Gekon lamparci - hodowla, co je, ile żyje?

W świecie gadów istnieje wiele fascynujących stworzeń, a jednym z nich jest gekon lamparci. Gekony to rodzina jaszczurek, obejmująca wiele różnych gatunków. Hodowla gekona lamparciego w domu jest możliwa nawet dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z jaszczurkami i chcą rozpocząć swoją przygodę z hodowlą gadów. Ile więc żyją gekony tygrysie i jak je odpowiednio hodować?

Poznaj petsitterów animalhotels
Znajdź i zarezerwuj opiekuna dla pupila w Twojej okolicy

Wygląd gekona lamparciego

Gekony zamieszkują naszą planetę od ponad 50 milionów lat, dostosowując się do różnorodnych środowisk, takich jak ciepłe lasy deszczowe, górskie obszary czy pustynie.

Gekon lamparci (Eublepharis macularius), nazywany również eublefarem tygrysim lub gekonem tygrysim, to gad z rzędu łuskonośnych, z rodziny Eublepharidae. W prostych słowach, gekon lamparci to zwierzę domowe, będące przedstawicielem jaszczurek aktywnych głównie wieczorem i nocą.

Gekony mierzą od 25 do 30 cm, uwzględniając ogon, który stanowi około połowy całkowitej długości ciała. To sprawia, że są naprawdę okazałymi przedstawicielami jaszczurek. Dorosłe osobniki ważą zazwyczaj od 40 do 100 gramów. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźnie zaznaczony, ponieważ zarówno samce, jak i samice osiągają bardzo zbliżone rozmiary.

Jego głowa ma kształt walca, a ciało jest stosunkowo krępe i lekko spłaszczone. Ciekawostką jest obecność ruchomych powiek, które osłaniają gałki oczne. Jest to unikalna cecha, ponieważ gekon ten, jako jedyny z przedstawicieli, śpi z zamkniętymi oczami.

Skóra gekona lamparciego jest zazwyczaj pokryta bardzo drobnymi łuskami, co nadaje jej delikatne i aksamitne uczucie podczas dotyku. Zewnętrzna warstwa skóry jest regularnie zrzucana, co pozwala na regenerację i odnowienie jej. W czasie wylinki, zwierzę potrzebuje zwiększonej wilgotności w swoim terrarium.

U młodych osobników, skóra jest często na tyle cienka, że można dostrzec ich wewnętrzną budowę. Ogon, stanowiący połowę długości ciała, u młodych gekonów jest początkowo cienki, ale w miarę rozrostu nabiera imponujących rozmiarów. Ogon pełni kluczową rolę, ponieważ przechowuje zapasy tłuszczu i wody, zwłaszcza w okresach znacznych niedoborów pożywienia.

Długi ogon gekona lamparciego służy jego koordynacji ruchowej podczas biegania, wspinania się i skakania. Warto zaznaczyć, że ogon jest wyraźnie segmentowany i bardzo czuły, co czyni go istotnym elementem w życiu gada.

Jeden gekon lamparci opiera się na drugim gekonie.

Gekon lamparci - hodowla

Jaszczurki te są zwierzętami nocnymi, co oznacza, że są aktywne głównie w nocy, polując i eksplorując teren w swoim terrarium. W ciągu dnia często odpoczywają w swoich kryjówkach. W warunkach naturalnych gekony lamparcie prowadzą samotne życie, natomiast w niewoli mogą być trzymane w grupach.

W jednym terrarium z powodzeniem można utrzymywać jednego samca i kilka samic. Warto jednak pamiętać, że samce gekonów tygrysich mogą rywalizować o terytorium i pokarm, co może prowadzić do walk między nimi.

Z tego powodu należy pamiętać, aby w terrarium przebywał wyłącznie jeden samiec. Ponadto, samce mogą być uciążliwe dla samic, dlatego warto monitorować sytuację i odpowiednio reagować, jeśli zachowanie samca zacznie stanowić problem.

Jak długo żyją gekony lamparcie?

Gekony tego gatunku, hodowane w warunkach domowych, mogą osiągnąć imponujący wiek, nawet przekraczający 20 lat.

Jakie terrarium dla gekona lamparciego?

Gekon na co dzień trzymany jest w terrarium. Wielkość terrarium powinna być dostosowana do liczby gekonów lamparcich, jakie planujemy w nim utrzymać. Jeśli zamierzamy mieć jednego osobnika, minimalne wymiary terrarium powinny wynosić 60x40x40 cm.

Szczęśliwie gekon tygrysi nie jest wybredny co do rozmiaru swojego środowiska. Jednak warto wiedzieć, że zbiornik powinien być szerszy niż wyższy. Im większe terrarium dla gekona, tym lepiej.

