Jak przygotować psa na sylwestra?

Sylwestrowa noc dla większości z nas kojarzy się z beztroską i huczną zabawą. Ale każdy inaczej postrzega ten ostatni dzień. Dla naszego psa dzień ten może być traumatycznym przeżyciem. Dźwięk fajerwerków i liczne nieznane bodźce to dla zwierzaków powód do paniki i nieprzewidywalnych zachowań.

Psy z natury nie lubią głośnych dźwięków. Część psów nie reaguje na odgłosy burzy, wystrzałów czy huk petard. Niestety, niektórym zwierzakom dźwięki te nie są obojętne i wywołują u nich strach. Przez to mogą stać się agresywne i niepodatne na próby uspokojenia. Jak więc zniwelować sylwestrowy stres i pomóc pupilowi?

Czy pies w sylwestra może zostać sam?

Nie pozwól na to, żeby pies w sylwestra siedział sam. Tego dnia pupil wyjątkowo będzie potrzebował uwagi i bliskości. Ponadto lepiej kontrolować jego reakcje, a w razie ataku paniki otaczać go szczególną troską i wsparciem.

Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić zwierzakowi opieki tej nocy, zadbaj o to, by zajął się nim ktoś, do kogo ma zaufanie. W szczególnych sytuacjach postaw na hotel dla psów lub kotów znajdujący się w spokojnej okolicy, najlepiej poza miastem, gdzie pies będzie mógł spokojnie przespać całą noc. To zapewni mu poczucie bezpieczeństwa i minimalizację stresu.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Zaplanuj bezpieczne spacery

Rozsądnie zaplanuj spacery i zdecyduj się na dłuższy spacer z psem z rana. Sylwestrowa noc to apogeum wybuchów, jednak fani fajerwerków zaczynają świętować nadejście nowego roku już kilka dni przed.

Dlatego już wtedy zachowaj czujność. Wybieraj rozsądne miejsca i godziny spacerów, tak by uniknąć huków. W czasie przedsylwestrowych pod żadnym pozorem nie spuszczaj zwierzaka ze smyczy i nie zabieraj psa w zatłoczone miejsca.

Kiedy pies się boi, może ruszyć w nieznanym kierunku, co może skończyć się katastrofą. Wychodząc z psem na spacer, zadbaj też o to, by przy obroży zwierzęcia czy szelkach znajdował się czip, bądź Twój numer telefonu. Pomoże to w ewentualnym odnalezieniu Twojego zwierzaka.

Dodatkowo, upewnij się, że Twój pies jest dobrze zabezpieczony na spacerze. Sprawdź, czy obroża czy szelki są odpowiednio dopasowane, aby zapobiec przypadkowemu wypadnięciu. Jeśli Twój pies ma tendencję do lęku lub paniki, rozważ używanie specjalnej obroży antystresowej lub uprzęży, która może pomóc mu się uspokoić.

Psy odczuwają i reagują na nasze emocje. Jeśli zauważysz, że Twój zwierzak zaczyna się stresować lub jest zaniepokojony, staraj się zachować spokój i pewność podczas spacerów.

Buldogi mają opaski z nami sami sylwestrowymi i jeden patrzy na drugiego

Jak uspokoić psa?

Na pewno zastanawiałeś się, jak możesz pomóc psu i co czuje pies w sylwestra. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z powagi problemu, z jakim mierzy się nasz czworonóg. Aby zmniejszyć stres, musisz uchronić czworonoga przed głośnymi dźwiękami, które towarzyszą obchodom noworocznym.

Odwróć uwagę od sylwestrowych hałasów

Odwróć uwagę psa przekąskami. Jest to kompromis, na który możemy sobie pozwolić w ten stresujący dla zwierzaka dzień. Łakocie sprawią, że uwaga psa skierowana będzie na zaspokojenie potrzeb i na smaku przekąsek. Gryzienie obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu u zwierząt, dlatego to rozwiązanie może być skutecznym sposobem na łagodzenie napięcia w czasie sylwestrowej nocy.

