Prawidłowe żywienie kota. Czym i ile razy dziennie karmić kota?

Kiedy myślimy o tym co powinien jeść kot, często w naszej głowie pojawiają się stereotypy związane z mlekiem i myszami. Niestety, to tylko błędne przekonania.

Koty to urodzeni mięsożercy, a ich organizm najbardziej potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych pochodzących z mięsa.

Aby zapewnić naszym kotom zdrową i zbilansowaną dietę, musimy dostarczyć im pełnowartościowe pożywienie, bogate w odpowiednie składniki odżywcze, które pomogą utrzymać prawidłową wagę i wygląd.

Co dokładnie je kot i jakich składników pokarmowych potrzebuje koci organizm? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o diecie kotów.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Dieta kota

Kot należy do bezwzględnych mięsożerców, nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować na diecie bezmięsnej. Jego układ pokarmowy jest stosunkowo krótki oraz przystosowany do trawienia białka zwierzęcego. Dodatkowo, kot ma ograniczony zasób enzymów trzustkowych, pozwalających na trawienie produktów roślinnych.

Ważnym argumentem przemawiającym za mięsnymi posiłkami naszego pupila jest tauryna, której kot nie wytwarza samodzielnie, a jest ona odpowiedzialna za zdrowe serce, wzrok oraz trawienie. Dodatkowo chroni organizm przed metalami ciężkimi oraz przy antybiotykoterapii.

Niedobór tauryny ogranicza zdolności rozrodcze kotek, wpływa negatywnie na przebieg ciąży, rozwój płodów i stan zdrowia narodzonych kociąt.

Dieta powinna obfitować nie tylko w aminokwasy, lecz także w tłuszcze. W trakcie komponowania posiłków należy natomiast ograniczyć węglowodany, ponieważ metabolizm kota nie traktuje ich jako źródła energii.

Podobnie rzecz ma się w przypadku laktozy i sacharozy. Wchłanianie ich jest ograniczone. Zwierzęta te w niewielkim stopniu wykorzystują cukry proste, głównie ze względu na to, że w ich wątrobie nie wzrasta aktywność glukokinazy.

Ile razy dziennie karmić kota?

Na pewno zastanawiałeś się, jak często karmić kota. Dzikie koty, czyli wolno żyjące, jedzą od 12 do 20 posiłków w ciągu doby. Ilość posiłków zależy od tego, czy pokarm jest dostępny i czy uda się odnieść sukces na polowaniu.

Z kolei kot domowy, w przeciwieństwie do psa, powinien mieć stały dostęp do pożywienia. Kot może przyjmować od 3 do nawet 21 posiłków na dobę! Częstotliwość posiłków może się zwiększać w okresie popołudniowym i wieczorno-nocnym.

Koty lubią jeść często, lecz małe porcje. Liczba kalorii przyjmowana jednorazowo wynosi średnio 30 kcal. Koty lubią podjadać, dlatego wiedząc, ile razy dziennie je kot, warto pamiętać o jego instynktach i chęci zdobywania. Regularnie karmienie kota i podawanie posiłków o stałych porach zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa.

To, ile kot powinien jeść, zależy przede wszystkim od jego wieku, masy ciała, rasy, a także stanu zdrowia oraz przebytego zabiegu kastracji lub sterylizacji.

Jak odmierzyć karmę?

Dawkowanie karmy dla kotów uzależnione jest więc od jej kaloryczności. Gdy ustalisz już, ile kalorii w ciągu doby powinien zjeść Twój kot, odejmij od tego liczbę kalorii zawartą w dwóch porcjach mokrej karmy - otrzymasz liczbę kalorii, która powinna znaleźć się w suchej karmie. Odmierz odpowiednią ilość suchej karmy i podziel ją na porcje i stosuj jako częste posiłki.

Kot stoi z głową opuszczoną nad miską z suchą karmą.

Czym karmić kota?

Jeśli zależy Ci na żywieniu kota zgodnie z jego naturą, najlepiej odzwierciedla to połączenie mokrej oraz suchej karmy. Taki sposób żywienia Twojego miauczącego przyjaciela pozwala na pozostawienie mu swobody, nieco przypominającej łowy jego przodków.

Jeśli kot jest na coś uczulony, musisz skorzystać ze specjalnej karmy lub zastosuj dietę eliminacyjną, żeby dowiedzieć się co dokładnie uczula kota. To będzie dobry moment na zmianę karmy.

Możesz skorzystać z diety mięsnej BARF. Dieta ta, przygotowywana w domu, musi być dokładnie zbilansowana i wymaga ona wiedzy na temat zapotrzebowania kota na składniki odżywcze. Jest to również dieta świeża – więc musi być bezpieczna dla kota.

Wiele osób uważa, że należy ugotować mięso, żeby pozbyć się zarazków. W przypadku kotów nie ma takiej potrzeby. Dieta BARF wydaje się jedną z najlepszych dla zdrowego zwierzęcia.

Wiek kota, a karmienie

Żywienie kotów w podeszłym wieku opiera się na indywidualnym podejściu do zwierzęcia. U kotów dorosłych, które z wiekiem stają się coraz mniej aktywne, restrykcje energetyczne muszą być dużo wyższe.

