Wyjazd z psem i kotem za granicę - praktyczny poradnik

Zabieranie swojego pupila na wyjazd urlopowy jest dość popularną opcją. Niektórzy właściciele nie chcą się rozstawać ze swoimi zwierzakami ani na chwilę. Jednak niewielu z nich decyduje się na podróże z psem lub kotem za granicę.

Wiąże się z tym wiele formalności oraz należy poświecić mnóstwo czasu na przygotowania. Finalnie niewielu z nas podejmuje decyzję o takiej podróży ze względu na niewiedzę i brak informacji na ten temat. Dlatego, jeśli planujesz podróż z psem lub kotem za granicę, ważne jest, abyś odpowiednio się przygotował.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Kogo możemy przewozić?

Przewożone przez granicę, mogą być jedynie zwierzę domowe. Reguluje to klasyfikacja gatunków zwierząt określonych jako „zwierzęta domowe” na podstawie rozporządzenia (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 26.05.2003 r. Klasyfikacja dzieli się na trzy części:

 • A – psykoty;
 • B – fretki;
 • C – bezkręgowce (z wyjątkiem pszczół i skorupiaków), ozdobne ryby tropikalne, płazy, gady, Ptaki (wszystkie gatunki z wyjątkiem drobiu objętego dyrektywami Rady 90/539/EWG i 92/65/EWG), gryzonie i króliki.

Wyjazd z psem lub kotem za granicę, a wymagane dokumenty

Wszystkie kraje członkowskie wymagają do podróżowania aktualnej informacji o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, oznakowania kota lub psa czipem oraz posiadania aktualnego paszportu. Każdy kraj poza UE ma jednak własne zasady. Przed wyjazdem warto zorientować się jakie dany kraj ma wymagania, nawet jeśli planujemy przez niego tylko przejechać. Takich informacji możemy szukać na stronach internetowych:

 • Głównego Inspektoratu Weterynarii,
 • oficjalnych stronach państw, do których zamierzamy wjechać.

Informacji powinien udzielić nam również lekarz weterynarii.

Paszport to konieczność!

Paszport dla zwierzęcia jest ważnym dokumentem potwierdzającym tożsamość naszego pupila. Paszport zawiera istotne informacje o szczepieniach, profilaktyce przeciw pasożytom oraz inne stosowne informacje na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Dodatkowo, paszport zawiera świadectwo zdrowia, które jest wystawiane przed wyjazdem i potwierdza, że zwierzę jest w dobrym stanie zdrowia.

Paszport jest niezbędnym dokumentem w przypadku podróży ze zwierzęciem za granicę. Niezależnie od tego, czy podróżujemy w obrębie Unii Europejskiej, czy planujemy wyjazd poza granice strefy Schengen, paszport dla zwierzęcia jest nieodzowny.

W przypadku, gdy zwierzę podróżuje bez właściciela, konieczne jest napisanie pisemnego upoważnienia o charakterze niehandlowym, umożliwiającego przemieszczanie się zwierzęcia.

Gdzie wyrobić paszport dla zwierzaka?

Paszport dla zwierząt można uzyskać w większości przychodni weterynaryjnych. Lekarz weterynarii posiada uprawnienia do wystawienia tego dokumentu. Aby otrzymać paszport, należy udać się z pupilem do weterynarza i złożyć wniosek.

Na podstawie niezbędnych informacji o zwierzaku, weterynarz sporządzi paszport, który będzie potwierdzał tożsamość zwierzęcia oraz zawierał ważne dane medyczne. Proces uzyskania paszportu zwykle wiąże się z opłatą, której wysokość wynosi około 100 złotych.

Kobieta i mężczyzna stoją oparci o otwarty bagażnik auta i trzymają swoje zwierzęta.

Konieczna wizyta u lekarza weterynarii

Przed podróżą ze swoim zwierzakiem za granicę, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań, szczepień i odrobaczeń. Badania mają na celu potwierdzenie ogólnego stanu zdrowia pupila, ponieważ podróże z psem lub kotem oraz związany z nimi stres, mogą obniżać odporność zwierzęcia. Ważne jest również uwzględnienie zdrowotnego stanu innych zwierząt, z którymi nasz pupil będzie w kontakcie podczas podróży.

