Pies towarzyszący - jak przebiega egzamin na psa przewodnika?

Sprawdzian na psa przewodnika to ważne wydarzenie, uznane przez państwo, które ocenia poziom posłuszeństwa i charakteru psów pracujących z ludźmi. Nie jest on obowiązkowy dla wszystkich psów i właścicieli, lecz dotyczy głównie czworonogów zaangażowanych w specjalne zadania. Wśród nich znajdują się psy policyjne, ratownicze oraz asystujące. Egzamin ten może być również wymagany w przypadku udziału w różnego rodzaju konkursach i zawodach.

Podczas sprawdzianu psa przewodnika, oceniana jest posłuszeństwo psa w odpowiedzi na polecenia swojego przewodnika oraz jego charakter i zachowanie w różnych sytuacjach. Wykazanie doskonałej współpracy między czworonogiem a człowiekiem jest kluczowym elementem tego egzaminu.

Kim jest pies przewodnik?

Pies przewodnik, nazywany również psem asystentem lub opiekunem, to wyjątkowy czworonóg mieszkający na co dzień z osobą z niepełnosprawnością. W odróżnieniu od zwykłego domowego psa, pies przewodnik jest specjalnie wyszkolony i potrafi niesamowicie pomóc swojemu opiekunowi w codziennych czynnościach. Jego wyjątkowa zdolność do wsparcia i pomocy sprawia, że staje się niezastąpionym towarzyszem dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Pies przewodnik może pełnić wiele różnorodnych funkcji, takich jak pomaganie w poruszaniu się, przynoszenie przedmiotów czy zapalanie światła. Jednak to, co czyni go naprawdę wyjątkowym, to zdolność do zrozumienia i reagowania na potrzeby swojego opiekuna. Często pies asystent wykazuje niesamowitą zdolność do wczesnego ostrzegania swojego właściciela np. przed nadchodzącym atakiem epilepsji.

Przyznanie psa przewodnika odbywa się na podstawie ściśle określonych zasad i standardów ustalonych przez organizacje zajmujące się szkoleniem psów oraz wydawaniem certyfikatów. Te profesjonalne instytucje dbają o to, by pies przewodnik spełniał wszystkie wymagania i posiadał odpowiednie umiejętności, które gwarantują skuteczną pomoc dla swojego opiekuna.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jaka jest najlepsza rasa na przewodnika?

Powszechnie uważa się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Szczenięta ras z grupy retrieverów, takie jak labrador i golden retriever, często są specjalnie szkolone na przyszłych opiekunów, jednak wiele innych ras również doskonale sprawdza się jako psy towarzyszące.

Wśród nich wymienia się takie rasy jak: owczarek niemiecki, owczarek nowofundland czy border collie, które wykazują się niezwykłą zdolnością do pełnienia funkcji przewodników i asystentów. Właściwie każdy pies, niezależnie od rasy czy pochodzenia, o odpowiednich predyspozycjach i odpowiednim szkoleniu, może stać się wartościowym psem przewodnikiem.

Nie tylko rasy czysto rasowe mają zdolność do zostania psem przewodnikiem - także psy nierasowe, które wykazują odpowiednie cechy charakteru i posłuszeństwa, mają szansę na taką specjalną rolę. Wyjątkowa zdolność psów do rozumienia potrzeb swojego opiekuna sprawia, że osiągają oni wyjątkową więź z ludźmi, co jest kluczowe dla ich roli jako psem przewodników.

Szkolenie psów asystentów

Pies szkolony na asystenta to proces wymagający czasu, zaangażowania i specjalistycznej wiedzy. Ten wyjątkowy kurs trwa zazwyczaj około 2 lat i wiąże się z kosztem rzędu 20-30 tysięcy złotych. Wyszkolenie psa obejmuje trzy poziomy, a wykonywany jest wyłącznie przez firmy, które uzyskały wpis w rejestrze prowadzonym przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Przystąpienie do egzaminu wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania psa. W trakcie licznych zajęć, pies przyswaja podstawowe komendy słowne, takie jak zmiany pozycji, "siad", "waruj" i wiele innych. Również uczy się chodzić na luźnej smyczy, biegać na rozkaz oraz wracać na komendę w każdej sytuacji. Podczas szkolenia szczególnie ważna jest także socjalizacja psa z innymi zwierzętami, co wpływa na jego umiejętności i reakcje w różnych sytuacjach.

Pies towarzyszący - szkolenie

Kurs szkolenia psa przewodnika zakłada osiągnięcie wyjątkowej zdyscyplinowanej relacji między psem a jego przewodnikiem. W trakcie szkolenia celem jest nauczenie psa (a także właściciela) wykonywania poleceń z zakresu ogólnego posłuszeństwa. Istotne jest, aby pies reagował na komendy swojego przewodnika bez konieczności powtarzania czy namawiania, a pomocne pomoce nie są dozwolone podczas egzaminu.

