Cytaty o kotach, czyli koty oczami literatów

Nie jest łatwo zdobyć przyjaźń kota, ale każdy miłośnik kotów tych czarujących stworzeń z pewnością zna choć jeden wyjątkowy cytat o kotach. To właśnie w nich tkwi tajemnica i urok kocich charakterów, które wnikają w nasze serca swoją tajemniczą naturą. Jeśli szukasz inspiracji i ciekawych cytatów o kotach, znajdujesz się w idealnym miejscu!

O życiu z kotem

Wielu literatów próbowało zrozumieć naturę kota i znaleźć słowa, które oddałyby jego tajemniczy urok. Victor Hugo (francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk) stworzył unikatową definicję: "Czym właściwie jest kot? Korektą dzieła stworzenia. Gdy Pan Bóg stworzył mysz, powiedział sobie: „O, chyba się zagalopowałem!". Tak więc kot jest w pewnym sensie poprawką błędnej myszy."

Jednak to Wisława Szymborska (polska poetka, eseistka, krytyczka) była w pełni przekonana o wyjątkowości kotów, gdyż stwierdziła: "Panu Bogu nic się nie udało, z wyjątkiem kotów". Te słowa wyrażają pełne uwielbienia podziwienie dla doskonałej postaci kota.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Prawdziwe koty szare, bure, w łatki...

W literaturze znalazły się liczne opisy kota, które wyrażają ich niezwykłą naturę. Jak zauważył Jaroslav Hašek (czeski pisarz, publicysta i dziennikarz):

 • "Rzeczą wielkiej wagi jest nieskończona rozmaitość kotów. Można wybrać kota stosownie do wystroju, zestawu kolorów, wysokości dochodów, osobowości, usposobienia itp. Lecz pod futrem, jakiegokolwiek jest koloru, pozostaje absolutnie niezmienny, jedyny na świecie wolny duch".
 • "Nienawidzę tych stworzeń, zbyt cichych i zbyt inteligentnych jak na mój gust; nie ma to jak tępa lojalność głupiego psa". - Terry Pratchett (brytyjski pisarz fantasy i science fiction)
 • „Pomimo iż koty są raczej delikatnymi stworzeniami, które mogą cierpieć na wiele dolegliwości, nigdy nie stwierdzono przypadku bezsenności”. - Joseph Wood Crutch (amerykański pisarz, krytyk i przyrodnik)

I to prawda! Koty w swym miękkim futrze to prawdziwe śpiochy.

Każda z tych sentencji oddaje inny aspekt kociej natury, ukazując zarówno ich niezależność, jak i subtelność, odrębność i wyjątkowość. Koty pozostają tajemnicze i zaskakują nas swoimi zachowaniami, wzbudzając w nas zarówno podziw, jak i sympatię za ich wyjątkowy charakter.

Stworzenie kota przez Boga

 • "Bóg stworzył kota, żeby człowiek mógł głaskać tygrysa." - Victor Hugo (francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk)

Każdy, kto ma przyjemność być właścicielem kota, wie, że towarzystwo tego miłego futrzaka to niezwykła radość. Gdy kot pakuje się na nasze kolana, a nasza ręka delikatnie głaszcze jego futro, doznajemy błogiej przyjemności, której nie da zastąpić żaden inny dotyk.

 • "Żaden dom nie jest ogniskiem domowym, dopóki nie promienieje w nim niewysłowione szczęście kota, który okazuje je, kręcąc puszystym ogonem i zamiatając nim podłogi. Kot jest w domu przedstawicielem tajemnicy, uroku, sugestii." - Lucy Maud Montgomery (kanadyjska pisarka)

Charakterystyka kota

 • „Pies przyjdzie na zawołanie, kot odbierze wiadomość i skontaktuje się z tobą w wolnej chwili.” - Mary Bly (amerykańska pisarka)

Nie mogłoby być inaczej. Indywidualista to drugie imię każdego kociaka. Komendę zrozumie, ale wykona ją w swoim czasie.

 • Mój niezapomniany kot Iwan widywał inne światy. Wyczytałem gdzieś kiedyś, że koty słyszą także oczami." Tadeusz Konwicki (polski prozaik, scenarzysta i reżyser)

  Rudy kot trzymany przez właściciela patrzy przez okno auta.