Dzienne zapotrzebowanie na energię u kota dorosłego kastrowanego wynosi około 40-60 kcal/kg m.c. Mały kociak będzie potrzebował jednak większej ilości kalorii. Na pierwszym etapie jest to mleko matki. Osierocone kocięta należy karmić preparatem mlekozastępczym.

Później młode koty wymagają bardziej kalorycznych pokarmów, ponieważ szybko rosną i są bardziej aktywne niż te starsze. Niestosowanie zbilansowanej diety może doprowadzić do przybierania na wadze.

Sucha karma

Sucha karma dla kotów zawiera zazwyczaj od 5% do 10% wody, co stanowi znacznie mniejszą ilość w porównaniu do mokrej karmy lub surowego mięsa. Podając wyłącznie suchą karmę, koty są narażone na ryzyko odwodnienia, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość wody.

Zalecane jest podawanie kotu około 50 ml wody na każdy kilogram jego masy ciała. Dlatego należy regularnie zapewniać kotu stały dostęp do świeżej wody.

W diecie kota powinien pojawić się dobry, pełnoporcjowy suchy pokarm. Aby określić, ile powinien jeść kociak, powinieneś poznać jego zapotrzebowanie kaloryczne, które ustala się na podstawie masy ciała i aktywności zwierzęcia. Jednak karmienie jedynie suchą karmą nie jest najlepszym pomysłem.

Mokra karma

Optymalnym dla kota pożywieniem jest karma mokra (dieta domowa, dieta gotowa) podawana często w małych porcjach. Posiada ona dużo niezbędnych składników odżywczych.

Mokra karma charakteryzuje się dużą wilgotnością, dzięki czemu dostarcza organizmowi niezbędnej mu wody – zawiera jej mniej więcej 75-85%. Mokrą karmę można podawać kociakowi już od 4. tygodnia życia.

Czego nie może jeść kot?

Podczas dbania o dietę swojego kota ważne jest również zrozumienie, czego powinniśmy unikać podczas karmienia go. Istnieje kilka pokarmów, które mogą być szkodliwe lub toksyczne dla kotów. Właściwa wiedza na ten temat pomoże nam zapewnić bezpieczną i zdrową dietę dla naszego pupila.

Resztki mokrego pokarmu

Podczas naszej nieobecności może się zdarzyć, że zostaną resztki mokrego pokarmu w miseczce naszego kota. W ciepłym i wilgotnym środowisku, które sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, pozostawione resztki pokarmu mogą szybko zepsuć się i stać się źródłem zakażeń lub powodować nieprzyjemne zapachy.

Ponadto, zepsuty pokarm może prowadzić do problemów żołądkowych i jelitowych u kota, takich jak biegunka czy wymioty. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać i opróżniać miseczkę, jeśli coś w niej zostanie.

Resztki z obiadu

Wielu właścicieli kotów jest skłonnych do dzielenia się resztkami swojego obiadu, jednak jest to praktyka, której zdecydowanie powinniśmy unikać. Zawarte w nich konserwanty, barwniki czy przyprawy (szczególnie takie jak takie jak sól, czosnek, cebula, papryka, oregano, tymianek, anyż) mogą okazać się bardzo szkodliwe dla kotów.

Sól może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych u kotów. Czosnek i cebula zawierają substancje, które niszczą czerwone krwinki kotów, co może prowadzić do niedokrwistości. Z kolei niektóre przyprawy, takie jak papryka, mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego kotów.

Wieprzowina

Jeśli chcesz zastosować dietę BARF to unikaj wieprzowiny. Dla kotów o wiele lepiej sprawdzają się drób i wołowina. Surowe mięso wieprzowe jest niezwykle tłuste, co sprawia , że często powoduje niepożądane objawy układu pokarmowego. Mowa przede wszystkim o biegunkach i wymiotach.

Surowe białko

Ostrożnie również postępuj z surowym białkiem. Całe jajko jest zbilansowanym źródłem wartości odżywczych i może dobrze przysłużyć się kociemu zdrowiu. Najlepiej jednak jest podawać je w całości, z pewnym zastrzeżeniem. Żółtko może być surowe, jednak białko powinno być lekko podgotowane, ścięte. Pozwoli to ograniczyć ilość awidyny w diecie.

Mleko

Nie podawaj kotu mleka. Kot mleko spożywa wyłącznie po narodzinach. Nie potrzebuje w diecie mleka zwierząt innych gatunków. Większości zwierząt szkodzi z uwagi na brak enzymu trawiącego laktozę.

Cukier

Słodkości dla kocich organizmów nie mają żadnych pozytywnych wartości. Z badań wynika, że koty nie są w stanie nawet rozróżnić słodkiego smaku. Cukier zawarty w słodyczach może doprowadzić do otyłości, ale ma też zły wpływ na stan kocich zębów. Szczególnie groźna dla kotów jest gorzka czekolada. Już zaledwie 450 g może okazać się śmiertelne!

Jeśli nie jesteś pewien jaką dietę stosować oraz co będzie odpowiednie dla Twojego pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Podpowie Ci, jak często karmić kota oraz jak zadbać o to, by futrzak był zdrowy.