Węże domowe - jakie węże dla początkujących?

Węże od tysiącleci fascynują ludzkość, stanowiąc bardzo często symbol przebiegłości, zła lub choroby, ale również wiedzy, medycyny, odrodzenia i nieśmiertelności. Mimo że większość ludzi odczuwa lęk wobec tych zwierząt, często nieuzasadniony, są też pasjonaci, którzy je kochają. Poznaj najpopularniejsze gatunki i dowiedz się, jaki wąż może być najlepszym wyborem na początek.

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Jakie węże można mieć w domu?

Węże domowe, które nie są jadowite, stanowią fascynujący wybór dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką. Na całym świecie istnieje aż 3000 gatunków węży, ale w domu możemy trzymać jedynie te, które nie posiadają jadu.

Dlatego też, wybór odpowiedniego gatunku jest kluczowy, aby rozpocząć hodowlę w najlepszy sposób. Warto przy tym brać pod uwagę kilka istotnych kwestii, takich jak przewidywany rozmiar węża, konieczność stworzenia odpowiedniego środowiska (co bywa kosztowne), oraz jego usposobienie.

Zanim podejmiemy decyzję o hodowli węża, warto dokładnie poznać ten gatunek oraz dowiedzieć się o jego potrzebach. Zaleca się unikać węży nadrzewnych, które mogą być bardziej agresywne i wymagać specjalistycznej opieki. Wybór odpowiedniego gatunku węża to kluczowy krok w zapewnieniu odpowiednich warunków i dobrego bytu.

Wąż zbożowy

Wąż zbożowy to najpopularniejszy wąż domowy. Węża zbożowego poznasz po kolorowym wzorze na brzuchu, który przypomina kłos kukurydzy. Ten wąż domowy znany jest również z życia na łąkach i polach, gdzie często poluje na myszy. Z tego powodu jest to dość powszechny gatunek, który można łatwo nabyć.

Wąż zbożowy to niewielki wąż osiągający od 120 do 180 cm długości przy wadze zaledwie 1 kg! Wąż zbożowy słynie ze swoich ucieczek – potrafi niepostrzeżenie wyjść z terrarium nawet wtedy, gdy jest ono zamknięte. Najczęściej jednak to robi w momencie, gdy właściciel choć trochę uchyli szybkę.

Terrarium dorosłego węża zbożowego powinno mieć około 120 cm szerokości, 50 cm głębokości i wysokości, dla optymalnego komfortu może być jednak większe. Warunki, w których wąż zbożowy będzie najlepiej rósł i spokojnie żył, to temperatura między 23°C, a 32°C. Należy również dbać o odpowiednią wilgotność, która powinna oscylować w granicy 65-75%.

Wąż boa dusiciel (Boa constrictor)

Wąż boa dusiciel również stanowi dobry wybór dla początkujących terrarystów. Odpowiednio traktowany, charakteryzuje się łagodnym usposobieniem. Wbrew powszechnym przekonaniom, boa dusiciel to spokojne zwierzę, którego domem jest Ameryka, a konkretnie tropikalne lasy równikowe i podzwrotnikowe.

Osiąga on wielkość od 2,5 do 4 metrów, w zależności od płci i warunków w których się znajduje. Okazy domowe zwykle nie przekraczają 3,5 metra długości. Waga tych gadów oscyluje w okolicy 15-20 kilogramów.

Hodowanie węża boa jest dużym wyzwań dla początkujących hodowców. Ze względu na ich duże rozmiary, wymagają one dużego terrarium, a także regularnego podawania dużych porcji pokarmu.

Terrarium przygotowane dla węża domowego powinno mieć minimalnie 150 cm szerokości i 80 cm głębokości oraz wysokości. Ponieważ gatunek wywodzi się ze strefy zwrotnikowej, preferuje on wysokie temperatury, w granicach 26°C-32°C, a bezpośrednio pod lampą lub źródłem ciepła nawet do 34°C. Kluczowa dla komfortu zwierzaka jest wysoka wilgotność na poziomie 70–80%.

Bardzo ważne jest również, by w terrarium znalazł się zbiornik wodny, ponieważ węże boa bardzo lubią kąpiele. Nie można także zapomnieć o kilku kryjówkach, w których gad będzie miał zapewniony całkowity spokój.

Pyton królewski

Najczęściej utrzymywanymi w domowych hodowlach są pytony królewskie. W Polsce szczególnie popularny jest pyton królewski, który jest najmniejszym przedstawicielem swojego gatunku i nie jest jadowity. Ten gatunek pochodzi z obszarów środkowej i zachodniej Afryki.

Co ciekawe, pyton królewski jest również najczęściej hodowanym wężem domowym na świecie. Dorosłe osobniki pytona królewskiego osiągają zazwyczaj długość około 1,5 metra i wagę około 2 kilogramów, choć samice mogą ważyć nawet dwukrotnie więcej.

Pyton królewski rośnie do 15 roku życia, dlatego, jeśli się na niego zdecydujesz, musisz zadbać o odpowiednie terrarium, które będziesz co jakiś czas zmieniać.