Przebadanie zwierzęcia powinno nastąpić na dzień lub dwa przed planowanym wyjazdem. Świadectwo o stanie zdrowia zostaje wystawione przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Jest ono również wymagane w przypadku podróży w towarzystwie więcej niż pięciu zwierząt, na przykład podczas udziału w wystawie lub konkursie. W przypadku podróży z przedstawicielami gatunków chronionych, które są objęte Konwencją Waszyngtońską (CITES), sytuacja może być bardziej skomplikowana.

Szczepienia

Odpowiednia ochrona przeciwpasożytnicza oraz aktualne szczepienia są niezwykle ważne, jeśli planujemy wychodzić ze zwierzakiem na wycieczki. Nasz pupil powinien być zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak pchły, kleszcze, wszy i inne.

Istnieje wiele preparatów dostępnych na rynku, które zapewniają skuteczną ochronę przed tymi pasożytami. Warto skonsultować się z weterynarzem, aby wybrać odpowiedni preparat dostosowany do indywidualnych potrzeb naszego kota.

Dodatkowo, ważne jest, aby kot posiadał aktualne szczepienia przeciwko chorobom wirusowym. Szczepienia zapewniają ochronę przed groźnymi chorobami, takimi jak panleukopenia, chlamydioza, rinotracheitis wirusowa i inne. Regularne szczepienia pomagają w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia kota i chronią go przed poważnymi infekcjami.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest niezwykle ważne i często uważane za najważniejsze szczepienie dla zwierząt. Jest ono wymagane we wszystkich krajach i ma na celu ochronę zarówno zwierzęcia, jak i ludzi przed tą groźną chorobą.

Jeśli pupil zostaje zaszczepiony przeciwko wściekliźnie po raz pierwszy, istnieje okres kwarantanny, który trwa 21 dni. W tym czasie zwierzę nie może przekraczać granicy. Jeśli kot był wcześniej zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, kwarantanna nie jest już wymagana. Niektóre kraje mogą również wymagać przeprowadzenia badania, takiego jak miareczkowanie, aby potwierdzić obecność odpowiednich przeciwciał we krwi zwierzęcia.

Ważne jest, aby świadectwo szczepienia przeciwko wściekliźnie było aktualne i odpowiednio wpisane w paszport zwierzęcia. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wszczepienia mikroczipu. Pierwsze szczepienie, przeprowadzane zwykle po ukończeniu 12 tygodni życia, nabiera ważności po 21 dniach od daty wykonania. Kolejne szczepienia, jeśli są podawane regularnie w zgodnych z zaleceniami interwałach, mają ważność od dnia ich wykonania.

Wyjątek od szczepień

W przypadku psów, kotów i innych zwierząt istnieje wyjątek od obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie dla psów, kotów, które przemieszczają się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Państwa te mogą wydać zezwolenie na przemieszczanie o charakterze niehandlowym dla zwierząt, które spełniają określone warunki:

 1. Zwierzę jest w wieku poniżej 12 tygodni i nie zostało jeszcze zaszczepione przeciwko wściekliźnie.
 2. Zwierzę jest w wieku od 12 do 16 tygodni i zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie, ale nie spełnia wymagań dotyczących ważności szczepienia.

Decyzję o udzieleniu takiego zezwolenia podejmuje państwo członkowskie, do którego podróżujemy. Ważne jest, aby zapoznać się z przepisami danego kraju i uzyskać odpowiednie zezwolenie, jeśli nasz pupil spełnia warunki wyjątku od szczepień przeciwko wściekliźnie.

Odrobaczenie

Oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie, ważna jest również profilaktyka związana z pasożytami, zwłaszcza tasiemcem Echinococcus multilocularis. To dotyczy zarówno terytorium Unii Europejskiej, jak i innych obszarów.

Czas, jaki powinien upłynąć między odrobaczeniem a przekroczeniem granicy, może się różnić w zależności od kraju. Dlatego przed podróżą koniecznie sprawdź wymagania dotyczące profilaktyki pasożytniczej w danym kraju.

Tasiemiec Echinococcus Multilocularis to pasożyt, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jest przenoszony przez zjedzenie zanieczyszczonej pokarmem odchodami zwierząt zarażonych tasiemcem. Dlatego ważne jest, aby Twój pupil był regularnie odrobaczany i chroniony przed tym pasożytem.