Nie ufaj człowiekowi, który nie lubi kotów

 • „Umrzeć – tego nie robi się kotu, bo co ma począć kot w pustym mieszkaniu”. - Wisława Szymborska
 • "Nigdy nie lubiłam mężczyzn. Chyba się już taka urodziłam, bo odkąd pamiętam, moim najsilniejszym uczuciem była niechęć do mężczyzn i psów. Byłam z tego znana. A moje doświadczenie życiowe tylko mnie w tym utwierdziło. Im lepiej poznawałam mężczyzn, tym bardziej lubiłam koty." - Agnieszka Osiecka (polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka)
 • „Ludzie, którzy nienawidzą kotów, w swoim następnym życiu wrócą jako myszy.” Faith Resnick (amerykańska osobowość telewizyjna, pisarka i projektantka wnętrz)

Miłośnicy kotów są ludźmi wartościowymi

 • "Człowiek, którego kochają koty, nie może być człowiekiem bezwartościowym." - Gyorgy Balint
 • "Jeśli lekkomyślnie zdecydowałeś się wykąpać swego kota, zmień zamiar i nie czyń tego. Jeśli jednak trwasz uparcie w swym postanowieniu, weź mydło kąpielowe, do balii nalej wody starannie doprowadzonej do temperatury ciała kota, naszykuj ręcznik lub dwa, jodynę, nici chirurgiczne, gazę – nie od rzeczy też byłaby butelka brandy – i parę rękawic ochronnych. Możesz także zawiadomić najbliższego krewnego, jeśli naprawdę jesteś przewidujący." - Eric Gurney (kanadyjsko-amerykański rysownik i ilustrator)

Weź do siebie kota i nie bądź samotny

 • "Jeśli kryzys ci zdrowie rujnuje lub zawiodła cię bliska istota, to zrób to, co niewiele kosztuje: weź kota." - Franciszek J. Klimek (poeta, śpiewak)
 • „Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności.” – Daniel Defoe (pisarz angielski, prekursor powieści przygodowej)
 • „Psy mają swoich panów, koty – służących.” – Rita Mae Brown (amerykańska pisarka, poetka, scenarzystka)
 • „Ludzi można z grubsza podzielić na dwie kategorie: miłośników kotów i osoby poszkodowane przez los” – Oscar Wilde (irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny)

Przyjaźń człowieka z kotem

Aby mieć wiernego kota trzeba sobie na to zapracować. Ale co sądzą sławni ludzie na temat przyjaźni kota z człowiekiem?

 • „Gdyby można było skrzyżować człowieka z kotem, skorzystałby człowiek, a stracił kot.” – Mark Twain (amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta)
 • "Jeśli pies wskoczy Ci na kolana to robi to z miłości, jeśli zrobi to kot, to dlatego ze tam jest cieplej." - Alfred North Whitehead (angielski uczony, filozof, matematyk i fizyk teoretyczny)
 • "Ten, kto spróbuje nieść kota za ogon, nauczy się czegoś, czego nie nauczy się w żaden inny sposób." - Eckhart Tolle (współczesny nauczyciel duchowy, autor książek i wykładów z dziedziny duchowości)

Mariusz Szczygieł (polski dziennikarz, reportażysta, pisarz) w swojej twórczości „Láska nebeská” napisał:

 • "Muszę przyznać, że poza Hrabalem na mój lęk przed śmiercią i brak sensu skutecznym chwilowym znieczuleniem są też koty. Kiedy widzę kota, dziecinnieję natychmiast bez względu na okoliczności. A jak się jest dzieckiem, to ma się daleko do śmierci".

"Jak żyć z wyrachowanym kotem?"

Humorystyczny poradnik Erica Gurney'a mówi o tym, że:

 • "Koty są wybredne w jedzeniu. Jeśli nie lubią tego, czym je karmisz, po prostu odmawiają posiłku. Nie prychnie na ciebie, lecz tylko spojrzy w miskę z miażdżąca pogardą, wzniesie ogon prosto ku górze i z nachmurzoną miną odejdzie przespać się gdzieś w kącie. Koty o zmyśle epikurejskim czynią tak przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec pogarszaniu się jadła. To utrzymuje każdego w czujności i często postępowanie kota uwieńczone jest takim powodzenie, że ludzie więcej czasu poświęcają planowaniu jego posiłków niż własnych. Świadczy to o mądrości kota."

Koty na co dzień bawią i uczą, a same cytaty o kotach pokazują, że te zwierzęta są niewątpliwie wspaniałymi towarzyszami. Ich urok zdobywa serca ludzi na całym świecie. Cechy kotów sprawiają, że są doskonałymi kandydatami na domowych pupilów.

Jeśli rozważasz posiadanie kota jako pupila, te cytaty powinny tylko wzmocnić twoje przekonanie. Koty są wspaniałymi towarzyszami, którzy wnoszą wiele radości i miłości do naszego życia. Z ich niepowtarzalnym urokiem i osobowością, tworzą niezwykłą więź z człowiekiem.