Jaszczurka agama - jakie terarium, ile żyje, co je?

Agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gatunków hodowlanych jaszczurek w Polsce. Uwagę przyciąga jej niezwykły wygląd i właśnie tego powodu najczęściej wielu miłośników gadów decyduje się na zakup agamy brodatej jako jednego z pierwszych podopiecznych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do opieki nad tą jaszczurką.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Charaktarstyka agamy brodatej

Agama brodata (pogona vitticeps) to prowadząca dzienny tryb życia jaszczurka należąca do gromady gadów. Jest to bardzo popularny gad, którego łatwo hodować, rozmnażać i oswajać.

Jest idealnym gatunkiem do trzymania w terrarium w sytuacji, gdy nie możemy pozwolić sobie na jaszczurki wielkości legwana. Naturalnie występują w Australii. Ich środowiskiem życia są ciepłe sawanny, kamieniste pustynie i stepy pokryte trawą.

Agamy brodate są samotnikami i zachowują terytorialność, agresywnie broniąc swojego obszaru przed intruzami. Partnera poszukują tylko w okresie godowym, podczas którego obserwuje się ich fascynujące zachowania.

Kiedy dwie agamy spotykają się, komunikują się ze sobą za pomocą języka ciała. Jeśli jedna samica dominuje nad drugą, może dochodzić do pseudokopulacji.

Ile żyje agama brodata?

Średnia długość życia agam brodatych wynosi około 10 lat, ale dobrze prowadzone osobniki mogą żyć nawet od 12 do 13 lat. Kluczem do zapewnienia im długiego i zdrowego życia jest odpowiednia opieka ze strony właściciela.

Jeśli właściciel troszczy się o swoją jaszczurkę i zapewnia jej spokojne warunki życia, agama brodata może być wiernym towarzyszem przez wiele lat. Właściwa dieta, odpowiednie warunki hodowlane i regularne kontrole weterynaryjne mogą znacząco wpłynąć na długość życia tych gadów.

Do jakich rozmiarów i jak szybko rośnie agama brodata karłowata?

Dorosłe agamy brodate karłowate zazwyczaj osiągają długość ciała wynoszącą między 20, a 25 centymetrów, co jest znacznie mniejsze w porównaniu do agam standardowych, które mogą osiągać długość ciała nawet do 60 centymetrów lub więcej. Warto zaznaczyć, że samice agam brodatych karłowatych są zwykle mniejsze od samców.

Agamy brodate karłowate charakteryzują się szybszym tempem wzrostu niż ich większe kuzynki. W ciągu pierwszego roku życia mogą podwajać swoją długość, co oznacza, że osiągają dojrzałość płciową już w wieku 8-12 miesięcy. To wtedy stają się zdolne do rozmnażania.

Jak rozpoznać płeć agam?

Rozpoznanie płci agam brodatych na pierwszy rzut oka może być nieco trudne, jednak istnieją pewne cechy i zachowania, które mogą pomóc w identyfikacji płci tych gadów.

U dorosłych samców można zauważyć dwie kieszenie za kloaką, które zawierają sparowane organy rozrodcze. To jest jedna z bardziej wyraźnych cech, która pozwala na odróżnienie samców od samic.

Innymi cechami, które można wykorzystać do rozpoznania płci, są zachowania związane z okresem godowym u agam brodatych. Samce w tym okresie często wykonują kiwanie głową, "pompki", gryzą w kark i zmieniają kolor swojej brody na ciemniejszy. Te zachowania i zmiany w ubarwieniu mogą być wskazówką, że mamy do czynienia z samcem.

Zdrowie i pielęgnacja agamy brodatej

Młode agamy i podrostki najlepiej kąpać 15-20 minut w ciepłej wodzie o temperaturze około 37°C, np. 2 razy w tygodniu. Taki zabieg pomaga agamom nawadniać się, ułatwia wypróżnianie i sprzyja przejściu wylinki. Natomiast u dorosłych agam częstotliwość kąpieli można zmniejszyć do 1-2 razy w miesiącu.

Jednakże konieczne jest także regularne monitorowanie ich zdrowia, co obejmuje badanie kału co 6-12 miesięcy i stosowanie odrobaczenia w razie potrzeby. Dodatkowo, zaleca się przeprowadzanie kontroli krwi co 24 miesiące, aby ocenić stan nerek i wątroby agam.

Źródła światła UVB w terrarium agamy brodatej

Do zachowania zdrowia agamy potrzebują odpowiedniej temperatury. Dlatego oświetlenie UVB nie powinno być wyższe niż 30-40 cm od miejsca, w którym wyleguje się agama brodata. Należy tak dostosować warunki panujące w lokum, aby zapewnić im od 10 do 12 godzin oświetlenia dziennego.

Żarówka grzewcza powinna tworzyć miejsce do wygrzewania. Jest to tzw. wyspa ciepła. Lampa grzewcza i żarówka UVB powinny być umieszczone obok siebie.

Temperatura w tym miejscu nie może przekraczać 40℃. W przypadku agam brodatych, gdy będzie im za gorąco, będą siedziały z otwartym pyskiem. Dodatkowo w strefie chłodnej temperatura nie powinna być niższa niż 20℃.

Jaszczurka opiera się o kamień i patrzy przed siebie.

Terrarium dla agam brodatych

Istnieje wiele różnych rodzajów terrariów dostępnych dla agam, z których najpopularniejsze to te wykonane z płyty meblowej oraz terraria szklane. Wybór odpowiedniego terrarium zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb hodowcy.

Terrarium szklane, choć droższe, pozwala na obserwowanie agamy z każdej strony i nie przesiąka wodą. Będzie odpowiednim wyborem, jeśli zależy nam na pełnym widoku naszego zwierzęcia.