Kluczowym aspektem tego szkolenia jest wyuczenie psa posłuszeństwa i kontroli w każdej sytuacji. Dlatego pies przewodnik musi zachować spokój i opanowanie, niezależnie od otoczenia czy sytuacji, w której się znajduje. W trakcie testu pies powinien opanować chodzenie przy nodze zarówno na smyczy, jak i bez niej, a zerwanie smyczy jest surowo zabronione.

Szkolenie psa przewodnika wymaga zaangażowania i cierpliwości zarówno ze strony właściciela, jak i instruktora. Instruktorzy są zawsze gotowi pomóc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów z zachowaniem psa, nawiązywaniu właściwych relacji oraz motywacji i skupienia psa na przewodniku.

Kobieta prowadzi na smyczy psa.

Na czym polega egzamin na psa towarzyszącego?

Egzamin na psa przewodnika jest kompleksowym testem, który ma na celu sprawdzenie charakteru i posłuszeństwa psa w różnych sytuacjach. W trakcie egzaminu pies jest poddawany próbom zachowania się wobec obcych osób oraz w miejscach publicznych, wśród biegaczy, rowerzystów czy nerwowych osób. Testowane są wszelkie trudne sytuacje, które mogą wystąpić w codziennym życiu psa asystenta.

Podczas egzaminu oceniane są również reakcje psa na komendy i polecenia jego opiekuna. Współpraca między psem a przewodnikiem jest kluczowa, dlatego ich działania jako zespół są obserwowane i analizowane przez komisję egzaminacyjną.

Dodatkowo, egzamin obejmuje również test dla osoby prowadzącej psa. Jest to test pisemny, w którym przyszły przewodnik musi wykazać się podstawową wiedzą o psach i ich zachowaniach. Pytania dotyczą różnych aspektów opieki nad psem oraz reakcji na jego zachowanie. Zaliczenie tego testu jest niezbędne, aby komisja mogła stwierdzić, czy osoba prowadząca jest odpowiednio wykwalifikowana do opieki i prowadzenia psa przewodnika.

Przed egzaminem osoba prowadząca otrzymuje zestaw pytań, które dotyczą podstawowej wiedzy o psach i ich zachowaniach. Zaliczenie tego testu świadczy o tym, że przewodnik jest przygotowany do odpowiedzialnego prowadzenia psa i rozumie jego potrzeby oraz zachowanie.

Pies towarzyszący - etapy egzaminu

Aby pies mógł przystąpić do egzaminu na psa przewodnika, musi spełnić kilka istotnych wymagań. Przede wszystkim pies powinien mieć ukończone 15 miesięcy życia oraz posiadać identyfikację w postaci czipa lub tatuażu. Numer identyfikacyjny musi być zgodny z danymi zawartymi w dokumentach psa.

Kolejnym ważnym warunkiem jest posiadanie przez psa aktualnych szczepień, co jest kluczowe dla zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa psa oraz innych osób podczas egzaminu.

Przewodnik lub opiekun, który będzie towarzyszył psu podczas egzaminu, musi być członkiem Fédération Cynologique Internationale (FCI), którym w Polsce jest Związek Kynologiczny.

Ważnym aspektem jest również posiadanie przez przewodnika ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, co jest niezbędne w przypadku ewentualnych sytuacji, gdy pies towarzyszący może spowodować jakiekolwiek szkody.

Część pierwsza – test kwalifikacyjny prowadzącego psa

W Polsce, aby nabyć psa przewodnika powyżej 40 cm lub psa uznawanego za potencjalnie niebezpiecznego, właściciel musi posiadać świadectwo kwalifikacji. Jest to pierwszy etap wymagań przed przystąpieniem do egzaminu. Egzamin jest opisany w górnej części artykułu i obejmuje test pisemny dotyczący podstawowej wiedzy o psach i ich zachowaniu.

Po uzyskaniu świadectwa kwalifikacji, właściciel i pies przystępują do egzaminu na psa przewodnika. W zależności od kraju, zasady egzaminu mogą się różnić. W Polsce, aby przejść do kolejnego etapu, pies musi uzyskać co najmniej 70% poprawnych odpowiedzi w teście.

Część druga – reakcja psa na otoczenie

Drugą częścią egzaminu na psa przewodnika jest praktyczna część, która stanowi kluczowy element oceny charakteru i reakcji psa na otoczenie. Sędziowie dokładnie analizują zachowanie pupila w różnych sytuacjach, biorąc pod uwagę jego reakcje na inne psy i ludzi.

Podczas praktycznej części egzaminu pies jest wystawiany na różne bodźce, aby sprawdzić jego ogólny charakter i zachowanie. Sędziowie obserwują, jak pies reaguje na obcych ludzi i psy. Czy pies wykazuje pewność siebie, spokój i zaufanie w nowych sytuacjach, czy może jest zbyt lękliwy lub agresywny.

