Zasłużone zwierzęta w historii świata

Od dawien dawna zwierzęta towarzyszą nam w naszych codziennych życiach, stanowiąc ważną część naszych rodzin i społeczności. Psy i koty to nie tylko wierni przyjaciele, ale również niezwykli bohaterowie historii, którzy odegrali kluczową rolę w ratowaniu życia i wykonywaniu trudnych zadań.

Dzięki nim wiele ważnych wydarzeń z naszej historii potoczyło się w inny sposób, co sprawia, że są one nie tylko istotami pięknymi i sympatycznymi, ale również ważnymi i cennymi członkami naszego świata.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Zwierzęta w historii ludzkości – koty

Według badaczy koty pojawiły się na ziemi miliony lat wcześniej niż psy. Najlepiej znanym przedstawicielem prehistorycznych kotów był tygrys szablozębny. Najstarszy opisany kot to pochodzący z oligocenu sprzed 25 mln lat Proailurus Lemanensis, który został odkryty w Europie.

Jak w takim razie stworzenie to stało się towarzyszem człowieka? Niestety do tej pory tego nie odkryto. Nastąpiło to prawdopodobnie pod koniec epoki kamiennej, a cały proces udomowienia kotów musiał trwać kilka wieków.

Koty, jako niezależne stworzenia, nie zdobyły sobie wielu zasług w historii człowieka. Zwykle są trudne do szkolenia i łatwo się rozpraszają. Jednak, ich niezależność i umiejętność przystosowywania się do różnych środowisk, a także ich zdolności łowieckie, są jednymi z cech, które uczyniły z kotów cenne stworzenia dla ludzkości.

Święte koty i zwycięscy Persowie

W wielu starożytnych kulturach koty przejęły na siebie obowiązki opiekunów domowych spiżarni i były za to szanowane. Z czasem jednak ludzie dostrzegli w kocim charakterze cechy niespotykane u innych zwierząt domowych.

W 525 r p.n.e. miała miejsce Bitwa pod Peluzjum. W bitwie tej brały udział dwie strony: Persowie i Egipcjanie. Persowie byli ciągnie atakowani przez odpierających atak Egipcjan, więc żeby zaprzestali swoich działań, wpuścili na pole bitwy koty.

Egipcjanie uznawali koty za święte, więc zostali zmuszeni do przerwania ataku. W Egipcie koty zyskały miano świętych, a ich szczątki trafiały do sarkofagów i poddawane były mumifikacji.

Wierzono, że koty są ucieleśnieniem bogini Bastet, znanej też pod nazwą Bast albo Ubasti. Była ona bóstwem miłości, muzyki, płodności i rodziny. W ten sposób miasto Peluzjum zostało zdobyte przez państwo Perskie. Doprowadziło to do przejęcia całego Egiptu przez Persów.

Czarne koty i przekleństwo średniowiecza

W średniowieczu powstał mit na temat czarnych kotów, który w dalszym ciągu traktowany jest jako przesąd. Koty były utożsamiane z czarownicami, co spowodowało, że każdego z nich zabijano z rozkazu papieża Grzegorza IX. Wierzono, że właśnie w czarnych kotach objawia się diabeł.

Niestety, ta nienawiść do kotów miała tragiczne konsekwencje - w zachodniej Europie brak kotów spowodował nagłą plagę myszy i szczurów, które rozprzestrzeniały choroby, takie jak dżuma. Szacuje się, że zginęło przez to od 30 do 60 procent ludności Europy.

Kot siedzący na tle ruin antycznych budowli

Zwierzęta w historii ludzkości – psy

Psy towarzyszą ludziom od zarania dziejów, stając się nie tylko przyjaciółmi, ale także częścią rodzin i wspaniałymi towarzyszami. Są pierwszymi udomowionymi zwierzętami, które przysłużyły się ludzkości na wiele sposobów.

Psy są niezwykle inteligentne i sprytne, dzięki czemu pełnią wiele ról - od ratowników i terapeutów, aż po psy policyjne i wojskowe. Są w stanie poświęcić swoje życie w obronie człowieka i zawsze są na miejscu, gdy trzeba przeciwstawić się trudnym wyzwaniom.

Psy towarzyszą nam w codziennych sytuacjach, sprawiając, że życie staje się cieplejsze i pełne radości. Bez wątpienia, są one naszymi niezastąpionymi towarzyszami.

Psy w świecie nauki

Charles Darwin, znany naukowiec i twórca teorii ewolucji, był również wielkim miłośnikiem psów. Jego suczka Polly, stała się dla niego idealnym obiektem obserwacji i pomogła mu znaleźć kolejne dowody na prawdziwość jego teorii.

Darwin zaobserwował przeróżne stany emocjonalne, które wówczas przypisywane były jedynie ludziom i uznawane za dowód na "boskie" pochodzenie człowieka.