Identyfikacja zwierząt

W większości krajów Unii Europejskiej wymagane jest zastosowanie elektronicznego systemu identyfikacji dla zwierząt. Najczęściej stosowane są mikroczipy, które służą do trwałego oznaczenia zwierzaka. Mikroczipy są małymi urządzeniami, które są wszczepiane pod skórę i zawierają unikalny numer identyfikacyjny. Koszt chipa w zależności od producenta waha się od kilkunastu do 150 zł.

Elektroniczna identyfikacja jest preferowana ze względu na swoją niezawodność i trwałość. Dzięki temu systemowi zwierzę może być jednoznacznie zidentyfikowane i powiązane z właścicielem. Mikroczipy są łatwe do odczytania za pomocą skanera, który pozwala na szybkie zlokalizowanie numeru identyfikacyjnego.

Alternatywnym sposobem identyfikacji jest tatuaż, który może składać się z kombinacji liter i cyfr. Jednak warunkiem stosowania tatuaży jest ich wykonanie przed 3 lipca 2011 roku i muszą być czytelne. Tatuaż może być widoczny na skórze zwierzęcia i może być odczytany bez konieczności użycia specjalnego urządzenia.

Czego zabraniają przepisy?

Podróżując z naszymi zwierzętami, musimy być świadomi pewnych zakazów i ograniczeń, które mogą obowiązywać w różnych krajach. Oto niektóre zasady, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Transport zwierząt poniżej 3 miesięcy - w niektórych krajach, m.in. Belgii, Irlandii, Szwecji, Wielkiej ****Brytanii i Maltcie, zabroniony jest transport zwierząt z kategorii A i B poniżej 3 miesięcy. Zwierzęta mogą wymagać specjalnej dokumentacji. W celu uzyskania dodatkowych informacji w tym zakresie, warto skontaktować się z odpowiednimi organami, takimi jak Ministerstwo Środowiska.
 2. Zabronione praktyki związane z psami - zakazany jest transport psów z kopiowanymi uszami oraz ogonami. Dotyczy to głównie Polski, Belgii i Szwajcarii. Takie działanie może być karane w Polsce nawet do 3 latem więzienia.
 3. Zakaz wywozu psów ras agresywnych - obowiązują także zasady zakazujące wywozu psów ras agresywnych, czyli m.in. Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier i ich krzyżówki. Przed podróżą należy zapoznać się z przepisami dotyczącymi tych ras w konkretnym kraju, aby uniknąć nieprzyjemności. Takie zasady panują w Niemcy, Austria, Malta, Francji.

Podczas planowania podróży z naszymi zwierzakami, zawsze warto sprawdzić obowiązujące przepisy w danym kraju, aby być zgodnym z lokalnymi regulacjami i zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i swojego pupila.

Niewiedza szkodzi

Ważne jest, aby być świadomym i przestrzegać zasad obowiązujących w poszczególnych państwach podczas podróży ze zwierzęciem. Niewiedza może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego warto być odpowiedzialnym właścicielem. Oto niektóre konsekwencje, które mogą wyniknąć z nieprzestrzegania przepisów:

 1. Kara finansowa - jeśli władze podczas kontroli nie są w stanie prawidłowo zidentyfikować zwierzaka lub stwierdzą nieprawidłowości związane z podróżą, może zostać nałożona kara finansowa.
 2. Uśpienie zwierzaka - jeśli nie można ustalić tożsamości zwierzaka lub nie spełnione są wymagania zdrowotne, istnieje ryzyko, że zwierzę może zostać uśpione bez możliwości rekompensaty finansowej.
 3. Powrót do kraju pochodzenia przypadku naruszenia przepisów i niezgodności z wymaganiami podróżnymi, może być konieczne sprowadzenie zwierzęcia z powrotem do kraju pochodzenia.
 4. Kwarantanna - jeśli nie spełnione są wymogi zdrowotne lub brak odpowiedniej dokumentacji, zwierzę może podlegać kwarantannie zgodnie z przepisami danego kraju.

Jeśli masz podejrzenia, że podróż może być stresująca dla Twojego zwierzaka lub może negatywnie wpływać na jego samopoczucie, warto rozważyć pozostawienie go w miejscu, gdzie czuje się bezpiecznie.

Zmiana otoczenia może być dużym stresem dla psa lub kota, dlatego ważne jest, aby rozważyć, czy podróż jest odpowiednia dla naszego czworonoga. W niektórych przypadkach lepiej jest, aby pozostał w domu, gdzie czuje się komfortowo i bezpiecznie.