W trakcie egzaminu, sędziowie mają możliwość podejścia do psa, dotykania go i sprawdzenia, jak reaguje na takie sytuacje. To ważne, aby pies wykazywał odpowiednie opanowanie i przyjazne podejście do sędziów.

Jeśli pies w czasie egzaminu okazuje się zbyt lękliwy lub agresywny, sprawdzian może zostać uznany za niezdany. W takiej sytuacji, istnieje możliwość podejścia do egzaminu w innym terminie, gdy pies będzie bardziej przygotowany i pewny siebie.

Część trzecia – posłuszeństwo

Nauka posłuszeństwa jest niezwykle istotnym elementem szkolenia psa przewodnika. Na placu treningowym przeprowadza się szereg ćwiczeń, które skupiają się na współpracy z przewodnikiem oraz wykonywaniu komend. Celem tych ćwiczeń jest sprawdzenie, jak pies reaguje na polecenia oraz czy potrafi skoncentrować się na swoim przewodniku.

Podczas tego etapu egzaminu przydzielane są punkty za posłuszeństwo psa. Maksymalna liczba punktów to 60. W czasie ćwiczeń zmienia się tempo, kierunek oraz robione są pauzy, aby sprawdzić, jak pies reaguje na różne sytuacje. Szczególną uwagę zwraca się na to, czy pies chodzi przy lewej nodze przewodnika, co jest kluczowym aspektem posłuszeństwa.

Część czwarta – miejsce publiczne

Kolejnym etapem egzaminu jest część przeprowadzana na zewnątrz miejsca szkolenia. Pies jest testowany w różnych miejscach publicznych, takich jak dworce kolejowe, przystanki autobusowe, parki i inne. W tych naturalnych warunkach oceniane są zachowanie psiaka oraz jego charakter.

W tym etapie wykorzystywane są ćwiczenia z drugiej części egzaminu, które sprawdzają reakcje psa na otoczenie. Podczas egzaminu zarówno pies, jak i jego prowadzący nie mogą ciągnąć smyczy, a także zabronione jest unoszenie głosu. Wszelkie reakcje psa na otoczenie oraz jego zachowanie są obserwowane przez sędziów.

Jeśli pies zachowuje się nadal opanowanie i zdyscyplinowanie w różnych sytuacjach na zewnątrz miejsca szkolenia, to sprawdzian może zostać uznany za zaliczony. Kluczowe jest, aby pies zachowywał się spokojnie i kontrolowanie bez względu na otaczające go bodźce zewnętrzne.

Podczas tego etapu egzaminu sprawdzana jest także współpraca między psem a prowadzącym w trudnych warunkach zewnętrznych. Pies musi wykazać się zaufaniem do przewodnika i wykonywać polecenia bez wahania, co jest niezwykle ważne w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnością, którą asystuje. Jeśli pies przejawia spokój i posłuszeństwo, to oznacza, że jest gotowy do pełnienia roli asystenta.

Kiedy podejść do egzaminu?

Sprawdzian nie jest obowiązkowy dla każdego psa, jednak jeśli masz zamiar, aby Twój pies pracował z Tobą jako pies przewodnik lub asystent, podejście do testu będzie niezbędne. Istnieją również określone sytuacje, gdzie test jest obowiązkowy, takie jak w przypadku, gdy pies ma zostać członkiem zespołu w służbach publicznych, np. w policji, służbach ratunkowych, w obiektach wymiaru sprawiedliwości czy opieki zdrowotnej.

Pies, który ma służyć w domach spokojnej starości lub jako psi asystent, oferujący emocjonalne oraz fizyczne wsparcie osobom chorym i niepełnosprawnym, również musi zdać ten sprawdzian. Takie psy muszą być otwarte, pełne zaufania i odpowiednio przygotowane do współpracy z człowiekiem.

Nauka posłuszeństwa i przygotowanie psa do sprawdzianu to proces, który nie powinien być odkładany na później. Odkładanie nauki może skutkować nabywaniem złych przyzwyczajeń, które z czasem mogą być trudne do oduczenia. Dlatego ważne jest, aby rozpocząć szkolenie psa jak najwcześniej i nie zwlekać z podjęciem działań.

Jeden ze sposobów na przygotowanie psa do egzaminu może być umieszczenie go w psim przedszkolu, gdzie będzie miał możliwość interakcji z innymi psami, nauki podstawowych komend oraz socjalizacji z różnymi osobami i sytuacjami. To cenne doświadczenie dla psa, zwłaszcza jeśli dopiero rozpoczyna swoją przygodę z nauką i współpracą z człowiekiem.

Pamiętaj, że każdy pies ma swój własny tempo nauki, dlatego ważne jest cierpliwe i konsekwentne podejście do szkolenia, które zaowocuje pozytywnymi rezultatami w przyszłości.