Czy podróżowanie z kotem jest możliwe?

Bez względu na to czy planujesz krótki, czy długi wyjazd, zawsze pojawia się pytanie, czy możesz zabrać swojego pupila ze sobą. Jeśli chcesz wyjechać na wakacyjny wyjazd i udało Ci się znaleźć ofertę noclegu, gdzie właściciele akceptują zwierzęta domowe, to świetnie! Niestety, podróżowanie z kotem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, o których warto pamiętać.

Długa podróż samochodem z kotem

Czy koty lubią podróżować? Większość kotów faktycznie tego nie lubi, ponieważ są to zwierzęta terytorialne i preferują stabilność swojego otoczenia. Jednak możliwe jest przyzwyczajenie kota do podróży samochodem, chociaż wymaga to odpowiednich przygotowań i cierpliwości.

Do podróży samochodem z kotem, warto zacząć przygotowania kilka tygodni wcześniej. To pozwoli kotu stopniowo przyzwyczaić się do samochodu i zredukować stres związany z podróżą.

Jeśli czeka Cię długa podróż samochodem, ważne jest również upewnienie się, że stan zdrowia Twojego kota pozwala na takie wyjazdy. Wizyta u weterynarza przed podróżą jest zalecana, aby przeprowadzić badania i upewnić się, że kot jest w dobrej kondycji.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Bezpieczna jazda samochodem

Aby podróż z kotem samochodem była bezpieczniejsza, koniecznie przypnij transporter pasem. W razie wypadku lub gwałtownego hamowania, niezabezpieczony transporter mógłby wypaść przez okno i zwierzę najpewniej odniosłoby śmiertelne obrażenia.

Podczas podróży samochodem, ważne jest, aby dotykać i głaskać kota tylko w odpowiednich momentach. Jeśli jesteś kierowcą, nie możesz pozwolić sobie na rozpraszające czynności, takie jak otwieranie transportera i głaskanie kota podczas jazdy.

Zamiast tego, skup się na bezpiecznej koncentracji na drodze. Jednak w trakcie krótkich postojów możesz dać sobie i kotu chwilę na głaskanie i okazanie mu czułości. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest priorytetem, dlatego zawsze znajdź odpowiednie momenty, aby zapewnić komfort swojemu kotu podczas podróży samochodem.

Podczas robienia przerwy w podróży, pamiętaj, aby nigdy nie otwierać okien ani drzwi, gdy kot nie jest zamknięty w transporterze. Otwarcie okien lub drzwi może stanowić ryzyko ucieczki dla kota, który może być zdezorientowany lub przestraszony nowym otoczeniem.

Młoda kobieta zastanawia się trzymając transporter

Feromony

Możesz sięgnąć po feromony, które w naturalny sposób uspokoją kota. Niektóre koty lepiej reagują na krople Bacha, inne na feromony policzkowe – musisz sprawdzić, do której grupy należy twój pupil.

Trzeci ze środków odstresowujących dla kota to specyfiki z tryptofanem. Ten aminokwas zwiększa produkcję serotoniny w kocim mózgu i poprawia kocie samopoczucie. Można go znaleźć w wielu suplementach, dostępnych u lekarza weterynarii lub w dobrym sklepie zoologicznym.

Pamiętaj jednak, aby stosować wspomniane preparaty po uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii. Mniej wrażliwym kotom wystarczy sama obecność właściciela lub kawałek ubrania z jego zapachem w transporterze. Znajomy zapach może ułatwić kotu szybką aklimatyzację podczas długiej podróży.

Choroba lokomocyjna u kota

Zanim podejmiesz decyzję o podróżowaniu z kotem, zwróć uwagę na to, jak reaguje on na dłuższą podróż. Kot, który jest oswojony z podróżowaniem, zazwyczaj lepiej znosi długie trasy w porównaniu z kotem, który głównie porusza się na własnych łapach.

Jeśli masz obawy, że Twój kot cierpi na chorobę lokomocyjną, udaj się do weterynarza. Choroba lokomocyjna jest jednym z głównych powodów, dla których koty nie lubią podróżować.

Objawia się ona nudnościami, napięciem i agresją, jest często spotykanym problemem. W takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem, który może przepisać leki przeciwwymiotne, aby złagodzić objawy.

Jak transportować kota?

Najlepszym sprzętem, w którym zwierzak będzie bezpieczny, jest plastikowy transporter. Jest on łatwy do noszenia i łatwo jest go wyczyścić. Pasuje do różnych rodzajów podróży, takich jak podróż samochodem, samolotem czy pociągiem.

