Przebiałkowanie psa - jakie są objawy i jak leczyć?

Białko odgrywa niezwykle ważną rolę w diecie psów i jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ono podstawowym budulcem tkanek oraz źródłem wielu niezbędnych aminokwasów niezbędnych do rozwoju i utrzymania zdrowia psa.

Zaleca się, aby każdy pies otrzymywał około 2-2,5 g białka na każdy kilogram masy ciała, jednak istotna jest nie tylko ilość, ale również jakość spożywanego białka. Co jednak kryje się za przebiałkowaniem?

Przebiałkowania u psa - fakt czy mit?

Wiele opinii na temat przebiałkowania u psów można znaleźć w różnych źródłach internetowych. Istnieją różne stanowiska na ten temat - jedni uważają, że przebiałkowanie to nieprawdziwa choroba, podczas gdy inni, w tym weterynarze, uznają je za istotne zagadnienie zdrowotne.

Lekarze weterynarii nie leczyliby zwierząt na chorobę, której nie ma. Jednak istnieje pewne zamieszanie dotyczące terminologii, ponieważ termin "przebiałkowanie" może być mylący. Faktycznie, w niektórych przypadkach nieprawidłowy stosunek fosforu do wapnia może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psów.

Kluczem do zrozumienia i postawienia właściwej diagnozy jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Badania laboratoryjne, takie jak analiza krwi i moczu, mogą pomóc ocenić poziom białka, fosforu, wapnia i innych ważnych składników odżywczych u psa. Na podstawie wyników tych badań weterynarz będzie w stanie ocenić, czy występuje nieprawidłowy stosunek fosforu do wapnia lub inne problemy związane z żywieniem psa.

Czym tak naprawdę jest przebiałkowanie psa?

Przebiałkowanie psa to schorzenie, które występuje w wyniku nadmiernej ilości wysoko przetworzonego mięsa w diecie pupila. W takim przypadku, nadmiar białka może być wydalany z organizmu lub odkładany w postaci tłuszczu, co może prowadzić do otyłości. Przyczyną tego problemu może być nieodpowiednia dieta.

Należy jednak pamiętać, że nadmiar białka nie jest jedynym zagrożeniem związanym z przebiałkowaniem. Oprócz białka, mięso dostarcza również inne składniki odżywcze, takie jak fosfor i wapń. Słabej jakości mięso, zwłaszcza wysoko przetworzone, może zawierać nadmiar fosforu i niedostateczne ilości wapnia.

Dlatego schorzenie to jest często mylnie kojarzone tylko z białkiem. Zarówno fosfor, jak i wapń są niezwykle istotne dla budowy kości i zębów u zwierząt. Fosfor jest również składnikiem struktury kwasów nukleinowych, takich jak RNA i DNA, oraz odgrywa rolę w procesach metabolicznych organizmu.

Właściciel daje psu rasy beagle kawałek mięsa.

Czy psu może zaszkodzić nadmiar białka?

Zbyt duża ilość białka może prowadzić przede wszystkim do otyłości oraz utraty masy mięśniowej u psa, a także może przyczyniać się do występowania problemów związanych z zaparciami. Otyłość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia psa i wymaga podjęcia odpowiednich działań w celu jej zwalczania. Na szczęście przebiałkowanie psa nie jest powszechne, ponieważ organizm psa wykazuje dużą tolerancję na wysokie lub niskie stężenia szeregu aminokwasów.

Z drugiej strony, nieprawidłowy stosunek fosforu do wapnia może prowadzić do problemów ze stawami. Mogą wystąpić przypadkowe złamania, ponieważ kości stają się osłabione. Nadmiar wapnia może również przyczynić się do odkładania się w tkankach miękkich lub tworzenia się na kościach wyrostków kostnych zwanych osteofitami, które mogą prowadzić do zapalenia i bólu. Właściwa równowaga między fosforem a wapniem jest zatem kluczowa dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu kostnego u psa.

Objawy przebiałkowania u psa

Nadmiar białka niesie za sobą również szereg groźnych skutków, do których zalicza się: zakwaszenie organizmu, alergie skórne (przy których pojawia się pogorszenie stanu sierści), alergie pokarmowe, choroby nerek, choroby wątroby, zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego, zaburzenia pracy wątroby, nadmiar wydzieliny usznej. Pojawia się również obciążenie nerek i zwiększenie wydzielin z oczy.

Przebiałkowanie psa to także: łupież, nadmierne drapanie, ropienie oczu, nadmierne wypadanie sierści, nadmierne wylizywanie łap. Jednak są to głównie zachowania pojawiające się przy alergiach (choć nie tylko). Warto więc udać się do lekarza weterynarii na badania i szukać rozwiązania, które wyeliminuje wszelkie niepożądane zachowania.