Ogrzewanie w terrarium gekona lamparciego

Gekony w terrarium wymagają zróżnicowanego spektrum temperatur, aby zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. Zbiornik powinien być podzielony na dwie strefy - chłodną i ciepłą. W chłodnej strefie temperatura powinna wynosić od 22°C do 24°C, natomiast w strefie ciepłej może osiągać od 32°C do 35°C.

Do podgrzewania przestrzeni często służy kabel lub mata grzewcza, promiennik ceramiczny lub żarówka grzewcza. Jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, aby zwierzęta nie miały do nich dostępu.

Lampy grzewcze mogą stworzyć tzw. wyspę ciepła, eliminując konieczność stosowania termoregulatora, pod warunkiem, że temperatura bezpośrednio pod lampą nie przekracza 35°C. Wybór odpowiedniej lampy powinien być dostosowany do rozmiaru terrarium.

Należy również dokonać wyboru takiej lampy, która będzie dawać oczekiwaną temperaturę. Lampy powinny być włączane przez około 12 godzin dziennie, aby zasymulować naturalny cykl świetlny.

Wyposażenie terrarium

Gekony lamparcie mogą być trzymane na różnych substratach. Popularnymi wyborami jest piasek pustynny lub specjalnie przygotowane podłoża do terrarium. Duże kamienie również będą odpowiednie, ponieważ gekon jest sprawny w kopaniu i lubi poruszać się po kamienistych powierzchniach.

Warto zapewnić także wilgotną kryjówkę w chłodniejszej części zbiornika, wypełnioną torfem, wermikulitem lub papierowymi ręcznikami (jeśli gekon lamparci lubi podgryzać podłoże). Takie kryjówki pozwolą stworzyć zwierzęciu bezpieczne i komfortowe miejsce.

Czym karmić gekona lamparciego?

Podstawowym elementem w diecie gekona lamparciego są owady, które można nabyć w specjalistycznych sklepach terrarystycznych lub hodować samodzielnie. Jednym z głównych źródeł pożywienia, które można mu podawać, są larwy mącznika młynarka.

Jednak zaleca się, aby zapewnić gekonowi różnorodność pokarmową. Na przykład, można wprowadzić do diety karaczana tureckiego, świerszcze (kubańskie, domowe, bananowe), szarańcze (wędrowną, pustynną) czy larwy mola woskowego.

Gekony lamparcie chętnie przyjmują różnorodne pożywienie, co korzystnie wpływa na ich zdrowie. Posiłki dorosłego gekona powinny składać się z dwóch do czterech owadów, aby zaspokoić jego zapotrzebowanie żywieniowe.

Zapewnienie zróżnicowania pokarmu nie tylko sprzyja zdrowemu rozwojowi gekona, ale także może stanowić dla niego stymulację i pozwolić zachować naturalne instynkty łowieckie. .

Jak często karmić gekona?

Gekony lamparcie wymagają regularnych posiłków, a sposób karmienia zależy od wieku zwierzęcia. Młode gekony powinny być karmione codziennie, jednocześnie mając stały dostęp do mącznika młynarka w miseczce. Małe gekony lamparcie powinno się karmić tak długo, jak wykazują apetyt, zwłaszcza że znajdują się w dynamicznym stadium wzrostu, co wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na składniki mineralne.

Dla dorosłego gekona o odpowiedniej masie zaleca się karmienie co 2-3 dni. Ważne jest dostosowywanie ilości pożywienia do indywidualnych potrzeb zwierzęcia oraz monitorowanie jego apetytu i stanu zdrowia. Regularne żywienie zapewnia gekonom lamparcim niezbędne składniki odżywcze, co jest kluczowe dla utrzymania ich dobrej kondycji i zdrowia.

Ile kosztuje gekon lamparci?

W Polsce, cena gekona lamparciego może zaczynać się od około 200 złotych w przypadku klasycznych odmian młodego osobnika, jednak rzadsze lub unikalne odmiany mogą być znacznie droższe. Dorosłe osobniki oraz odmiany barwne mogą kosztować od 500 zł, a nawet sięgać kwoty kilku tysięcy złotych.

Warto podkreślić, że koszty związane z gekonami nie ograniczają się jedynie do ich zakupu. Istotną rolę odgrywają także koszta związane z terrarium, wyposażeniem, karmieniem i opieką weterynaryjną.

Inwestycja w odpowiednie warunki do życia oraz bezpieczeństwo gekona jest równie kluczowa, jak samo zakupienie zwierzęcia. Wszystkie te aspekty powinny być uwzględnione w planowaniu i utrzymaniu hodowli gekona lamparciego.