Polly była także modelem do ilustracji w książce Darwina "O wyrazie uczuć u człowieka i zwierząt". Dzięki swojemu psu Darwin mógł poszerzyć swoje badania i wzbogacić swoje dzieło, które przeszło do historii nauki.

Innym psem zasłużonym w historii świata nauki jest Marjorie - pies, który wpisał się w historię nauki dzięki swojej niezwykłej roli w badaniach nad cukrzycą. Oczywiście testy na zwierzętach były (i wciąż są!) niezwykle okrutne. Jednak odkrycia, jakie dokonuje się dzięki nim, często ratują życie setkom chorych ludzi.

Marjorie była jednym z psów, które pomogły zrozumieć, jak działa trzustka i jak leczyć cukrzycę. Po usunięciu jej trzustki naukowcom udało się utrzymać ją przy życiu przez 70 dni dzięki zastrzykom z insuliny. Dzięki tym badaniom udało się opracować leki i terapie, które pomagają milionom ludzi na całym świecie, cierpiącym na cukrzycę.

Kosmos zdobyty

Łajka była suczką rasy husky siberian, która została wysłana na pokładzie radzieckiego satelity Sputnik 2 w listopadzie 1957 roku. Było to pierwsze zwierzę, które zostało wysłane w kosmos. Łajka była częścią programu kosmicznego, którego celem było umieszczenie na orbicie satelity z żywą istotą i zebranie danych na temat wpływu kosmicznej podróży na organizm.

Niestety, satelita nie został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić powrót Łajki na Ziemię. W trakcie lotu zepsuł się system regulacji temperatury i po kilku godzinach od startu, temperatura w kapsule wzrosła do niebezpiecznego poziomu, co spowodowało śmierć Łajki.

Pomimo tej tragedii, przyczyniła się ona do postępu w badaniach kosmicznych i została uhonorowana jako jedno z Zasłużonych Zwierząt w historii świata.

Wojna a psy

W czasie II wojny światowej psy były wykorzystywane w służbie państwa na różne sposoby. Niestety, jeden z najbardziej kontrowersyjnych sposobów ich wykorzystania miał miejsce w ZSRR.

W ramach tej praktyki psy były szkolone na żywe bomby. Na psach przypinano ładunki wybuchowe i tresowano je w taki sposób, aby wchodziły pod czołgi i samochody wojskowe nieprzyjaciela.

Żołnierze radzieccy karmili psy tylko pod czołgami, następnie głodzili i wypuszczali na pole bitwy, co niestety często kończyło się ich śmiercią.

Innym przykładem psów w wojsku jest Stubby. To wyjątkowy pies, który zasłużył na miano bohatera. W czasie I wojny światowej służył w amerykańskim wojsku na froncie francuskim, gdzie brał udział w 17 bitwach.

Jego praca była nieoceniona - ratował rannych ludzi, ostrzegał przed atakami gazowymi i artyleryjskimi oraz pomagał w schwytaniu niemieckiego szpiega. Za swoją służbę i odwagę został awansowany na stopień sierżanta.

Stubby jest doskonałym przykładem na to, jak psy mogą być ważnymi członkami wojskowej społeczności.

Psy na pomoc ludzkości

Balto, legendarny husky, zyskał swoją sławę dzięki ratowaniu mieszkańców Alaski przed epidemią błonicy. Podczas jednej z misji Balto stał się bohaterem, prowadząc cały psi zaprzęg z szczepionkami do celu, gdy jego przewodnik zaprzęgu zachorował na śnieżną ślepotę. Dzięki jego wyjątkowemu instynktowi i odwadze udało się uratować wiele istnień ludzkich.

Psy i koty współcześnie

Współcześnie koty i psy to zwierzęta domowe, które różnią się między sobą rasą, wyglądem i wielkością. Dzięki temu możemy dopasować pupila do swojego stylu życia i preferencji. Zyskały one status członków rodziny, często towarzysząc nam w codziennych zajęciach i odpoczynku.

Cieszą się luksusowymi warunkami życia i specjalnie przygotowaną dla nich dietą. Jednak najważniejsze dla naszych psów i kotów jest to, że są kochane i dbane z miłością i troską.

Psy i koty, które zyskały sławę, zapamiętane zostaną jeszcze przez wiele pokoleń. Jednakże czy dla Ciebie istnieje większy bohater niż twój własny pupil? Oczywiście, że nie! Czworonożni domownicy zdobywają nasze serca swoją miłością, wiernością i oddaniem.

Dają nam wiele radości, uśmiechu i ciepła w naszych domach. To właśnie nasze ukochane pieski i kotki są dla nas największymi bohaterami, którzy zawsze są obok nas w dobrych i złych chwilach.

Ich miłość i lojalność są bezwarunkowe, a ich obecność w naszym życiu nieoceniona. Dlatego też zawsze będziemy cieszmy się ich towarzystwem i szanujmy ich wagę w naszym życiu.