Dobrą opcją są specjalne przysmaki dla psów, które są przeznaczone do długotrwałego gryzienia, takie jak kości lub przysmaki żujące. Wybieraj te, które są odpowiednie dla wielkości i preferencji smakowych Twojego pupila. Możesz także skorzystać z zabawek interaktywnych, w które można umieścić smakołyki i zachęcić psa do aktywności, co dodatkowo zajmie jego uwagę.

Zapewnij bezpieczną kryjówkę

Zadbaj o ciche schronienie, w którym zwierzę poczuje się bezpiecznie. W sylwestrową noc szczególnie zwróć uwagę na zamknięte, uszczelnione okna. Jeżeli masz możliwość zasłonić okna, zrób to tak, aby widoczne sztuczne ognie nie przyciągały uwagi naszego pupila. Zagłuszy to również odgłosy wystrzałów.

Zwierzęta czują się tej nocy bezpieczniej w swojej kryjówce niż na otwartej przestrzeni. Dlatego, jeśli pies wybierze sobie cichy kąt, nie wyciągaj go na siłę, tylko zadbaj o jego wygodę. Jeśli Twój zwierzak na co dzień mieszka na podwórku, w noc sylwestrową zabierz go do domu.

Stwórz dla psa komfortową przestrzeń w domu, gdzie będzie mógł się schronić i czuć bezpiecznie. Może to być jego legowisko w spokojnym, cichym miejscu lub specjalne przygotowane miejsce, które jest wyłącznie dla niego. Warto wykorzystać koce, poduszki czy nawet kocyki, które stworzą mu przytulne gniazdko.

Bądź blisko psa w sylwestra

Zajmij jego uwagę swoją obecnością i zabawami. Twój dotyk, głos i bliskość sprawią, że pupil poczuje się zaopiekowany, dzięki czemu poczucie bezpieczeństwa Twojego pupila wzrośnie. Kiedy spędzasz Sylwestra w domu i Twój pupil zaczyna panikować, sapać lub piszczeć, skup się na utrzymaniu spokojnej atmosfery wokół psa. Każdy pies ma inną osobowość i potrzeby, dlatego podejdź do niego indywidualnie, dostosowując się do jego zachowań i reakcji.

Zapytaj lekarza weterynarii o poradę

Wiele zwierząt reaguje negatywnie na dźwięk fajerwerków. Objawy lęku i strachu u psa mogą być różnorodne - pies może drżeć na całym ciele, kulić się, dyszeć, nerwowo biegać po mieszkaniu lub szukać schronienia w różnych miejscach, takich jak pod łóżkiem czy w ciemnej łazience.

W niektórych przypadkach konieczne może być podanie psu środków uspokajających, jednak ich dobór powinien być dokonany przez specjalistę. Pod żadnym pozorem nie podawaj psu leków uspokajających na własną rękę, ponieważ niewłaściwie dobrane mogą spowodować niepożądane skutki m.in. takie jak zwiotczenie mięśni. Dobór odpowiedniego środka i dawki powinien wystawić wyłącznie lekarz weterynarii.

Jeśli żadne metody nie przynoszą ulgi Twojemu psu, warto zadbać o jego komfort i przeprowadzić sesje mające na celu odwrażliwienie na głośne dźwięki już kilka miesięcy wcześniej.

Możesz zabierać go na spacery w pobliże ruchliwych ulic, aby mógł stopniowo przyzwyczajać się do hałasu. Być może to wpłynie na jego zachowanie w trakcie nocy sylwestrowej. Bądź wsparciem dla swojego psa i nie dopuść do jego ucieczki. Sylwester to jedno z najbardziej niebezpiecznych dni w roku zarówno dla psów, jak i dla ludzi.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny, dlatego ważne jest obserwowanie i dostosowywanie podejścia do swojego pupila indywidualnie. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązania dla Twojego psa w celu zmniejszenia jego stresu i lęku podczas sylwestra.