Z kolei terrarium drewniane ma swoje zalety, szczególnie jeśli chodzi o izolację cieplną. W warunkach, w których wymagana jest wysoka temperatura, drewno może być lepszym izolatorem ciepła niż szkło. Niemniej jednak, terraria drewniane są bardziej podatne na wilgoć i mogą wymagać dodatkowej uwagi, aby zapobiec zawilgoceniu.

Warto podkreślić, że agamy nie powinny być trzymane w akwariach, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniej izolacji cieplnej i przewiewności, które są istotne dla zdrowia tych gadów. Ostateczny wybór terrarium zależy od naszych preferencji i warunków, jakie chcemy zapewnić naszej agamie.

Jakie wymiary terrarium dla agamy brodatej?

Gadom należy zapewnić odpowiednie terrarium oraz jego wyposażenie. Wymiary lokum powinny zaczynać się od 120x60x60 cm. Zależne jest to również od wielkości jaszczurki. Przy wyborze wielkości terrarium trzeba pamiętać, że agama brodata rośnie do sporych rozmiarów.

Trzymanie kilku agam jest możliwe, niemniej decydując się na kilka osobników w jednym terrarium musimy mieć większe lokum. Należy przy tym zwrócić uwagę, że mała agama brodata nie musi mieć mniejszego terrarium i od razu możemy ją wpuszczać do docelowego zbiornika.

Wykończenie terrarium

W przypadku dorosłych osobników agam brodatych, wyścielenie dna terrarium wymaga odpowiedniego przygotowania, a wybór materiału zależy od naszych preferencji i potrzeb hodowlanych. Do wyścielenia dna można użyć różnych materiałów, takich jak kostka kokosowa, drewno bukowe, mielona kora z drzew liściastych, piasek, glina czy nawet podłoże kukurydziane, które stało się ostatnio popularne.

Biorąc pod uwagę naturalny biotop tych gadów, do dekoracji w terrarium można wykorzystać kamienie, skałki oraz różne materiały drewniane. Wszystkie te elementy powinny być stabilne i nie stanowić zagrożenia dla agam.

Dodatkowo, istotne są również miseczki na jedzenie i wodę, które powinny być dostępne w terrarium, aby zapewnić agamom odpowiednie warunki żywieniowe i nawodnienie. Wszystkie te elementy tworzą komfortowe środowisko dla agam brodatych w terrarium.

Co je agama brodata?

Dorosła agama brodata ma inne wymagania żywieniowe. Większość jej diety powinny stanowić rośliny. Pożywienie agamy to głównie owady: szarańcza, świerszcze, karaczany, mole woskowe.

Pożywienie można od czasu do czasu urozmaicić o noworodki myszy, mącznika młynarka czy drewnojada. Co ważne, na zdrowie jaszczurki nie ma wpływu to, czy podajemy jej owady żywe czy suszone.

Jaki pokarm roślinny jedzą agamy brodate? Możemy podawać naszej jaszczurce rośliny, takie jak: liście mniszka lekarskiego lub babki, miętę, roszponkę, bazylię, kapusta pekińska, trzykrotkę czy rukolę. Pamiętajmy, by unikać roślin zawierających toksyczne dla gada szczawiany (np. rabarbar, szczaw, soja, szpinak).

Agamy często chorują na choroby układu trawiennego. Dlatego aby zapobiec tym schorzeniom należy suplementować wapń i zadbać o błonnik w diecie jaszczurek. Kiedy jaszczurka będzie chora poznamy to po tym, jak ciemnieje końcówka ogona.

Ile powinna jeść agama brodata?

Ilość pożywienia, którą agama brodata powinna spożywać, zależy od jej wieku i rozwoju. Młode gady, ze względu na intensywny okres wzrostu, powinny skupiać się na diecie składającej się w około 80% z owadów i 20% z roślin.

Dla młodych osobników zaleca się codzienne karmienie, aby zapewnić im niezbędne składniki odżywcze w okresie wzrostu. Ważne jest, aby rozpoczynać karmienie około 3 godziny po włączeniu żarówek dziennych, aby zapewnić agamom odpowiednią temperaturę do trawienia pokarmu.

W miarę jak jaszczurka dorasta i osiąga dorosłość, można zmniejszyć częstotliwość karmienia do 2-3 razy w tygodniu. Dla dorosłych agam brodatych ważne jest również zróżnicowanie diety, w której powinny znaleźć się różne gatunki owadów, warzywa i liście.

Dokładna ilość pożywienia może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i aktywności agamy, dlatego ważne jest monitorowanie jej kondycji i dostosowywanie ilości pokarmu, aby utrzymać odpowiednią wagę i zdrowie.

Agama brodata - cena

Cena agam brodatych może być zróżnicowana w zależności od wielu czynników, takich jak odmiana, wiek, źródło zakupu i jej ogólny stan zdrowia. W sklepach zoologicznych ceny mogą zaczynać się od kilkuset złotych i wzrastać w zależności od rzadkości odmiany, jakości i urody danego osobnika, co może sięgać nawet tysiąca złotych lub więcej.

Warto jednak pamiętać, że koszty zakupu agamy brodatej to tylko początek inwestycji. Należy również uwzględnić koszty utrzymania, takie jak pokarm, witaminy, materiały do pielęgnacji i regularne wizyty u weterynarza. Ponadto, cena klatki i akcesoriów do terrarium również wpływa na całkowity koszt posiadania agamy.

Podsumowanie

Przed zdecydowaniem się na zakup agamy brodatej, warto zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi i upewnić się, że będziemy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki życia i opiekę przez cały okres jej życia.