Leczenie

Przebiałkowanie u psa nie ma konkretnej terapii, jednak zbilansowana dieta i regularne monitorowanie dostarczanych składników odżywczych jest szczególnie ważne. Istotne jest szczegółowe kontrolowanie ilości minerałów dostarczanych do organizmu w diecie psa, ze szczególnym uwzględnieniem ilości spożywanego białka.

Białka dzielimy na białka zwierzęce i białka roślinne. W przypadku żywienia psa, oprócz podawania surowego mięsa, zaleca się dodatkowe uzupełnienie diety o warzywa i owoce, aby zapewnić pełen zakres składników odżywczych. Chociaż mięso, nawet to tłuste, zawiera pewne składniki odżywcze, nie dostarcza wszystkich niezbędnych minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.

Właściwa dieta psa powinna uwzględniać zarówno białko pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Białko roślinne, takie jak np. zboża, strączki czy nasiona, może dostarczyć dodatkowe aminokwasy i składniki odżywcze, które są niezbędne dla psiego organizmu.

Jak karmić psa przebiałkowanego?

Wybierając gotowe karmy dla psa, łatwiej jest kontrolować ilość przyjmowanych składników odżywczych, ponieważ na opakowaniach znajdują się informacje na temat zawartości poszczególnych składników w formie tabelki.

W przypadku problemów z zaparciami, które mogą pojawić się przy nadmiarze białka, warto wybierać karmy zawierające błonnik. Błonnik ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i ułatwia wypróżnianie.

W zbilansowanej diecie psa powinny również znaleźć się białka roślinne, takie jak owies, kukurydza, ryż czy soja, ale w mniejszych proporcjach niż białka pochodzenia zwierzęcego.

Zgodnie z normami żywieniowymi opracowanymi dla psów, dieta domowego pupila powinna zawierać co najmniej 18% białka (w suchej masie, po usunięciu wody z jedzenia). Norma ta, zalecana przez lekarzy weterynarii, pomaga chronić przed przebiałkowaniem psa. Wybierając suche karmy, ważne jest również zapewnienie psu dodatkowej ilości wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zdrowe źródła minerałów

Zapotrzebowanie na białko i inne minerały u psów jest cechą indywidualną, która zależy od wielu czynników, takich jak stan zdrowia, wiek i gabaryt psa. Istotne są również źródła białka w diecie psa. Ich odpowiednia ilość powinna być ustalona przez specjalistę ds. żywienia zwierząt, który dobierze odpowiednią dietę uwzględniającą indywidualne potrzeby psa.

Białko

Białka, które zawierają niezbędne aminokwasy egzogenne, określa się jako białka pełnowartościowe. Białko pełnowartościowe jest bogate w aminokwasy egzogenne, które organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować i muszą być dostarczane wraz z pokarmem. Do aminokwasów egzogennych należą m.in. lizyna, tryptofan, tyrozyna i metionina.

Wartościowym źródłem tych składników są między innymi jaja, mięso wieprzowe, jagnięce i drobiowe. Ponadto, pszenica, kukurydza, soja, ryby oraz specjalistyczne karmy, takie jak karmy monobiałkowe, są również cennym źródłem aminokwasów egzogennych.

Fosfor

Fosfor jest niezbędnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. W przypadku dorosłego psa zaleca się przyjmowanie od 1,00 do 6,25 g fosforu na 1000 kcal.

Ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości fosforu w diecie psa, ponieważ jest on niezbędny do wielu procesów metabolicznych i zachowania zdrowych kości i zębów. Wartościowymi źródłami tego minerału są jaja, ryby, mięso, nabiał i zboża.

Wapń

Doskonałym źródłem wapnia są głównie kości zwierzęce, takie jak kości wołowe czy kurze oraz produkty mleczne (zwłaszcza te, które zostały poddane fermentacji) do których zaliczamy mleko, sery i jogurty. Dodatkowo, niektóre gatunki ryb, takie jak sardynki i łosoś, zawierają pewne ilości wapnia.

Wapń pełni istotną rolę w organizmie psa, przede wszystkim w budowie i utrzymaniu mocnych kości i zębów. Dlatego ważne jest, aby włączyć do diety psa odpowiednie źródła wapnia.

Minerały i witaminy mają kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mięśni, regenerację organizmu, wzrostu i regenerację tkanek oraz produkcję przeciwciał. Dlatego w diecie psa ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość i różnorodność składników odżywczych, jednocześnie zachowując równowagę.