Aby zapewnić dodatkowy komfort, można do wnętrza transportera umieścić chłonne podkłady higieniczne, które pomogą w przypadku ewentualnych wypróżnień lub wymiotów kota.

Jednak, aby kot nie bał się takiego "klatki", ważne jest oswajanie go z transportorem już od najmłodszych lat. Ponadto, jeśli podróż będzie trwała wiele godzin, kot może być niechętny do ponownego wejścia do transportera.

Dlatego pozostaw transporter na stałe do dyspozycji kota i regularnie go oswajać. Dzięki temu, w czasie podróży, wnętrze transportera stanie się dla kota znanym miejscem, co ułatwi podróż.

Czego jeszcze potrzebujemy?

Podróże z kotem niestety nie są tak proste, jak te z psem. Na każdy wyjazd, nieważne jak długi, musimy zabrać różne niezbędne rzeczy. Przede wszystkim:

 • kuwetę ze żwirkiem z niezbędnymi akcesoriami,
 • legowisko (jeśli kot w nim śpi),
 • ulubiony kocyk lub poduszkę,
 • zabawki,
 • miski na wodę i jedzenie,
 • szczotkę lub grzebień,
 • karmę i smakołyki,
 • książeczkę zdrowia i/lub paszport dla zwierząt domowych (jeśli jedziemy za granicę),
 • leki (jeśli kot przyjmuje),
 • obrożę z adresatką,
 • akcesoria do ewentualnego spaceru np. szelki lub smycz,
 • drapak (przy dłuższych pobytach, kot może zacząć drapać meble i właściciel poniesie dodatkowe koszty za uszkodzenia).

Jak widać, lista jest bardzo długa, ale zabranie ze sobą domowych rzeczy dla kota pomoże mu szybko zaadaptować się do nowego miejsca. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć, jakie przedmioty są najważniejsze dla dobra i komfortu Twojego kota w podróży.

Dostosowanie ilości rzeczy kota do warunków podróży może pomóc zminimalizować problematyczne sytuacje i zapewnić Twemu kotu poczucie bezpieczeństwa i znajomości, nawet w nowym środowisku.

Gdzie można jechać z kotem?

Zdecydowanie odpadają wyjazdy z licznym przemieszczaniem się i aktywnościami fizycznymi. Będzie to dla zwierzaka męczące. Zwłaszcza że koty nie lubią zbyt często zmieniać środowiska, jeśli nie zostały tego nauczone od małego.

Jeśli planujesz spokojny wypoczynek w domu, to zdecydowanie jest to dobry wybór dla Ciebie oraz Twojego kota. Taki czas pozwoli Wam spędzić więcej czasu razem, ciesząc się wzajemnym towarzystwem i relaksując się.

Twój kot będzie mógł czuć się komfortowo w znanym środowisku, co jest dla niego istotne, ponieważ koty nie zawsze dobrze znoszą częste zmiany środowisk.

Wyjazdy do rodziny również mogą być dobrą opcją, ale pamiętaj, że obecność obcych ludzi może powodować pewien dyskomfort lub stres u zwierzaka. Przed podjęciem decyzji o podróży z kotem, warto skonsultować się z rodziną lub gospodarzami, aby upewnić się, że obecność pupila nie będzie dla nikogo problematyczna.

Nie ma to, jak w domu

Ważne jest poważne zastanowienie się, czy podróże z kotem są naprawdę konieczne. Koty są zwierzętami, które potrafią dobrze radzić sobie z kilkudniową rozłąką z właścicielem.

Niektóre rasy kotów, takie jak koty rosyjskie, maine coony, norweskie leśne, syberyjskie, tureckie vany, perskie, syjamskie i ich najbliżsi krewni, mają większe predyspozycje do podróżowania ze swoimi opiekunami. Potrafią one się mocno przywiązywać do swoich opiekunów i w miarę łatwo uczyć się chodzenia na smyczy.

Jednak dla niektórych kotów ważne jest przede wszystkim pozostawanie w znanym środowisku. Czują się one lepiej i bezpieczniej w swoim domu. W takim przypadku warto wcześniej przygotować kota do nieobecności lub znaleźć opiekuna, który będzie się nim zajmował w czasie naszej nieobecności.

Należy zauważyć, że pewny siebie kot, mający zaufanie do swojego właściciela, może podróż samochodem traktować jako ciekawą przygodę. Dlatego, jeśli podróże z kotem od dawna są Waszym marzeniem, a Wasz kot wykazuje chęć udziału w takiej wycieczce, odpowiednie przygotowanie sprawi, że taka wyprawa będzie ogromną przyjemnością zarówno dla Was, jak i dla Waszego kota.