Młode okazy powinny mieć zapewnione terrarium dla węża o wymiarach 40x20x40 cm. Natomiast dorosłe osobniki dobrze będą się czuły w terrarium 100x60x50 cm lub nawet nieco większym. Mimo swoich wielkości, jego ciało jest bardzo smukłe.

Pyton będzie przeszczęśliwy, jeśli zorganizujemy mu kilka kryjówek, a także jeżeli codziennie będziemy zraszać jego terrarium. Te węże domowe zwykle są bardzo przyjazne, jednak w momencie zagrożenia mogą ugryźć lub zasyczeć.

Pyton jest opleciony wokoło gałęzi.

Ogrodowiec zwyczajny (wąż pończosznik)

Ogrodowiec zwyczajny, zwany również wężem pończosznikowym (Thamnophis sirtalis), to wąż o rozmiarach nieco przekraczających 1 metr, charakteryzujący się jednocześnie smukłą sylwetką. Dzięki swoim umiarkowanym rozmiarom, nie wymaga dużych ilości pożywienia ani przestrzeni do życia.

W diecie ogrodowca zwyczajnego znajdziemy różnorodne źródła pożywienia, w tym dżdżownice, owady, ropuchy, ryby oraz gryzonie. Szczególnie gryzonie stanowią ważny składnik ich diety i są łatwo dostępnym źródłem pożywienia w ich naturalnym środowisku.

Gdzie najlepiej kupić węża?

Węże domowe niejadowite często są dostępne w sklepach zoologicznych. Niestety zdarza się, że nie są one utrzymywane w odpowiednich warunkach, co może prowadzić do problemów zdrowotnych tych zwierząt.

Dlatego też, rozważając zakup węża jako zwierzaka egzotycznego, warto rozważyć opcję zakupu od renomowanego hodowcy. Taka decyzja pozwoli na przeprowadzenie konsultacji z hodowcą w kwestiach dotyczących żywienia, warunków utrzymania i odpowiedniego wyposażenia dla pupila.

Ponadto, opieka nad gadami domowymi wymaga specjalistycznej wiedzy, a niestety nie każdy weterynarz jest specjalistą w dziedzinie opieki nad wężami. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy w Twojej okolicy znajduje się odpowiedni weterynarz, który będzie w stanie zapewnić profesjonalną opiekę zdrowotną Twojemu egzotycznemu pupilowi.

Dbałość o zdrowie i dobre warunki życia są kluczowe, aby stworzyć odpowiednie warunki dla węża jako zwierzęcia domowego.

Ile żyją węże domowe?

Długość życia węży domowych jest ściśle związana z jakością warunków w jakich są utrzymywane. Aby zapewnić im długą i zdrową egzystencję, kluczowe jest utrzymanie odpowiednich warunków klimatycznych, które są jak najbardziej zbliżone do naturalnych.

Temperatura odgrywa tu istotną rolę, dlatego ważne jest, aby utrzymywać stałe i odpowiednie temperatury przez całą dobę. Dbałość o te czynniki może znacznie wydłużyć życie wężom domowym.

Na przykład, wąż zbożowy, gdy utrzymywany w odpowiednich warunkach, może żyć średnio nawet do 20 lat. Z kolei pytony to gatunki, które mogą dożyć wyjątkowo długiego wieku w niewoli, osiągając nawet 25 lat.

Warto zrozumieć, że odpowiednia opieka i dbałość o warunki życia węża to kluczowe elementy zapewnienia mu długiego i zdrowego życia jako zwierzaka domowego.

Co jedzą węże domowe?

Dieta węży domowych nie jest zbyt skomplikowana. Młode osobniki boa, pytony, a także wszystkie węże zbożowe będą zadowolone, jeśli będziemy je raczyć mrożoną, dobrej jakości karmówką.

Spore, dorosłe osobniki mają większe wymagania – w ich diecie mogą znaleźć się: małe gryzonie: myszy, chomiki, małe króliki, świnki morskie, szczury i inne gryzonie, małe ptaki, płazy. W naturze te gady uzupełniają swoją dietę jaszczurkami i rybami, które powinny być podawane żywe lub mrożone, a także dostosowane do rozmiaru węża.

Ile kosztuje wąż domowy?

Koszt zależy od kilku czynników: gatunku, odmiany, płci, ubarwienia, wieku. Najpopularniejszy wąż zbożowy kosztuje około 70 złotych. Za boa dusiciela trzeba zapłacić średnio 300 złotych. Cena pytona królewskiego zaczyna się od ponad 200 złotych.

Warto mieć na uwadze, że koszt zakupu węża jest jednorazowy, jednak, aby zapewnić naszemu przyjacielowi odpowiednie warunki, musimy zakupić wymagany sprzęt i akcesoria oraz stworzyć mu bezpieczny dom. Pamiętajmy o tym, żeby zwierzęta te kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach.

Podsumowanie

Dbałość o zdrowie węża oraz współpraca z weterynarzem specjalizującym się w egzotycznych zwierzętach są kluczowe. Warto także rozwijać swoją wiedzę na temat wybranego gatunku węża, aby zapewnić mu długie życie. Węże domowe to fascynujące zwierzęta, które mogą dostarczyć wiele radości i satysfakcji, pod warunkiem, że zostaną właściwie wybrane i odpowiednio pielęgnowane.