynarzy, w przypadku dorosłego mruczka, możemy pozostawić go nie dłużej niż na 24 godziny. Dopóki kuweta jest czysta, a miska pełna wody i jedzenia, nic nie powinno mu zagrażać.

Zdarzają się jednak zwierzęta, które potrzebują znacznie więcej uwagi opiekuna, a samotność działa na nie źle. Niestety podczas tak długiej nieobecności koty mogą się nudzić i powodować różne szkody lub w najgorszym przypadku zrobić sobie krzywdę.

Jednak wszystko zależy od charakteru mruczka, a także od tego na ile wychodzimy i jak często to robimy. Aby utrzymać zdrowy umysł kotka, zapobiec depresji i nie dopuścić do jego osowienia, niezwykle istotne jest dostarczanie mu odpowiednich bodźców. Te bodźce mogą wynikać z interakcji z człowiekiem lub po prostu ze środowiska zewnętrznego.

Kot sam w domu - co robić?

Z pewnością, należy odpowiednio wcześniejsze przygotować czworonoga na czas Twojej nieobecności. Postaraj się stopniowo przyzwyczajać kota do spędzania czasu w samotności. Pozostawianie go samego regularnie na kilka godzin może pozytywnie wpłynąć na rozwój samodzielności i zajmowania się samym sobą.

Takie koty stają się niezależne i pewne siebie. Przy odpowiednim przygotowaniu, prawdopodobnie będą całkiem nieźle znosiły nawet kilkudniową nieobecność, pod warunkiem że ktoś będzie regularnie przychodził je nakarmić, pobawić się z nimi czy opróżnić kuwetę.

Znajdź opiekuna

Większość kotów nie ma większych problemów z kilkugodzinną nieobecnością opiekuna, gdy ten wychodzi np. do pracy. Jeśli jednak planujesz dłuższy wyjazd, musisz zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę. Najlepiej byłoby, gdyby tymczasowy opiekun zamieszkał w naszym domu na czas naszej nieobecności, ewentualnie zabrał futrzaka pod swój dach.

Jeśli przewidujemy nieobecność na dłużej niż 24 godziny, warto rozważyć poproszenie o pomoc kogoś z rodziny, zaufaną osobę lub profesjonalnego opiekuna zwierząt, aby odwiedził pupila i zadbał o jego potrzeby. Istnieje wiele opcji, aby zadbać o kota podczas Twojej nieobecności.

Pamiętaj, że koty to zwykle niezależne, terytorialne zwierzęta. Zazwyczaj są przywiązane do środowiska domowego i potrzebują znacznie więcej czasu niż psy, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. W rezultacie najlepszym rozwiązaniem jest opiekun, który będzie odwiedzał Twojego kota, a nie umieszczenie zwierzaka w hotelu czy innej placówce.

Urozmaicenie domowej przestrzeni

Jeśli zostawiasz kota samego w domu na kilka godzin, z całą pewnością oprócz zabawek, musisz porozstawiać drapaki. Dodatkowo warto zostawić włączone radio lub telewizor, który zagłuszy ciszę. Wielu kotom może nawet odpowiadać panująca cisza i spokój.

Jednak starsze koty, przyzwyczajone do innego trybu życia mogą być mocno zestresowane znaczącą zmianą przebiegu ich dnia. Ponadto koty w podeszłym wieku mogą potrzebować dodatkowego karmienia lub podawania stałych leków ze względu na choroby.

Jeśli masz prawdziwy ogród i Twój kot wychodzi na dwór, możesz stworzyć zamkniętą strefę bezpieczną dla kota i wypuszczać go z domu w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, aby miał wystarczająco dużo cienia, a także pokarmu i wody.

Wahadłowe drzwiczki dla kotów pozwolą mu na swobodne wychodzenie i powroty. Dopilnuj, by nic nie blokowało jego wyjść podczas Twojej nieobecności. Zwierzakowi niewychodzącemu, warto zaś zrobić miejsce do obserwacji na parapecie.

Kot leży na podłodze w progu drzwi.

Co powinien zrobić opiekun, przed zostawieniem kota samego w domu? Lista

Zanim opiekun pozostawi zwierzę bez opieki, powinien:

  • Usunąć potencjalnie szkodliwe przedmioty, które mogą zostać połknięte przez zwierzaka;
  • Usunąć wszelkie potencjalne zagrożenia;
  • Zapewnić kotu odpowiednią ilość naturalnego światła w pomieszczeniach;
  • Upewnić się, że kot ma wystarczającą ilość jedzenia (w tym przypadku najlepiej się sprawdzi sucha karma, która na długo zachowa swoją świeżość);
  • Zapewnić kotu czystą wodę;
  • Ustawić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach;
  • Zapewnić zabawki, drapaki i stymulatory;
  • Zapewnić dwie kuwety.

Każde z tych działań z pewnością wpłyną na poczucie bezpieczeństwa kota.

Analiza charakteru kotka

Najlepszym sposobem, aby zapewnić komfort pupilowi będzie analiza jego osobowości i zachowań. Każdy kot ma własną osobowość. Jeśli nasza nieobecność wynosi zaledwie kilka minut (np. wyjście do innego pomieszczenia), a kot pozostając sam zaczyna cały czas miauczeć lub wykazywać inne niepokojące zachowania to sygnał, że pupil jest zaniepokojony.

Jeśli zachowanie kota wydaje Ci się nietypowe, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii. Pomoże on zidentyfikować przyczynę problemu i znaleźć rozwiązania, dzięki którym Twój zwierzak odzyska spokój.

Mały kotek sam w domu

Młode kocięta w wieku od 6. miesiąca życia są już na tyle samodzielne, że można je zostawić na ok. 8 godzin w domu, a więc na czas wyjścia do pracy. Aby było to bezpieczne, konieczne jest przygotowanie mieszkania w odpowiedni sposób.

Pamiętajmy, że maluchy w tym wieku są bardzo ciekawskie i pełne energii, dlatego podczas naszej nieobecności mogą nie tylko narozrabiać, ale też np. gdzieś utknąć, a wówczas brak szybkiej pomocy może zakończyć się tragedią.

Dodatkowo kocięta wieku od trzech do sześciu miesięcy potrzebują częstego karmienia (około trzech karmień dziennie). Dlatego ze względu na ich delikatność zalecana jest stała opieka.

Spraw sobie drugiego kota

Wprowadzenie nowego zwierzaka na terytorium domowego kota wymaga odpowiedniego planowania i uwzględnienia charakteru obydwu zwierząt. Przed podjęciem takiego kroku zaleca się przeprowadzenie wcześniejszego rozeznania pod kątem nowego pupila, a następnie dokonanie odpowiedniego dobrania go do charakteru pierwszego kota.

Oczywiście im wcześniej, tym lepiej! Jeśli już mamy w domu dwa kociaki, które się lubią i bawią ze sobą, to z pewnością będziemy mogli zostawić koty same na cały dzień.

Podsumowując, każdy kot jest unikalny i wymaga indywidualnego podejścia. Dostarczanie bodźców, zarówno ze strony człowieka, drugiego zwierzaka jak i otoczenia zewnętrznego, jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psychicznego i zapewnienia pełni szczęścia naszemu mruczkowi.