Zatrucie u kota - na co uważać i jak rozpoznać objawy?

Koty mają naturalną tendencję do zachowania ostrożności wobec nieznanych przedmiotów. Niestety, ciekawość często zwycięża, co może prowadzić do zatrucia u kota. Kot może się zatruć wieloma różnymi substancjami, od zwykłych pokarmów, po środki czystości. Kluczem do ochrony naszego kociaka przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi jest szybka reakcja.

Trujące substancje dla kota

Nie wszystkie substancje powodują takie same szkody w organizmie zwierzaka, ale należy o nich pamiętać. Oprócz działania miejscowego, toksyny wchłonięte z przewodu pokarmowego wywołują objawy ogólne i mają wpływ na układy organizmu kota. Z pewnością wszystko zależy od spożytej ilości oraz predyspozycji genetycznych danego kotka.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Ludzkie jedzenie

Działanie toksyczne może mieć szereg ludzkich pokarmów. Dlatego należy pamiętać, że niektóre z nich są szczególnie szkodliwe dla kotów. Oto kilka przykładów pokarmów, które są dla kotów toksyczne: guma do żucia, avocado, cebula, rodzynki, słodycze (m.in czekolada), czosnek, por, wątróbka, surowe mięso (ze względu na możliwość zarażenia się bakteriami), surowe ziemniaki, szczaw, rabarbar, szpinak, rośliny strączkowe, kukurydza, kalafior i inne kapustne (ze względu na pojawiające się później bolesne wzdęcia), znaczna część owoców (maliny, borówki, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, winogrono), mleko krowie (kotki nie tolerują laktozy), surowe jaja, szczypiorek, orzechy makadamia, grzyby, przyprawy.

Co ciekawe czekolada gorzka zawiera więcej teobrominy niż mleczna. Teobromina to trujący związek dla zwierząt. Dawka śmiertelna dla kota to 90-250 mg teobrominy na każdy kilogram masy ciała kota (w zależności od jego kondycji i stanu zdrowia). Dla kota ważącego 4 kilogramy dawka śmiertelna to ok. 3/4 tabliczki czekolady gorzkiej lub ok. 2 tabliczki czekolady mlecznej.

Leki przeznaczone dla ludzi

Te środki są zwykle podawane z powodu braku świadomości, że ludzkie leki mogą zaszkodzić zdrowiu mruczka. Należą do nich m.in.: paracetamol, aspiryna, ibuprofen, antydepresanty, leki przeciwgrypowe czy suplementy diety.

Rośliny

Koty wychodzące mogą też trafić na niebezpieczne rośliny w ogródku – naszym lub sąsiadów. Do najczęściej spotykanych dla kotów roślin toksycznych należą: liście i nasiona: jabłek, gruszki, brzoskwiń, nektarynek, wiśni i czereśni, jemioła, ostrokrzew, bluszcz, poinsecja, cyklamen, glicynia i rododendron, lilie, część pnąca pomidora, hortensja, alokacja, aloes, dracena.

Mały kot stoi na parapecie i próbuje ugryźć kaktusa z ostrymi kolcami.

Inne trującej substancje

Oprócz wcześniej wymienionych, istnieje jeszcze kilka innych rzeczy, które są toksyczne dla kotów. Oto kilka przykładów: kofeina, etanol, ksylitol, trutki na szczury, metale ciężkie, artykuły ogrodowe (sztuczne nawozy, środki owadobójcze, herbicydy, środki ochrony roślin), chemia gospodarcza (rozpuszczalniki, środki do czyszczenia kanalizacji, silnie działające preparaty do czyszczenia toalet), środki przeciw pchłom i kleszczom, kości.

Jak rozpoznać zatrucie?

Reakcja kota na zatrucie zależy od rodzaju spożytej trucizny i jej ilości. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy niewielkich dawkach, kot może nie wykazywać żadnych objawów.

Dlatego ważne jest, aby być czujnym na wszelkie nietypowe zachowanie kota, ponieważ może to wskazywać na potencjalne zatrucie. W przypadku większości zatruć, często pojawiają się symptomy ze strony przewodu pokarmowego i jelit.

Objawy zatrucia

Najczęstsze objawy zatrucia u kota obejmują szereg symptomy, które mogą wskazywać na obecność toksyn w organizmie. Oto kilka przykładów:

 • Zmiany źrenic: Kot może wykazywać zmiany w rozszerzaniu lub zwężaniu się źrenic oczu. Mogą być one wynikiem działania toksyn na układ nerwowy.
 • Drżenie mięśni: Obserwowanie drżenia mięśni u kota może wskazywać na zatrucie. To mogą być niekontrolowane ruchy mięśniowe, które są reakcją organizmu na toksyny.
 • Ból brzucha: Kot może przejawiać oznaki bólu brzucha, które mogą być objawem zatrucia. Może to objawiać się jako nadwrażliwość na dotyk lub stłumiona reakcja na ucisk w okolicy brzucha.
 • Nudności i wymioty: Wystąpienie nudności i wymiotów to często obserwowane objawy zatrucia u kotów. Mogą one wynikać z drażniącego działania toksyn na żołądek i jelita.
 • Pogorszenie ogólnego samopoczucia: Kot może wykazywać ogólne pogorszenie samopoczucia, być ospały, wycofany i niechętny do interakcji z ludźmi i innymi zwierzętami.
 • Biegunka: U kota może występować biegunka, co oznacza częste i luźne wypróżnienia.
 • Utrata apetytu: Kot może wykazywać zmniejszoną chęć do jedzenia lub całkowitą utratę apetytu, co może być wynikiem zatrucia.
 • Podwyższona temperatura: Zatrucie może prowadzić do podwyższenia temperatury ciała kota, co jest oznaką reakcji organizmu na toksyny.
 • Ślinotok: Kot może wykazywać zwiększone ślinienie się, co może być wynikiem podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej i gardła.
 • Problemy z układem oddechowym: Mogą pojawić się także problemy z oddychaniem, takie jak duszność, trudności w oddychaniu lub przyspieszony oddech.
 • Utrata przytomności: Poważne przypadki zatrucia mogą prowadzić do utraty przytomności u kota. Zwierzę może wydawać się bezwładne lub nieodpowiednio reagować na bodźce zewnętrzne.
 • Zaburzenia rytmu serca lub nawet zapaść serca: Niektóre toksyny mogą wpływać na pracę serca kota, powodując zaburzenia rytmu serca lub nawet zapaść serca. Objawia się to nieregularnymi lub przyspieszonymi uderzeniami serca, a w przypadkach bardziej zaawansowanych może prowadzić do utraty świadomości.
 • Bladość śluzówek: Zatrucie może powodować bladość śluzówek, takich jak dziąsła kota. Może to być wynikiem zmniejszonej przepływu krwi lub niedokrwistości związanej z działaniem toksyn.

Mogą również pojawić się objawy neurologiczne takie jak:

 • Skurcze mięśni: Podczas zatrucia mogą pojawić się skurcze mięśni u kota, które mogą być bolesne i niekontrolowane. Mogą występować jako drgawki lub mimowolne ruchy mięśni.
 • Problemy z utrzymaniem równowagi: Zatrucie może powodować problemy z utrzymaniem równowagi u kota. Zwierzę może mieć trudności z utrzymaniem stabilnej postawy lub może przewracać się.

Mogą również pojawić się objawy neurologiczne takie jak: skurcze mięśni, zaburzenia równowagi lub problem utrzymaniem równowagi. W skrajnych przypadkach objawy zatrucia u kota bezpośrednio doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Co zrobić, gdy kot połknął substancje toksyczną?

Wszystko zależy od rodzaju trucizny. Jeśli tylko widzimy, że nasz pupil zjada coś podejrzanego, w pierwszej kolejności starajmy się zabrać mu go z pyszczka. Jeśli jest za późno, należy wywołać wymioty.

Prowokując wymioty, w tym czasie jesteśmy w stanie niemalże całkowicie usunąć zjedzoną truciznę z organizmu i uniemożliwimy w ten sposób jej wchłanianie. Jeśli od zjedzenia potencjalnie trującej substancji minęło więcej czasu, wtedy wywoływanie wymiotów nie przyniesie żadnych korzyści.

Pamiętaj także, aby nie ryzykować wymiotami, jeśli nie jesteś pewien co dokładnie kot zjadł. Możesz doprowadzić do poparzenia jamy ustnej i układu pokarmowego, w przypadku zatrucia substancjami żrącymi. Substancja toksyczna może przebywać w żołądku maksymalnie od 1,5 do 2 godzin.

Jak pomóc kotu z zatruciem?

Wchłaniane substancje mają wpływ na działanie całego organizmu. Dlatego bardzo ważny jest czas. Jeśli kot stracił przytomność, umieść go w bezpiecznej pozycji i wyciągnij z pyszczka język, by mruczek nie zakrztusił się swoimi wymiocinami. Jeżeli dojdzie do zatrzymania akcji serca, rozpocznij sztuczne oddychanie. Przede wszystkim pamiętaj, aby zachować spokój!

Udaj się do lekarza weterynarii

Jeśli pojawi się zatrucie pokarmowe u kota, musisz jak najszybciej udać się do gabinetu weterynaryjnego. Gdy wiemy jakie toksyczne substancje spożył kot, dobrze będzie zabrać je ze sobą, aby weterynarz wiedział jakie działania podjąć. To pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy.

Tak samo należy postąpić, jeśli pupil zwymiotuje. Taką próbkę wymiocin również należy przekazać lekarzowi weterynarii. Może to mieć kluczowe znaczenie.

Opiekun ze swojej strony może jedynie zachować spokój i dodatkowo nie stresować pupila. W czasie wizyty u weterynarza będą potrzebne takie informacje jak:

 • Informacje o zwierzaku: wiek, waga, rasa, płeć;
 • Wszystkie informacje na temat zdarzenia.

Lekarz po wywiadzie wykona szereg badań: badania krwi, moczu, kału i ewentualnie wymiocin. Jeśli minęło niewiele czasu od zatrucia, lekarz zaleci stosowanie środków wywołujących wymioty lub zrobi płukanie żołądka.

W przypadku, gdy trucizna została zidentyfikowana, mogą zostać zastosowane leki usprawniające eliminowanie toksyn wraz z moczem oraz przeciwdziałające skutkom zatrucia.

Dodatkowo mogą zostać zastosowane środki wspomagające, aby ustabilizować funkcjonowanie organizmu. Często zalecane jest pozostawienie zwierzaka w klinice, żeby na bieżąco monitorować funkcjonowanie kota.

Jako odpowiedzialny opiekun, musisz mieć świadomość, że wiele produktów może spowodować zatrucie. Bez wątpienia zagrożenie czai się wszędzie, dlatego niewiedza, czy chwila nieuwagi może okazać się bardzo niebezpieczna dla Twojego kota.